Skocz do zawartości

314TeR

Administrators
  • Postów

    494
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    4

Treść opublikowana przez 314TeR

  1. Masz bardzo stary soft, polecam wpierw pobranie aktualnej wersji z graterlia.tv. Nawet jak ręcznie zmienisz ścieżki, to najprawdopodobniej dekoder nie przetrwa aktualizacji. Nowe obraz z GUI są skonfigurowane tak, że zawierają praktycznie wszystko co jest potrzebne 99% użytkowników, a po uporządkowaniach repozytoriów ewentualne aktualizacje prostsze.
  2. Jaka karta, system aktualny? Co zwraca: opkg update && opkg upgrade
  3. Poradziłeś już sobie? A taka oczywista oczywistość? Baterie sprawdziłeś?
  4. 314TeR

    VU+ ZERO 4K

    Może gdzieś masz literówkę, lub inny chochlik. Sprawdzałeś komendą ping czy DNS po IP jak i reszta internetu jest dostępna? Może problem jest tylko przy połączeniu do tego DNSa.
  5. 314TeR

    VU+ ZERO 4K

    Błędy sugerowały by, że dekoder NIE otrzymuje poprawnie adresu serwera DNS. Sprawdź ponownie konfigurację ustawień sieciowych. Czy na LAN też jest taki problem?
  6. A któryś brakuje lub nie działają?
  7. Wszystkie wsady do pobrania tu: https://graterlia.tv/index.php/Pobierz
  8. Wybaczcie nam poślizg. Niestety po drodze mieliśmy wiele kłód rzuconych pod nogi, które bardzo krzyżowały nam plany. Niestety nie zrealizowaliśmy do końca wszystkich założonych punktów. Zrewidowaliśmy plany i skupiliśmy się na tym co najważniejsze, a reszta musi poczekać. To co najważniejsze dla Was już jest. Są nowe wsady dla ARM Vu+, MIPS Vu+, Zgemma, teraz wszystkie wsady dla ARM, MIPS i SH4 mają wszystko +/- to co miały wcześniej. Nie ma żadnego podziału na ISOGUS, Premium, free... wszystko jest "full". Softy dla ARM i MIPS to nowa jakość, oparte są o całkowicie nowe system centralnych repozytoriów z kodem źródłowym, z którego są kompilowane softy, a zmiany jednocześnie trafiają na WSZYSTKIE wspierane przez Graterlię dekodery! To jest to co odróżnia GOS od innych wsadów typu "image", Graterlia OS to system operacyjny a nie "firmware" i tak jak każdy system operacyjny instalujesz i konfigurujesz raz a potem aktualizujesz. Wróciły też stare znane wsady dla SH4, nboxów sagemcomów itp itd. Niestety, od razu uprzedzamy, NIE będziemy rozwijać ich, poza aktualizacją listy kanałów, pikon i ewentualnie jakiś innych kluczowych komponentów wymaganych do działania. Zrezygnowaliśmy z finansowania w postaci ISOGUS, 100% kosztów pokrywamy z własnych kieszeni, a koszta są ogromne. Jednym z powodów opóźnień jest problem z działaniem serwera na którym stoi projekt. W ostatnich miesiącach migrowaliśmy z infrastrukturą 2 razy, a czeka nas kolejna migracja, ponieważ obecny serwer wymaga pilnej wymiany na nowy. ? Wracamy do starej formy dobrowolnego wsparcia przez Was Użytkownicy. Pamiętajcie o tym pobierając i aktualizując soft, że te pakietu skądś pobierasz i ktoś i coś ciężko pracuje aby Ty mógł się cieszyć stabilnym softem. Dość narzekania. ? Napiszcie swoje wrażenia z działania nowego softu. Co Wam się podoba, co by się Wam przydało. Interesuje nas Wasza opinia.
  9. Graterlia OS w ostatnich miesiącach przeszła gruntowne przeobrażenie. Dziś chcielibyśmy przedstawić pierwszą część zmian nad jakimi pracowaliśmy w ostatnich miesiącach. Najważniejszą to zmiana dotychczasowej domeny z graterlia.xunil.pl na graterlia.tv. Od dziś oficjalnym adresem projektu jest https://graterlia.tv a oficjalnym adresem forum i https://forum.gratelia.tv. Wszystkie repozytoria zostały gruntownie przebudowane, dzięki czemu mogliśmy dodać wsparcie dla pierwszych dekoderów 4k na architekturze ARM, a są to Vu+ Uno 4K SE oraz Vu+ Zero 4K. Cała struktura została tak zaprojektowana aby w przyszłości móc dodawać wsparcie nowych modeli. To czy one się tam pojawią zależy głównie od wsparcia ze strony producenta i użytkowników. Od dziś to co jest wydawane na MIPS i ARM to jest ten sam system operacyjny. Wracają też do pobrania archiwalne wsady na SH4. Niestety ze względu na niekompatybilność struktury z nowym repozytorium nie będą rozwijane, nie będzie wydawanych dla nich aktualizacji funkcjonalnych za wyjątkiem aktualnej listy kanałów i pikon i kluczowych komponentów. Za to będą dostępne dla każdego. Wszystkie bazowe wsady są dostępne w dwóch wersjach - GUI dla początkujących użytkowników, z preinstalowaną Enigmą 2 i kluczowym zestawem pakietów, tak aby po wgraniu do dekodera i przejściu kreatora konfiguracji można było od razu używać tunera. Generalnie jest wszystko co potrzebuje 99% użytkowników aby obejrzeć TV. Druga wersja to Core - minimalistyczna wersja, którą należy samemu skonfigurować pod siebie. Nie posiada żadnego gui, należy sobie zainstalować samemu jak i resztę tego co chcemy. Oba wsady mają zawarte najbardziej niezbędne wg nas pakiety niezbędne do oglądania TV przy pomocy DVB-S/C/T. Następna duża zmiana to nasze forum. Zmieniliśmy silnik z SMF na Invision Community. Forum powinno być przyjaźniejsze w obsłudze, bezpieczniejsze (obsługa 2FA), posiada edytor wyswing, poprawnie wspiera urządzenia mobilne. Przy okazji powinny zostać wyeliminowane pozostałe problemy starego silnika jak logowanie czy informowanie mailem o odpowiedziach czy PW. Od teraz forum będzie podstawowym i jedynym kanałem wsparcia. To na nim prosimy zgłaszać wszelkie problemy i uwagi na temat działania Graterlia OS, strony, etc. To nie koniec zmian. Niestety nie wszystko się udało zrobić jak chcieliśmy, nie wszystko poszło zgodnie z planami, niektóre zmiany musiały zostać tymczasowo odłożone ze względów od nas niezależnych, ale chcemy do nich wrócić jak najszybciej. Zapraszamy do pobrania nowych wsadów Graterlia OS, wgrywania i do dzielenia się swoimi uwagami na forum. Pamiętajcie, że to są wersje BETA i możecie napotkać na jakieś błędy, a jeśli takowy wyłapiecie to koniecznie poinformujcie nas o nim na forum, poprawimy go najszybciej jak to możliwe. Zespół Graterlia OS.
  10. Tak jest... musimy zrobić jeszcze parę zmian i myślę, że możemy startować. To będą raczej dni, niż tygodnie... tfu tfu, obym nie zapeszył...
  11. 314TeR

    VU+ UNO 4K SE

    Nie planujemy aby nie było.
  12. Dotychczasowe repozytoria są zamrożone. Musieliśmy postawić grubą kreskę ponieważ nie dało by się zrealizować połowy nowości. Wybaczcie niem opóźnienia - byliśmy przekonani że od czasu zamrożenia uda się zrealizować wszystkie cele w ciągu 4-6 tygodni, niestety życie brutalnie to zweryfikowało. Są pewne tematy, które nie są w 100% od nas zależne, czekamy po prostu na dokończenie czegoś co miał być zrobione jeszcze w zeszłym roku. Mam nadzieję, że na dniach uda się przynajmniej dopiąć to w takim stopniu aby móc już Wam powiedzieć coś więcej. Zapewniam, że warto poczekać...
  13. Chcielibyśmy aby Graterlia OS była dostępna na wszystkie dekodery jakie są. To czy będzie ona na sprzęt X/Y/Z przede wszystkim zależy od dwóch rzeczy: 1. Dostępności sterowników, dokumentacji, sensownego bootloadera na dany sprzęt, oraz jak one są przygotowane. 2. Czy dany sprzęt mamy na stanie. A.D.1 - Tu jest kwestia wyłącznie po stronie producenta i na czym mu zależy. Często najtańsze boksy są dostarczane wraz z prekompilowaną połową systemu, np jakieś stare dziurawe OpenSSL, GlibC itp itd. Jeśli tak jest, to niestety nie możemy tego użyć, ponieważ nie da się połączyć np kernela z bibliotekami w wersji 1.0 z pozostałą cześcią systemu gdzie używamy aktualnej i bezpiecznej biblioteki w wersji 1.2. A.D.2 - Aby w ogóle cokolwiek odpalić, wpierw na taki sprzęt trzeba wykonać kilkadziesiąt jeśli nie kilkaset testowych kompilacji i instalacji. W końcu nikt by nie chciał aby eksperymentować na jego sprzęcie tak aby uwalić bootloder i uwalić na twardo sprzęt jak to ostatnio zrobiło OpenPLi. I takie dodatkowe 3 grosze... 95% producentów najtańszych boksów działa na zasadzie wypuścić sprzęt, wykonać 1 kompilację i porzucamy wsparcie... po co? Nie chce im się, skoda im zasobów, bo im NIE zależy abyś ten sprzęt używał 5 lat czy do końca świata jak będzie nadawany sygnał FHD a żebyś za rok kupił nowy, następny bo ma więcej MHz, bo ma więcej Flash itp itd...
  14. Cierpliwości - życzenia się spełniają.
  15. Poszukuję jakiegoś najprostszego sumatora, który pozwolił by mi zsumować sygnał z 1szt konwertera Unicable 1 z sygnałem jaki puszcza kablówka 2 wejścia -> 4 wyjścia. Przy czym nie ma potrzeby aby sumator przepuszczał np sygnał zwrotny z modemu kablowego do internetu, gdyż ten będzie postawiony przed sumatorem. Generalnie powinien to być jakiś najprostszy diwajs... ale nic do tej pory nie znalazłem z 100% potwierdzonym działaniem.
  16. 314TeR

    YouTube

    Na górze masz ścieżkę do loga, profilaktyczie możesz jego treść zamieścić zamiast zdjęcia, ale i tak na 99% ten błąd już został poprawiony w nowym [NDA obliguje ;)], tux[/member] musiałby potwierdzić. Niestety pewne opóźnienia z nowościami [NDA], że jest poślizg... ale dziękujemy z informację.
  17. 314TeR

    YouTube

    Możesz zamieścić log z błędami?
  18. Chodziło mi o ograniczenie pracy drugiej głowicy, że nie dostaniesz pełnego pasma, a jedynie co najwyżej ćwiarkę z niego. Multiswitchy Unicable I/II jest coraz więcej, ale i tak każdy wymaga do zasilenia konwertera Quattro lub 2 x Wideband. BTW - ten mi się marzy aby kiedyś odpalić w domu: https://www.inverto.tv/multiswitch/308/unicable-ii-cascadable-switch-with-terrestrial-input-and-4x-dcss-scr-legacy-terrestrial-outputs DO tego 2 konwertery wideband i ma się uniwersalną instalację, na każdym wyjściu HB + Astra i wg potrzeb legacy, unicable I lub unicable II.
  19. Masz tylko 1 przewód doprowadzony do dekodera? Jaki masz konwerter/multiswitch? Poprawcie, mnie jeśli się mylę, ale taki "loopback" zadziała prawidłowo tylko w przypadku Unicable I/II i jak obie głowice ustawi się na Unicable.
  20. 314TeR

    GI Xpeed LX1

    Postaram się wyjaśnić bardziej obrazowo o co chodzi z wsparciem dekoderów w Graterlia OS. W Graterlia OS postawiliśmy sobie pewne wymagania do spełnienia: 1. System został zaprojektowany od podstaw jako system operacyjny, a nie zrzut zawartości flash. 2. System w obrębie danej platformy sprzętowej (MIPS, SH4, ARM, etc) jest spójny. 3. Aktualizacja Graterlia OS NIE wymaga ponownego wgrania obrazu instalacyjnego do dekodera - robi się to tylko raz. 4. Stawiamy na bezpieczeństwo i dbamy o Waszą prywatność. A.D.1 Czym się różni image od dystrybucji? Image to obraz tego co ktoś wrzucił do dekodera, skopiował jakieś pliki tu i tam, powrzucał pluginy i zrobił z tego backup. Czasami można go częściowo dostosować, częściowo nie. Może mieć, ale najczęściej brak sensownego systemu aktualizacji czy dostosowania. Takie "obrazy" często są napchane ogromną ilością pluginów, najczęściej nie sprawdzanych dokładnie czy działają stabilne, ani czy nie powodują wyłożenia się dekodera. Graterlia OS został od podstaw zaprojektowany jako system operacyjny, jak np Linux macOS czy Windows. System jest podzielony na pakiety, które są dostępne do pobrania z internetowego repozytorium. Każdy może dodać takie jakie chce, usunąć zbędne, a my staramy się i dbamy aby to co jest dostępne w repozytorium działało prawidłowo. Nasze obrazy instalacyjne zawierają (będą) to co musi być aby w pełni poprawnie użytkować dany model dekodera z uwzględnieniem do czego ma służyć - czyli oglądania z źródeł DVB-S/T/C. Wszystkie extrasy NIE są instalowane domyślnie - każdy może sobie zdecydować czy chce Youtube player czy inny plugin. A.D.2 Poza specyficznymi potrzebnymi do działania konkretnej maszyny, wszystkie pakiety są te same. Jeśli uaktualniamy jakiś pakiet np ze względu na błąd bezpieczeństwa CVE to taki zaktualizowany pakiet trafia do repozytorium skąd można go zainstalować na każdym dekoderze jaki wspieramy. Korzystamy z najnowszych dostępnych bibliotek, wolnych od błędów i luk bezpieczeństwa. A.D.3 Tym właśnie różni system operacyjny od image - system operacyjny instalujesz raz, a potem go aktualizujesz. Czy ktoś z Was sobie wyobraża, że dziś pracując np na Linuxie macOS czy Windows przy każdej aktualizacji musielibyście zgrywać wszystkie dane z dysku, formatować go a potem instalować wszystko od zera? My też nie, dlatego Graterlia OS została zaprojektowana tak aby być systemem operacyjnym i by móc ją aktualizować jak system operacyjny, zarządzać jak system operacyjny. Ja osobiście miałem dość takich komunikatów przy chęci zaktualizowania OpenPLi 7.1 do 7.2: A.D.4 W Grateria OS traktujemy bezpieczeństwo priorytetowo. Korzystamy WYŁĄCZNIE z możliwe najnowszych stabilnych bibliotek. Wydajemy też najszybciej jak to możliwe poprawki bezpieczeństwa - żaden team tego tak nie robi. Wiemy też, że podpinacie dekodery do internetu, one muszą być bezpieczne. Chcecie też zachować prywatność, coraz więcej osób wie co to VPN i chce go używać, a my chcemy aby biblioteki zawarte w systemie były zawsze kompatybilne z najnowszymi rozwiązaniami oraz wolne od luk np w OpenSSL. Czy chcielibyśmy aby Graterlia OS była dostępna na wszystkie dekodery świata? TAK - tylko spełnienie tego nie jest możliwe dla każdego urządzenia, a winę w 95% procentach ponosi producent. Na rynku można wymienić 3 główne architektury SH4, MIPS32, ARM. Procesory na te architektury produkują różne firmy, potem to składają producenci następne dokładając swoje własnościowe uradzenia jak np pilot, głowice, wyświetlacze itp itd... ŻADNA z tych firm NIE udostępnia kodu źródłowego do cpu, głowic czy pozostałego sprzętu własnościowego. Firma A kompiluje z kernelem 3.x, firma Y z kernelem 4.x, do tego Z robi to używają przestarzałych bibliotek, których trzeba by było użyć w systemie aby w ogóle ten sprzęt się odpalił. Taki misz masz, powoduje, że NIE każdy sprzęt możemy "objąć" wsparciem, ponieważ producent NIE dostarcza minimum softu aby to wsparcie zapewnić. Im tańszy sprzęt tym bardziej widać jak bardzo jest robiony na jednorazową sprzedaż, aby pchnąć na rynek, a potem wsparcie, jakie wsparcie... sprzedane zapomniane... Jedyną firmą która względnie dobrze dostarcza materiały do budowania systemów jest Broadcom i Vu+, co nie znaczy, że i te firmy nie miały wpadek. Podsumowując, aby dodać wsparcie dla jakiegoś pudełka, to po pierwsze producent musi zapewnić sterowniki w formie z której można coś zbudować a nie być zlepkiem binarek bez składu i ładu. Musimy też mieć ten sprzęt w ilości co najmniej kilku sztuk, aby na etapie budowania pakietów dedykowanych pod dany sprzęt (kernel, sterowniki itp itd) można było testować czy zwyczajnie działa.
  21. Wszystkie dotychczasowe podwaliny Graterlia pozostają - ten system wciąż ma być przede wszystkim systemem operacyjnym do dekoderów DVBx i może nie tylko... Zawsze stawialiśmy i wciąż stawiamy na: Graterlia - to normalny - pełny system operacyjny Linux dedykowany dekoderom DVBx. W konstrukcji nie różni się od np Debiana, czy Fedory. Jak każdy z normalnych Linuxów można aktualizować, można dodawać pakiety jakie się chce, wydawca dba o spójność repozytorium, tak aby pakiet A nie psuł działania B, oraz aby przy każdej aktualizacji NIE musieć przeinstalowywać wszystkiego. Wyobrażacie sobie konieczność reinstalacji systemu przy każdej aktualizacji na komputerze na którym pracujecie? Że każdy update zmusza Was do reinstalacji Windows/macOS/Linuxa? My też nie, dlatego powstała Graterlia. Zawsze stawialiśmy i będziemy stawiać na pierwszym miejscu na: Stabilność - system ma działać a nie wieszać się lub pokazywać inne plansze błędów. Bezpieczeństwo - tylko bezpieczne i aktualne wersje pakietów. Pakietowość - system jest tak skonstruowany, że każdy może sobie usunąć/dodać pakiety jakie chce a przez to zmienić funkcjonalność Aktualizacje - żadnych reinstalacji przy aktualizacjach bezpieczeństwa czy funkcjonalnych, błędy bezpieczeństwa łatamy ASAP. Do tego chcemy aby Graterlia była: Ładna - tak aby obsługa cieszyła oko i była prosta bez zbędnych wodotrysków, fontann i ozdobników. Prosta - wiemy, że wiele osób nie chce się doktoryzować z Linuxa aby oglądać TV - dla nich też mamy rozwiązania na pilota. Potężna - wszystko co chcesz, cały czas możesz zrobić w konsoli. Dbająca o prywatność - chcesz użyć VPN - żaden problem - wszystko a nawet więcej jest jak powinno być. Kompletność - Obrazy instalacyjne systemu zawierają wszystko aby odpalić TV bez szukania ukrytych repozytoriów, tajnych komend etc. Teraz Polska - Żyjemy w Polsce i jako Polacy chcemy aby system jak i GUI był poprawnie komunikował się z nami w naszym narodowym języku. Pomocna - nie wiesz co zrobić - wbudowany system pomocy Ci pomoże - do wszytkich pakietów systemowych są systemowe manuale, wystarczy użyć man. Oraz tak oczywiste dla nas rzeczy jak pikony, listy kanałów, aktualny oscam, webif, sprawny PTS, nagrywanie i wiele wiele innych drobnych spraw o których wiele osób pewnie nie zdaje sobie sprawy a docenia nawet nieświadomie, bo Graterlia ma po prostu działać.
  22. Z przykrością musimy poinformować, że mimo naszych usilnych starań, nie udało się nam dopiąć czasowo harmonogramu prac tak aby zdążyć z wszystkimi zmianami w projekcie przed świętami. Niektóre ulepszenia nie są bezpośrednio od nas zależne i jak to bywa w takich sytuacjach, czasami pójdzie coś nie tak i nastąpi drobny poślizg, który wpłynie na kolejną sprawę, a ta na następną i domino się posypie... W tym roku prezenty od Graterlia rozpakujecie po świętach. Mam nadzieję, że wynagrodzą Wam obecny czas wyczekiwania. Życzę wszystkim wesołych, szczęśliwych i radosnych Świąt. Spędźcie ten czas z rodziną zamiast siedzieć w dekoderach, a po Świętach zajrzyjcie na stronę a gwarantuję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie stare, będzie co by być musi, będzie nowe... i dla wszystkich.
  23. 314TeR

    Sprzęt 4K

    Już za chwileczkę, już za momencik... jak nic się nie obsunie... to Mikołaj powinien być łaskawy tego roku...
  24. 314TeR

    Sprzęt 4K

    mickey[/member] - dzięki za testy i znalezienie działającego tunera - skusiłem się i wziąłem. Zobaczymy jak u mnie będzie działać na i55 lub Solo2.
  25. Chciałbym zacząć luźną dyskusję na temat tego jak chcielibyście aby wyglądała nowe wydanie Graterlia w 2020r. Chcecie powrotu SH4? Chcecie wsparcia nowej architektury ARM? Połączenia wszystkich wersji GOS Free i GOS Premium w jedno kompletne wydanie dla wszystkich? Do wyboru łatwą w instalacji wersję z preinstalowanym GUI i/lub Core dla amatorów wymagających pełnej dowolności doboru pakietów? Co dla Was jest najważniejsze w oprogramowaniu na Dekodery DVBx. Czego szukacie? Stabilności? Aktualizacji bezpieczeństwa? Możliwości dostosowania zestawu pakietów? Braku konieczności reinstalacji przy każdej aktualizacji? Wygodną obsługę dodawanie/usuwania/aktualizowania pakietów z pilota? Ładną i czytelną skórkę? Pikony i polskie listy kanałów regularnie aktualizowane? Pełną i poprawną obsługę nagrywania i time shift? Pobierania informacji EPG z internetu dla polskich i nie tylko kanałów? Piszcie i podwajacie funkcjonalności jakie dla Was są najważniejsze i bez których nie wyobrażacie sobie używania dekodera w dzisiejszych czasach. Przypominam, że Graterlia to pełnoprawna dystrybucja Linuxa - jak Ubuntu, Debian, etc. Podobnie jak inne pełne dystrybucje Linuxowe mogą być dodawane/usuwane "aplikacje" aby dostosować system pod swoje preferencje a nie to co chciał autor (Team), może i powinna być regularnie aktualizowana, wszystko po to aby chęć/potrzeba jakiejkolwiek zmiany NIE wymuszała reinstalacji wszystkiego od zera.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...