Skocz do zawartości

Dongle DVB-T


tux

Rekomendowane odpowiedzi

tWitam

Ustawiając twoje ustawienia (jak oczywista oczywistość) fakt znalazł 36 pozycji, ale cos jest dziwnego w tym wyszukiwaniu kanałów. Zadna z nowo zeskanowanych stacni nie działa -  tzn zadnego obrazu ani dzwieku, zarówno w kanałach tv i radiowych.

Jakies sugestie?

PS. Na tunerze zewnetrznym podłaczanym przez euro złacze wyszukiwał kanly bez problemu.

PS2. Ze swej strony zainstaluje tuner na kompie i zobaczymy co w takiej konfiguracji sie dzieje.

Red

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Gość melon157

Zrobiłem dokładnie jak pisałeś Abi104, ale niestety: wciąż porażka :( - cały wieczór walki i 0 kanałów

P.S. Antena jest ok, bo na telewizorze odbiera mi naziemną.
Dongle też jest ok, bo na laptopie działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do melon157
Mówimy oczywiście o Freebox OpenPLI 8.1 mod by tux zaktualizowany do najnowszej wersji z PPanels, a jak z zasilaniem anteny , bazujesz na zasilaniu z USB bo jak ja próbowałem zasilać antenę z USB to też mi nie ruszyło.
Do red
Dziwne , może ktoś miał podobne problemy i je rozwiązał nie mam pomysłu dlaczego tak się u Ciebie zachowuje .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość melon157

Tak, tak \"Freebox OpenPLI 8.1 mod by tux zaktualizowany do najnowszej\".

Antena naziemna razem z SAT (QuaD) podłączona jest do \"mieszacza\" tak, aby rozprowadzić sygnał po pokojach.

Może tu jest jakiś problem - chociaż jak już pisałem tuner DVB-T w TV działa bez problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie 2 problemy z DONGLEM :

- po oglądaniu z DVB-T na laptopie - często zdarza się że poźniej na dekoderze nie da się właczyć już żadnego kanału z DVB-t pisze Kanał nie znaleziony w PAT. Tak samo mam jak z tydzień nie zresetuje tunera... błąd ten sam. Pomaga restart
- i poważny błąd mianowiciepo ok 5 minutach na kanale TVP info zaczyna się klatkowanie tak jakby było z 10 klatek na sekundę.... Pmaga przełączenie 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do melon157

 

Ja dzisiaj miałem bardzo podobne problemy jak ty , zrobiłem aktualizację do wersji Freebox OpenPLi 8.1.2 mod by tux i wszystko było ok ale po chwili zachciało mi się podłączyć huba ( aktywny ) i przez chwile wszystko śmigało normalnie lecz w momencie jak przestałem oglądać filmik z pena i chciałem wrócić do dvb-t i tu pojawiła się informacja dostrojenie się nie udało. Więc przeskanowałem niebo na ustawieniach które zresztą wam proponowałem i 0 znalezionych 1,5 godziny walki z dekoderem przyniosły wreszcie spodziewane efekty. Mam nadzieję , że po tym zabiegu i u Ciebie poskutkuje, więc nie mając pomysłu nacisnąłem niebieski ,PPanels, konfiguracja systemu, konfiguracja tunera DVB-T USB, tu wyłączyłem tuner i restart odbiornika oczywiście odbiornika a nie enigmy2 , po restarcie PPanels, konfiguracja systemu, konfiguracja tunera DVB-T USB, włączyłem tuner i restart odbiornika i dopiero teraz skan przyniósł upragnione efekty.

 

Jak będziesz skanował spróbuj bez huba tylko tuner wpięty bezpośrednio do dekodera.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że tu o nBoxie jest temat ale zapytam gdzie znajdę jakiś plugin na E2/Hybryda lub  Frebox vx.xx (jeśli kiedyś powstanie ) na tuner GoldenMedia990 do obsługi dongla ADB 100 z N-ki.

 

Proszę nie zapominać o znakach interpunkcyjnych.

Pozdrawiam : o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do abi104

Dzięki wielkie za zaangażowanie i chęć pomocy.
Siedziałem wczoraj również ze 2h nad tym wyłączając/ restartując/włączając DVB-T USB - jednak nic się nie zmieniło. Mam podejrzenie, że problem leży w jakieś odmienności Dongle\'a DVB-T - może firmware, wersja - nie wiem. (Sprawdzałem go przecież na dwóch tunerach u mnie w domu i nie działa). Więc wina, albo w dongle\'u, albo we współpracy z instalacją antenową u mnie w domu.

Wpadł mi do głowy taki trochę może kłopotliwy pomysł. Może wysłałbym Ci mój dongle do przetestowania u siebie....?
Daj znać na PRV jeżeli masz czas i ochotę na takie testy - ja rozkładam ręce.

Jeszcze raz dzięki za dotychczasowe zaangażowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ciąg dalszy wojny z tunerem DVB-T ...

Podsumowując co do tej pory zrobiłem.

Tuner sprawny - sprawdzony w dekoderze n-ka z natywnym oprogramowaniem. Bez problemu wyszukuje stacje ogólno dostępne, odbiór żyleta. Sprawdzony w innym miejscu zamieszkania, inna instalacja antenowa.

U mnie. Od poprzedniego miejsca sprawdzenia dzieli 4 km.

Inna instalacja antenowa, na tunerze zewnetrznym podłączanym przez euro złacze jak i hdmi , tuner zewnętrzny wyszukuje kanały ogólnodostępne , odbiór bezproblemowy.

Tuner DVB-T usb zainstalowany i wykrywany zarówno pod freebox by tux jak i win7. Tak samo wykrywane są kanały. Mały haczyk i zagwozdka.

Tuner wyszukał tylko .... płatne kanały. Jak wzałączonym pliku (scan z programu DVBviewer)

Jakieś pomysły co z tym kwiatkiem zrobić?

Red

c85998b5f0269dd56a2f959276f00e.jpg.57b01d1a7fb42556aaecf41fc28f6a01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do red

Jeżeli masz możliwość to zabierz sprzęt tam gdzie testowałeś tuner DVB-T i wszystko będzie jasne czy to kwestia instalacji antenowej czy sprzętu.

Prośba o stosowanie także innych znaków przestankowych.

Pozdrawiam : o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@red

Wyszukał ci kanały z mux-4 (telewizja mobilna)... Mux-4 jest w polaryzacji pionowej , zaś darmowe DVB-T (mux-1, mux-2, mux-3) w polaryzacji poziomej.

Jaką masz instalację antenową ? Z którego nadajnika odbierasz sygnał?

 

ps. Nie wiem dlaczego @abi104 zasugerował \"...skanuj tylko FTA ( zostawiamy nie )...\"

po co nam skan kodowanych? Ja dałbym ...\"skanuj tylko FTA na TAK\"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ale się porobiło ;-) matzg masz rację mux-4 - telewizja mobilna. Mieszkam pomiędzy Warszawą a Legionowem.

Wawa jak patrze przed siebie a Legionowo z tyłu i tak też jest nakierowana antena. Po poszperaniu w internecie znalazłem takie informacje.

Nazwa nadajnika:
Legionowo \"Komin PEC\"
Typ: INFO-TV-FM
Kanał: 37
Częstotliwość: 602 MHz
Szerokość kanału: 8 MHz
Moc ERP: 5 kW
Polaryzacja: Horyzontalna
Mux: MUX-4
Transmisja: kierunkowa
Kompresja wideo: MPEG-4
Modulacja: 64 QAM
FEC: 3/4
GI: 1/8
Kanały:
Szyfrowane w Irdeto 3:
Polsat News
Polsat Film
TVP Seriale
Kino Polska
Comedy Central
Polsat Sport
Polsat Sport Extra
Nickelodeon
TVP 1 (LRV)
TVP 2 (LRV)
Polsat (LRV)
TVN (LRV)
TV 4 (LRV)
TV Puls (LRV)
Radio RMF FM
Radio RMF MAXXX
Radio PIN
Radio ZET
Antyradio
Radio Plus
Radio TOK FM
Radio Roxy
Radio Złote Przeboje
Radio Eska Rock
Radio Bajka
Moje Polskie Radio 

Podsumowując wspaniały tuner usb skanując zakresy ściągną to co było \"mocniejsze\" nawet jeżeli antena była skierowana do tyłu nadajnika. Jak zazaczona była opcja tylko FTA - nie znajdował nic.

Wymiana anteny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może zapodam link do pomocnej aplikacji na telefony z androidem jest to wyszukiwarka najbliższych polskich nadajników DVB-T. Wyszukuje nadajniki na podstawie GPS lub podanego adresu.
Aplikacja jest oczywiście darmowa.


https://play.google.com/store/apps/details?id=com.esys.polishdvbt&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lc3lzLnBvbGlzaGR2YnQiXQ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Wojenki ciąg dalszy. Wreszcie się zebrałem i kupiłem nową antenę. wymieniłem zewnętrzne kable.

I co sie stało ?

Na tunerze zewnętrznym znalazł wszystkie stacje. Odbiór na razie bez zacięć i pikselozy.Na tunerze podłaczanym do n-boxa sukces połowiczny. Znalazł cześć stacji i te faktycznie \"chodzą\".

Prawdopodobnie czułość tunera DVB-T podłączanego do nboxa jest delikatnie mówiąc do .....
Tam gdzie inne sprzęty hulają (poziom sygnału) on ciągle ma problemy . 

Sprawdzę jeszcze wzmacniacz założony tylko do kabla antenowego podłączanego do n-boxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

wraz z kolegą abi104 pokusiliśmy się o testy.

Okazuje się, że ten sam dongle, w tej samej instalacji antenowej, na nbox z oryginalnym sw chodzi poprawnie, a na alternatywnym niestety nie.
Co więcej niektóre egzemplarze chodzą na alternatywnym (szczęściarze), a inne nie (pechowcy - i ja się do nich zaliczam :( ).

Nie mam zielonego pojęcia co je różni. Może gdzieś indziej produkowane, inny firmware...?

Podsumowując:

wygląda na to, że wszystkie DVB-T chodzą na sw oryginalnym, ale nie wszystkie na alternatywnym.

Wniosek z tego nasuwa się jeden - coś jest w driverze w sw freeboxie, że gorzej radzi sobie z pewną grupą dongli....

Czy ktoś miałby chęci, możliwości potestowania jeszcze tego i ewentualnie wykonania jakieś poprawki, aby wszystkie dongle działały....? (mogę użyczyć mój felarny dongle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wracając do tematu. Nie reklamuje żadnego sprzętu. Taki kupilem i posiadam. Może ta wiedza sie komuś przyda.

Antena do odbioru DVB-T -> Corab Synergia HD
Parametry techniczne 
Ilosc elementów: 7 szt
Długosc: 96 cm
Szerokosc: 54 cm
Zysk energetyczny: 17 dB
Zakres kanałów UHF: 21-69
Wskaznik: F/B: 30dB
Złacze: typu F
Pasmo: 4 & 5
Impedencja: 75 .

Antena ustawiona na Raszyn -> k.58 770 MHz 100 kW    k.48 690 MHz 100 kw    k.27 522 MHz 130 kw
Na tunerze zewnętrznym jakaś manta znalezione wszystkie kanały, odbiór bezproblemowy.
Na tunerze podpiętym do nboxa - 7 kanałów i w tych 7 TVNHD

Pierwsza mysl pewnie sygnał za słaby -> dziś zakupiony przedwzmacniacz antenowy rurkowy  PAR-825U (Telmor).
I zonk nie znalazł żadnego kanału. Podłączenie bez przedwzmacniacza znowu 7 kanałow wtym TVN HD. Tylko że Raszyn nie nadaje TVN HD nadaje go PKiN moc 1,87 kW.

Antena jest tak dobra ze będąc ustawiona na Raszyn łapie jeszcze TVN HD.
Podsumowując sygnał był/jest za mocny a ja go jeszcze wzmocniłem.

Jutro spróbujemy go stłumić i zobaczymy co będzie.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena ma chyba tylko symetryzator, ale sprawdź czy manta ma włączoną opcję zasilania na gnieździe antenowym. To samo w nboksie, Gdyby w antenie jednak było cokolwiek aktywnego (antena reklamowana jako cyfrowa, więc może tak ją skonstruowali, że ciągnie zasilanie z gniazda antenowego), to przy braku zasilania będzie gorzej. Zakładam, że manta/dongle dostają sygnał dokładnie z tego samego końca kabla? Z tego co wiem, to sygnał telewizji cyfrowej faktycznie można przesterować ale wtedy chyba obydwa odbiorniki powinny mieć problemy ... no chyba, że tv ma jakiś układ automatycznego tłumienia sygnału lub akceptuje wyższy poziom. Manta ma jakiś sensowny wskaźnik siły/jakości sygnału? Można sprawdzić w enigmie ale dla kanałów DVB-T mam SNR 0-1% i AGC ok. 70-80%. Ta pierwsza wartość raczej nie ma sensu i jestem skłonny twierdzić, że to nie działa poprawnie. Windows po wymianie anteny znajduje coś więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta antena wychodzi na to, że zasilacza nie ma, ale uzysk ma na poziomie 17dBi co jest bardzo dobrym wynikiem. Jeżeli ktoś mieszka blisko nadajnika to może okazać się ZA DOBRA.

 

Ja mam wolińskiego też 17dbi → w Łodzi wykierowana na Sienkiewicza. Z nadajnika 0,4kw MUX1 daje 100%/100%. Bokiem łapie MUX1 i MUX2 i też ma 100%/100%. Jak ją wykierowałem na Komin to MUX2 i MUX3 znikły. Stawiam na przesterowanie. Wtedy co robiłem testy nie miałem dostępu do miernika DVB-T.

 

Taka adnotacja → do poprawnego odbioru DVB-T potrzeba 10% jakość i 5% siła, oby stabilny parametr a nie skaczący. Błąd największy jaki ludzie popełniają to próba podejścia do instalacji DVB-T jak do analogowej. Ładowanie wzmacniaczy/stosowanie drogich anten z dużym uzyskiem tam gdzie to nie potrzebne.

Z czasów home serwisanta TV to było 90% przypadków niedziałania DVB-T. Nasze reklamy cyfryzacji też nie są lepsze i też nie mówią prawdy a instalatorzy zazwyczaj nie do edukowani lub błędnie myślący \"po analogowemu\".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie coś w tym przesterowaniu sygnału może być, ALE....

jedno pytanie pozostaje wciąż bez odpowiedzi:

dlaczego ten sam dongle DVB-T działa, na tej samej instalacji antenowej z nboxem z oryginalnym softem, a nie działa z enigmą?

Tu chyba siła sygnału się nie zmienia...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak zawsze działa. Nie wiem czy jest standardowy problem przy restarcie, bo już odruchowo odłączam wtedy dongla. Wyszukuje i odbiera kanały polskie i czeskie bez problemów. Nie sprawdziłem jeszcze, czy jak zwykle generuje GSa jak spróbuję go użyć jako trzeci tuner (kiedy obydwa sat są zajęte nagrywaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz skorzystać z funkcji backupu ustawień z ppanels ... sam jednak przywracania nigdy nie robiłem :)

Opiszę jak ja to robię, tak w skrócie: kopiuję ze starego systemu /etc/enigma2/settings i skórkę, dogrywam sobie swoją listę kanałów (to już całkowicie ręczna robota) ... i jest prawie dobrze po restarcie (odpala mi się SCART zamiast HDMI, działa skórka, jest moja lista kanałów i ogólnie wszystko wygląda jak trzeba oraz pilot reaguje poprawnie - czyli inaczej niż domyslnie :P). Potem z PPanels instaluję pluginy, to samo z ustawieniami typu włącz dvb-t czy ftdi (podziękowania dla tuxa za PPanels :) ). Ostatnio także z PPanels instaluję ponownie skórkę, bo są zmiany z wersji na wersję. I robię jeszcze pełne skanowanie kanałów, bo bet tego mam dziury w mojej liście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem backup z ppanels ( jest zapisany na backup/hdd ) ale czy przy wgraniu nowej wersji z pena nie utracę wszystkiego ?

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale przy wgraniu nowej wersji tracimy chyba wszystko na dysku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'backup_start')

        if [ ! -e /ram/tmp ]; then

            mkdir /ram/tmp

        fi

        mkdir -p /ram/tmp/etc/enigma2

        mkdir -p /ram/tmp/etc/sysconfig

        mkdir -p /ram/tmp/etc/oscam

        mkdir -p /ram/tmp/etc/network

        echo "Kopiuję potrzebne pliki..."

        cp -r /etc/enigma2/* /ram/tmp/etc/enigma2/

        cp /etc/sysconfig/system.conf /ram/tmp/etc/sysconfig/

        cp /etc/oscam/* /ram/tmp/etc/oscam/

        cp /etc/network/interfaces /ram/tmp/etc/network/

        cp /etc/hostname /ram/tmp/etc/

        cp /etc/resolv.conf /ram/tmp/etc/

        cp /etc/wpa_supplicant.* /ram/tmp/etc/

      if [ -e /var/keys ]; then

            mkdir -p /ram/tmp/var/keys

            cp /var/keys/* /ram/tmp/var/keys

        fi

        echo "Tworzę kopię ustawień..."

        cd /ram/tmp

        tar -czf settings_backup.tar.gz *

        if grep -q "/hdd" /proc/mounts; then

            if [ ! -e /hdd/backup ]; then

                mkdir -p /hdd/backup

            fi

            echo "Masz podmontowane urządzenie do /hdd"

            echo "Kopia utworzona w /hdd/backup"

            cp /ram/tmp/settings_backup.tar.gz /hdd/backup/

        else

            if [ ! -e /root/backup ]; then

                mkdir -p /root/backup

            fi

            echo "Brak podmontowanego urządzenia do /hdd"

            echo "Kopia utworzona w /root/backup"

            cp /ram/tmp/settings_backup.tar.gz /root/backup/

        fi

        echo "Usuwam pliki tymczasowe..."

        rm -r /ram/tmp

        sync

    ;;

 

W listingu zaznaczyłem pogrubieniem to co jest kopiowane jeżeli chodzi o kopię bezpieczeństwa. Powinno to rozwiać wątpliwości co jest zabezpieczane i co jest odtwarzane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na tym image Freebox OpenPLI 8.1 mod by tux odbieracie DVB-T za pomocą jakiegoś plugina? Czy tylko jakieś sterowniki są wgrane w tunerek,stick w usb i przeskanowanie kanałów a potem oglądanie.Czy można prosić o ten plugin lub sterowniki do sticka na Enigmę2,chciałbym przetestować na swoim tunerku Golden Media 990 z E2/Hybryda na OpenPli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączasz, uruchamiasz, skanujesz i ma śmigać lecz to tyczy się nboxa i Tuner DVB-T USB DONGLE ADB-100T  ponieważ jest tunerem dedykowanym pod ten dekoder, ale czy odpali Ci na Golden Media 990 to nie mam pojęcia, może wypowie się ktoś bardziej kumaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z uporem to samo. I na kolejnych wersja testuję [7.1.6, 8.0, 8.1, 8.2, 8.2.1, ...]. Crash przy próbie skorzystania z trzeciego tunera jednocześnie.

 

 

Nie bardzo wiem op co pytać google, ale znalazłem, że enigma operuje tunerami i demultiplekserami. Domyślnie system przyjmuje, że każdy tuner to dodatkowy demux. Niestety tuner DVB-T chyba nie posiada tej drugiej jednostki i stąd te crashlogi. Jak nie ma to nie ma i cudów nie wymagam, ale może dałoby się zrobić, żeby przynajmniej nie było crashloga? Żeby w 5800SX system próbował dekodować max 2 kanały, niezależnie od liczby tunerów? A jak spróbuję uruchomić trzeci tuner, to niech wyświetli komunikat a nie "error"... Dałoby się tak zrobić?

enigma2_crash_1366739870.log

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość abi104

Witam,

Zastanawiam się nad możliwością użycia dwóch tunerów DVB-T , celem możliwości nagrywania jednego programu i oglądania innego bez względu na to z, którego MUX-sa i tu moje pytanie:

 

 

Czy taka opcja w ogóle jest możliwa.

Być może ktoś już testował dwa tunery DVB-T, proszę o podzielenie się doświadczeniami w tym względzie. Jeśli by nikt czegoś takiego nie próbował, to jak to wygląda od strony czysto teoretycznej, proszę o opinie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

W sumie to miałem zadać to samo pytanie... Kiedyś chyba próbowałem wpiąć dwa sticki do BSLA, ale o ile pamiętam GOS widział tylko jeden. Jak znajdę chwilę, to spróbuję jeszcze raz sprawdzić co się będzie działo.

 

Czy dałoby się dołożyć paczkę z obsługą sticka do ITI-2850? Czy miałoby to szansę zadziałać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem coś takiego zrobić z UHD. Po zmianach w plikach startowych doszedłem do takiego etapu, w którym wszystko wydawało się ok: odbiornik widział 4 tunery. czyyli 2xDVBS (wewnętrzne) + 2xDVBT (wewnętrzny + AS102). Na liście kanałów było widać, że kiedy jeden tuner jest zajęty nagrywaniem to drugi jest dostępny. Tylko, że drugi tuner DVBT nie chciał działać, a dokładniej poziom sygnału się pokazywał, był czarny ekran i po chwili na ekranie pojawiał się komunikat "Timeout reading PAT" (czy jakoś tak po polsku). Komunikat oznacza jakiś problem z DEMUXem, ale nie wiem dokładnie w czym jest problem :(

 

Sterownik dla AS102 do UHD wziąłem z gałęzi ESI. Do 2850 trzeba by skompilować.

 

Dwa sticki ... na pewno brakuje w /dev frontendu dla drugiego sticka o ile w ogóle sterownik potrafi załadować dwa takie urządzenia. Sam frontend można utworzyć (mknod), ale z tych moich krótkich testów wynikało, że stick współpracuje tylko z jednym konkretnym frontendem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Thanks for your work...  ;)

Updating, I've seen "[test] dodanie dvb-t usb dla spark7162;"

Chipset supported for now in GOS are as102 and siano.

Will be further developments for other chipsets?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...