Skocz do zawartości

Pomoc dla świeżaka


Gość jordan87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Proszę o pomoc w pewnej kwestii.

czy Graterlia bezproblemowo uruchamia się z pendrive'a? (jeśli tak, to widocznie ja coś robie nie tak).

Mam od niedawna nowy dekoder BSLA, gdzie jest zainstalowana Graterlia (u-boot 1.3.1 053) i spodobała mi się (ja mam na starym Freebox 8.2.1 - u-boot 1.3.1 053 - BSKA z VFD), tak więc chciałem najpierw uruchomić z penka Graterlię na starym i ją sobie skonfigurować. Pen sformatowany w ext2 (parametry -b 4096 -I 128), wypakowałem rootfs ze strony i nie uruchamia się (tak na starym, jak i na nowym). Dochodzi do LOAD i po chwili restart. Potem próbowałem uruchomić z penka Freeboxa i na swoim starym bez problemu uruchamia, a ten sam na nowym dekoderze stoi na LOAD.

W czym może tkwić problem? Jedyna różnica, którą widzę w u-bootach to to, że w starym nboxie mam opcje b4u i PKTN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu miałem szczęście uwalić swój system na UHD :) Tym razem przy aktualizacji z opkg. Wszystko przeszło bez większych problemów oprócz aktualizacji ssh, która wypluła jakiś błąd. Zrestartowałem tuner i teraz przy ładowaniu po gPLi mam napis HALT, dosyć dziwna sprawa... Jakiś pomysł jak temu zaradzić? Na szczęście mam zrobioną kopię systemu nauczony poprzednimi doświadczeniami ;) Dodam, że na ekranie wisi sobie cały czas bootlogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam "na tapecie" dwa błędy OSCama, które ujawniają się tylko w b. specyficznych warunkach (zwykłego użytkownikowi nie grozi ich wystąpienie), z którymi ze względu na ich charakter też jest mocno utrudniona walka, ale których występowanie (jak już się pojawią) jest mocno irytujące...

 

Jakie to dokładnie błędy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. format pena mkfs.ext2 -b 4096 -I 128 /dev/sdb1

2. ściągnięcie ze strony http://nbox.xunil.pl/index.php/Graterlia_OS_%E2%86%92_Pobierz  archiwum rootfs wersja dla ADB5800

3. mount /dev/sdb1 /mnt/usb

4. przekopiowanie archiwum z kompa przez filezilla do /mnt/usb

5. tar -xvzf archiwum.tar.gz

6. reboot

7. startowanie z pena kończy się na LOAD i w kółko restartuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybieram usbA.

 

Przed chwilą zrobiłem na tym samym penie kopię nanda ze swojego BSKA (freebox 821)

1. mkfs.ext2 -b 4096 -I 128 /dev/sdb1
2. mount -t jffs2 /dev/mtdblock0 /mnt/nand/
mount -t ext2 /dev/sdb1 /mnt/usb/
3. cp -r /mnt/nand/* /mnt/usb
sync
reboot

i na BSKA wstaje z pena, natomiast na BSLA gdzie jest graterlia stoi na LOAD.

Zaraz spróbuję jeszcze z ext3.

Czy parametry mają być takie same? mkfs.ext3 -b 4096 -I 128 /dev/sdb1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybieram usbA.

 

Przed chwilą zrobiłem na tym samym penie kopię nanda ze swojego BSKA (freebox 821)

1. mkfs.ext2 -b 4096 -I 128 /dev/sdb1
2. mount -t jffs2 /dev/mtdblock0 /mnt/nand/
mount -t ext2 /dev/sdb1 /mnt/usb/
3. cp -r /mnt/nand/* /mnt/usb
sync
reboot

i na BSKA wstaje z pena, natomiast na BSLA gdzie jest graterlia stoi na LOAD.

Zaraz spróbuję jeszcze z ext3.

Czy parametry mają być takie same? mkfs.ext3 -b 4096 -I 128 /dev/sdb1

 

Hmmm... Tak ogólnie, to to nie ma prawa działać, no chyba że z jakiegoś powodu masz w NAND w katalogu /boot plik uImage, który przy systemie w NAND jest zbędny...

 

Jeżeli kopiujesz GOS z NAND na pendrajwa to musisz jeszcze jakoś uImage tam umieścić. Skopiować z mtdblock1 (??) albo z obrazu rootfs ze strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na BSKA startuje Ci GOS? Bo już się gubię :)

 

- na BSKA jest freebox 821 w nandzie, kopia na hdd1 i z pena też freebox bez problemu startuje, natomiast GOS z pena nie startuje, a w sumie póki co nie próbowałem GOSa do nand.

 

- na BSLA jest GOS, ale w żaden opisywany przeze mnie sposób nie uruchamia się z usbA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tuxish-nBox:/# fdisk /dev/sdb

Command (m for help): p

Disk /dev/sdb: 1999 MB, 1999520768 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 243 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks  Id System
/dev/sdb1               1         125     1004031  83 Linux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Label nie jest istotny. W GOS jest nowy fdisk i cfdisk. On numeruje już ładnie sektory i dla nowych nośników poprawne jest 2048 choć 63 też jest do przyjęcia. Nie jest natomiast do przyjęcia 1. Związane jest to z szukaniem (no nie wiem jak to inaczej prościej napisać bez zagłębiania się w techniczny bełkot) plików na nośniku z poziomu u-boota.

Nie bez znaczenia jest też jak same pendrive działają. Chodzi o ich elektronikę i to co raportują do USB. Jedne z dziwnymi sytuacjami radzą sobie lepiej inne gorzej.

 

Przy czym dziwne jest u Ciebie to, że na tak "niepoprawnie" stworzonej partycji Freebox wstaje a GOS nie. Nie mam teraz jak sprawdzić czy zaczynając od 1 GOS wstanie u mnie na testowym pudle czy nie. Nie mam jak bo każdy nowy soft (poczynając od GOS a kończąc na moich linxach w domu) zakładają mi partycje od 2048 i KONIEC. Założenie od 1 raczej będzie diabelnie trudne. Musiałbym się cofnąć o jakieś 2-3 lata w distro linux by to wygenerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GraterliaOS:~# fdisk /dev/sdb

 

Welcome to fdisk (util-linux 2.27).

Changes will remain in memory only, until you decide to write them.

Be careful before using the write command.

 

 

Command (m for help): p

Disk /dev/sdb: 14.7 GiB, 15744892928 bytes, 30751744 sectors

Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Disklabel type: dos

Disk identifier: 0xa4b57300

 

Device    Boot  Start      End  Sectors  Size Id Type

/dev/sdb1            63  8225279  8225217  3.9G 83 Linux

/dev/sdb2      8225280 30748409 22523130 10.8G 83 Linux

 

Właśnie mam 63 i zastanawia mnie czy może to mieć wpływ na długość stanu "Load"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2048 czy 63 zależy od tego czy fdiska odpalimy w trybie dos czy nondos:

 

 -c[=<mode>]           compatible mode: 'dos' or 'nondos' (default)

 

A 1 jest poprawnie ... jak się używa fdiska z busybox, ten tak dziwnie pokazuje jak podał kolega wcześniej... Co do interpretacji tego "1" to zdaje się jest to samo co 63, ale nie dochodziłem już szczegółów...

 

A rozpisałem się bo trafił mi się Kingston DT Mico 16GB, który za [piiip] nie chce ruszyć na 2850. A mam kilka innych egzemplarzy, które działają bez problemu ... tylko są ok. rok starsze. Tak swoją drogą, to pierwszy pendrajw, na którym nie wstał mi tuner. Wcześniej miałem szczęście chyba...

 

PS. ESI/UHD są równe marudne jak chodzi o pendrajwy jak ADB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...Wgrałem trzeciemu znajomemu Gratelie i mam pierwszy raz problem, wszystko jest ok oprócz tego że przy nagrywaniu z IPTV na twardy jest pokazane nagranie ale nie odtwarza go ale jak nagram program TV odtwarza go bez problemu.Natomiast wszystkie filmy odtwarzane z IPTV MEDIA coś tam odtwarzają się normalnie czy to nagrane z IPTV czy z TV sam już nie wiem.


Sam sobie odpowiem brak.. enigma2-multiframework .. dlatego było brak odtwarzania filmów nagranych z IPTV przez odtwarzacz wewnętrzny.

 

jak sobie sam odpowiadasz to edytuj posty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie miałem podobny problem z wystartowaniem systemu z pendriva. Pomimo usilnych prób formatowania w ext3/ext4 system za cholerę nie chciał wstać. Dopiero po sformatowaniu na ext2 ruszyło. Nie mam pojęcie dlaczego tak się działo, za każdym razem parametry przy formatowaniu były te same tylko system plików zmieniał się. Od tamtego czasu system wisi na ext2. Wiem, że jest to powodem sporu kłopotów z moim tunerem ale niestety nie potrafię sobie poradzić z postawieniem systemu na ext3 - po prostu nie ładuje go tuner :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, zacznę od tego, że najpierw udało mi się odpalić na BSKA Graterlię z pena (zmieniłem na kingstona i jest na ext3), ustawiłem poprawnie VFD i wszystko śmiga. Natomiast jest jeden problem. Mam w nim dorzucony HDD (zakupiłem go z wyprowadzonymi kablami, dysk dołożyłem) i na freeboxie 821 wszystko działało: automatyczne montowanie, nagrywanie itp. Na sda1 jest kopia zapasowa freeboxa, na sda2 nagrywarka, sda3 swap.

Zauważyłem, że dysk robi jakąś kolizję z penem, bo gdy był podłączony, to nie wczytywało graterlii z pena, a gdy odłączyłem dysk, to startuje.

Teraz mam graterilę w nandzie i gdy od początku bootowania z nanda jest podłączony hdd, to uruchamianie staje na

Start FS test

natomiast, gdy odłączę dysk, to z nanda startuje GOS, następnie podłączam hdd i wtedy działa. Poniżej fdisk -l

 

GraterliaOS:~# fdisk -l
Disk /dev/mtdblock0: 60 MiB, 62914560 bytes, 122880 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/mtdblock1: 4 MiB, 4194304 bytes, 8192 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/sda: 298.1 GiB, 320072933376 bytes, 625142448 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x13ccb9cf

Device     Boot     Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1              63   3919859   3919797   1.9G 83 Linux
/dev/sda2         3919860 623161349 619241490 295.3G 83 Linux
/dev/sda3       623161350 625137344   1975995 964.9M 82 Linux swap / Solaris
GraterliaOS:~#

 

Podejrzewam, że ponowny format hdd może pomóc, więc czeka mnie pewnie przenoszenie zawartości sda2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzanie 1TB ext2 to jakieś 1,5 godz. Wytrzymywałem długo aż w końcu zrobiłem konwersję na ext4...

 

Przy prawidłowym zamknięciu systemu nie ma problemu, ale każdy nieplanowany reboot, czy zwis (dopóki się nie nie robi testów, to raczej rzadkość) oznacza, że "Start FS Test" jest na wyświetlaczu przez wspomniane 90 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ext2 na hdd?

 

 

GraterliaOS:~# cfdisk

                                         Disk: /dev/sda
             Size: 298.1 GiB, 320072933376 bytes, 625142448 sectors
                       Label: dos, identifier: 0x13ccb9cf

    Device     Boot     Start       End   Sectors   Size Id Type
>>  /dev/sda1              63   3919859   3919797   1.9G 83 Linux
    /dev/sda2         3919860 623161349 619241490 295.3G 83 Linux
    /dev/sda3       623161350 625137344   1975995 964.9M 82 Linux swap / Solaris
    Free space      625137664 625142447      4784   2.3M

  ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│  Partition type: Linux (83)                                                │
│      Filesystem: ext2                                                      │
│Filesystem label: system                                                    │
│ Filesystem UUID: 1a476c39-cdb0-4c3a-8ff0-b4fc67e544f6                      │
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│  Partition type: Linux (83)                                                │
│      Filesystem: ext3                                                      │
│Filesystem label: records                                                   │
│ Filesystem UUID: 057a5def-0ad0-4b76-947b-3ce258455ef3                      │
│      Mountpoint: /hdd                                                      │
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ Partition type: Linux swap / Solaris (82)                                  │
│     Filesystem: swap                                                       │
│Filesystem UUID: a8b8f016-a4a6-45da-8d86-85041c053f88                       │
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...