Skocz do zawartości

Problem z dyskiem HD


Gość spavnkkr

Rekomendowane odpowiedzi

Trafił mi się nBox BSLA w którym Graterlia nie może automatycznie tak jak na moim głównym zamontować (zainicjować) dysku. Jest on widoczny ale przy próbie montowania sda1 na /hdd w GOS Menadżerze wyskakuje komunikat "Błąd montowania partycji, zrestartuj tuner, aby zmiany zostały zastosowane".Po restarcie znowu to samo. Poza tym podczas ładowania systemu bardzo długo trwa sprawdzanie (REC FS test itd) i ogólnie bardzo wolno się wgrywa.

 

W menu "Wybierz ścieżkę do nagrania" mam:

 

1. Inne

2. /hdd/movie

3. ST3250820SCE        /autofs/sda1

4. Internal flash

 

Po wybraniu opcji 2 dostaje "katalog nie istnieje".

Po wybraniu opcji 3 pingwin chodzi a później komunikat jak powyżej

 

Dopiero format w GOS Menadżerze, następnie montowanie i dysk jest.

Ale po czasie znowu problemy i odnowa to samo.

 

Co może być nie tak?

 

Z góry dzięki

 

nBox BSLA Relase

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często te dyski są już po przejściach. Zacznij od sprawdzenia SMARTu dysku.

 

Sorki ale jak to sprawdzić? W GOS menadżerze czy jakieś narzędzia z konsoli - fdisk czy coś innego.

 

Gdy wybrałem "Sprawdzanie spójności" w GOS M to dostałem

 

"Error reading block 30474866 (Attempt to read block from filesystem resulted in short read).

 

records: UNEXPECTED INCONSISTENCY;RUN fsck MANUALLY)

(i.e. without -a or -p option)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W terminalu:

smartctl -a -t long /dev/sdXY

W jednej z ostatnich linii tego co wypluje komenda będzie podany czas kiedy powinien test się skończyć.

Jakieś 10 minut po tym czasie wydaj polecenie:

smartctl -a /dev/sdXY

Jeżeli na liście będzie 100% OK to super. Jak Będzie ERROR to masz do wymiany HDD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tux

 

Po wydaniu pierwszej komendy trochę wyskoczyło a czas testu to 92 minuty a więc czekam. Przed tym dużo różnych informacji i np:

 

Error 13695 occurred at disk power-on lifetime: 39564 hours (1648 days + 12 hours)

  When the command that caused the error occurred, the device was active or idle.

 

After command completion occurred, registers were:

  ER ST SC SN CL CH DH

  -- -- -- -- -- -- --

  40 51 00 ae 54 1c e0  Error: UNC at LBA = 0x001c54ae = 1856686

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te errory to jeszcze nic strasznego.  Czekaj do końca. I zobacz czy przeszedł test

Ponadto:

power-on lifetime: 39564 hours (1648 days + 12 hours)

Tu mamy info, że w momencie wystąpienia błędu dysk pracował już 1648 pełny dób. Daje nam to ponad 4,5 roku ciągłej pracy 24/h na dobę. Nie wróży to nic dobrego :)

 

chodzi o tą sekcję:

SMART Self-test log structure revision number 1
Num  Test_Description    Status                  Remaining  LifeTime(hours)  LBA_of_first_error
# 1  Extended offline    Completed without error       00%      6287         -
# 2  Extended offline    Completed without error       00%      6037         -

Tutaj akurat HDD jest 100% sprawny. Jeżeli coś będzie nie tak to będzie podany % i pierwszy napotkany sektor błędny.

Dodam tylko, że test S.M.A.R.T. to tak naprawdę najlepszy test. Jeżeli on nie przejdzie to żaden inny też nie. Ponadto jest to test wewnętrzny dysku!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 godzinach dysk cały czas chodzi a więc nie wiem czy test zakończony czy nie ale to ważne pole o którym wspomniałeś:

 

ART Self-test log structure revision number 1

Num  Test_Description    Status                  Remaining  LifeTime(hours)  LBA_of_first_error

# 1  Extended offline    Completed: read failure      90%    39565        243800978

# 2  Extended offline    Completed: read failure      90%    39564        243800978

 

Ciekawy jestem czy oznacza to że jest źle czy da się cokolwiek zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem że wyciągnę dysk i użyje stacji dokującej. Uruchomiłem GParted i stworzyłem dwie partycje 200 GB i 39 GB. Następnie uruchomiłem sprawdzenie i tak chodziło chyba z kilka godzin aż zdecydowałem się anulować. Po podłączeniu i uruchomieniu nBoxa miałem

 

1. Inne

2. /hdd/movie

3. ST3250820SCE         /autofs/sda1

4. ST3250820SCE         /autofs/sda2

5. Internal flash

 

Montowanie w GOS-Menadżerze sda1 na /hdd bez żadnych problemów i wszystko śmiga. Restart i dalej OK. A więc na razie wystarczy - zobaczymy na jak długo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk to już szrot, więc tylko przedłużasz jego agonię. Pamiętaj, że wcześniej czy później umrze i lepiej abyś nie miał na nim ważnych nagrań.

Zdaję sobie z tego sprawę ale na potrzeby nagrania czasami jakiegoś filmu lub wykorzystania jako bufor np. dla IPTV wystarczy.Napewno nie włączę permanent timeshift :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja się zgadzam z kolegą @spavnkkr. Gdyby każdy robił co ktoś inny powiedział, nie byłoby postępu. Skoro nie piszemy o danych wrażliwych, można spróbować. Jedyne co się może stać, to nagrania nie będą działać, albo przytnie się dekoder.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie nic nie spowalnia i nagrania działają, a w zapasie już czeka 1TB.

 

PS: Tak samo z autem. Jak bym miał (szrot) używać do jazdy np 3 km do pracy i z powrotem i na zakupy to czemu nie. Ale jak miałoby to być auto służbowe na dłuższe trasy to oczywiście że nie ma oczym mówić. Chyba logiczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja mam coś takiego. Tuner ADB5800. Wygląda jakby nie było podpiętego dysku. Próbowałem wywołać 'dmesg' żeby zobaczyć jaki jest stan przy odpalaniu ale komenda nie działa. Czy to znaczy że dysk padł albo się odpiął?

 

GraterliaOS:/dev# df -h

Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on

/dev/root                60.0M    56.1M      3.9M  93% /

tmpfs                    47.9M        0    47.9M  0% /ram

/dev/root                60.0M    56.1M      3.9M  93% /dev.static

tmpfs                    47.9M        0    47.9M  0% /dev

tmpfs                    47.9M        0    47.9M  0% /dev/shm

tmpfs                    47.9M    16.0K    47.9M  0% /tmp

GraterliaOS:/dev# fdisk -l

 

Disk /dev/mtdblock0: 60 MiB, 62914560 bytes, 122880 sectors

Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

 

Disk /dev/mtdblock1: 4 MiB, 4194304 bytes, 8192 sectors

Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...