Skocz do zawartości

Graterlia OS → dyskusja


Gość czerwus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 412
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ESI88:~# opkg update && opkg install wifi-rt5370

Downloading http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/sh4/Packages.gz.

Inflating http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/sh4/Packages.gz.

Updated list of available packages in /var/opkg/lists/graterlia.

Downloading http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/esi88/Packages.gz.

Inflating http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/esi88/Packages.gz.

Updated list of available packages in /var/opkg/lists/esi88.

Downloading http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/chlists/Packages.gz.

Inflating http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/chlists/Packages.gz.

Updated list of available packages in /var/opkg/lists/chlists.

Package wifi-rt5370 (1.0.2) installed in root is up to date.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Zauważyłem następujący problem. Czasami moj ESI88 gubi właściwy czas, czasami zegar przeskakuje o godzinę do przodu.  Wie ktoś może czym to jest spowodowane i jak to neutralizować?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Zauważyłem następujący problem. Czasami moj ESI88 gubi właściwy czas, czasami zegar przeskakuje o godzinę do przodu.  Wie ktoś może czym to jest spowodowane i jak to neutralizować?

 

ubić proces enigma2 przy pomocy polecenia killall enigma2

szybciej niż w 15 sekund (takie jest opóźnienie restartu enigma2) wrzucić i zapisać w pliku /etc/enigma2/settings

config.misc.useTransponderTime=false

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami moj ESI88 gubi właściwy czas, czasami zegar przeskakuje o godzinę do przodu.  Wie ktoś może czym to jest spowodowane i jak to neutralizować?

 

Jak to neutralizować, to odpowiedzieli koledzy wcześniej, więc może dorzucę odpowiedź na część "czym to jest spowodowane". Enigma synchronizuje zegar tunera z sygnałem z satelity. A że nadawcy nie mają swoje wzorce czasu, to zegarek sobie w kółko skacze. Przesunięcie o godzinę, to pewnie przy przełączeniu na kanał, którego nadawca używa jeszcze czasu zimowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<< 13 Kwiecień 2014 >>

  • aktualizacja graterlia-scripts;
  • aktualizacja autofs;

Obie aktualizacje związane są z przygotowaniem do przejścia na SysVinit. Aktualizacja w gałęzi TEST.

Proszę o przetestowanie jak w tej chwili przebiega ładowanie systemu. Czy działają poprawnie wyświetlacze oraz komunikaty itp. Przejście na SysVinit jest już nieuniknione.

 

 

UWAGA!

[glow=red,2,300]softcam.sh[/glow] zmienił nazwe na [glow=red,2,300]gsoftcam[/glow].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan przejściowy do wprowadzenia SysVinit. W momencie Tworzenia konkretnych skryptów, a właściwie dostosowaniu tych co są, oraz stworzeniu systemu symlinków (chkconfig) skrypty mają "g" w nazwie. Dzięki temu mogę na raz korzystać z obu "systemów" ładowania i wszystko dopracować.

Na koniec będzie aktualizacja skryptów + SysVinit + inne potrzebne narzędzia a skrypty dostaną finalne nazwy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

UWAGA!

[glow=red,2,300]softcam.sh[/glow] zmienił nazwe na [glow=red,2,300]gsoftcam[/glow].

Witam,

Teraz nie mogę zrestartować oscama otrzymuję odpowiedź:

/bin/sh:/etec/inid.d/softcam.sh not fund

execute error 127

identyczna odpowiedź jest jak chcę sprawdzić jaką mam wersję oscama.

Wszystko wykonuję pod niebieskim w ppanels.

Pozdrawiam.

Jeszcze jedno podczas oglądania nagranego materiału przyciśnięcie przycisku "R" na pilocie powoduje GS w załączniku log.

enigma2_crash_1397650392.log

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<< 13 Kwiecień 2014 >>

  • aktualizacja graterlia-scripts;
  • aktualizacja autofs;

Obie aktualizacje związane są z przygotowaniem do przejścia na SysVinit. Aktualizacja w gałęzi TEST.

Proszę o przetestowanie jak w tej chwili przebiega ładowanie systemu. Czy działają poprawnie wyświetlacze oraz komunikaty itp. Przejście na SysVinit jest już nieuniknione.

 

 

Restart po aktualizcji bez problemu. Potwierdzam problem z restartem softcam (w dalszym ciągu jest odniesienie do softcam.sh).

UWAGA!

[glow=red,2,300]softcam.sh[/glow] zmienił nazwe na [glow=red,2,300]gsoftcam[/glow].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w sumie ochoty na tłumaczeni totalnych podstaw ale...

Do tej pory wszystko było w jednym pliku rcS (no prawie wszystko). Normalnie w Linuxie masz dostępne tak zwane levele ładowania. Standardowo jest ich 6. Możesz w nich włączyć lub wyłączyć skrypty startowe, które ładowane są w określonej kolejności. Tu też nie będę się zagłębiał co i jak.

W skrócie - dzięki tym założeniom możliwe jest praktycznie bezbolesne doinstalowywanie/deinstalowanie komponentów systemu bez konieczności co chwilę edycji pliku rcS czy innych startowych. Nad wszystkim czuwa odpowiednie oprogramowanie.

 

Przykład zastosowania jest bardzo prosty. Instalujesz transmission. OPKG ładuje pliki gdzie trzeba, chkconfig dodaje transmission do runlevel zgodnie z założeniami...wystarczy wpisać:

/etc/init.d/transmisstion start/stop/inne

Po dodaniu go automatem do określonego runlevel (np. 3 czy 5) jeżeli też runlevel jest okreslony w pliku /etc/inittab automatem system zaaduje Ci transmision podczas startu systemu. Ty nie musisz tykać tego palcem. OPKG deinstaluje a chkconfig usuwa z runlevel informacje i system już nie wie nic o transmission a działa dalej.

 

Kolejne składowe to module-init-tools czyli narzędzie od ładowania modułów podczas startu systemu. Też będzie dostępne w Graterlia. Skończą się kłopoty z ładowaniem modułów i włączeniem ich w PPanel czy szukaniem danego modułu skryptami i ładowanie go jak jest. Do tego będzie moża określać parametry modułów w plikach czyli wreszcie tak jak to jest w normalnych dystrybucjach. Wtykam kartę WiFi i o ile sterownik jest automatem system go ładuje i konfiguruje ta kartę. Podobnie podczas startu systemu. Jak nie ma karty to kulturalnie nic nie jest ładowane bo po co? Dzięki temu nie trzeba będzie pisać skryptów wymyślających jak ładować dany moduł itd.

 

Całość może nie będzie aż tak spektakularnie użyteczna dla zwykłego użytkownika, ale w pewnych fragmentach użyteczności bardzo mu ułatwi życie a osobom z devel team będzie o wiele łatwiej to wszystko składać razem.

 

Do tego dojdzie jeszcze jądro z initrd (tak - też da się odpalić) i wreszcie koniec z tym, że w jądrze na sztywno wkomplowane są wszystkie potencjalnie potrzebne systemy plików czy sterowniki. Będzie małe jądro + ramdysk startowy z tym co niezbędne do zamontowania rootfs (naszego) i uzyskania dostępu do plików na rootfs. Wtedy ramdysk jest usuwany z pamięci a dalsze ładowanie czegokolwiek przebiega już ze struktury rootfs. Czyli np. Sterownik ATA nie musi być w jądrze na sztywno jak system startuje z NAND/NOR. Jak nie mamy HDD to system pominie ten sterownik. Jak mamy to załaduje go module-init-tools podczas startu i tyle.

 

 

Trochę to skomplikowane ale dzięki temu całość staje się mniej skomplikowana. Przed ostatnie zdanie też mam wrażenie, iż jest zagmatwane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Pingwiny nie dość, że małe to jeszcze nieloty :)

 

Co do reszty :)

Na systemach linuxowych czy sieciach się znam. Nawet całkiem nieźle. Trochę gorzej z innymi dziedzinami ale tu w devel już ładnie się uzupełniamy i każdy "dzierga" w czym dobry się czuje.

 

EDIT tux:

Jeszcze tak dla ścisłości. Wyżej wymieniłem to co trzeba jeszcze zrobić. SysVinit to tylko część tego wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś chciałem nagrać program z przycisku REC, ale okazało się, że nie działa. Wyskakuje tylko tej przekreślony prostokącik u góry ekranu. Ciągle można ustawić timer na wydarzenie z EPG ale REC nie działa. Czy to normalne? Czy tylko ja tak mam? :) Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

<< 28 Kwiecień 2014 >>

  • przeniesienie testowych aktualizacji (poza OSCam) z TEST do release;
  • dodanie do repozytorium TSmedia i Merlin Music Player;
  • aktualizacja player2 (podziękowania dla @j00zek);
  • dodanie do repozytorium paczek z firmware dla procesorów STi;
  • dodanie do repozytorium paczki graterlia-locale-pl; paczka graterlia-locale-pl będzie sukcesywnie uzupełniana o potrzebne pliki lokali systemowych;
  • aktualizacja paczek z Kernelem - ujednolicenie nazewenicta oraz przeniesienie dodatkowych modułów do osobnych paczek;
  • aktualizacja pakietów autofs, PPanel, graterlia-scripts, graterlia, system-core, vsftpd, OpenSSH, SysVinit, ntpdate, nfs-utils-client, openvpn;
  • aktualizacja OpenPLi do wersji z dnia 2014-04-22;
      z bardziej zauważalnych zmian:
    • funkcja StartupToStandby została wbudowana w OpenPLi (funkcja ma tylko opcje Włącz/Wyłącz, ale deweloperzy dość inteligentnie ją zaimplementowali);
    • można ustawić, która głowica ma być preferowana do nagrywania (może mieć znaczenie dla osób z nietypowymi konfiguracjami sat, które mają różne pozycje satelitarne na poszczególnych głowicach);
    • poprawiono błąd związany z alfabetycznym sortowaniem kanałów;

    Przy okazji tej aktualizacji uproszczono skrypty startowe. Dodatkowe moduły jądra ładowane są w jednym skrypcie o nazwie gmodules_init. Modyfikacji uległ skrypt od startowania sieci co powinno skutkować szybszą inicjalizacją urządzeń sieciowych a w konsekwencji szybszym startem systemu.

Po tej aktualizacji nie ma już pliku rcS. Od tej pory działa SysVinit.

Od teraz Graterlia OS nie ma już numeracji. Graterlia OS zmienia się w System Operacyjny aktualizowany na bierząco.

  Jeżeli chcesz aby Twój box miał inną nazwę niż predefiniowana (GraterliaOS) utwórz plik "hostname" i wpisz w nim nazwę swojego Boxa. Plik wgraj do /etc. Następnie zrestartuj hostname (/etc/init.d/hostname start). Pamiętaj aby w nazwie nie używać SPACJI oraz o tym aby plik miał znak końca linii UNIX.

  Aktualizacja wcześniejszych wersji Graterlia OS jest możliwa przy pomocy systemu OPKG.

  Dokładne informacje o poszczególnych aktualizacjach znajdziesz tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po ostatniej dzisiejszej aktualizacji wyskoczyło mi coś takiego

Configuring enigma2-data.

Configuring enigma2-keymaps.

Configuring enigma2-langpack.

Configuring enigma2-plugins-default.

Configuring enigma2-plugin-ppanel.

Configuring enigma2.

Create symlink...

Restart OpenPLi...

Restart done

Configuring enigma2-skin-default.

Configuring kernel-modules-default-gos.

Configuring graterlia-locale-pl.

Configuring vsftpd.

Configuring kernel-core-default-gos.

Configuring sti-firmware-video.

Configuring sti-firmware-audio.

Configuring system-core.

Configuring autofs.

Configuring ntpdate.

Configuring openssh.

Configuring sysvinit.

Configuring util-linux-gos.

Configuring portmap.

Configuring graterlia-system-core-metapack.

Configuring graterlia-scripts.

Configuring graterlia.

Collected errors:

* remove_obsolesced_files: unlinking /etc/etc/ failed: No such file or directory.

* remove_obsolesced_files: unlinking /etc/etc/init.d/vsftpd failed: No such file or directory.

* remove_obsolesced_files: unlinking /etc/etc/init.d/ failed: No such file or directory.

* opkg_install_pkg: Failed to determine obsolete files from previously installed vsftpd

ESI88:~#

 

Chodzi mi o te ostatnie 4 linijki jakieś errory czy coś nie do końca się zaktualizowało !!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow. Faktycznie wszystko jakby szybciej śmigało, świetna robota!! I jest jeszcze jeden + :) ESI88 już nie krzaczy na 1080p@50Hz :D Ale wciąż nie działa mi przycisk nagrywania. A może coś źle robię? Może ktoś coś podpowiedzieć?

 

EDIT:

Jednak trochę krzaczy na kanałach HD ale ogólnie poprawa jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie cały czas jest OK :)

 

Przy okazji:

<< 29 Kwiecień 2014 >>

  • aktualizacja listy kanałów tuxish hotbird tylko dla PL;
  • aktualizacja paczki z pikonami 220x132 dla listy kanałów tuxish hotbird tylko dla PL;
  • dodanie do repozytorium paczki z listą kanałów @Richter tylko dla PL;
  • dodanie do repozytorium paczek z pikonami 220x132 oraz 100x60 dla list @Richter PL;
  • dodanie do repozytorium paczki z listą kanałów @FIL tylko dla PL;

Powyższe listy kanałów będą aktualizowane tylko jak faktycznie zmieni się coś na liście. Biorąc pod uwagę, iż lisy zawierają wyłącznie kanały PL nie będzie to częsta aktualizacja. Dlatego też nie będzie aktualizacji z PPanel a jedynie z OPKG.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wciąż nie działa mi przycisk nagrywania. A może coś źle robię? Może ktoś coś podpowiedzieć?

 

Na pewno masz oryginalny, niemodyfikowany /usr/share/enigma2/keymap.xml? Ew. sprawdź czy nie masz Assignbutton w /usr/lib/enigma2/python/Plugins/SystemPlugins, bo to też może mącić.

 

Cześć.  Już udało mi się to usunąć. Wygląda na to, że to przez moje wcześniejsze problemy z Permament TimeShift, ponieważ gdy zainstalowałem ten plugin i odinstalowałem po restarcie i znów restart i wszystko wróciło do normy. Mimo wszystko bardzo dziękuję za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@voyteckst

Rozumiem, że to był taki żart przed weekendem?

Nie do końca. Poniżej dlaczego (tak, czytałem dlaczego te listy zostały usunięte):

nbox:~# opkg list-installed|grep richt
enigma2-channels-hotbird-richter - 2014-04-18
enigma2-picon-hotbird-richter-220x132 - 2014-04-19

nbox:~# opkg install enigma2-channels-hotbird-richter-polskie
Installing enigma2-channels-hotbird-richter-polskie (2014-04-29) to root...
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/sh4/enigma2-channels-hotbird-richter-polskie_2014-04-29_sh4.ipk.
Collected errors:
* check_data_file_clashes: Package enigma2-channels-hotbird-richter-polskie wants to install file /etc/tuxbox/satellites.xml
        But that file is already provided by package  * enigma2-channels-hotbird-richter
* check_data_file_clashes: Package enigma2-channels-hotbird-richter-polskie wants to install file /etc/enigma2/userbouquet.dbe69.tv
        But that file is already provided by package  * enigma2-channels-hotbird-richter
itd itd.

Posiadając dotychczasowe listy @Richter, należy je najpierw odinstalować, a następnie zainstalować dowolne nowe/inne - oczywiście używając opkg (można też skorzystać pewnie z opcji force ale wtedy zostaną śmieci w opkg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tux Sprawdźczy nie masz coś źle ustawione przy vsftpd

Collected errors:
* remove_obsolesced_files: unlinking /etc/etc/ failed: No such file or directory.
* remove_obsolesced_files: unlinking /etc/etc/init.d/vsftpd failed: No such file or directory.
* remove_obsolesced_files: unlinking /etc/etc/init.d/ failed: No such file or directory.
* opkg_install_pkg: Failed to determine obsolete files from previously installed vsftpd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...