Skocz do zawartości

Harmonogram wyłączeń poszczególnych części projektu Graterlia OS


tux

Rekomendowane odpowiedzi

W pierwszym e-mailu była informacja, że wysłany bedzie tylko raz.

Przez ostatnie dwa lata wyglądało to tak jakbym sie prosił o coś.

W tym roku nie zamierzam.

 

Prawdopodobnie to co jest wyląduje ma Google Drive i tyle. Zero aktualizacji a instalacja to bedzie zabawa z kopiowaniem pakietów po ftp i ręcznie terminal + opkg.

 

Wszystko jest fajne póki nie trzeba za to płacić.

Dotychczas dopłacałem do tego. W tym roku już dopłacać nie będę. Nie mam ani sztuki SH4 i to tym co mają powinno zależeć.

 

Wiem że zabrzmiało mocno, ale będę się trzymał sztywno tego co w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę to, że w sumie do dnia 24.03.2018 wpłaciło tylko 41 osób (4 osoby wpłaciły przed uruchomieniem zbiórki przy pomocy narzędzia PayPal) zdecydowałem się na dość drastyczny krok.

W sumie został już tylko tydzień i stwierdziłem, że trzeba postawić wszystko na jedną kartę i tak też zrobiłem.

 

Od około godziny 23 wyłączyłem repozytorium dla SH4 oraz wyłączyłem pobieranie softów SH4.

Jednocześnie na stronie WWW w sekcji "pobierz" dla SH4 dodałem komunikat:

 

Jeżeli nie pomożesz nam, to tak właśnie będzie wyglądać pobieranie softów  Graterlia OS dla tunerów z procesorami SH4 po dacie 01.04.2018. Będzie to po prostu archiwum softów + archiwum pakietów dostępne na Google Drive pod adresem: https://drive.google.com/open?id=1A6tkPvdDmj7oZ0xQc7UzwgoJEHoRK0Ax

 

Jeszcze możesz to zmienić, wpłacając drobny datek na serwery dla Graterlia OS.

 

Więcej informacji tutaj: https://graterlia.xunil.pl/index.php/Informacje?id=20

Oczywiście pliki na Google Drive już są/za chwilę będą.

 

 

Być może to otworzy oczy większej liczbie osób. Jeżeli nie to raczej już wszyscy będą wiedzieć czego się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście wpłaciłem ale potwierdzam juz nie działa:

 

GraterliaOS:~# opkg update && opkg list-upgradable
Downloading http://addons.graterlia.xunil.pl/release/all/Packages.gz.
Inflating http://addons.graterlia.xunil.pl/release/all/Packages.gz.
Updated list of available packages in /var/opkg/lists/addons-all.
Downloading http://addons.graterlia.xunil.pl/release/sh4/Packages.gz.
Inflating http://addons.graterlia.xunil.pl/release/sh4/Packages.gz.
Updated list of available packages in /var/opkg/lists/addons-sh4.
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/all/Packages.gz.
wget: server returned error: HTTP/1.1 404 Not Found
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/sh4/Packages.gz.
wget: server returned error: HTTP/1.1 404 Not Found
Downloading http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/adb5800xx/Packages.gz.
wget: server returned error: HTTP/1.1 404 Not Found
Collected errors:
* opkg_download: Failed to download http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/all/Packages.gz, wget returned 1.
* opkg_download: Failed to download http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/sh4/Packages.gz, wget returned 1.
* opkg_download: Failed to download http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/release/adb5800xx/Packages.gz, wget returned 1.
GraterliaOS:~#

 

Poczekamy zobaczymy czy to coś da :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście wpłaciłem ale potwierdzam już nie działa:

 

Szanujemy to, ale przypuszczam że 80% osób nie zrobiło nic i sądzą że im się coś należy.. OD TAK! System stabilny, lekki, każdy instaluję co mu jest potrzebne, nie jest z góry naszpikowany wszystkim, osoby prowadzą support na forum jeśli znajduję się gdzieś problem służą pomocą, aktualizacja banalnie prosta gdzie sprowadza się tak naprawdę do restartu boxa i trudno mówić tutaj żeby osoby które się tym zajmują, poświęcają swój czas, wypuszczają na światło dziennie, utrzymywało jeszcze serwery by się z tym dzielić. Przykre ale prawdziwe, nie to że wsparcia można powiedzieć dla SH4 już nie ma, ale to jak ludzie potrafią być wdzięczni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykre jest to, że nie 41 osób. Ja zrobiłem trzy wpłaty więc zmniejsza to do 38 osób. Przykre.

1) Ale kolego się nie dziw bo masa ludzi mających sh4 już się ich pozbyło a reszta co je kupiła to moim zdaniem w 99% nie umie nawet wgrać gratelii.

Oni bazuja na gotowym image  bo wgrywają tylko linijke i zapominają o boxie.

Jak poczytasz posty userow tutaj czy na dvhk to widać.

2) Jeśli chodzi VU+ to gratelia jest tam jedna z 40 innych image wiec śmiem twierdzić ze ludzie z innych forum nawet nie zauważyli tej zbiorki.

Tam podchodzą ze nawet  jak jakiegoś image braknie to maja spory wybór.

3) Moim zdaniem jedyna metoda by gratelia była na sh4 to wydawanie całego image co jakiś czas tweedy zasoby nie będą tak zużywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis dorzuce swoje "3 grosze"

forum dla wplacajacych dobra rzecz ....

wprowadzmy stala oplate roczna nie wiem 20 zl ... ile userow tu jest ? 100?

Gdzie jest aktualny stan konta? ile brakuje ?

20 zł rocznie to miesiecznie nie cale 2 zl ... mysle ze nikomu nie ubedzie jak w roku wypije 4 piwa mniej... a jak kazdy dorzuci te 20 zl to bedzie latwiej niz jak 20% uzytkownikow bedzie mialo pokryc koszta.

Aha i gdzie ten paypal? jakis adres do wysylki ? emailowy ?

 

[warning]Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. Proszę poprawić.[/warning]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis dorzuce swoje "3 grosze"

forum dla wplacajacych dobra rzecz ....

wprowadzmy stala oplate roczna nie wiem 20 zl ... ile userow tu jest ? 100?

Gdzie jest aktualny stan konta? ile brakuje ?

20 zł rocznie to miesiecznie nie cale 2 zl ... mysle ze nikomu nie ubedzie jak w roku wypije 4 piwa mniej... a jak kazdy dorzuci te 20 zl to bedzie latwiej niz jak 20% uzytkownikow bedzie mialo pokryc koszta.

Aha i gdzie ten paypal? jakis adres do wysylki ? emailowy ?

https://www.paypal.com/pools/c/81zvoKFF2Z

2 740 PLN

z docelowej kwoty 3 115 PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszla kasiurka .... ale pomyslmy  juz o przyszlym roku tj ja proponuje :

1) ustalic kto bedzie chetny na wplaty coroczne

2) wg chetnych ustalic kwote

3) zrobic forum na haslo

4) wg ilosci osob ustalic skladke

5) zbierac kase, gdy brak wplaty do danego dnia konto blokowane i juz.

 

Ile jest aktywnych userow na forum?

 

 

[warning]Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. Proszę poprawić.[/warning]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze zwykłe przypomnienie na nBox raz w miesiącu by wystarczyło. I jak ktoś ściąga obraz ze strony to może tez jakiś monit o darowiźnie. O ogólnie taka refleksja na bazie wypowiedzi bogdanm[/member] ze raczej projekt jest głównie utrzymywany przez nBoxy (sh4).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze zwykłe przypomnienie na nBox raz w miesiącu by wystarczyło. I jak ktoś ściąga obraz ze strony to może tez jakiś monit o darowiźnie. O ogólnie taka refleksja na bazie wypowiedzi bogdanm[/member] ze raczej projekt jest głównie utrzymywany przez nBoxy (sh4).

Ogólnie to tux'owi na sh4 w ogóle nie zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, nie zależy....

Jeżeli mam dokładać do tego jak co roku to mi nie zależy. Nie zaprzeczam.

Jeżeli uzbieramy na utrzymanie to dlaczego mam SH4 orać?

 

Po ostatnich wydarzeniach bardzo mocno rozważam niewielką, miesięczna opłatę.

To już trzeci rok gdzie proszę o wsparcie, wsparcie które tak naprawdę potrzebne jest dla użytkowników a nie dla mnie ponieważ jak pisałem już, ja mogę postawić sobie małe repo lokalnie, nawet na serwerze w domu i tyle.

 

Czasem warto zadać sobie pytanie ile coś kosztuje.

W dzisiejszych czasach utarło się, że jak coś jest dostępne do pobrania to można brać i już. Dopiero jak zabraknie to jest lament.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze tux[/member] biję się w pierś. Sam potrzebowałem bata aby spiąć 4 litery i nawet założyć konto na paypal. A stało się to po komunikacie braku połączenia z serwerem ;)

Przy pierwszej zbiórce było łatwiej bo było na konto. Ale rozumiem Twoje obawy o konflikt z US (tak jest nie tylko w Polsce, że można się tłumaczyć z pieniędzy przelanych nawet rodzinie).

Pierwszą cegiełkę na ten rok dorzuciłem. Jak dojdzie reszta pieniędzy na PayPal dorzucę i drugą.

Pozdrawiam i życzę dalszego rozwijania pasji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszla kasiurka .... ale pomyslmy  juz o przyszlym roku tj ja proponuje :

1) ustalic kto bedzie chetny na wplaty coroczne

2) wg chetnych ustalic kwote

3) zrobic forum na haslo

4) wg ilosci osob ustalic skladke

5) zbierac kase, gdy brak wplaty do danego dnia konto blokowane i juz.

 

Ile jest aktywnych userow na forum?

 

Moim zdaniem powinno to wyglądać inaczej. Ja bym raczej opłatę roczną uzależniał, nie od korzystania z forum a z korzystania z REPO. Nie wiem na ile jest to możliwe techniczne, ale: zapłacisz - ściągasz aktualizacje, nie płacisz - brak aktualizacji.

 

Osobiście dorzuciłem się 3 razy w zbiórce i wyszło by mnie o wiele taniej gdyby wprowadzić taką opłatę. Sam mam w domu 6 dekoderów i gdybym na każdym miał ręcznie choćby aktualizować picony to bez wahania zapłaciłbym te 10 - 30 zł / rok.

 

Myślę, że 80 - 90% userów gdy nie będzie miała możliwości aktualizacji systemu (lub części np. lista, picony) zapłaci bez wahania.

 

Przy samym forum - myślę, że będzie to marginalny procent userów.

 

Co o tym sądzicie?

 

Pozdrawiam,

pattg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy w roku robić akcje taka jak teraz o ile nie uzbiera się na półroczną składkę,brak możliwości pobierania obrazów jak i aktualizacji.

Wszystkim tunerom,również MIPS32EL,które ostatnio się rozrasta.

Teraz zostali przyblokowani użytkownicy SH4 jak się dobrze orientuję i to głównie od ich składki serwery pozostaną.

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blokada SH4 wynikała tylko z tego, że na MIPS32EL się już uzbierało.

Jednak, tak czy inaczej, użytkownicy po raz kolejny dali mi gorzką lekcję. Dlatego bardzo mocno rozważę subskrypcję zarówno Forum jak i pobierania.

 

Wiem, że jest to dziwne dla dużej części użytkowników, ale to kiedyś musiało się stać.

Prawdę pisząc myślałem, że na SH4 się nie uzbiera (brakuje już nie wiele). Odpadło by mi dużo ruchu na serwerach i dałoby się z MIPS dalej istnieć.

 

Trzeba napisać jasno i stanowczo - jeżeli GOS dalej ma istnieć to musimy się na to złożyć.

Gdybyśmy (piszę o osobach z devel) nagle zażądali kasy za pracę jaką musimy włożyć w to wszystko to prawdopodobnie nikt nie chciałby GOS bo kwota byłaby zawrotna i prawdopodobnie i tak za mała w stosunku do tego co jest robione.

Wiele osób (i nie jest to tylko moje zdanie) uważa, że zrobienie pikon, list kanałów, poprawki wtyczek, nowe pakiety systemowe, itp. to chwila pracy i tak naprawdę to co my tutaj robimy.

Niestety, prawda jest taka, że gdyby nie było to nasze hobby to nikt z nas nigdy by tego nie dał za darmo do internetu.

No ale...przecież aby użytkownik mógł pobrać "wsad" do tunera a potem pakiety, trzeba je gdzieś umieścić. Inaczej się nie da. A właśnie "to gdzieś" kosztuje. Tej samej grupie osób, która uważa, że to co się tutaj robi to przecież nic takiego wydaje się, że serwer za 50zł rocznie podoła temu wszystkiemu. Te osoby nawet nie zdają sobie sprawy, że same "wsady" do tunerów zajmują już prawie 1GB na serwerze, a gdzie jeszcze repozytorium pakietów, kopia repo na wszelki wypadek (ostatnia wersja sprzed aktualizacji), strona WWW, FAQ itd. O ilości GB "przetworzonych" dziennie nawet nie chce pisać a już za tę wartość zamknęli by co najmniej 3/4 dostępnych hostingów.

 

Dlatego jeżeli to ma dalej jakoś istnieć to jedynie przy udziale, i to czynnym, użytkowników. Inaczej nie ma szans na działanie tego wszystkiego.

W tej chwili mamy zagwarantowany (no prawie) rok działania, ale wychodzi na to, że o kolejny rok należy już walczyć bo przyjdzie znowu styczeń i do kwietnia nikomu się nie przypomni, że przecież to kosztuje.


 

 

Tak personalnie, ode mnie.

Udostępniłem to wszystko bo stwierdziłem, że może choć jednej osobie się przyda.

Nie miałem, najmniejszego pojęcia, że aż tyle osób będzie chciało korzystać z "tego tworu". Byłem raczej pewny, iż będzie to dosłownie garstka osób podobnie myśląca do mnie. Czas zweryfikował, że stało się inaczej, zupełnie inaczej. Jedyne co się nie zmieniło, do tego roku to to, że finansowałem to w dużej mierze sam. Zbiórki były ale nie pokrywały nawet połowy potrzeb. W tym roku podjąłem decyzję, iż za serwery powinni zapłacić użytkownicy bo w sumie te serwery są dla nich a nie dla mnie. I tak się stało.

 

Jeżeli kogoś uraziłem tym co napisałem to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy napisze to z punktu widzenia posiadaczy boxow mips.

Moim zdaniem idea uzależnienia update czy image zależnie od dotacji to kichawa idea.

To na boxach VU+ nie przejdzie ludzie maja tutaj sporo image do wyboru i na moje oko to nikt nie będzie chciał płacić.

 

Tym bardziej ze już jest takowe na VU+ nazywa się rudream i np. ma skina którego nie ma nigdzie indziej no idea GUI jest niepowtarzalna.

A i tak ludzie co wydali kase na to image strasznie zaluja.

Żeby Gratelia miała userow na VU+ to wtedy byscie musieli zrobic cos szczególnego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tux[/member] zobacz, jednak jest wsparcie. Nawet ode mnie złośliwego tetryka.

 

Proponuję żebyś po opłaceniu serwerów zrobił od razu nową zbiórkę na przyszły rok.

 

Po co czekać na ostatni, dwa ostatnie miesiące. Niech zbiórka rozpocznie się już miesiąc po oplaceniu i będzie wyraźnie widoczna tak jak było teraz na forum.

 

Wtedy każdy nawet jak wpłaci raz na jakiś czas 10 zł to się uzbiera. A jeżeli się okaże, że trzeba więcej to na dwa, trzy miesiące przed terminem można to zaznaczyć.

 

Howgh, powiedziałem.

 

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co będzie finalnie - nie mam jeszcze pojęcia.

Natomiast wiem już na pewno, że następnym razem nie będzie już tak, że mała grupa osób będzie sponsorować znacznie większą grupę osób. Jest to bardzo niesprawiedliwe. Tym bardziej, że o pomoc pisze nie tylko na forum ale też drogą e-mailową zdecydowanie więcej osób niż było "sponsorów".


Graterlia OS powstał spontanicznie i jak wiele razy pisałem, tylko dlatego, że nie było takiego softu.

Graterlia OS to System Operacyjny a nie IMAGE. I to jest to coś co wyróżnia GOS. Tego potrzebowałem, a skoro nie znalazłem to "sobie zrobiłem".

Osobiście nie zmuszam do używania GOS ani nie będę zmuszał do żadnych opłat. Każdy powinien podjąć decyzję samemu czy GOS jest dla niego czy nie i na tej podstawie podjąć decyzję czy sponsorować czy nie.

 

W tej chwili wpłaciło na serwery około 60 osób (niektórzy po kilka razy). Wiele z tych osób wpłaciło znacznie więcej niż np. 7zł. Dlaczego Oni mają sponsorować setki/tysiące osób?

Jeżeli te około 60 osób będą chciały dobrowolnie sponsorować GOS to dlaczego mają nie mieć dostępu na zasadzie "płatnej subskrypcji"?

Zakładając "płatną subskrypcję" myślę, że te około 60 osób zapłacą w przyszłym roku znacznie mniej za serwery dla GOS, ponieważ serwery będą potrzebne o wiele słabsze. Ogólnie każdemu wyjdzie na dobre poza tymi co chcą wszystko za darmo bo...każdy dopisze sobie co chce.

 

Mnie smuci nie to, że ledwo co udało się zebrać określoną sumę, a to że w ogóle trzeba było ją zbierać.

Konto PayPal powiązane z GOS istnieje od LAT! Gdyby tak się zastanowić to przy tej ilości zarejestrowanych użytkowników na forum to po 0,5zł miesięcznie od każdego starczyło by z nawiązką na wszystko. Czy 0,5zł/miesiąc to dużo?

Smuci mnie też fakt, że problemem jest udostępnienie GOS ponieważ sam GOS powstaje nadal bo kilka osób z devel lubi to i robi to. To udostępnienie jest potrzebne wyłącznie Wam - użytkownikom! To Wam powinno zależeć na tym aby dało się to udostępnić a nie mnie osobiście (@tux) albo komukolwiek z Devel.

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno o zrozumienie.


Jeżeli się mylę to może niech się wypowiedzą Ci co wpłacili.

Póki co rozmowa jest na zasadzie "co by było gdyby było".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tux[/member]  to Ty powinieneś podjąć decyzję. To twoja praca i twój czas. Już wiesz, że wsparcie masz.

 

Ja będę wspierać. Nie stać mnie na droższy dekoder ale mogę zawsze wpłacić 30, 60 ,90 zyli aby ten złom działał. A działa tak jak chcę, wyświetla TV.

 

Tak jak powiedziałem to Wy musicie podjąć decyzję.

 

Pozdr,

Stary złośliwy tetryk.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tux[/member]. Jestem jednym z użytkowników którzy dzięki forum działają na swoim ADB5800. Czasami mniej lub bardziej upierdliwie ale pozyskiwałem odpowiedzi na problemy. Jestem za tym, żeby wspierać finansowo forum. Będę zawsze się dokładał i liczył na pomoc fachowców. Jestem podstawowym użytkownikiem ale daję radę. Bravo ekipa z forum z tux[/member] na czele. Super, że udało się zebrać kasę.

 

Cokolwiek wymyślicie będę starał się wspierać finansowo w miarę możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie !!! a może Panie i Panowie ?!?!. Wszyscy wiemy po co tutaj zaglądamy/piszemy. Wiadomo soft ,który możemy spersonalizować pod siebie jest jedynym w swoim rodzaju i uważam ,że to był strzał w 10-tkę. Dobra do rzeczy, chodzi o te nieszczęsne , dla niektórych opłaty.  2zł,5zł,10zł - to chyba jakiś żart !?. Dlaczego ?! ano dlatego ,że przecież wszyscy wiemy po co używamy enigmy2 !!!. Nie udawajcie o co chodzi. Może rzeczywiście niektórym chodzi o ładny design OS'a, dodatkowe wodotryski (chociaż co sądzi o tym tux[/member] to pisał w swoim pierwszym ekspoze :) ) ale przecież wystarczy z repo wyrzucić oscam'a i podejrzewam ,że 90% z nas zobaczy ciemność na TV. Mówiąc bardziej delikatnie to napiszę tak ,że multiroom kosztuje miesięcznie 10zł od dekodera, wiec .... mać ile zaoszczędzamy rocznie !!!!.

Dlatego też uważam ,ze można śmiało zaproponować 50zł,100zł,150zł/rocznie jako wejście do świata OS'a mogącego stać tym jednym jedynym na dekodery TV-SAT. / ale komuś włażę w d..pę :) /.

Tak sobie pomyślałem ,że od wysokości opłat użytkownik może dostać odpowiednią rangę / nie pamiętam ale jest to gdzieś na jakimś forum / i tym samym może szybciej dostać na zadane pytanie pomoc, pod warunkiem że wcześniej użyte magiczne "szukaj" nie przyniesie rozwiązania.

Może idźmy w tą mańkę ?!?!.

 

Jeszcze jedno , dlaczego twórcy,developerzy nie mogę mieć przy tym co robią jakąś gratyfikację ?!?!

 

Chyba ,że to o czym napisałem to moja wybujała wyobraźnia i muszę iść do tego samego lekarza co Macierewicz : ?!?!

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego prawda jest taka ze ludzie mający boxy nie ważne czy sh4 czy mips czy arm przyzwyczaili się ze maja image gratis i nic to nie zmieni zwłaszcza w świecie VU+ . Moim zdaniem to ci co posiadają VU+  może się dołożyli w minimalnym stopniu [2-3]; jak pisze tux do składek ile osób się dołożyło 60 osób to jest śmiesznie mało. Myślę ze bardziej to zależało tym co maja sh4 by projekt nie padł niż tym co maja mipsy. Nie zrozumcie mnie zle jak tylko myślę ze po takim ruchu to nikt tutaj nie będzie zaglądało i mało kto używał .

Widzicie kiedyś listy richtera używało masa ludzi [ był wielki rwetes jak zaprzestał ] a teraz pyta ktoś? Ludzie inni robią no i dalej szary user ma listy może nie tak dobre richtera ale wybór ma ogromny. Poczesci ta decyzja spodowal spadek userow forum czy image.

 

Posidacze boxow VU+ raczej maja kase bo daja za boxy po 2tys ale jestem pewno ze jak by placili za image to by musil im dać cos wiecej niz te inne image na ich boxy. Musialby byc jakis fajny bajer w image naprwde jakas rewolucja.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie testowałem co by było gdybym wyłączył MIPSa. Nie testowałem, bo sam mam i nie przewidywałem na razie wyłączenia tego.

Softów do każdych tunerów jest od groma. Tutaj nie ma żadnego zaskakującego odkrycia.

Jednak żaden z tych softów nie jest OSem. I tutaj jest to coś innego w GOS. Ile osób to docenia? Tego jeszcze nie wiemy, ale może niebawem się dowiemy :)

 

Jak pisałem chociażby tutaj wyżej, GOS powstał bo ja potrzebowałem OSa a nie IMAGE. GOS nigdy by nie powstał gdybym znalazł OS na tunery. nawet kupiłbym konkretny tuner. No ale niestety, nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musialby byc jakis fajny bajer w image naprwde jakas rewolucja.

Często o tym wspominasz, czy są jakiś bajery na innych softach czego nie może być na Gos.

Widzicie kiedyś listy richtera używało masa ludzi [ był wielki rwetes jak zaprzestał ] a teraz pyta ktoś? Ludzie inni robią no i dalej szary user ma listy może nie tak dobre richtera ale wybór ma ogromny. Poczesci ta decyzja spodowal spadek userow forum czy image.

To prawda, przynajmniej ja tak uważam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musialby byc jakis fajny bajer w image naprwde jakas rewolucja.

Często o tym wspominasz, czy są jakiś bajery na innych softach czego nie może być na Gos.

Widzicie kiedyś listy richtera używało masa ludzi [ był wielki rwetes jak zaprzestał ] a teraz pyta ktoś? Ludzie inni robią no i dalej szary user ma listy może nie tak dobre richtera ale wybór ma ogromny. Poczesci ta decyzja spodowal spadek userow forum czy image.

To prawda, przynajmniej ja tak uważam.

Niechodzi mi o to ze nie może  ale żeby było czyli by ktoś chciał zapłacić za image musiałoby mu dać cos więcej niż ma w 90% image

- np rudream ma skina [ ciężko mi to opisywać zaglodanij  na youtobe ]

- no sporo ludzi chciała by mieć defoultowy player w kodi [ na dvhk jest już sporo postow ]

- widzę ze ty się interesujesz skinami to np. skin uhd na boxy 4k

- np. server iptv teraz jest klient iptv tylko

- dobre zabezpieczanie stremingu/transcodingu poza LAN teraz user musi sam ustawiać w kilku miejscach itd. przydłaby się jakiś konkretny panel do tego.

- quadpip na image na razie działa tylko na oryginalnym.

- no automatycznie sprawdzanie czy sa jakieś update do tego co mamy na image np. mamy twój skin ale ty zrobiłeś nowy to by user dostawał info i propozycje instalacji nowej wersji; cos takie jak ma iptvplayer.

 

Ogólnie danie tego samego co ma 90% image nie spowoduje ze ktoś zapłaci za image na VU+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- np rudream ma skina [ ciężko mi to opisywać zaglodanij  na youtobe ]

Nie które rzeczy ciekawe nie powiem, ale przerost formy nad treścią. Co kto lubi, dlatego jest wybór skórek na szczęście.

- no sporo ludzi chciała by mieć defultowy player w kodi [ na dvhk jest już sporo postow ]

Ale po co, kodi nawet nie używam na PC. PotPlayer z fanpackiem niszczy go całkowicie a na tunerze nie widze sensu, większość odtwarzaczy zrobionych pod enigmę radzi sobie bez problemu z formatami multimedialnymi.

- widzę ze ty się interesujesz skinami to np. skin uhd na boxy 4k

Nie mamy boxów 4k na razie więc nic nie robimy z tym.

- no automatycznie sprawdzanie czy sa jakieś update do tego co mamy na image np. mamy twój skin ale ty zrobiłeś nowy to by user dostawał info i propozycje instalacji nowej wersji; cos takie jak ma iptvplayer.

Jest zielona ikonka w infobarze mówiąca że jest update, jest historia., jest Softwaremaneger tam też można sprawdzić. Kto będzie chciał to aktualizuje, parę kliknięć i już.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja napiszę coś do tego co wyżej napisałeś...

W przypadku MIPS32EL mamy zdecydowanie więcej miejsca. Zatem mogłem sobie wreszcie pozwolić na zdecydowanie więcej...

 

  • Na początek KOLEJNY RAZ podkreślę, że GOS to Graterlia Operating System a nie IMAGE.

  • Kolejna sprawa to kernel. W GOS jest pełna wersja, ale zmodularyzowana. Brzmi dziwnie, ale oznacza to tylko tyle, że nie ma dziesiątek/setek pakietów/metapakietów do każdego sterownika z osobna. Jest jeden pakiet zawierający wszystkie pliki kernela (za wyjątkiem sterownika dla danego procesora/tunera). Co to nam daje? Otóż bardzo dużą wygodę ponieważ chcąc użyć czegoś, do czego jest sterownik w kernelu nie muszę się zastanawiać jaki sterownik wybrać. Podłączam np. tuner DVB-X pod USB i jak kernel ma sterownik to sam się załaduje i tyle. No co najwyżej restart GUI E2 żeby ta "zatrybiła", że ma nowy tuner :)

  • Pliki podręczników + dokumentacja. Praktycznie każdy pakiet zawiera stosowną dokumentację. Wreszcie nie muszę szukać np. plików licencji czy opisu pakietów gdzieś w czeluściach internetu. Zaglądam do /usr/doc/nazwa_pakietu i już.
    Jeżeli doinstalujemy pakiet "man" w większości przypadków będziemy mogli przeczytać strony podręczników danego polecenia. Tę opcję również docenią zwolennicy OS. Wpisujesz "man ip" i już masz instrukcje obsługi polecenia "ip". Często w podręczniku są również przykłady zastosowania polecenia/opcji.

  • Większość pakietów jest w tak zwanych "pełnych wersjach". Nie wyobrażam sobie pracy z OS z wykastrowanymi wersjami pakietów. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale to są wyjątki;

  • Prawie każdy pakiet jest w najnowszej, możliwej na daną chwilę wersji;
  • Mocno stawiam na aktualizacje bezpieczeństwa (np. OpenSSL);
  • Standardowo do tunera logujemy się po SSH a nie telnet!;
  • Tłumaczenie E2 GUI - zdecydowanie jedno z najlepszych, ale kosztowało to dużo pracy wielu osób;
  • Model OS pozwala nam na aktualizacje na bieżąco. Nie potrzeba wgrywać wszystkiego i konfigurować od nowa, lub modlić się czy po UPD z IMAGE X do Y kopia ustawień będzie OK i wszystko zadziała. Ja osobiście za nic nie wyobrażam sobie softu na tunerze gdzie co trochę bawię się w instalację wszystkiego;
  • Opieka nad listami kanałów dla polskich platform + pikony do nich (tutaj jest wybór, choć nie każdemu musi odpowiadać);
  • Forum, gdzie jak ktoś umie użyć "szukajki" lub jak nic nie znajdzie (naprawdę nie znajdzie) i umie zadać pytanie może liczyć na kompetentną pomoc;

  • W uzasadnionych przypadkach można liczyć na to, że pakiet który jest komuś potrzebny znajdzie się w GOS;

  • Dbałość o szczegóły. Żaden pakiet nie ma plików "nie na swoim miejscu", pliki muszą mieć odpowiednie atrybuty itd. Linux to nie Windows :);
  • Wtyczki dla Enigma2 w naszym repozytorium są testowane (na tyle na ile można) i w razie znalezionych błędów staramy się je eliminować. Nie ma za to dziesiątek/setek wtyczek z czego większość nie działa albo destabilizuje Enigma2;

 

No ale, jak zaznaczam prawie zawsze, aby zrozumieć to co napisałem wyżej nie można oczekiwać od GOS, że tuner będzie centrum multimedialnym, bo niestety nim nie jest, jest nadal tunerem i koniec. Założenia GOS też są jasne.

 

Wypada też napisać, że nawet jakby to co tworzę, przydało się tylko jednej osobie, to i tak by powstało takie jakie jest.

Gratelia OS powstał, jak pisałem wyżej, ponieważ żadne IMAGE nie miało tego co potrzebuję. Najpierw System powstał dla ADB5800xx, potem dla innych tunerów.

Obecnie używam VU+ Duo2 i VU+ Zero. Mam jeszcze testowo np. H2S. Jak zaznaczyłem tutaj na początku, te tunery mają więcej pojemności NAND. Tutaj mogłem pozwolić sobie na "małe szaleństwo". Dzięki temu komfort pracy z tunerem w terminalu mam praktycznie taki sam jak na laptopie.

Obecnie poważnie rozważam dodanie np. pakietów potrzebnych do kompilacji. Przyznam, że czasem by mi się to przydało.

 

Także ocena tego GOS pod kontem "wodotrysków" jest bardzo nietrafiona. Jak ktoś potrzebuje tej całej choinki, to tak jak zauważono - jest wiele IMAGE. Co stoi na przeszkodzie użyć ich?

 

 


PS

Właśnie do repo poleciał nowy OpenSSL (zarówno dla MIPS32EL jak i SH4).

Dlaczego?

 

OpenSSL Security Advisory [27 Mar 2018]

[pre]========================================

 

Constructed ASN.1 types with a recursive definition could exceed the stack (CVE-2018-0739)

==========================================================================================

 

Severity: Moderate

 

Constructed ASN.1 types with a recursive definition (such as can be found in

PKCS7) could eventually exceed the stack given malicious input with

excessive recursion. This could result in a Denial Of Service attack. There are

no such structures used within SSL/TLS that come from untrusted sources so this

is considered safe.

 

OpenSSL 1.1.0 users should upgrade to 1.1.0h

OpenSSL 1.0.2 users should upgrade to 1.0.2o

 

This issue was reported to OpenSSL on 4th January 2018 by the OSS-fuzz project.

The fix was developed by Matt Caswell of the OpenSSL development team.

 

Incorrect CRYPTO_memcmp on HP-UX PA-RISC (CVE-2018-0733)

========================================================[/pre]

 

EDIT tux:

Dodałem info o wtyczkach zgodnie z tym co napisał TomTelos[/member].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tux[/member] nieżle napisane!

Ja bym te punkty dodał na stronę główną projektu.

Mamy też wtyczki z repozytorium które zawsze testujemy, poprawiamy, udoskonalamy, spolszczamy i w razie zgłoszenia naprawiamy.

Niektóre image mają dużo więcej ale ile z nich naprawdę działa i nie generuje GS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się mylę to może niech się wypowiedzą Ci co wpłacili.

 

Uznaję, że jestem uprawniony do wypowiedzi :)

 

Proponuję żebyś po opłaceniu serwerów zrobił od razu nową zbiórkę na przyszły rok.

 

Tu się zgadzam z kolegą, że od razu należy rozpocząć nową zbiórkę.

Nie klikałem w PayPalu jakie są możliwości, ale jeżeli to możliwe to ustawiłbym ją z datą zakończenia na koniec roku 2018 z celem 3000 zł (?), a w styczniu policzył dokładnie jakie są potrzeby o otworzył kolejną zbiórkę już na wyliczoną resztę.

Link powinien być na stronie głównej forum, a najlepiej jakby od razu była informacją jakie są potrzeby i jaki procent został zrealizowany.

 


 

A to już trochę OT:

 

Kolejna sprawa to kernel. W GOS jest pełna wersja, ale zmodularyzowana. Brzmi dziwnie, ale oznacza to tylko tyle, że nie ma dziesiątek/setek pakietów/metapakietów do każdego sterownika z osobna. Jest jeden pakiet zawierający wszystkie pliki kernela (za wyjątkiem sterownika dla danego procesora/tunera). Co to nam daje? Otóż bardzo dużą wygodę ponieważ chcąc użyć czegoś, do czego jest sterownik w kernelu nie muszę się zastanawiać jaki sterownik wybrać. Podłączam np. tuner DVB-X pod USB i jak kernel ma sterownik to sam się załaduje i tyle. No co najwyżej restart GUI E2 żeby ta "zatrybiła", że ma nowy tuner :)

 

Zgadzam się, to fajne ... ale żaden flash nie jest z gumy i nie ma możliwości łatwej wymiany "dysku na większy", więc trochę rozdrobnienia by się przydało. Niekoniecznie na każdy drobnostkę osobno, ale powiedzmy, że np. wszystkie manuale mogłyby iść do osobnej paczki. Z jednej strony, żeby wszystko było, ale z drugiej, żeby dało się gdzieś odrobinę miejsca zaoszczędzić. Zostaje problem, czy tym się da w jakiś nieskomplikowany sposób zarządzać, bo np. wspomniane manuale są zwykle częścią pakietu i wydzielanie ich do osobnej paczki może kosztować zbyt dużo pracy... Coś może dałoby się wykombinować, żeby trochę flasha zaoszczędzić?

 

A tak swoją drogą: paczkę "build-essentials" bardzo chętnie przygarnę. Nie wiem gdzie ją upchnę, ale to inny problem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- np rudream ma skina [ ciężko mi to opisywać zaglodanij  na youtobe ]

Nie które rzeczy ciekawe nie powiem, ale przerost formy nad treścią. Co kto lubi, dlatego jest wybór skórek na szczęście.

- no sporo ludzi chciała by mieć defultowy player w kodi [ na dvhk jest już sporo postow ]

Ale po co, kodi nawet nie używam na PC. PotPlayer z fanpackiem niszczy go całkowicie a na tunerze nie widze sensu, większość odtwarzaczy zrobionych pod enigmę radzi sobie bez problemu z formatami multimedialnymi.

- widzę ze ty się interesujesz skinami to np. skin uhd na boxy 4k

Nie mamy boxów 4k na razie więc nic nie robimy z tym.

- no automatycznie sprawdzanie czy sa jakieś update do tego co mamy na image np. mamy twój skin ale ty zrobiłeś nowy to by user dostawał info i propozycje instalacji nowej wersji; cos takie jak ma iptvplayer.

Jest zielona ikonka w infobarze mówiąca że jest update, jest historia., jest Softwaremaneger tam też można sprawdzić. Kto będzie chciał to aktualizuje, parę kliknięć i już.

 

Właśnie dlatego nikt nie będzie chciał płatnej grateli bo to co jest tu ma na innych image tez.

Ludzie szukają bajerów kodi maja na wszystkich boxach 4k oraz 3 hd i działa to ok.

Jedyny problem to orginalny player jak by działał to by można wziąć i odtwarzać filmy w nim dzięki temu user boxa ma od razu pobierane napisy opisy do filmu a jak odtwarza muzykę to ma animacje opisy itd.

Player z e2 czy serviceplayer nie daje takiej możliwości bo robi to wszystko na piechotę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzicie kiedyś listy richtera używało masa ludzi [ był wielki rwetes jak zaprzestał ] a teraz pyta ktoś? Ludzie inni robią no i dalej szary user ma listy może nie tak dobre richtera ale wybór ma ogromny. Poczesci ta decyzja spodowal spadek userow forum czy image.

Brakuje mi list richter[/member]-a, szanuję jego decyzję, a temat list został dopowiedziany do końca.

 

 

  • Kolejna sprawa to kernel. W GOS jest pełna wersja, ale zmodularyzowana. Brzmi dziwnie, ale oznacza to tylko tyle, że nie ma dziesiątek/setek pakietów/metapakietów do każdego sterownika z osobna. Jest jeden pakiet zawierający wszystkie pliki kernela (za wyjątkiem sterownika dla danego procesora/tunera). Co to nam daje? Otóż bardzo dużą wygodę ponieważ chcąc użyć czegoś, do czego jest sterownik w kernelu nie muszę się zastanawiać jaki sterownik wybrać. Podłączam np. tuner DVB-X pod USB i jak kernel ma sterownik to sam się załaduje i tyle. No co najwyżej restart GUI E2 żeby ta "zatrybiła", że ma nowy tuner :)

...

  • Dbałość o szczegóły. Żaden pakiet nie ma plików "nie na swoim miejscu", pliki muszą mieć odpowiednie atrybuty itd. Linux to nie Windows :);
  • Wtyczki dla Enigma2 w naszym repozytorium są testowane (na tyle na ile można) i w razie znalezionych błędów staramy się je eliminować. Nie ma za to dziesiątek/setek wtyczek z czego większość nie działa albo destabilizuje Enigma2;

 

No ale, jak zaznaczam prawie zawsze, aby zrozumieć to co napisałem wyżej nie można oczekiwać od GOS, że tuner będzie centrum multimedialnym, bo niestety nim nie jest, jest nadal tunerem i koniec. Założenia GOS też są jasne.

 

Wypada też napisać, że nawet jakby to co tworzę, przydało się tylko jednej osobie, to i tak by powstało takie jakie jest.

Gratelia OS powstał, jak pisałem wyżej, ponieważ żadne IMAGE nie miało tego co potrzebuję. Najpierw System powstał dla ADB5800xx, potem dla innych tunerów.

...

 

Tego brakowało w oryginalnym sofcie ADB dla "N" i dlatego działały jak działały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zarejestrowałem się aby podziękować ekipie GOS za system Graterlia, cieszę się z tego systemu na ariva@link200 a właściwie to moja mała Julcia docenia GOS na co dzień  :) 

 

tak przy okazji tego posta chciałbym zapytać, czy na moim dreambox dm800se mogę zainstalować GOS na USB ? (skoro w pobieralni go nie ma to chyba nie ?).

 

Za odpowiedź z góry dziękuję.

 

P.S. Cieszę się, że SH4 jeszcze zostaje  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...