Jump to content

Zakres pracy HDMI - a jakoś obrazu


Recommended Posts

Zauważyłem, że wiele systemów E2 (w tym Gratelia) w ustawieniach A/V ma domyślnie ustawiony "Format koloru" na RGB. Nie do końca jest to poprawnie nazwane, ponieważ jest to nie tyle "format koloru" (choć ma wpływ pośredni na nie) co tryb pracy HDMI. Nie byłoby wielkiego znaczenia gdyby nie to, że tryb RGB powinien być rozróżniony na dwie wersje - RGB Full (pracujący w przestrzeni luminancji 0-255 - tak jak powinien PC) oraz RGB Limited (pracujący w przestrzeni 16-235 - tak jak najczęściej używa się w technice TV). Opiszę w skrócie czym one się różnią, otóż aby umożliwić przesyłanie tym samym strumieniem danych nie tylko audio i wideo, projektanci standardu założyli, że żeby upchnąć w tym samym strumieniu dane o np telegazecie itp itd, to dane z poziomów poniżej luminancji 16 będą odrzucane z wyświetlania obrazu i pokazywane jako czarny, a dane powyżej 235 będą zawsze białym 100%.

 

Gdzie jest problem i to duży? Otóż wielu identyfikuje go jako "gorszą jakość" wyświetlania obrazu. Praktycznie 100% materiału video nadawanego w TV, czy BR itp itd, zakodowana jest w poziomach 16-235 czyli RGB Limited, ale w dekoderze tryb RGB pracuje w trybie FULL 0-255. Co się dzieje - dekoder wysyła do TV content zawierający materiał RGB Limited opisując mu metkę "RGB Full" przez co porządne TV głupieją i błędnie wyświetlają obraz, tam gdzie powinien być wyświetlony czarny przy poziomie 16, TV pokazuje go jako szary o wartości w bitach 16, bo dla czarnego spodziewa się 0 - bo tak zażądał przecież sprzęt... Obraz wtedy wygląda na wyprany - brak jest czerni, mało kontrastowy.

 

Teraz jest tak, że żeby poprawnie był wyświetlany obraz w trybie RGB, to musi nastąpić błędne ustawienie - dekoder wysyła RGB Limited, oznajmia FULL a na TV trzeba wymusić znów Limited. To nie jest dobra metoda. Zdecydowana większość TV nie umożliwia w ogóle regulacji zakresu pracy HDMI, a część z nich w ogóle jego nie umożliwiają ustawiając go na sztywno na to co oznajmia dekoder (mamy wtedy wyprany obraz), lub jeśli mamy farta to na sztywno ma wpisane tryb limited, co znów też nie jest dobre, bo jak podłączy się PC to na TV nie zobaczy się szarości z przedziału 0-16 jak jasnych rejestrów 235-255.

 

Aby ominąć skutecznie ten problem powinny idealnie by było jakby były rozróżnione tryby pracy HDMI na RGB Full i Limited oraz dekoder (system) poprawnie je oznajmiał TV. Alternatywnie przestawienie trybu pracy na YCbCr, tutaj nazywany 422 (czasami widywałem 444), też naprawia sytuację, ponieważ HDMI ustawione w tryb  YCbCr w standardzie jest tylko 16-235.

 

Prośba do bardziej zaawansowany programistów aby sprawdzili co jest nie tak i czemu dekoder puszcza RGB Limited a opisuje to jako RGB Full przez co obraz jest wyprany. Alternatywnie można by w przyszłych systemach przestawić tryb pracy na YCbCr (422) aby obraz był pokazywany poprawnie.

Link to comment
Share on other sites

Trzeba by to sprawdzić w 100% ale chyba ustawienie E2 RGB/YCbCr dotyczy jedynie wyjścia SCART a HDMI jest ustawione na poziomie sprzętu na FULL. Tu wiem dokładnie o co chodzi (można napisać, że wiele spędzonych w serwisie TV).

Temat do dokładnego sprawdzenia bo w przypadku moich testów nie ma znaczenia co jest ustawione poza rodzajem trybu HDMI. RGB i inne owszem - działają ale na SCART.

Link to comment
Share on other sites

Trzeba by to sprawdzić w 100% ale chyba ustawienie E2 RGB/YCbCr dotyczy jedynie wyjścia SCART a HDMI jest ustawione na poziomie sprzętu na FULL. Tu wiem dokładnie o co chodzi (można napisać, że wiele spędzonych w serwisie TV).

Temat do dokładnego sprawdzenia bo w przypadku moich testów nie ma znaczenia co jest ustawione poza rodzajem trybu HDMI. RGB i inne owszem - działają ale na SCART.

 

YUV może i powinien mieć wpływ na SCART natomiast YCbCr - nie powinno mieć, ponieważ to jeden z trzech trybów cyfrowych dla HDMI. Nie wiem jak jest to w kodzie dokładnie porozbijane, bo nie jestem programistą i raczej w moim wieku już nie zostanę, ;) ale podejrzewam, że do jednego wora wrzucono i zmieszano pojęcia z przekazu toru analogowego i cyfrowego. Tryb RGB dla HDMI to zupełnie co innego niż tryb RGB dla SCART. Może stąd też dodatkowe zamieszanie.

 

Co do sprzętowego ustawienia na RGB Full -  HDMI zawsze musi przekazywać dane o wszystkich poziomach, sęk w tym, że powinien dawać też poprawną etykietkę do zawartości jaką wysyła. Tu wysyła RGB Limited, a informuje RGB Full - ten problem nie istnieje dla YCbCr - ponieważ content jest "limited" oraz etykietka przy YCbCr też jest limited.

Link to comment
Share on other sites

Tu się zgodzę z tobą. problem w tym, że trzeba to dokładnie sprawdzić. Sprzątając system i wyprowadzając go jakoś na prostą zauważyłem WIELKI WÓR, w którym panuje kompletny śmietnik. Biblioteki nie w tych katalogach czy też podublowane po różnych katalogach a w skrajnych przypadkach brak czego lub dwie wersje bibliotek na raz.

Nie wykluczam, że w kodzie E2 podczas paczowania robi się jakiś miszmasz. Analizując całe TDT można osiwieć :)

Link to comment
Share on other sites

A czy parametry pracy HDMI są gdzieś zapisywane w jakimś configu? Tak aby mógł sobie np pozmieniać i/lub poeksperymentować...

 

Potrzebuję okiełznać tryby pracy HDMI i mieć nad nimi pełną kontrolę ponieważ chcę wykonać sobie pełną kalibrację toru wideo dla dekodera sat, a bez kontroli nad HDMI co wyczynia, to nie ma to sensu.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...