Jump to content

Problemy z odbiorem DVB-T w odległości 11km od nadajnika.


314TeR

Recommended Posts

Mam cały czas bardzo duży problem z odbiorem kanałów DVB-T. Odległość od nadajnika w Łazach wg map google liczona niemal co do metra do anteny wynosi dokładnie 11.01km, a ja w domu nie mogę złapać lub jest baaaardzo trudno sygnał DVB-T. W teorii powinno odbierać na przysłowiowym byle drucie wetkniętym do TV, ale tak nie jest. Sprawę na 100% komplikuje to, że antenę mam na wysokości mieszkania powiedzmy na wysokości trochę wyższego parteru, a parę metrów dalej na drodze od nadajnika w Łazach stoi dwupiętrowy budynek zasłaniający bezpośrednio nadajnik. Niestety nie mam technicznych możliwości wystawienia anteny na dach.

 

Możecie mi polecić jakiś porządny ale w miarę rozsądny cenowo miernik DVB-T abym mógł ustawić porządnie zewnętrzną antenę? Obecnie mam już antenę Telmor DIGIT z wzmacniaczem, podpinałem ją z włączonym wzmacniaczem i bez (z filtrem DC) i prawie nic. Raz tylko udało mi się złapać na niej sygnał i potem już nie mogłem wrócić do tego ustawienia. Wiem, że taka antena powinna być sporo zbyt mocna w normalnych warunkach dla mnie, ale ja nie mam bezpośredniego widoku i muszę na 99% zbierać sygnał z jakiś odbić. Ewentualnie ma ktoś pomysł jak mogę i co zastosować aby złapać te DVB-T... Dwa TV z DVB-T marnują się...

Link to comment
Share on other sites

Na początek proponuję symetryzator zamiast wzmacniacza (nie mylić z wyłączeniem zasilacza z gniazdka).

Potem, skoro piszesz, że nie wykierujesz na nadajnik, to kieruj na coś co może odbić falę. W cyfrowce fala odbita == fali głównej co do zawartości.

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że taka antena powinna być sporo zbyt mocna w normalnych warunkach dla mnie, ale ja nie mam bezpośredniego widoku i muszę na 99% zbierać sygnał z jakiś odbić.

 

Na Twoim miejscu wziąłbym pod uwagę, że sygnał z odbić może i właśnie łapiesz, ale może on być nadal zbyt silny, co w praktyce przekłada się, na czas testu, na wymianę wzmacniacza na symetryzator.

Link to comment
Share on other sites

Ja tylko dodam, że przy analogu przesterowanie widać było na TV. Przykładem może być tak zwana pralka, pasy czarne/białe poziome, zrywanie synchronizacji. Przy cyfrówce zawsze jak coś jest nie tak (np. za silny sygnał) to CZARNO WIDZĘ.

 

 

Tu przypomnę przypadek gdzie sam byłem u klienta. 40kilka kilometrów od nadajnika w Śremie. Antena siatkowa + wzmacniacz 24bdi. Uparcie zgłaszał na gwarancji TV. Po wywaleniu wzmacniacza i wpakowaniu symetryzatora oraz usawieniu na zasadzie "panu bogu w okno" nagle działa.

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie wiem czy w tej mojej małej antence plastikowej jest szansa na wymianę wzmacniacza... wszystko zalane plastikiem, co prawda jakieś śrubki są, ale nie rozkręcałem jej.

 

Znalazłem fotę wnętrza na elektrodzie poniżej załącznik.

 

Jak to spacyfikować, podrzućcie jakiś link do symetryzatora i jakiś opis jak to podłączyć.

 

A nawiasem mówiąc, jak podłączam antenę z filtrem zasilania DC, to w teorii nie powinna działać tak jak bez wzmacniacza? 

7219484600_1328225162.thumb.jpg.9c170d675e6122c72f69143c2175aa49.jpg

Link to comment
Share on other sites

A nawiasem mówiąc, jak podłączam antenę z filtrem zasilania DC, to w teorii nie powinna działać tak jak bez wzmacniacza?

Niestety nie. Wzmacniacz nie zasilony == 99,9% zapory dla sygnału.

Antena wygląda na obliczoną w jakiś tam założony sposób, a wzmacniacz jest gdzieś :)

Może dziwnie to zabrzmiało ale na 100% wzmacniacz jest albo w złączu albo gdzieś po drodze.

 

 

W Twoim przypadku zastosowałbym raczej to: http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-TV-DVB-T-DL-321-69/399 i celował gdziekolwiek gdzie będzie dostępny sygnał ponieważ nie widzisz nadajnika.

53605e1e03ba3f6c2324fa3a6b6bf673.jpg.4f5454ff50260e0d7ce9ee8bd04d3d2a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kurczę następna antena :/

 

Zaraz zdejmę ją i zobaczę czy da się ją spacyfikować. Wzmacniacz musi być na 100% w środku, od spodu anteny jest Fka do wkręcenia anteny. Oprócz funkcji technicznych, dla mojej małżowinki jest równie ważny efekt estetyczny...

 

A jakiś sprawdzony miernik sygnału DVB-T, ta czy inna antena i tak wymaga ustawienia, może faktycznie jest tak jak piszecie i sygnał jest za mocny, to wtedy może znajdę taki kąt aby sygnał był na tyle słaby, aby nie przesterował.

Link to comment
Share on other sites

Za radą tuxa zrobiłem najprostszy test, kawałek kabla koncentrycznego, odwinąłem na odcinku 22cm oplot, wetknąłem w TV i tada... wszystkie kanały świecą. Kanał 58 siła sygnału 56%, jakość 75-90%, kanał 48 siła 51% jakość 90-97%, kanał 27 siła 84% jakość 100%.

 

Wygląda na przesterowanie anteny. Teraz pytanie, czy tę antenę wykastrować z wzmacniacza... bardziej dla mnie, bo muszę ją zwalić i rozkręcić...

Link to comment
Share on other sites

Wygląda to a'la 75. Omomierzem nie zmierzysz tego. To nie oporność. Przy czym paradoksalnie tutaj może niedopasowanie impedancji być na korzyść - zadziałać jak tłumik. Z profesjonalnym podejściem nie ma o nic wspólnego ale w Twoim przypadku chodzi o skuteczność a nie profesjonalizm.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście żadnego symetryzatora nie było. Wzmacniaczy pierdylion w myśl zasady jak nie działa to użyj większego młotka.

 

Sęk w tym, że za oknem juz ten set nie bangla. Odległość od anteny do rozdzielni wynosi około 20m i następne 20m leci zmiksowaną sygnał z sat.

 

Jak podpisałem spowrotem antenę z aktywnym wzmacniaczem to miałem na wszystkich kanałach poziom sygnału 100% a jakość błyskała na czerwono miedzy 0 a 10%.

 

Próbowałem tez podpiąć antenę UHF FM w akcie desperacji ale miało to efektu.

 

Nic kupie symetryzator albo po prostu pasywna antenę i juz.

Link to comment
Share on other sites

Jutro spróbuję za dnia, dziś nie chce mi się już tego odkręcać po ciemku...

 

Generalnie później miałem dziwną akcję jeszcze... początkowo na drucie na panasie odbierały wszystkie muxy, 27, 48 i 58 przy czym 48 i 58 odbierały jak poprzednio, a za 27 wcięło wszystkie kanały i tylko poziom sygnału mi został 100% a jakoś 0-10% przeskakiwał... jakaś hydrozagadka...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...