Skocz do zawartości

Kondensatory nBox


Gość tuspam

Rekomendowane odpowiedzi

Wybacz ale odesłać Cię do noty katalogowej konkretnych układów.

Elektroniki em jestem z wykształcenia i "miłości".

Pojemności nie zawsze są krytyczne. Ale w układzie przetwornicy gdzie decyduje ona o punkcie pracy nie może być dowolna. Musi być taka jak wyliczona wraz z innymi elementami.

Ten punkt pracy to między innymi napięcie wyjściowe czy czas wzbudzenia się przetwornicy (czasem nawet to czy w ogóle się wzbudzi).

Jeżeli ktoś się wypowiada na temat kondensatorów akurat w nBox musi najpierw zadać sobie pytanie w jakich warunkach pracują te kondensatory i za co odpowiadają (jaką rolę pełnią).

Bajek już wiele się na ten temat naczytałem.

W sumie największą bajkę napisała firma ADB - Bajkę pod nazwę przetwornice w nBox :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kompletnie zielony z elektroniki to ja nie jestem, niestety z zasilaczy impulsowych raczej słaby. To co napisał @tux rozumiem dość dobrze, dlatego pytałem czy mogę dać większe. Problem konkretnego doboru pojemności dotyczy układu rozruchowego przetwornicy, natomiast w stopniu wyjściowym parametr ten nie jest tak krytyczny. I zwykle większe pojemności mają mniejszą rezystancje szeregową, więc może warto... Tyle, że nie wiem jaką funkcję te wszystkie pojemności pełnią w przetwornicy i czy mogę je bezkarnie wymieniać :(

 

Co do wyższego napięcia: Tak to dziwnie jest, że czym większy kondensator tym większy ma parametr zwany czasem życia. A wynika to z tego, że lepiej się chłodzi (większa powierzchnia). Kondensatory na 25V powinny być większe i dłużej pożyć...

 

Co z tym C449? Co tam mogę wpakować?

 

BTW: Swego czasu kolega z ciekawości pomierzył kondensatory wyciągnięte z płyty głównej. Płyta już niedomagała, baloniki były, to poszła na operację. Pojemności zmierzone to 10-15 uF. Czyli 50-100 razy mniej od nominału. I działało ... tylko mało stabilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyduje indukcyjność kondensatora , bo w sumie to taka "zwijka" folii ,

a przetwarzanie "chodzi" na stosunkowo wysokiej częstotliwości.

Tak więc lepiej dać np 2x220uF zamiast 470 na wyższe napięcie (najwyższe ma zasilacz  :) ,czyli 12V , więc na 16V jest OK , oczywiście poza paroma punktami przy głowicy, gdzie trzeba wyższe)

Decyduje jakość i parametry typu napis "LR lub LOW IMPEDANCE lub LOW ESR"  na obudowie.Generalnie zawsze lepiej przy dużych czestotliwościach

pracy przetwornicy (a jest na pewno wyższa niż 60kHz) składać pojemność z 2szt , co bardzo często stosuje

się fabrycznie. Osobiście wybieram takie wykonanie kondensatorów, które ma jak największą obudowę . Są takie , że np. średnica jest ta sama ,lecz całość jest dużo wyższa -- i takie lubię , bo nie ma z reguły kłopotu z "upchaniem" na płycie.

Kupuję często -- to żadna reklama tylko podpowiedż-- w firmie ___piekarz.pl___  i staram się zamieniać (jak są w ofercie)

na polimerowe.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze ze w przetwornicy kondensator wyjściowy wraz z innymi elementami stanowi filtr. Użycie innej pojemności wiąże się ze zmianą tych innych elementów. Jak przedmówcą zauważył, przetwornica pracuje na dużych częstotliwościach. Przy złym filtrze zaczynamy mieć śmietnik częstotliwości. W efekcie czytamy ze HD nie działa, że pilot słabo działa itd. Nie łączymy jednak tego z kondensatorem. Przecież to nie logiczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W puste miejsce opisane jaki C449 trafił 1000u/16. I w sumie wymiana zakończyła się na C541 - 1500u/16 ... bo okazało się, że jego punkty lutownicze były nienaruszone, czyli jako jedyny nie był wymieniany przy remoncie przed sprzedażą. Dodatkowo losowo został wyciągnięty jeden z kondensatorów 470u/16 i pomiar wykazał, że ma 460uF, czyli po 2 latach nic mu nie ma. A ten C541 na mierniku pokazał ... 12uF, czyli poniżej 1% pojemności nominalnej. A nbox dalej hulał ... może troszkę bardziej ociężale, ale bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrane w całość :))

Pod głowicą BSKA/BSLA/BZZB: C270, C271, C272, C273, C541, C122, C518,

C270 - 470uF/16V - często

C271 - 470uF/16V - często

C272 - 470uF/16V - często

C273 - 470uF/16V - często

C541 - 1500uF/16V - często

C122 - 1000uF/16V - rzadko, ale też bywa

C518 - 1000uF/16V - rzadko, ale też bywa

 

Na głowicy: C95, C97, C96, C112, C113, BSLA: C153, C154, C137, C152

C95 - 1000uF/16V

C97 - 1000uF/16V

C96 - 470uF/16V

C112 - 470uF/16V

C113 - 470uF/16V

C153 - 470uF/16V BSLA

C154 - 470uF/16V BSLA

C137 - 100uF/25v

C152 - 100uF/25v

 

Jamicon z serii TB i VL lub Sinecon lub Rubycon ZLH

 

Zasilacz 4 szt do wymiany

 

C?? - 1000uF/16V

C?? - 1000uF/16V

C?? - 1000uF/16V

C?? - 1000uF/16V

 

Razem na dekoder + na zasilacz:

470uF/16V x 9

1000uF/16V x 8 [glow=red,2,300]szerokość do 10 mm [/glow]

1500uF/16V x 1

 

 

Prosił bym o opinie czy zwiększenie z 16V na 25V przedłuży im żywot ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@ dudek2006

 

 

Czy na głowicy w miejscu C113 jest tak jak napisałeś 470uF/16V ?? Ja u siebie mam 1000uF/16V.

Może to być pomyłka i ktoś u mnie źle wlutował ??

Zginęły mi wszystkie kanały HD i niektóre SD - doszukuję się przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam,

chciałbym trochę odświeżyć temat.

Mój Nbox po 3 latach nienagannej pracy zaczął się przycinać, więc przyszedł czas na wymianę kondensatorów.

Czytałem, czytałem i większość osób poleca kondensatory Jamicon, ale porównując parametry kondesatorów firma Nichicon wypada lepiej.

I w związku z tym mam pytanie, czy ma ktoś doświadczenie z tymi kondensatorami, jak sprawują się w praktyce w sprzęcie typu Nbox ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość jakisneo

tomiss - jakiś czas temu w dwóch dekoderach u siebie wymieniłem kondziory, bo zbliżały się im 3 latka i jeden zaczął kuleć. Dlatego zdecydowałem się na wymianę na obu. W jednym na SamYoung a w drugim na Nichicon. Póki co żadnych problemów ale działają na nich jakieś pół roku więc nie wiem czy to jest wystarczający znacznik czasu by potwierdzić że są dobre.

Na pewno cenowo Nichicon oraz SamYoung wychodzi drożej niż Jamicon (w każdym razie jak wtedy porównywałem ceny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...