Jump to content

Oryginalny pilot do ESI-88


Guest szafarz

Recommended Posts

Guest szafarz

Zanim kupiłem ESI-88 usłyszałem, że oryginalny pilot jest do wyrzucenia, bo nie działa z enigmą. Co prawda nie używałem wcześniej ESI (z CP), ale jak ktoś mi mówi, że coś, co działało jest do wyrzucenia, to staję okoniem. I tak oto zrobiłem mapę dla tego pilota i już spokojnie można sobie używać dwóch nboxów/esi koło siebie obsługiwanych różnymi pilotami.

 

Dodam, że mapę robiłem troszkę jakby w nocy i proszę to potraktować jako wydanie "testing". Wszelkie uwagi i poprawki mile widziane.

Na kilka przycisków (tych na samym dole pilota) nie miałem już sensownych pomysłów, więc przypisałem im niektóre zdublowane funkcje.

 

Procedura instalacji (z możliwością w miarę łatwego przełączania między pilotami):

1. Załączony plik lircd_sagem.conf.txt zapisz jako /etc/lircd_sagem.conf (scp lircd_sagem.conf.txt root@ip_tunera:/etc/lircd_sagem.conf).

2. Zaloguj się do tunera (ssh root@ip_tunera).

3. Zmień nazwę pliku /etc/lircd.conf na /etc/lircd_nbox.conf (mv /etc/lircd_sagem.conf.txt /etc/lircd_sagem.conf).

4. Utwórz dowiązanie symboliczne o nazwie /etc/lircd.conf do wybranego pliku (np: ln -s /etc/lircd_sagem.conf /etc/lircd.conf).

5. Zrestartuj usługi lircd i evremote2 (killall lircd evremote2 && lircd && evremote2 >/dev/null &).

6. Enjoy, jak mówią starzy Rzymianie.

 

Teraz zmiana pilota polega na wykonaniu czynności z punktów 3 i 4 z wyborem odpowiedniej nazwy pliku lircd_xxxx.conf

 

Nie używałem pilota z pakietem assignbutton, ale od razu mogę powiedziać, że niektóre klawisze dostępne w pilocie nbox nie istnieją w sagemcom i odwrotnie. Moje pierwsze spostrzeżenia z zabawy chudzielcem (oryginalny pilot ESI88):

- chudzielec działa znacznie szybciej,

- czasem nawet dość krótkie naciśnięcie klawisza powoduje powtórzenie.

 

lircd_sagem.conf.txt

Link to comment
Share on other sites

Zapytam się przy okazji z ciekawości, jaki był powód dodania obsługi pilota od nBoxa zamiast pilota od ESI88? Czy chodzi tu po prostu o to że była gotowa mapa klawiszy i został pilot od nBoxa zaimplementowany?

 

Pytanie nie pozbawione sensu, ponieważ kody wysyłane przez pilot nBoxa są bardo skomplikowane, długie, i podatne na zakłócenia. Czy jest jakiś powód o którym nie wiem, że akurat używany jest zestaw komend z nBoxa a nie z ESI? Skoro można używać pilota z ESI nie lepiej jego ustawić jako domyślnego?

Link to comment
Share on other sites

Oba działały z oryginalny softem, co ciekawe model z lewej wygląda na lepiej wykonany i ma polskie napisy czego bym się spodziewał przy produkcji na polski rynek... a może było więcej modeli niż jeden i oba są kompatybilne.

Link to comment
Share on other sites

Guest heinz

Tux, mam tylko nadzieje, ze nie zrobisz w sofcie do ESI domyślnego pilota polsatowskiego. Kiedy tylko dostałem dekoder pierwszym co zrobiłem, było wyrzucenie pilota, gdyż uważam go za dziadostwo w porównaniu z uniwersalnym z NC +. Oczywiście jest to moje, jak najbardziej subiektywne zdanie.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest szafarz

Przyzwyczajenie to duga natura człowieka, więc pilot od nBoxa pewnie będzie domyślnym po wieki. Ale powiem szczerze, jestem mile zaskoczony pilotem od sagema. Poza tym, ktoś kiedyś miał problem z obsługą dwóch nboxów stojących w jednym pomieszczeniu. Dodanie innego pilota rozwiązuje ten problem.

Link to comment
Share on other sites

Skoro już jesteśmy przy pilotach, to który z nich jest oryginałem?

Obudowa piloty są oryginalne. Już nie pamiętam dokładnie ale ten po lewej był dodawany chyba do innych dekoderów. Na 100% obydwa to oryginały.

 

Po za tym jak dla mnie piloty od ESI to najlepsze piloty do dek. jakie miałem w ręce. Szkoda, że on nie ma obsługi TV bym wymienił na ten zamiast pilota od boxa

Link to comment
Share on other sites

Sęk w tym, że pilot od nBoxa z punktu techniki IR jest bardzo źle skonstruowany. Jego kody są długie i podatne na zakłócenia, a kto posiada pilota uniwersalnego to wie, że niewiele z nich obsługuje kody nboxowych pilotów. Pomijam kwestie estetyczne, bo to kwestia indywidualna, ale uważam osobiście, że domyślnym pilotem powinien być zawsze pilot od danego dekodera. Zresztą to podobnie jest z samymi ESI, są paskudne z zewnątrz, zniszczone, obdrapane, nie to co nówki ze zewnątrz nBoxy, ale w środku jest zupełnie odwrotnie, jakoś wykonania ESI bije na głowę nBoxy i tak samo z działaniem pilota.

Link to comment
Share on other sites

Swego czasu ( 2013) , wpadły mi w rece pliki do orginalnego pilota esi-88,działające na Graterlia OpenPLi,z wyborem w PPanel.

Są one też oficjalnie w sieci ,wiec jak ktoś chce to:

 

Pilot Polsatu od ESI-88 jako pilot użytkownika plik wgrać zgodnie z katalogami

odpalamy go :

- niebieski

- E2 PPanel

- Konfiguracja systemu

- Pilot

- Pilot użytkownika

 

Restart systemu

 

# pilot Polsatu esi88 działa na Graterlia OpenPLi

# jeśli pilot za szybko dla ciebie działa zwiększ trochę wartość GAP

# gap 145000 -pilot wolny long4 i stoi

# gap 142800 -pilot szybki-long działa w miare płynnie

 

Odpaliłem go  jeżeli się nie mylę, na Graterli 2.1.0 i działał OK!. ale uzywam i będę używał nadal pilota od nboxa. :)

Funkcjonalność klawiszy jak na .jpg

pilot_esi88.zip

piloty.thumb.jpg.316460f1620e625ee1c898d347b0df9c.jpg

Link to comment
Share on other sites

To może ja teraz :)

Pilot przez miesiące nie dział jak powinien. Nawet jak go odpaliło się to np. brakowało funkcji przyciśnięcia klawisza - daje OK, naciskam strzałkę w dół i jedzie a nie duszenie strzałki w dół ile trzeba.

Druga sprawa to to, iż odbiorniki na rynku są od ponad roku. Ci użytkownicy mają pilota od nBoxa. I jak sobie ktoś to wyobraża - z dnia na dzień update i wszyscy lecą szukać gdzie jest ten pilot od ESI albo kupować nowego?

 

Dlatego póki co głównym pilotem będzie nBoxowy. Za to za troszkę będzie paczka z obsługa pilotów i możliwością wyboru pomiędzy kilkoma. Sami zdecydujecie czego użyć.

Link to comment
Share on other sites

Druga sprawa to to, iż odbiorniki na rynku są od ponad roku. Ci użytkownicy mają pilota od nBoxa. I jak sobie ktoś to wyobraża - z dnia na dzień update i wszyscy lecą szukać gdzie jest ten pilot od ESI albo kupować nowego?

 

Żeby tylko. Dla mnie jest zdecydowanym plusem, że pomimo ewentualnej zmiany odbiornika posługuję się nadal tym samym pilotem, nie muszę od nowa uczyć się "klawiszologii" i wyrabiać od nowa nawyków...

Link to comment
Share on other sites

Zróbcie developerzy tak aby było dobrze... po prostu obsługa oryginalnego pilota byłaby mocno wskazana.

 

Ja np mam pilota od nBoxa ale on mi wyjedzie razem z nBoxem jak go sprzedam, więc aby używać ESI w teorii będę musiał kupić nBoxowy lub odpalić oryginalny. Na szczęście mam uniwersalnego Harmony, więc sobie poradzę...

 

Dla mnie jest zdecydowanym plusem, że pomimo ewentualnej zmiany odbiornika posługuję się nadal tym samym pilotem, nie muszę od nowa uczyć się "klawiszologii" i wyrabiać od nowa nawyków...

 

Polecam z własnego doświadczenia, zainwestować w porządny uniwersalny pilot jak Harmony. Bez względu z jakiego sprzętu korzystasz i obojętnie na jakim etapie wymienisz np dekoder sat z marki A na markę B, to zawsze masz w tym samym miejscu OK, kursory, info, guide...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...