Skocz do zawartości

Pomoc dla świeżaka


Gość jordan87

Rekomendowane odpowiedzi

Nie widziałem szczerze mówiąc, ale już wiem i pamiętam:)

Co do obudowy to dobrze zdiagnozowane, dałem jakąś wallanda sprzed kilku lat(też usb 3.0) i wszystko działa super płynnie(o dziwo ta obudowa nie działała na kablu usb 3.0 z xboxem 360 a nowa działa prawidłowo na 3.0).

 

Czy tak jak w nboxach da się jakoś zrobić backup całego nand(bo w systemie jest chyba tylko backup ustawień a to chyba nie jest to samo) a potem go przywrócić - patrzyłem na wtyczki ale nic mi się w oczy nie rzuciło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie bo już nie pamiętam za bardzo, dawno tego nie robiłem.

Chcę w Zgemma uruchomić wifi.

Mam zainstalowane pakiety:

 

wireless-tools - 1:30.pre9
wpa-supplicant - 2.6
python-wifi - 0.6.1
enigma2-plugin-wirelesslan - 2017.03.01

 

Czy jeszcze coś trzeba tu zainstalować??

Interface sieciowy wifi uruchomiony. Po podłączeniu karty wifi uaktywnia się pole wyboru sieci wifi lub lan.

Gdy daję wyszukaj sieć nic mi nie znajduje.

Czy jeszcze jakieś sterowniki trzeba zainstalować bo już nie widzę coś tego w repo.

 

karta:tendaW311M

sterownik:rt5370

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w archiwum pakietów są.

Dziękuję za odpowiedź.

 

 

Podpowiedzcie bo już nie pamiętam za bardzo, dawno tego nie robiłem.

Chcę w Zgemma uruchomić wifi.

Mam zainstalowane pakiety:

 

wireless-tools - 1:30.pre9
wpa-supplicant - 2.6
python-wifi - 0.6.1
enigma2-plugin-wirelesslan - 2017.03.01

 

Czy jeszcze coś trzeba tu zainstalować??

Interface sieciowy wifi uruchomiony. Po podłączeniu karty wifi uaktywnia się pole wyboru sieci wifi lub lan.

Gdy daję wyszukaj sieć nic mi nie znajduje.

Czy jeszcze jakieś sterowniki trzeba zainstalować bo już nie widzę coś tego w repo.

 

karta:tendaW311M

sterownik:rt5370

Ja na ADB 5800s zainstalowałem wszystkie pakiety opisane tutaj - http://graterliash4.xunil.pl/index.php/FAQ_-_Strona_1/#mozTocId986320 .

Być może któregoś analogicznego w wersji dla Zgemmy brakuje.

Po tym karta Wi-Fi u mnie działa (oparta na tym samym chipsecie, ale inny model).

 

 

Czy dla tunera SAT ADB 5800s (BSKA) jest dostępny pakiet enigma2-plugin-extensions-et-livestream lub analogiczny?

Nie znalazłem go ani w aktualnym repozytorium, ani w archiwalnym, ale być może istnieje inny spełniający tą samą funkcję.

Pytam, bo próbuję uruchomić w ramach listy kanałów przekaz TV Imperium Gliwice dostępny pod adresem: rtmp://91.193.208.20/tvimperium_hi/tvimperium_hi

Przy próbie "ręcznego" uruchomienia odtwarzania przy pomocy polecenia

gst-play-1.0 rtmp://91.193.208.20/tvimperium_hi/tvimperium_hi

W wyniku uruchomienia polecenia otrzymuję:

Press 'k' to see a list of keyboard shortcuts.
Now playing rtmp://91.193.208.20/tvimperium_hi/tvimperium_hi
ERROR No URI handler implemented for "rtmp". for rtmp://91.193.208.20/tvimperium_hi/tvimperium_hi
ERROR debug information: gsturidecodebin.c(1426): gen_source_element (): /GstPlayBin:playbin/GstURIDecodeBin:uridecodebin0
Reached end of play list.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Być może któregoś analogicznego w wersji dla Zgemmy brakuje.

 

[*]opkg update && opkg install enigma2-plugin-wirelesslan

Koniec instalacji. Restart GUI i tyle. Nawet jak zapomniałeś wpiąć karty WiFi to wystarczy restart GUI.

Co do strumieni to ne pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było to po updacie mam ten sam problem co kolega wyżej i po ftp też nie mogę się dostać do tunera. Wszystko poinstalowane od zera(czysty system) a on wciąż widzi, że jest kontroler LAN aktywny.

 

Chciałem wgrać swój backup ale cofa mnie do konfiguracji początkowej, dwa pliki podmienione, chyba, że coś innego trzeba jeszcze zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja potwierdziłem post wyżej, update przez GOS a nie przez terminal i wifi też przestało mi działać, po LANie też nie można się dostać, wszystko było ok do restartu tunera a potem takie zonki. Wgrałem inny image-egami i wszystko śmiga, więc wykluczam winę karty wifi - zresztą podłączyłem 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wgraj raz jeszcze GOS.

Zrób upd z terminala i na koniec przeinstaluj kernel. Napisz czy jest OK.

 

EDIT tux:

A tak przy okazji....

Aktualizacja w TEST leżała MIESIĄC!

W tym czasie oczywiście NIKT ale to NIKT nie zgłosił ANI JEDNEGO BŁĘDU!

 

Edit2 tux:

Jeżeli ktoś ma kłopot niech wykona poniższe polecenia:

[*]opkg update

[*]opkg install --force-reinstall kernel-module-zgemmah2s

[*]opkg install --force-reinstall kernel

[*]reboot

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sysupdate wyskakuje następujący warning:

Configuring kernel-module-zgemmah2s.

depmod: WARNING: could not open /lib/modules/4.10.6/modules.order: No such file or directory

depmod: WARNING: could not open /lib/modules/4.10.6/modules.builtin: No such file or directory

Czy to ma wpływ na coś?

 

Następnie przy reinstalacji kernel-module-zgemmah2s

Reinstalling kernel-module-zgemmah2s (4.10.6-20170623) on root.

Installing kernel-module-zgemmah2s (4.10.6) on root.

depmod: WARNING: could not open /lib/modules/4.10.6/modules.order: No such file or directory

depmod: WARNING: could not open /lib/modules/4.10.6/modules.builtin: No such file or directory

Configuring kernel-module-zgemmah2s.

depmod: WARNING: could not open /lib/modules/4.10.6/modules.order: No such file or directory

depmod: WARNING: could not open /lib/modules/4.10.6/modules.builtin: No such file or directory

GraterliaOS:~# opkg install --force-reinstall kernel

Downloading http://repository.graterlia.xunil.pl/release/zgemmah2s/kernel_4.10.6-2_zgemmah2s.ipk.

Reinstalling kernel (4.10.6-2) on root.

Installing kernel (4.10.6) on root.

depmod: WARNING: could not open /lib/modules/4.10.6/modules.order: No such file or directory

depmod: WARNING: could not open /lib/modules/4.10.6/modules.builtin: No such file or directory

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem komendy sysbckp. Nie backup mial prawie 130mb więc był wykonany po instalacji kilku skórek i innych rzeczy. Co masz na myśli pisząc przemianowany?

 

 

Jeszcze jedno pytanie odnośnie montowania hdd, czy po restarcie systemu(nie GUI) za każdym razem trzeba ręcznie zamontować dysk? Czyli tak, potrzebuję pomocy z autofs.

 

Z miłą chęcią zmienię repo na test, tylko proszę o info jak tego dokonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

Użyłem komendy sysbckp. Nie backup mial prawie 130mb więc był wykonany po instalacji kilku skórek i innych rzeczy. Co masz na myśli pisząc przemianowany?

 

Za kilka dni nie będzie miało to znaczenia.

 

Jeszcze jedno pytanie odnośnie montowania hdd, czy po restarcie systemu(nie GUI) za każdym razem trzeba ręcznie zamontować dysk? Czyli tak, potrzebuję pomocy z autofs.

 

Zaraz mnie szlag trafi :)

Nie dość, że było już co najmniej kilka razy na forum to nadal zdarzają się ludzie, którzy traktują GOS jak IMAGE do tunera.

Wskazówka - fstab!

Z miłą chęcią zmienię repo na test, tylko proszę o info jak tego dokonać.

 

Jeżeli pomyślisz jak to zrobić to zrobisz...

Dlaczego tak odpisuję? Otóż mam powód. Jeżeli ktoś nie wpadnie sam na pomysł jak dodać repo TEST to znaczy, że niewiele (lub wcale) będzie mógł nam pomóc.

Wcześniej repo test było dostępne z pilota. Efekt był taki, że zamiast pomocy była lawina informacji, że coś...ale oczywiście bez danych typu LOG.

Od listopada 2016 jest inaczej...jak ktoś chce testować to musi sam się wysilić. Jak się wysili to jest bardzo duża szansa, że zamiast napisać, że to czy tamto załączy sam od siebie LOG czy poda rozwiązanie. A właśnie na tym nam zależy w TEST.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to odpowiem na odpowiedź na pytania sprzed 17 dni;)

Skoro pierwsze nieaktualne to nie ma co pisać.

Drugie - załatwione tak jak piszesz fstab.

Dla potomnych wpis wygląda następująco:

/dev/sda1 /media/hdd auto defaults 0 0

I w temacie o fstab (tym, bo jest pare innych http://forum.xunil.pl/index.php/topic,3445.msg47223.html#msg47223 ) nie zauważyłem, aby ktoś poruszył ten problem tylko samo montowanie HDD(wcześniej załatwiłem to skryptem do montowania hdd).

Trzecie również znalazłem, ale spodziewałem się raczej komendy, ale zaczekam na pierwsze i wtedy mogę działać. I z tego co widzę wciąż dostępne jest z pilota:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

To moj pierwszy post i mam taki glupi problem - minanowicie remont elewacji spowodowal zdjecie anteny, remont sie zakonczyl antena juz wisi - zabieram sie za ustawienie wchodze w ustawienia -> wyszukiwanie kanalow a tam nie ma miernika sygnalu? rzecz ma  miejscie na 2850, Mysle sobie ze nie ma problemu zaraz przelacze blsa (tez z graterlia jaka wersja z 2015 tego tunera nie uzywalem juz mase czasu :) a tam iernika tez brak. Przejzalem na 2850 wtyczki ale nic nie rzucilo mi sie w oczy

Slowem jak ustawic antene z graterlia :>

 

Pozdrawiam

Karol

[warning]Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. Proszę poprawić.[/warning]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie za szybka odpowiedz,

probowałem zainstalowac pakiet poptrzez zarzadzanie pakietami komunikat jest ze niby ok i bez bledow ale nie instaluje sie

polaczylem sie z tunerem przez ssh

 

GraterliaOS:~# opkg install enigma2-plugin-satfinder

Installing enigma2-plugin-satfinder (0.2.5) on root.

Downloading http://goscoresh4.graterlia.xunil.pl/release/sh4/enigma2-plugin-satfinder_0.2.5_sh4.ipk.

wget: bad address 'goscoresh4.graterlia.xunil.pl'

Collected errors:

* opkg_download: Failed to download http://goscoresh4.graterlia.xunil.pl/release/sh4/enigma2-plugin-satfinder_0.2.5_sh4.ipk, wget returned 1.

* opkg_install_pkg: Failed to download enigma2-plugin-satfinder. Perhaps you need to run 'opkg update'?

* opkg_install_cmd: Cannot install package enigma2-plugin-satfinder.

 

Wychodzi na to ze mam chyba jakas konfiguracje nie aktualna typu sciezka do plikow. Ewentualnie jakies inne pomysly?[warning]Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. Proszę poprawić.[/warning]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

chciałbym zmienić obecne tunery (uhd oraz 2850) na VU+ UNO 4k ale stoję przed bardzo poważnym wyborem. Przez lata przywiązałem się do systemu graterlia i nie chciałbym go zmieniać. Czy planowane jest wsparcie dla tego urządzenia? Na chwilę obecną wydaje mi się to najlepszą propozycją z rodziny VU+ w budżecie ok. 1k zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graterlia OS będzie wspierac tunery 4K jak standard zostanie wreszcie określony, opisany i zatwierdzony.

Póki co kupuje się puszki, które mogą, ale prawdopodobnie nie będą wspierać tego co będzie faktycznym standardem.

Tak było u nas jak wprowadzali naziemną cyfrową TV. Najpierw mówili o MPEG-2 a potem okazało się, że kupa.

Teraz gadają o 4K ale tak naprawdę niewiele wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wykrzaczyło po każdym poleceniu opkg mam taki komunikat:

 

GraterliaOS:~# opkg update
Collected errors:
* file_mkdir_hier: Cannot create directory `/var/cache/opkg': Read-only file system.
* opkg_conf_load: Creating cache dir /var/cache/opkg failed: Read-only file system.
GraterliaOS:~# opkg list | grep oscam
Collected errors:
* file_mkdir_hier: Cannot create directory `/var/cache/opkg': Read-only file system.
* opkg_conf_load: Creating cache dir /var/cache/opkg failed: Read-only file system.
GraterliaOS:~#

 

Jak to naprawić ??

 

W zasadzie co bym nie robił to tak się dzieje. Konfiguracji oscam z tego samego powodu nie mogę wgrać. Może i dlatego też przycisków pilota nie mogę ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wykrzaczyło po każdym poleceniu opkg mam taki komunikat:

 

GraterliaOS:~# opkg update
Collected errors:
* file_mkdir_hier: Cannot create directory `/var/cache/opkg': Read-only file system.
* opkg_conf_load: Creating cache dir /var/cache/opkg failed: Read-only file system.
GraterliaOS:~# opkg list | grep oscam
Collected errors:
* file_mkdir_hier: Cannot create directory `/var/cache/opkg': Read-only file system.
* opkg_conf_load: Creating cache dir /var/cache/opkg failed: Read-only file system.
GraterliaOS:~#

 

Jak to naprawić ??

 

W zasadzie co bym nie robił to tak się dzieje. Konfiguracji oscam z tego samego powodu nie mogę wgrać. Może i dlatego też przycisków pilota nie mogę ustawić.

 

Mam tak co jakiś czas ... jak mi pendrajw pada. Przełącza się w tryb "tylko do odczytu" i niby działa, ale już nic nie da się przekonfigurować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące paczek dostępnych w repozytorium. W przypadku oscam są dostępne z svn lub gos, czym one się różnią?

Niektóre paczki mają jeszcze odpowiednik -src też nie wiem czym różnią się od tych bez przyrostka -src.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to mam problem z nietworzącym się logiem. Już wcześniej zrobiłem tak jak napisałeś, ale nic się nie tworzyło w w/w lokalizacji to szukałem dalej.

 

# Enigma2 GUI debug level config

# Set debug level
# Available levels: 0,1,2,3,4,5,6
debug_level=5

# Set place of log file
debug_place="/var/log"

 

Tak wygląda mój plik, przedtem było 4 a nie 5 ale pliku w var/log brak. W tej lokalizacji jest tylko plik dmesg i dmesg.old z data 1970.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Bo tylko w ten sposób mogę doprowadzić do zatrzymania na 13%. Zmieniłem lokalizację na hdd i wciąż brak logu. Mam backup (który lekko boję się przywracać w związku z poprzednim niepowodzeniem) i tam było ok.

 

Zmieniłem kabel na inny, próbowałem przez hub usb na obu kablach i wciąż wisi na 13%. Dysk sprawdzony pod ubuntu-0 problemów. Nie mam starszej wersji GOS więc cieżko powiedzieć czy działało wcześniej bo mój ostatni backup jest z 1 września i na nim też nie działa.

Logu wciąż brak, jak będę miał trochę więcej czasu to postawię system od nowa i zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...