Skocz do zawartości

Graterlia OS → dyskusja


Gość czerwus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 412
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przy wyłączonym CEC to samo (zauważyłem że obudzenie jest troszkę szybsze po odczekaniu 10s po wyłączeniu tunera- nie ma przycięcia na przełączenie koloru diody natomiast oczekiwanie na obraz po zaświeceniu diody na zielono takie same). Dodam, że podobny efekt występuje przy przełączaniu rozdzielczości, długie oczekiwanie przy czarnym ekranie później wędrujący pingwin przez kilka sekund, a po paru przełączeniach tuner się zawiesza (czarny ekran,świecenie diody na pomarańczowo i brak reakcji na pilota)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam co napisał Romulus ... i w sumie mam to samo, tyle że na TEST. Rozdzielczości za często nie zmieniam, ale ostatnio z jakiegoś powodu zmieniłem i skończyło się na czarnym ekranie bez dźwięku. Całkowitego zawieszenia nie zaliczyłem. Pomyślałem, że coś z rozdzielczością,  ale po restarcie prawie żadnego (o tym za chwilę) problemu nie było.

 

"Prawie żadnego", bo ten fragment brzmi jakby znajomo: podobny efekt występuje przy przełączaniu rozdzielczości, długie oczekiwanie przy czarnym ekranie później wędrujący pingwin przez kilka sekund. Podobnie jak chodzi o włączanie. Może trochę długo wstaje i w sumie mi to nie przeszkadza (TV też się chwilę budzi), ale najbardziej zauważalne jest przy próbie szybkiego przełączenia OFF/ON. Wyłącza się natychmiast i wydaje się, że na drugie kliknięcie POWER nie zareagował, ale po 5-10 sek. normalnie wstaje. Kiedy CEC nie działa i nie trzeba czekać na TV... ;)

 

Trzeba uruchomić E2 z konsoli z zapisywaniem loga do pliku.

 

Log z E2 ... procedura następująca: restart E2, zmiana rodzielczości, kolejna zmiana, OFF, ON, OFF, chwila przerwy, ON, zmiana rozdzielczości, restart E2. Może coś wypatrzycie.

res_change.tar.gz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o  opóźnienia z CEC, to proponuję się przyjrzeć wtyczce CEC i wpływowi opcji:

"Opóźnienie wysłania danych [ms]"

"Powtarzaj wysyłanie danych "

 

Sam driver CEC nie wprowadza żadnych opóźnień.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten parametr wcześniej wynosił 500ms tez wynosi 1000ms.

Usuńcie na moment wtyczkę CEC po FTP i sprawdźcie co będzie się działo.

 

 

EDIT tux:

W związku z tym, iż mam informacje, że usunięcie wtyczki CEC przywraca funkcjonalność tunera tam gdzie są problemy z przełączaniem rozdzielczości itp. proszę o test:

 

 

Usuń ten katalog CEC z /usr/lib/enigma2/python/Plugins/SystemPlugins/ po FTP i napisz czy to coś dało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem CEC, jednak nie zauważyłem różnicy przy wybudzaniu dekodera, telewizor długo wyszukuje sygnał HDMI, operacja off/on wyraźnie opóźniona.

Natomiast z HDMI CEC telewizor dużo wcześniej włącza się niż pojawia się obraz.

 

OFFTOPIC:

Total commander po androidem pokazuje inne daty plików w systemie niż spod win7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem CEC, jednak nie zauważyłem różnicy przy wybudzaniu dekodera, telewizor długo wyszukuje sygnał HDMI, operacja off/on wyraźnie opóźniona.

Natomiast z HDMI CEC telewizor dużo wcześniej włącza się niż pojawia się obraz.

 

OFFTOPIC:

Total commander po androidem pokazuje inne daty plików w systemie niż spod win7.

 

Ale co jest opóźnione? Tuner się wolno wybudza, czy TV z opóźnieniem pokazuje obraz. Jak usuniesz wtyczkę CEC a nie driver, to CEC po prostu nie działa i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem zglaszajacyh tak:

Wciskam poweir na pilocie, zero reakcji na wyswietlaczu, zero reakcji na tv. Mija jakies 10sec i jakgdyby nogdy nic wszysko ozywa.

 

Dzisiaj zameldowal mi to kolega. Wywalil plugin CEC i jest ok. Jak widac nie zawsze pomaga wiec przyczyna jest w innym miejscu i dotyczy tylk czssci dekoderow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem zglaszajacyh tak:

Wciskam poweir na pilocie, zero reakcji na wyswietlaczu, zero reakcji na tv. Mija jakies 10sec i jakgdyby nogdy nic wszysko ozywa.

 

Dzisiaj zameldowal mi to kolega. Wywalil plugin CEC i jest ok. Jak widac nie zawsze pomaga wiec przyczyna jest w innym miejscu i dotyczy tylk czssci dekoderow.

 

No właśnie chyba nie da się tego tak wytłumaczyć. Bo skoro wtyczka CEC jest wywalona, to CEC nie działa, a więc jak się włącza TV? Według mnie, informacje są nieprecyzyjne i różne problemy są podciągane pod jeden.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje. W devel napisałem trochę maili i wychodzi na to, że jest OK. Średnia wybudzania tunera od momentu wciśnięcia POWER na pilocie i pojawienia się obrazu to 4-5 sekund przy czym od razu jest reakcja na wyświetlaczu.

Może te kilka osób ma inny hardware? Kolega co mu pomogło wywalenie CEC przyznał się, że zawsze coś było nie tak u niego - kino domowe dziwnie przyjmowało sygnały CEC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba nie da się tego tak wytłumaczyć. Bo skoro wtyczka CEC jest wywalona, to CEC nie działa, a więc jak się włącza TV? Według mnie, informacje są nieprecyzyjne i różne problemy są podciągane pod jeden.

 

Nieprecyzyjnie napisałem , przy wywalonym CEC, patrzyłem przy włączonym już TV ile czasu wyszukuje sygnał.

 

Problem na chwile zniknął tzn. można było szybko wyłączyć i włączyć tv, jednak włączeniu towarzyszyło rwanie/czkawka dźwięku i obrazu prze 3-4s, po restarcie systemu problem z opóźnionym wybudzeniem powrócił.

 

Może te kilka osób ma inny hardware? Kolega co mu pomogło wywalenie CEC przyznał się, że zawsze coś było nie tak u niego - kino domowe dziwnie przyjmowało sygnały CEC.

 

U mnie do ostatniej aktualizacji wszystko działało jak należy , telewizor się załączał od hdmi cec, natomiast nie mogłem go w ten sposób wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak usystematyzujemy Twój problem, bo nadal nie rozumiem. Pytania:

1-Jaki masz TV? Czyżby Samsung?

2-Jaki masz tuner?

 

Test do wykonania:

1- wywal wtyczkę CEC z /usr/lib/enigma2/puthon/plugins/extensions

2- restart tunera

3- przełącz tuner w standby - telewizor ma zostać włączony

4- odczekaj 10 sekund (testowo)

5- wyłącz tuner ze standby i zmierz czas pomiędzy naciśnięciem klawisza a mignięciem diody na wyświetlacz, oraz pojawieniem się nazwy na wyświetlaczu oraz pojawieniem się obrazu

6- zmień nazwę plikowi /lib/modules/cec.ko i /lib/modules/cec_ctrl.ko

7- wykonaj ponowie punkty 2-5

 

I wyniki podaj tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Telewizor samsung ue40c6000

2. Esi 88

 

Co do testu to pkt. od 1-5 juz robiłem ,efekt był następujący:

Po odczekaniu dłuższej chwili tuner faktycznie szybko reaguje na naciśnięcie pilota, natomiast po obudzeniu znacznie dłużej niż przed aktualizacją czeka się na obraz.

 

Pkt. 6 i 7 oraz pomiary czasòw wykonam jak będę miał dostęp do tunera.

 

Powtorze jeszcze, ze problem nie jest stały, dziś tuner reagował szybko na operacje wyłaczania i włączania, natomiast po włączeniu obraz i dźwięk dostawał czkawki, po restarcie wszystko wròciło do stanu wcześniej opisanego.

 

Dla mnie nie jest to problem w końcu ile razy się włącza i wyłącza tuner czy zmienia rozdzielczość, zasygnalizowałem jedynie taką sytuacje po aktualizacji.

 

Wysłane z mojego Kiano Elegance by Zanetti przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtorze jeszcze, ze problem nie jest stały, dziś tuner reagował szybko na operacje wyłaczania i włączania, natomiast po włączeniu obraz i dźwięk dostawał czkawki, po restarcie wszystko wròciło do stanu wcześniej opisanego.

 

Takiej czkawki może dostawać Samsung, ale z wykorzystaniem wtyczki CEC. Jest to spowodowane powtórzeniami komend i opóźnieniami pomiędzy nimi zdefiniowanymi we wtyczce. W skrócie, jak wtyczka wyśle 5 razy komendę wakeup i/lub przełącz wejście na HDMI1, to TV Samsunga za pierwszym razem się uruchomi, a przez kolejne 4, przełącza się z HDMI1 na HDMI1 powodując "czkawkę" dźwięku i stroboskop obrazu.

Po wywaleniu wtyczki chyba tej czkawki nie miałeś?

 

Jako ciekawostkę napiszę, że w driverze cec.ko działa poprawnie kanał zwrotny przy współpracy z samsungiem (przynajmniej moim). Innymi słowy możemy sterować tunerem za pomocą pilota od TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to spowodowane powtórzeniami komend i opóźnieniami pomiędzy nimi zdefiniowanymi we wtyczce. W skrócie, jak wtyczka wyśle 5 razy komendę wakeup i/lub przełącz wejście na HDMI1, to TV Samsunga za pierwszym razem się uruchomi, a przez kolejne 4, przełącza się z HDMI1 na HDMI1 powodując "czkawkę" dźwięku i stroboskop obrazu.

 

Można ustawić we wtyczce powtarzanie na 0 i też powinno działać. Z moim Panasoniciem zwykle działało, ale ustawiłem bezpiecznie na 1 i działa zawsze.

 

@pppp: załącznik

cec_esi88.tar.gz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas ostatniej aktualizacji pokazało mi błąd że nie może podmienić starego pliku system.conf na nowy bo są różne. Kiedy porównałem sobie oba pliki to różnica jest tylko w ilości miejsca dla /var/run, w starym jest 32k w nowym 64k. Jaka wartość jest właściwa dla tunera ADB5800 ?

 

I kolejna rzecz jaką znalazłem to po wpisaniu system.sh restartgui pokazuje błąd " wget: server returned error: HTTP/1.1 401 Unauthorized " i oczywiście nic nie restartuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem taką informację podczas aktualizacji :

 

Collected errors:

* resolve_conffiles: Existing conffile /etc/sysconfig/system.conf is different from the conffile in the new package. The new co

nffile will be placed at /etc/sysconfig/system.conf-opkg.

 

 

Wysłane z mojego Kiano Elegance by Zanetti przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeci wątek, gdzie piszecie o tym samym, więc będę się powtarzał:

 

To nie błąd. Proszę czytać ze zrozumieniem :) Więcej tutaj: http://forum.xunil.pl/index.php?topic=1449

 

Mickey dzięki za info , ale nie chciałbym się wymądrzać ale to właśnie tutaj zaczął się ten wątek. Jak spojrzysz na daty postów tutaj i w linku a wszystko będzie jasne. Niemniej dzięki za info.

 

EDIT by Mickey: Moja kolejność czytania była niezgodna z kolejnością pisania, więc kiedy tutaj trafiłem była to dla mnie już trzecia taka wiadomość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W związku z komunikatem w historii aktualizacji:

 

usunięcie symlinka do rcS.users.sh z sekcji init; teraz jak chcesz dalej korzystać z pliku rcS.users.sh musisz wykonać symlinka do tego pliku - związane jest to z faktem, iż niektóre wasze wpisy muszą być ładowane przez załadowaniem innych składników a my nie przewidzimy każdej z sytuacji; Poniżej przykład tworzenia symlinka z poziomu terminala:

            ln -sfn /etc/init.d/rcS.users.sh /etc/rc.d/rc5.d/S86rcS.users.sh

gdzie 86 to pozycja ładowania;

 

sugeruję, żeby przy okazji zmian tekst ten (odpowiednio zmodyfikowany) umieścić jako komentarz w pliku /etc/init.d/rcS.users.sh*. Jak już ktoś tam zajrzy, to żeby nie był zaskoczony, że samo wpisanie komend nie wystarczy i trzeba zrobić coś jeszcze.

 

* oczywiście dotyczy to obrazu na stronie, a nie pliku w repozytorium opkg ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzisiaj kolejny raz miałem GS po próbie użycia streamingu  na moim PC, generalnie nie używa tego zbyt często ale jakby kogoś zainteresowało to załączam loga może znajdzie się jakiś błąd.

 

UPDATE:

Chciałbym też zgłosić że nie działa restart GUI ani z pilota w E2 ppanel ani z konsoli poprzez system.sh restartgui .

W obu przypadkach jest taki sam błąd: wget: server returned error: HTTP/1.1 401 Unauthorized

enigma2_crash_1405623753.log

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się pojawil problem z dhcp na karcie wifi rt5370. Wróciło do łaski wifi i klient dhcp ni chu chu. Statycznie idzie a dynamicznie nie i co ciekawe dostaje tylko dnsy. Na kablu dhcp funkcjonuje. System jest w wersji stable aktualny na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Witam,

przed chwilą zrobiłem aktualizacje wersji realease na ESI 88, zainstalował mi się m.in os manager , po aktualizacji zrestartowałem system poleceniem init 6 , pojawiło się nowe logo po czym na wyświetlaczu wyskoczył komunikat "E2 Errror" i nastąpił boot i tak w kółko.

 

Czy da się jakoś postawić system czy trzeba go wgrywać od nowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem powyższe polecenia, terminal odpowiedział:

GraterliaOS:~# /etc/init.d/openpli stop
ZatrzymujÄ: Graterlia OpenPLi
OpenPLi Stopped

GraterliaOS:~# enigma2

(enigma2:2135): GStreamer-WARNING **: External plugin loader failed. This most l                                                                                        ikely means that the plugin loader helper binary was not found or could not be r                                                                                        un.

(enigma2:2135): GStreamer-WARNING **: Failed to load plugin '/usr/lib/gstreamer-                                                                                        0.10/libgstcdio.so': /usr/lib/gstreamer-0.10/libgstcdio.so: cannot open shared o                                                                                        bject file: No such file or directory
PYTHONPATH: /usr/lib/enigma2/python
+ (1) Background File Eraser
+ (5) Tuxtxt
+ (8) graphics acceleration manager
STMFB accel interface available

+ (9) GFBDC
12288k total video mem
4188k usable video mem
2568kB available for acceleration surfaces.
resolution: 720 x 576 x 32 (stride: 2880)
+ (9) gLCDDC
couldn't open LCD - load lcd.ko!
lcd buffer 0x77e048 8448 bytes, stride 132
LCD resolution: 132 x 64 x 8 (stride: 132)
+ (9) Font Render Class
[font] initializing lib...
[font] loading fonts...
[font] Intializing font cache, using max. 4MB...
+ (10) gRC
RC thread created successfully
+ (15) eWindowStyleManager
+ (20) DVB-CI UI
+ (20) UHF Modulator
couldnt open /dev/rfmod0!!!!
+ (20) RC Input layer
+ (20) misc options
+ (20) AVSwitch Driver
couldnt open /dev/dbox/fp0 to monitor vcr scart slow blanking changed!
+ (21) input device driver
Input device "TDT RC event driver" is a remotecontrol
Input device "SagemCom88 frontpanel buttons" is a remotecontrol
Found 2 input devices.
+ (22) Hdmi CEC driver
+ (30) eActionMap
+ (35) CI Slots
scanning for common interfaces..
eDVBCIInterfaces->setInputSource(0, 0)
eDVBCIInterfaces->setInputSource(1, 1)
done, found 0 common interface slots
+ (35) CA handler
+ (40) eServiceCenter
settings instance.
+ (41) eServiceFactoryDVD
+ (41) eServiceFactoryHDMI
+ (41) eServiceFactoryM2TS
+ (41) eServiceFactoryMP3
+ (41) eServiceFactoryFS
+ (41) eServiceFactoryDVB
+ (41) Encoders
+ (41) Stream server
reached rl 70
---- opening lame channel db
reading services (version 4)
loaded 227 channels/transponders and 4620 services
scanning for frontends..
opening frontend 0
close frontend 0
opening frontend 1
close frontend 1
opening frontend 2
failed! (/dev/dvb/adapter0/frontend2) No such device
boxtype detection BOX_SH4

found 1 adapter, 2 frontends(2 sim) and 4 demux, boxtype 33
Use valid Linux Time :) (RTC?)
[EPGC] Initialized EPGCache (wait for setCacheFile call now)
Loading spinners...
[ePNG] couldn't open /usr/local/share/enigma2/skin_default/spinner/wait9.png
found 8 spinner!

executing main
setIoPrio best-effort level 3 ok
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/lib/enigma2/python/mytest.py", line 5, in <module>
    from Tools.Profile import profile, profile_final
  File "/usr/lib/enigma2/python/Tools/Profile.py", line 3, in <module>
  File "/usr/lib/enigma2/python/Tools/Directories.py", line 6, in <module>
  File "/usr/lib/enigma2/python/enigma.py", line 2265, in <module>
  File "/usr/lib/enigma2/python/enigma.py", line 2278, in eDVBFrontendParameters                                                                                        Cable
AttributeError: 'module' object has no attribute 'eDVBFrontendParametersCable_FE                                                                                        C_6_7'
---- saving lame channel db
saved 227 channels and 4620 services!
release cached channel (timer timeout)
set RTC to previous valid time
- (41) eServiceFactoryDVD
- (41) eServiceFactoryHDMI
- (41) eServiceFactoryM2TS
- (41) eServiceFactoryMP3
- (41) eServiceFactoryFS
- (41) eServiceFactoryDVB
- (41) Encoders
- (41) Stream server
- (40) eServiceCenter
clear instance
- (35) CI Slots
- (35) CA handler
- (30) eActionMap
- (22) Hdmi CEC driver
- (21) input device driver
- (20) DVB-CI UI
- (20) UHF Modulator
- (20) RC Input layer
- (20) misc options
- (20) AVSwitch Driver
- (15) eWindowStyleManager
- (10) gRC
waiting for gRC thread shutdown
gRC thread has finished
- (9) GFBDC
- (9) gLCDDC
- (9) Font Render Class
- (8) graphics acceleration manager
- (5) Tuxtxt
- (1) Background File Eraser
reached rl -1

 

Zrobiłem ponowny update i upgrade po zatrzymaniu systemu i tuner ożył.

 

GraterliaOS:~# opkg update
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/sh4/Packages.gz.
Inflating http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/sh4/Packages.gz.
Updated list of available packages in /var/opkg/lists/graterlia.
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/esi88/Packages.gz.
Inflating http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/esi88/Packages.gz.
Updated list of available packages in /var/opkg/lists/esi88.
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/chlists/Packages.gz.
Collected errors:
* opkg_download: Failed to download http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/chlists/Packages.gz, wget returned 8.
GraterliaOS:~# opkg upgrade
Upgrading enigma2-data from 2014-06-25-git-1 to 2014-08-07-git-1 on root.
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/sh4/enigma2-data_2014-08-07-git-1_sh4.ipk.
Configuring enigma2-data.
GraterliaOS:~# init 6

 

Dzięki Tux za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko 5 MB wolnego w NOR.

 

Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/root                61.0M     55.4M      5.6M  91% /
none                     64.0K     24.0K     40.0K  38% /var/run
none                     32.0K         0     32.0K   0% /var/log
tmpfs                    57.5M         0     57.5M   0% /ram
/dev/root                61.0M     55.4M      5.6M  91% /dev.static
tmpfs                    57.5M         0     57.5M   0% /dev
tmpfs                    57.5M         0     57.5M   0% /dev/shm
tmpfs                    57.5M     12.0K     57.5M   0% /tmp
/dev/sda1               298.0G    223.2G     74.8G  75% /hdd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/dev/root                61.0M     55.4M      5.6M  91%

Zalecane jest nie mniej niż 8MB.

Każdy plik który jest w użyciu a zostanie zastąpiony nowym będzie siedział tak długo na nośniku póki nie nastąpi zwolnienie użycia tego pliku. W tym przypadku przy OpenPli uruchomionej, która używa masy plkików, wszystkie te pliki siedzą na nośniku do restartu OpenPLi.

Przypuszczam, że na aktualizację binarki już zabrakło miejsca. Miejsce się znalazło po tym jak OpenPLi zrestartowałeś (zwolniłeś pliki).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

pytanie odnośnie przenosin na inny dekoder (szkoda zakładać nowy temat).

Czy po wykonaniu pełnej kopii image na BSKA można ją zainstalować bez problemów na BSLA ? Mam już wsio ładnie skonfigurowane na białym i chciałbym to przenieść w końcu na BSLA. Czy pewniej będzie jak zainstaluje od nowa GOS ? Oczywiście mowa tu o NAND w obu przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj instalowałem GOS pobrany ze strony download na BSKA i nie działały przyciski na przednim panelu. Pomogło przeinstalowanie dev-gos zgodnie z podpowiedziami na forum.

Czy nie lepiej umieścić w repozytorium pakiet dev-gos o nowszej wersji tak aby podmienił się na prawidłowy przy aktualizacji ? Na pewno zaoszczędzi to niepotrzebnych pytań i trochę czasu szukającym odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...