Skocz do zawartości

Graterlia OS [SH4] - uwagi i błędy


kiso

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 935
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam wszystkich po dłuższej przerwie...

 

Dzisiaj wykonałem aktualizację znajomemu i wszystko przebiegło bez najmniejszych problemów. Problem pojawił się gdy chciałem zainstalować kartę wifi i nie mogłem pobrać potrzebnych pakietów (putty), wyrzucało błąd. Chciałbym zapytać  czy została wyłączona możliwość downloadu w/w pakietów?

 

Lub jeśli zmieniła się lokalizacja mogłbym prosić o namiar... z góry dziękować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wgrałem backupa z początku lutego, zaktualizowałem i teraz nie mogę zrobić kolejnego backupa, polecenie sysbckp zwraca:

Sprawdzam czy moĹźna wykonaÄ kopiÄ bezpieczeĹstwa
fdisk: error while loading shared libraries: libncurses.so.6: cannot open shared object file: No such file or directory
Partycja /hdd nie jest w formacie Linux

 

Czy da się to jakoś naprawić?

 

Edit: Wygląda na to, że dzieje się tak po aktualizacji pakietu e2fsprogs.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jest to temat o uwagach więc napisze czego mnie brakuje z jednoczesnym zapytaniem czy w ogóle jest sens i możliwość tego wykonania.

 

Rzecz tyczy się sh4.

Ostatnimi czasy GOS aktualizuje wyłącznie  z pilota przy użyciu softmanagera.

Nor mam upchane do granic możliwości (ok. 4MB wolnego).  Czy jest możliwość, aby pakiety ipk ściągały się najpierw na hdd i dopiero później instalowały się do Nor (mogłaby to być konfigurowalna opcja).

Edit: Może obecnie wystarczy zrobić symlinka?

 

Druga rzecz to, czy jest możliwość dodania do soft managera opcji anaglogicznej do polecenia opkg info ( np. po wybraniu pakietu naciskamy przycisk info na pilocie i mamy informacje o pakiecie w osobnym oknie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem ale jakoś nie mogę się przekonać, ile pendrive może popracować z systemem, czytałem, że to czas ok.0,5 roku, dodatkowo w jednym z tunerów mam podpiętą kartę wifi pod usb.

 

Druga rzecz trzy posty wyżej pisałem o błędzie który u mnie występuje po instalacji util-linux-gos lub e2fsprogs (wcześniej wymieniłem tylko jeden pakiet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatniej aktualizacji m.in pakietu busybox, często załącza się spinner i trzeba robić restart.

Dzieje się tak np gdy chce zrobić backup z poziomu softmanagera (w tle - sysbckp) czy podczas odtwarzania plików mp4.

Kolego i ty się dziwisz że jesteś moderowany? Tu nie o to chodzi że ściemniłeś że mówisz o mp4 bo wiem doskonale że chodzi o iptvplayer.

Tylko za takie teksty na innym forum że "skutecznie blokuje działanie" tak jak my specjalnie by to zrobili.

Zamiast poczekać aż naprawimy to ogłaszasz i siejesz zamęt. Wsparcie sytemu jest tutaj na forum.xunil.pl a nie tam tak dla przypomnienia.

 

Zrobić aktualizacje i zdać raport.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po aktualizacji wszystko działa jak należy, brawo!

 

TomTelos[/member] rozumiem Twoje uniesienie, ale pozwól, że przedstawie wyjaśnienia z mojej strony.

 

1) Jeżeli chodzi o busybox to zawieszał on skutecznie tuner przy różnych operacjach nie tylko przy zakazanej wtyczce.

Przykłady : backup, generowanie skórki, odtwarzanie plików z systemowego odtwarzacza.

 

Nie każdy potrafi zrobić downgrade paczki, szczególnie na tamtym forum, a paczka ta uwalała poprostu tuner.

 

Przykład:

Chodzi spinner, klikasz 5x power i tuner już nie wstaje (sam miałem taki przypadek).

Pomyśl o użytkownikach SagemCom, ile zajmie im wgrywanie systemu od nowa.

 

2) dlaczego napisałem o tym na innym forum?

Gdy pisałem na innym forum że mi zakazana wtyczka na GOS działa, ludzie pytali o przepis jak ją uruchomić, podałem swego czasu tam zestaw paczek ,

który był niegdyś w paczce iptvplater-installer w GOS, teraz napisałem, informacyjnie czego narazie nie aktualizować i tyle.

 

Ponadto na tamtym forum zawsze dbałem o "dobre imię" GOS, i nie ma tam negatywnych moich wypowiedzi czy siania fermentu związanych z GOS.

 

Znakomita większość użytkowników GOS łamie licencję i używa tej wtyczki.

Na tamtym forum są gotowe obrazy GOS z zakazaną wtyczką zrobioną przez innych użytkowników tego forum i jakoś nikt nie ma z tym problemu.

 

3) Dlaczego jestem moderowany?

Otóż dostałem rok temu bana, za pisanie, że coś nie działa, chociaż wcześniej działało.

Tak było u mnie z plikami .mov, nagrywanymi aparatem Nikon.

W systemowym odtwarzaczu nie było dźwięku, natomiast gdy odpaliłem ten sam plik poprzez eplayera z zakaznej wtyczki, dźwięk się odtwarzał.

Zależało mi na tym, aby to działało w zamian dostałem bana za pisanie o zakaznej wtyczce.

Widziałem później kilka razy przeglądając forum, że ktoś pisał o zakaznej wtyczce, ale nie dostał za to nawet ostrzeżenia.

 

Dlatego teraz o niej nie wspominam, na tym forum nie ma dla mnie ona znaczenia.

Swoją rolę tu ograniczam, do pytań, aktualizacji systemu (sh4) i raportowania błędów.

 

4) Tęsknie za czasami gdy będąc użytkownikiem gałezi realease, mogłem być pewien, że instalując aktualizacje nie spotkają mnie żadne niespodzianki.

Teraz nie ma już gałęzi test i ready, i to się nie wróci.

 

Dobrze, że jest jednak dalsze wsparcie i za to wam chwała.

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA - błędy w cytatach popełnił użytkownik cytowany. Nie mam prawa tego zmieniać!

 

 

Nie każdy potrafi zrobić downgrade paczki, szczególnie na tamtym forum, a paczka ta uwalała poprostu tuner.

Miło mi, że tak "szybko" ktoś zdiagnozował o co chodzi. Pewnie byłoby szybciej jakbym miał jakiś tuner SH4 osobiście, ale niestety od listopada 2016 nie mam i mogę wyłącznie polegać na tym co napiszą inni. Taka kolej rzeczy niestety.

 

Na tamtym forum są gotowe obrazy GOS z zakazaną wtyczką zrobioną przez innych użytkowników tego forum i jakoś nikt nie ma z tym problemu.

 

Ja nie mam czasu na szukanie co, kto i kiedy opublikuje. Może warto by mi zaraportować. Często jak wiem, że ktoś łamie licencje i mogę to udowodnić to taka jedna fajna organizacja szybko i skutecznie się tym zajmuje. Jeden e-mail i po sprawie.

 

4) Tęsknie za czasami gdy będąc użytkownikiem gałezi realease, mogłem być pewien, że instalując aktualizacje nie spotkają mnie żadne niespodzianki.

Teraz nie ma już gałęzi test i ready, i to się nie wróci.

Powód tego, że "Teraz nie ma już gałęzi test i ready, i to się nie wróci" jest prosty. Skoro nie ma kto testować to po co te gałęzie repo? Dla mojego dobrego samopoczucia? Przecież i tak pakiet z test czy ready ktoś przestestuje jak poleci do release.

Brutalna prawda jest taka, że ludzie przyzwyczaili się do tego, że tutaj to działa, że wystarczy pilot, kliknąć, zaktualizować i już. Nauczyli się, że tu wszyscy z devel nic innego nie robią tylko ku ich ucisze za kompletną darmochę i kosztem własnego czasu wolnego, który można poświecić np. dzieciom będą im wszystko testować, aktualizować.

Jak GOS było na kilku tunerach, w repo niewiele (popatrz na to co jest w repo dla MIPS a co dla SH4) to można było "uprawiać wolontariat".

Obecnie nie mam już czasu ogarnąć tego a ludzi do pomocy NIE MA. Apelowałem, prosiłem, aż wreszcie z tym skończyłem.

Zbiórka jest wyłącznie na serwery a nie po to by było GOS. Dzięki tej zbiórce można chociaż pobrać to co jest + macie forum gdzie możecie sobie powymieniać informacje między sobą.

 

Przy okazji jednak muszę uświadomić. Obecna forma GOS niedługo będzie zupełnie inna. Jedyne co na 100% się nie zmieni to nadal będzie GOS do pobrania za free tyle, że na innych zasadach. Ale o tym w swoim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zgłosić problem z wtyczką systembackup-tool, mianowicie po zrobieniu kopii systemu backup-rootfs czyli dla usb w wykonanej kopii są dwa katalogi:

- temp

- roottmp

W katalogu temp jest właściwa kopia systemu, a katalog roottmp jest pusty. Mi to nie sprawiło większego problemu bo użyłem polecenia mv i  przeniosłem pliki bezpośrednio na partycje. Ale zgłaszam bo może komuś to sprawić problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można prosić aby paczka enigma2 nie była zależna od paczki enigma2-plugin-positionersetup? Nie wszyscy mają obrotnice i zawsze mogą sobie doinstalować, tak jak to np. ma miejsce z paczką satfinder.

Przy okazji OpenPLi wprowadziło fajną modyfikację:

https://github.com/OpenPLi/enigma2/commit/f36a92773feddc9cdbf48889a73cc6b9ab16a362

Daje ona tło Radia w przypadku strumieni mających tylko audio, tak jak np radia internetowe.

Może przy okazji można by odświeżyć wersję Enigmy.

 

Z góry dziękuję

 

Tak się tylko chciałem przypomnieć. Może znalazłaby się na to chwilka?

 

I jeszcze taka drobna sprawa po aktualizacji pakietu Samba. W poprzedniej też był ten drobny błąd:

w samej paczce znajdują się już puste pliki

/etc/samba/smb.conf i /etc/samba/smb.conf.sample

co oznacza, że ta część nigdy się nie wykona.

 

if [ ! -e /etc/samba/smb.conf ]; then
cp /etc/samba/smb.conf.sample /etc/samba/smb.conf
fi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Witam,

Dwa małe błędy przy ostatniej aktualizacji:

GraterliaOS:~# sysupdate
/etc/cron/daily/check_update: let: line 30: arithmetic syntax error
Można aktualizować
Package ca-certificates version 20170717 has no valid architecture, ignoring.
Upgrading busybox from 1.28.3-1 to 1.28.4-1 on root.
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/sh4/busybox_1.28.4-1_sh4.ipk.
Upgrading enigma2-channels-hotbird-polskie-myszka20 from 2018.05.16 to 2018.05.22 on root.
Downloading http://addons.graterlia.xunil.pl/release/all/enigma2-channels-hotbird-polskie-myszka20_2018.05.22_all.ipk.
Upgrading enigma2-picons-hotbird-polskie-220x132x32-style-00-myszka20 from 2018.05.16 to 2018.05.22 on root.
Downloading http://addons.graterlia.xunil.pl/release/all/enigma2-picons-hotbird-polskie-220x132x32-style-00-myszka20_2018.05.22_all.ipk.
Configuring busybox.
BusyBox: tworzę nowe symlinki...
Configuring enigma2-channels-hotbird-polskie-myszka20.
Configuring enigma2-picons-hotbird-polskie-220x132x32-style-00-myszka20.
GraterliaOS:~#
GraterliaOS:~#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywala mi GS po wejściu w softmanagera w zarządzanie pakietami.

Crashlog jest ubogi, jeżeli błąd nie jest powtarzalny zdebugguje go.

OpenPLi Enigma2 crash log

crashdate=śro maj 23 23:01:34 2018
compiledate=Sep 13 2016
skin=InfinityHD/skin.xml
sourcedate=2016-09-11
branch=master
rev=GOS_2016-09-11
component=Enigma2

stbmodel=sagemcom88
stbmodel=sagemcom88
kernelcmdline=console=ttyAS0,115200 root=/dev/mtdblock2 rw rootfstype=jffs2 mem=256m coprocessor_mem=4m@0x40000000,4m@0x40400000 nwhwconf=device:eth0,hwaddr:xx:xx:xx:xx:xx:xx init=/bin/devinit
nimsockets=NIM Socket 0:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Repo myszki na SH4 też ma problem.

 

GraterliaOS:~# opkg update && opkg list-upgradable
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/all/Packages.gz.
Inflating http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/all/Packages.gz.
Updated list of available packages in /var/opkg/lists/all.
Downloading http://myszka20.graterlia.xunil.pl/release//Packages.gz.
Inflating http://myszka20.graterlia.xunil.pl/release//Packages.gz.
Updated list of available packages in /var/opkg/lists/myszka20.
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/sh4/Packages.gz.
Inflating http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/sh4/Packages.gz.
Updated list of available packages in /var/opkg/lists/graterlia.
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/adb5800xx/Packages.gz.
Inflating http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/adb5800xx/Packages.gz                                                                                                                     .
Updated list of available packages in /var/opkg/lists/adb5800xx.
enigma2-channels-hotbird-polskie-myszka20 - 2018.07.17 - 2018.07.17-1
GraterliaOS:~# sysupdate
Można aktualizować
Upgrading enigma2-channels-hotbird-polskie-myszka20 from 2018.07.17 to 2018.07.17-1 on root.
Downloading http://myszka20.graterlia.xunil.pl/release//enigma2-channels-hotbird-polskie-myszka20_2018.07.17-1_all.ipk.
Configuring enigma2-channels-hotbird-polskie-myszka20.
//var/opkg/info/enigma2-channels-hotbird-polskie-myszka20.postinst: line 26: curl: not found
//var/opkg/info/enigma2-channels-hotbird-polskie-myszka20.postinst: line 26: curl: not found
Collected errors:
* pkg_run_script: package "enigma2-channels-hotbird-polskie-myszka20" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: enigma2-channels-hotbird-polskie-myszka20.postinst returned 127.
GraterliaOS:~#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj curl.

Ja postaram się poprawić wpisy pod curl i wget.

Ale to za trochę.

 

EDIT tux.

Nowe wersje list kanałów są już na serwerze.

Teraz skrypt poinstalacyjny wykrywa czy mamy curl lub wget i używa tego co jest.

Jeżeli nie ma obu, również jest o tym komunikat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...