Skocz do zawartości

TVP 1 i TVP 1 HD


Gość kakens20

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kakens20

Witam.

 

Mam problem. Pomimo aktualizacji pliku satellites.xml (Hotbird 13E) nc+ smart hd po przeszukaniu całej satelity nie znajduje kanału tvp1 i tvp1HD.

TVP2HD jest i działa bezproblemowo. Czy ktoś przerabiał ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kakens20

 

Mam hyperion v.4 usb na białym BSKA. Karta dawna tnk smart hd teraz to ponoć nc+ smart hd+, aktywna. Ręczne wyszukiwanie =znaleziono 0 kanałów. Miernik sygnału na obu transponderów =0 % sygnał, jakość. Inne kolejne transpondery pokazują się wartości siły i jakości ( nie wszystkie transpondery odpowiadają, oprócz tych dwóch znalazłem jeszcze kilka "martwych" )

 

Antena delikatnie się przesunęła ?? 4 lata był spokój

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam hyperion v.4 usb na białym BSKA. Karta dawna tnk smart hd teraz to ponoć nc+ smart hd+, aktywna. Ręczne wyszukiwanie =znaleziono 0 kanałów. Miernik sygnału na obu transponderów =0 % sygnał, jakość. Inne kolejne transpondery pokazują się wartości siły i jakości ( nie wszystkie transpondery odpowiadają, oprócz tych dwóch znalazłem jeszcze kilka "martwych" )

 

Antena delikatnie się przesunęła ?? 4 lata był spokój

 

Owszem, możliwe że antena delikatnie się przesunęła, aczkolwiek możliwy też jest częściowy zgon konwertera, że ma problemy z jakimś zakresem częstotliwości, czy polaryzacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Nie chcę zakładać nowego tematu bo ten częściowo pasuje. Wczoraj po aktualizacji listy od myszka20[/member] zauważyłem problem z tp 11449H oraz 11448H (to raczej zbieg okoliczności a nie przyczyna - po prostu po tej aktualizacji spostrzegłem że coś jest nie tak). Kanały na tych dwóch transponderach nie działały w ogóle a po próbie ręcznego skanowania na jednym znalazło 0 a na drugim wszystkie, ale nie było sygnału (czarny ekran). Dziś po ponownym przeskanowaniu satelity kanały się pojawiły, ale niemiłosiernie tną i dotyczy to obu wymienionych tp. Chciałbym zapytać forumowych ekspertów czy to może być problem z częściowym padnięciem konwertera ew. przesunięciem się anteny ? czy może przyczyny szukać w samym dekoderze ? Dodam tylko, że pozostałe kanały (również HD) działają bez problemów i parametry są takie jakie były do tej pory i zanim ew. wezwę fachowca do ustawienia anteny lub wymiany konwertera chciałbym zwiększyć szansę że diagnoza jest słuszna aby nie wywalać niepotrzebnie kasy.

 

Kilka informacji technicznych:

 

Dekoder: nbox BZZB (sprawdzane i problem jest na obu tunerach)

Antena: Triax 90cm

Konwerter: Golden Media Twin LNB GM-202+

Parametry na 11449H i 11488H to: BER 6.5e-02 (skacze po chwili na 8.4e-00 i wtedy sygnał zanika), SNR: 58-59%, AGC: 74%. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką odpowiedź, czyli raczej bez fachury się nie obędzie. Antena i konwerter mimo że w miarę nowe (niecały rok) to są założone na starym uchwycie, więc być może tam jest coś nie tak (może nie trzyma pionu etc...) W takim razie mam rozumieć, że samemu nie jestem już w stanie nic więclej sprawdzić ?

 

Edycja: dziwne to,  w chwili gdy pisałem te posty dekoder był włączony i gdy wróciłem problem jakby się rozwiązał (przynajmniej czasowo). Obecnie obraz jest bez zarzutów, można napisać idealny. BER skacze między 4.6 a 5.1e-02 a SNR poprawiło się na 62%. Nie rozumiem dlaczego tak się mogło stać? Jakieś sensowne wytłumaczenie?  Póki będzie działało zostawię jak jest, choć zapewne będzie mnie to gryzło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź tak banalne rzeczy jak złączki. Czy np nie dostała się tam woda i nie zamarło, skorodowało, etc... czasami chcemy wymieniać pół instalacji a nie sprawdzamy najprostszych rzeczy.

To o czym piszesz zawsze traktuję jako konieczność. Dlatego wychodzę z założenia, że to już jest sprawdzone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem takie coś z miesiąc temu, tylko że u mnie nie działało TVP1HD i TVP2HD, jak sprawdzałem moc sygnału to była za słaba, ostatecznie musiałem poprawić lekko konwerter oraz (jako że mam zeza w monobloku na astrę) zmienić ustawienia, dla jednego z tunerów musiałem włączyć w opcjach napięcie 22KHz na TAK, inaczej nie chciało zwiększyć mocy sygnału. Jak tylko to ustawiłem (jedynie dla jednego z tunerów, nie dla obu) moc sygnału magicznie podskoczyła o 10% i teraz wszystko śmiga jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś sensowne wytłumaczenie?  Póki będzie działało zostawię jak jest, choć zapewne będzie mnie to gryzło.

 

Obstawiam winę instalacji.

Pytanie tylko czy wiatr lekko przestawił antenę, czy konwerter postanowił działać, czy też np. gdzieś Ci się kabel przetarł i akurat teraz chodzi...

 

Mnie się zdarzyła awaria dokładnie tego samego modelu konwertera co u Ciebie, generująca objawy "pojawiam się i znikam", czyli potrafił losowo parę godzin działać prawidłowo, potem przez losowy czas nie działać, znowu losowo działać i tak w kółko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś sensowne wytłumaczenie?  Póki będzie działało zostawię jak jest, choć zapewne będzie mnie to gryzło.

 

Obstawiam winę instalacji.

Pytanie tylko czy wiatr lekko przestawił antenę, czy konwerter postanowił działać, czy też np. gdzieś Ci się kabel przetarł i akurat teraz chodzi...

 

Mnie się zdarzyła awaria dokładnie tego samego modelu konwertera co u Ciebie, generująca objawy "pojawiam się i znikam", czyli potrafił losowo parę godzin działać prawidłowo, potem przez losowy czas nie działać, znowu losowo działać i tak w kółko...

 

AbrahaM[/member] czy ta awaria konwertera także dotyczyła tylko wybranych transponderów czy całości? Wnioskuję, że samemu to za bardzo nie jestem tego w stanie stwierdzić abym mógł ew. mieć podstawę do wymiany w ramach gwarancji ?

 

Cóż... dziękuję bardzo wszystkim za postawienie diagnozy. Ja niestety wiem tylko tyle, ile wyczytałem na forach więc tym bardziej liczą się dla mnie opinie osób, które mają wiedzę także podpartą doświadczeniem. Na razie (odpukać) działa dobrze, dodatkowo SNR wrócił na poziom ok. 70% więc jest ok.  Za kilka dni lecę do Polski, więc pewnie temat będzie musiał poczekać do stycznia ale jeśli sytuacja się powtórzy, to wezwę fachurę. Kabla jest w sumie tylko ok. 6-7 metrów od anteny do dekodera więc koszt wymiany całości pewnie nie będzie duży. Nie mam jak sprawdzić złączek przy konwerterze bo są zbyt wysoko, ale raczej są dobrze zabezpieczone (izolacja + osłonka na kabel, ale wszystko jest możliwe). W sumie kabel i uchwyt od anteny to jedyne rzeczy które pozostały po starej instalacji od SKY dlatego też nie mogę ich wykluczyć. Na chwilę obecną najważniejsze, że nie trzeba nBoxa tachać do Polski ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AbrahaM[/member] czy ta awaria konwertera także dotyczyła tylko wybranych transponderów czy całości? Wnioskuję, że samemu to za bardzo nie jestem tego w stanie stwierdzić abym mógł ew. mieć podstawę do wymiany w ramach gwarancji ?

 

Cóż... dziękuję bardzo wszystkim za postawienie diagnozy. Ja niestety wiem tylko tyle, ile wyczytałem na forach więc tym bardziej liczą się dla mnie opinie osób, które mają wiedzę także podpartą doświadczeniem. Na razie (odpukać) działa dobrze, dodatkowo SNR wrócił na poziom ok. 70% więc jest ok.  Za kilka dni lecę do Polski, więc pewnie temat będzie musiał poczekać do stycznia ale jeśli sytuacja się powtórzy, to wezwę fachurę. Kabla jest w sumie tylko ok. 6-7 metrów od anteny do dekodera więc koszt wymiany całości pewnie nie będzie duży. Nie mam jak sprawdzić złączek przy konwerterze bo są zbyt wysoko, ale raczej są dobrze zabezpieczone (izolacja + osłonka na kabel, ale wszystko jest możliwe). W sumie kabel i uchwyt od anteny to jedyne rzeczy które pozostały po starej instalacji od SKY dlatego też nie mogę ich wykluczyć. Na chwilę obecną najważniejsze, że nie trzeba nBoxa tachać do Polski ;-)

 

U mnie dotyczyło to całości, ale znane są mi przypadki "wariowania" konwertera tylko z jednej polaryzacji lub w określonym paśmie (górnym lub dolnym).

 

Jeśli się okaże, że jednak problem nawraca, to szukaj speca z cyfrowym miernikiem podającym parametry (BER, MER, itd.), wiedzącego co to złączki "kompresyjne". I módl się, żeby to nie były okresowe zakłócenia od transmisji w paśmie LTE. Oczywiście nieodmiennie polecam też brać pod rozwagę wymianę kabla (to że jest być może sprawny, to nie znaczy że jest dobry), o ile nie masz czegoś o parametrach co najmniej w klasie A.

 

Nieodmiennie polecam triset 113 lub Triset Profi, gdyż to są kable z bardzo dobrą skutecznością ekranowania przed wpływem sygnałów zewnętrznych przy równocześnie dość niskiej tłumienności.

 

I nie przesadź z konwerterem, jeśli będziesz go wymieniał. Przy 7 metrach kabla wsadzenie Inverto Black Ultra może skończyć się także problemami, ze względu na ... zbyt silny sygnał i przesterowanie głowic. Inverto Black Premium to maksimum co widziałbym u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AbrahaM[/member] dzięki za kolejną pomocną odpowiedź. Pozwolę sobie zadać jeszcze kilka pytań. Sprawdziłem kabel który jest obecnie w instalacji. To Webro BSKYB Twin 63-008A 16/01/10 018118 czyli z tego co wyczytałem nic specjalnego - ot standardowy kabel który SKY pakuje tutaj do swoich zestawów. Pewnie jest wystarczający do SKY gdyż ten leci z 28.2E czyli ma na wyspach mocny sygnał. 13E na zachodzie Irlandii jest znacznie słabsze, więc doszedłem do wniosku, że "zaryzykuję" i wymienię ten kabel.

 

Niestety na tym wygwizdowie gdzie mieszkam jest tylko jeden sklep w którym posiadają tylko Coaxial Cable CT63 Twin (Shotgun) ale to chyba mniej więcej ta sama półka co obecnie, więc będzie trzeba zakupić w Polsce tudzież online. W związku z tym chciałbym zapytać czy:

 

1) na taką odległość jaką mam czyli te +/- 6-7 metrów warto dopłacić i wziąć Triset Profi zamiast 113 ? (w sensie czy będzie jakaś wyraźna różnica)

2) czy te kable istnieją w wersji "twin", a jeśli nie, to czy jakiś inny twin możesz polecić ?

3) czy jeśli zastosuję zwykłe złączki zamiast kompresyjnych to będzie duża strata i czy ma to w ogóle sens (póki co zakładam, że antena jest ustawiona poprawnie i konwerter sprawny).

 

Na razie nie chcę brać po raz kolejny fachowca tylko spróbować samemu, bo a) koleś jest tutaj monopolistą i dosyć się ceni (choć miernik porządny ma, to nie wiem jak z umiejętnościami - jak instalował antenę to założył zwykłe wtyki) b) w obecnym domu zostanę na pewno do kwietnia a potem max jeszcze przez kolejny rok a instalacji przecież nie zabiorę... Ufff dużo tych pytań, ale mam nadzieję że wyjaśnisz moje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jordi[/member] po kolei

0) W tej sytuacji zakup online z polski jest dobrym pomysłem.

1) Moim zdaniem warto, nie ze względu na tłumienność tylko na ekranowanie, które Triset Profi ma rewelacyjne. Masz większe szanse że "obcy" sygnał zakłócający przekaz satelitarny "nie wejdzie", przy tak krótkim odcinku różnica w cenie będzie nieistotna. Nie wiem(y) czy problem u Ciebie jest z powodu jakiejś usterki czy zakłóceń, to przynajmniej zminimalizuje potencjalny wpływ zakłóceń.

2) Nie istnieją, musisz go wtedy kupić odpowiednio więcej, jeśli byś chciał quattro czy quad (+ ewentualne DVB-T(2)), to musiałbyś go kupić x4 lub x5.

3) Przy prawidłowo założonych złączkach istotnych różnic nie powinno być. natomiast złączki kompresyjne zabezpieczają Ciebie przed pogodą. Nic nie zaśniedzieje, nie zacznie się np. dostawać woda do kabla, itd. Moim zdaniem warto to w miarę możliwości (z)robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam kawałek od ciebie i mam ten kable(sprawdze jutro rano, konwertera nie sprawdzę bo wisi za wysoko całość) z SAT Planet (jak mniemam masz ten sklep na myśli) i u mnie nie ma problemów. Antenę mam taką samą, nboxa rownież ale z głowicą od BZZB. I chyba nie ma już w sd TVP1 jak się nie mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam kawałek od ciebie i mam ten kable(sprawdze jutro rano, konwertera nie sprawdzę bo wisi za wysoko całość) z SAT Planet (jak mniemam masz ten sklep na myśli) i u mnie nie ma problemów. Antenę mam taką samą, nboxa rownież ale z głowicą od BZZB. I chyba nie ma już w sd TVP1 jak się nie mylę?

 

Pozwolę sobie na bycie adwokatem diabła.

1. To że u Ciebie działa ten kabel, to nie znaczy że u niego będzie.

 

2. CT63 10 lat temu przestał być używany przez Sky i został zastąpiony przez WF65 (a CT 100 przez WF100), jeśli ktoś sprzedaje CT63, to można mieć obawy że albo jest to podróbka albo wiekowy leżak magazynowy. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Coaxial_cable

 

3. Zgodnie ta stroną http://www.satcure.co.uk/tech/cable.htm ten kabel (czytać CT63/WF65) jest kablem, który jest dobry, bo jest tani. Interpretacja moja.

 

4. Dokopałem się do (niepełnej!!) specyfikacji: http://www.satcure.co.uk/tech/cablespecs.htm

 

5. Z danych z punktu 4 wynika że najbliżej do triset'ow kablowi WF125 pod względem tłumienności, cała reszta jest nieco gorsza, zaś CT63, WF65 SĄ TRAGICZNE (caps zamierzony), tłumienie dla pasma 2000MHz 48.6 to wynik prawie dwukrotnie gorszy od WF125/trisetów. Przy czym zwracam uwagę że dokładnej informacji o ekranowaniu nie ma, jest tylko informacja że spełniają wymóg minimum 85dB tłumienia więc to na pewno klasa A, ale triset-113 ma wyniki między klasami A i A+, zaś triset profi to klasa AA+.

 

6. Cytat który potwierdza moje wnioski: "Thin shotgun cable is easier to install but also more lossy than regular sized cable. Sky's own install guidelines recommend this for runs no more than 10 metres", źródło: https://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=18510627 Fakt, więcej niż 10 metrów nie będzie, ale i tak średnio 2x większa tłumienność przy łapaniu hotbirda może już być odczuwalna.

 

7. TVP1 i TVP2 w wersji SD chyba faktycznie zostały wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam kawałek od ciebie i mam ten kable(sprawdze jutro rano, konwertera nie sprawdzę bo wisi za wysoko całość) z SAT Planet (jak mniemam masz ten sklep na myśli) i u mnie nie ma problemów. Antenę mam taką samą, nboxa rownież ale z głowicą od BZZB. I chyba nie ma już w sd TVP1 jak się nie mylę?

 

Tak, ten właśnie sklep miałem na myśli, chyba jedyny w tej części wyspy? Wiesz, poza tą  dziwną  wczorajszo-dzisiejszą sytuacją także generalnie nie mam problemów z odbiorem. Odkąd wymieniłem antenę na 90cm (czyli jakieś ostatnie pół roku) może że dwa razy przy wyjątkowo kiepskiej pogodzie były jakieś zakłócenia i to głównie na transponderze z BBC BRIT HD. Wcześniej na 80cm czasami przy solidnym deszczu sygnał nawet zanikał, często szatkowało.

Jako, że mój nBox też jest BZZB więc jeśli możesz to podaj proszę  jakie parametry masz np na TVP 1 HD? U mnie się ustabilizowało i obecnie wskazuje SNR 71‰ AGC 76% a BER 2.1e-02 tak dla porównania abym wiedział ile mogę ew poprawić na takim samym talerzu i jak domniemam podobnym konwerterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim "prawie BZZB" kilkaset km na wschód: SNR 76%, AGC 76%, BER 9.9e-03 ... żadna rewelacja, ale działa.

 

A wracając do problemu. Cytuję:

 

Obecnie obraz jest bez zarzutów, można napisać idealny. BER skacze między 4.6 a 5.1e-02 a SNR poprawiło się na 62%. Nie rozumiem dlaczego tak się mogło stać? Jakieś sensowne wytłumaczenie?

 

A potem jeszcze:

 

U mnie się ustabilizowało i obecnie wskazuje SNR 71‰ AGC 76% a BER 2.1e-02 (...)

 

No a na początku, jak zaczynałeś opis problemu, było:

 

Parametry na 11449H i 11488H to: BER 6.5e-02 (skacze po chwili na 8.4e-00 i wtedy sygnał zanika), SNR: 58-59%, AGC: 74%.

 

Wniosek z tego dość krótki: Na początku sygnał był bardzo słabej jakości (SNR) i nbox nie dawał już rady z demodulacją sygnału. A jako, że samo się naprawiło, to:

 

  • sygnał był taki słaby z powodu pogody;
  • jest faktycznie jakiś problem z instalacją, typu uszkodzony kabel czy zalana wodą wtyczka (która już wyschła).

 

Problemy typu zakłócenia zewnętrzne (nieszczęsne LTE...) czy padnięty konwerter też można by rozważyć, ale jakoś mniej prawdopodobne się wydają. W sumie szkoda, że nie spojrzałeś na wartości SNR/BER na innych transponderach gdy dwa główne kanały Telewizji Narodowej padły - byłoby jakieś odniesienie.

 

A co do kabli, wtyczek, itd. ... mnie czasami ciężko przekonać, rozumiem co to "separacja/tłumienie zakłóceń" czy "tłumienie sygnału", ale przy 10m to naprawdę ma niewielkie znaczenie. Jak tylko woda nigdzie nie weszła i kabel nie jest przetarty, to najtańsze z wymienionych wyżej kabli i te najlepsze na tak krótkim odcinku IMHO będą działały tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc mój kabel to Revez ct65 micro twin(nie widzę nic na jego temat w sieci).TVP1 HD SIG:74%, SNR 76%, BER nie widać(pewnie taka skórka) - tylko, że ja mam j00zTrino a nie wiem jaki system masz ty. Konwerter Golden Media - http://sat-planet.ie/satellite-tv/lnbs/quad jeden z tych 3 na tej stronie ale nie mam jak zobaczyć dokładnie który.

 

AbrahaM[/member] Oczywiście masz rację pisząc, że jak coś działa u mnie to nie musi u niego - to było info odnośnie tego, że w ogóle działa i nie ma problemów a nie, że to zasługa kabla(bo wtedy nie wiedziałem jaki kabel mam dokładnie u siebie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mickey[/member] - Nie wiem czy pogoda powodowała kiepską wartość SNR - może gdzieś tam daleko w chmurach coś się działo, ale na ziemi jest/było ok. Ot. standardowe irlandzkie zachmurzenie, brak deszczu i zero wiatru. Tak więc pewnie to (jak już większość poprzedników napisała) wina części instalacji. Póki co to jedyny taki "wyskok" od czasu instalacji anteny.

To nie było tak, że padły dwa główne kanały Telewizji Polskiej. Dwójka normalnie działała - nie działały (lub były wielkie zakłócenia) kanały z dwóch wymienionych transponderów. Nawiązując do dalszej części Twojego postu - w chwili gdy te dwa nie działały sprawdzałem inne (wybrane) transpondery z kanałami HD i nie było tam wtedy nic niepokojącego (czyt. parametry były takie jak obecnie, pozwalające na oglądanie bez zakłóceń czyli siła od 68 do 76% w zależności od kanału, BER nie pamiętam teraz, ale też coś w granicach obecnego).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...