Skocz do zawartości

Pomoc dla świeżaka


Gość jordan87

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z pilotem. Po tym jak wysypałem system aktualizacją a później go naprawiałem wszystko działa w porządku ale pilot zwariował. Tzn. Guzik info mi nie działa, przycisk APP nie wchodzi w ustawienia audio i jeszcze kilka innych działa po swojemu. W assignbuttn ustawione mam tak jak chcę ale niby aktywuję konfigurację a guziki dalej w cały świat. Próbowałem również w GOSM zmienić plik keymap ale jest to samo. Jakieś pomysły co z tym robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zerknij jak masz założone partycje (cfdisk /dev/sdXY).

 

Sprawdziłem , cfdisk pokazuje to samo co fdisk (tą samą partycję o tej samej wielkości), natomiast df -h pokazuje dalej 3.6GB mniej.

 

Druga rzecz odnośnie wspomnianego smartctl, nie działa mi z dyskiem Hitachi, czy można doinstalować jakąś paczkę do tego dysku?

 

Device is:        Not in smartctl database [for details use: -P showall]

ATA Version is:  8

ATA Standard is:  Not recognized. Minor revision code: 0x28

SMART support is: Available - device has SMART capability.

SMART support is: Disabled

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam o wifi:

Zmieniłem kartę wifi na tplinka z chipsetem 8192cu. Niestety przy ustawionym dhcp nie pobiera IP. Sieć działa poprawnie jak ip wpiszę ręcznie. Mam też kartę z chipsetem ra5370 i na niej wszystko chodziło idealnie. Czy ktoś ma jakiś pomysł na diagnozę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do mojego wcześniejszego posta z tego tematu postanowiłem usunąć kompletnie assignbutton skoro on wprowadza zamieszanie z pilotem. Ku mojemu zdziwieniu po restarcie boxa złapałem pętlę :( E2:94 albo E2:95 i tak w kółko. Po ponownym zainstalowaniu tego pluginu box się podniósł. Dziwna sprawa... Chcąc naprawić jedno muszę popsuć drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pilota i AB to nic na nie poradzisz. Sprobuj jeszcze wyczyscic pozostalosci po AB w pliku /etc/enigma2/settings. Jak to nie pomoze to najlepiej postawic czysty system.

 

Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. Proszę poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z AB po odinstalowaniu może dotyczyć tylko braku keymapy. OpenPLi powinno samo wrócić do domyślnego keymap.xml, jeżeli nie wraca, to go nie ma? Ustaw w GOS menadżerze mapę klawiszy na keymap.xml. Skopiuj sobie gdzieś ten plik (/usr/local/share/enigma2) i odsintaluj AB. Zrób restart GUI. Jeżeli keymap.xml nie zniknął, to powinno normalnie wstać. Jeżeli zniknął, to przywróć plik z kopii. Jeżeli ciągle nie wstaje, to nie wiem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kali_1981

Witam

 

Ściągnąłem na pendrive Enigmę dla:

"System Core dla ADB5800xx"

 

Instalacja na NAND poszła bez problemu zakończona -OK-

 

Przy uruchomianiu wszystko idzie dobrze do momentu wyświetlenia na dekoderze "nbox".

Później pojawia się:

E2 error, E2 ergos, Start GOS- "tu szybkie odliczanie" i do początku E2 error, E2 ergos, .........

i tak bez końca.

 

Zainstalowałem Enigmę jeszcze raz, znowu instalacja bez problemu zakończona -OK- ale jest tak samo.

 

Próbowałem znaleźć jakieś rozwiązanie na tym forum ale nie trafiłem na podobny problem.

Proszę o pomoc bo nie wiem w czym problem wcześniej miałem inną enigmę która już od jakiegoś czasu nie ma wsparcia próbuję się przesiąść na tą ale na chwilę obecną a z marnym skutkiem.

 

Dodam jeszcze że swój poziom zaawansowania jeżeli chodzi o temat Enigmy i Linuxa oceniam na bardzo niski.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować tego:

 

http://forum.xunil.pl/index.php/topic,81.msg25341.html#msg25341

 

Ale jeżeli to jest czysty obraz pobrany ze strony, to powinien się uruchamiać.

 

Jedyne co przychodzi mi do głowy, to że masz uszkodzony NAND (część) i są pliki, których nie da się odczytać po wgraniu z USB.

 

Druga opcja, to błąd w obrazie na stronie, ale jako że jesteś pierwszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kali_1981

Witam

 

Problem z NAND już miałem dałem dekoder do elektronika i niby po blokował mi uszkodzone sektory wgrał Enigmę (ale inną) i wszystko działało.

 

Ale ja też stawiam że to NAND bo próbuje zainstalować taką Enignę jak była wcześniej ale tu sytuacja wygląda jeszcze gorzej bo wiesza się na load i dalej nie idzie. Na szczęście mam jeszcze tą starą enigmę na pendrive i tamta z USBb startuje bez problemu.

 

NAND chyba raczej sam nie naprawię?(chodzi o blokowanie błędnych sektorów) :(

 

Ale znalazłem poniższą instrukcję do instalacji tej enigmy na pendrive:

http://forum.xunil.pl/index.php/topic,1796.0.html

 

Ale też mam problem z zalogowaniem się przez putty.exe bo wpisuję IP dekodera które wcześniej było 192.168.100.102 (mam nadzieję ze się nie zmieniło)

port 23 i nic wyskakuje pusty czarny ekran.

 

Procedura naprawcza w sytuacji kiedy odbiornik restartuje się jest następująca:

1. koniecznie jest "wbicie się" w moment kiedy już można się zalogować a jeszcze box się nie zrestartował, jest na to około paręnaście sekund,

2. w związku z punktem 1, żeby nieco skrócić czas logowania, wpisujemy w putty w Connection > Data w polu "auto-login username" root

3. należy wcześniej skopiować do schowka: /etc/init.d/openpli stop by móc je błyskawicznie "wklepać i zatwierdzić", jeśli się uda zalogować, to być może nawet potrzebne będzie parukrotne wydanie tego polecenia, bo nie wiadomo w którym momencie procedury startowej (o ile) udało się zalogować, to polecenie jest potrzebne by nie dopuścić do uruchomienia openpli i restartu boxa.

4. Od tego momentu należy zastosować się do procedury naprawczej dla sytuacji gdy można się zalogować, opisanej poniżej.

http://forum.xunil.pl/index.php/topic,81.msg25341.html#msg25341

 

Tylko nie bardzo wiem kiedy jest:

"koniecznie jest "wbicie się" w moment kiedy już można się zalogować a jeszcze box się nie zrestartował, jest na to około paręnaście sekund"

po jakim to jest komunikacie na dekoderze:

bo leci NAND, LOAD, poźniej jakieś testy, poźniej cos z ssh, nbox, i E2 error, E2 erGOS i tu już się wiesza

Nie wiem kiedy mam się logować przez putty żeby zdążyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kali_1981

Jak wystartuję enigmę z pendrive tą starą to mnie łączy przez port 23 telnet.

Ale nowa enigma z NAND po pierwsze się nie uruchamia bo wyskakuje E2 error a podrugie jak poczytałem dokładnie ten wątek:

http://forum.xunil.pl/index.php/topic,1796.0.html

To wygląda mi na to że żeby zrobić taki pendrive z systemem to trzeba mieć sprawną enigmę w NAND a ja nie mam :( bo prawdopodobnie w NAND mam uszkodzone sektory i dlatego enigma z NAND się nie uruchamia.

 

I teraz moje kolejne pytanie czy da się zrobić taki pendrive z gotowym systemem GRATERLIA bez użycia dekodera bo wcześniej używałem innej enigmy i z netu można było pobrać wersję systemu enigma na pendrive trzeba było tylko przygotować pendrive odpowiednim programem używając tego obrazu i wszystko śmigało.

 

Czy przy tej Enigmie też jest taka możliwość czy jak mam uszkodzony NAND to jestem w du... i nie zrobię pendrive z systemem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki serdeczne, wszystko poszło gładko i G2 znalazła się w NAND na uboocie b4t z waszą pomocą :)

 

Mam teraz pytanie oraz prośbę, system zaktualizowałem i skonfigurowałem, chciałbym zrobić kopie zapasową na penie w tej postaci jakiej jest obecnie system by w przyszłości startować również z pendrive, podpowie ktoś jak to zrobić na forum jest faq jak postawić świeży system na penie, ja chcę ten który siedzi w nand :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kali_1981  - obraz rootfs na pena masz u nas, jak nie masz cos z linuxem,to skorzystaj z gotowych obrazów na pena z:

http://forum.xunil.pl/index.php/topic,1444.0.html

a opisy jak co i czym Masz tu:

http://forum.xunil.pl/index.php/topic,1788.0.html

 

po włączeniu do prądu nbox'a,zmień na panelu na start po boot z usba lub usbb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jest gdzieś w graterli taka opcja jak szukaj w liście kanałów ?

np lista kanałów i naciskam szukaj i wpisuje przykładowo TVP

 

jbc mam skin infinityHD-nbox

 

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kali_1981

@kali_1981  - obraz rootfs na pena masz u nas, jak nie masz cos z linuxem,to skorzystaj z gotowych obrazów na pena z:

http://forum.xunil.pl/index.php/topic,1444.0.html

a opisy jak co i czym Masz tu:

http://forum.xunil.pl/index.php/topic,1788.0.html

 

po włączeniu do prądu nbox'a,zmień na panelu na start po boot z usba lub usbb

 

Dzięki kolego pomogło :) działa Enigma odpaliła z Pena czyli mam uwalony NAND.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z AB po odinstalowaniu może dotyczyć tylko braku keymapy. OpenPLi powinno samo wrócić do domyślnego keymap.xml, jeżeli nie wraca, to go nie ma? Ustaw w GOS menadżerze mapę klawiszy na keymap.xml. Skopiuj sobie gdzieś ten plik (/usr/local/share/enigma2) i odsintaluj AB. Zrób restart GUI. Jeżeli keymap.xml nie zniknął, to powinno normalnie wstać. Jeżeli zniknął, to przywróć plik z kopii. Jeżeli ciągle nie wstaje, to nie wiem o co chodzi.

Problem w tym, że nawet po zmianie keymap_ab na keymap system działał dalej wg. keymap dla AB :) Oczywiście restartowałem tuner. Po którejś reinstalacji AB i setnym przełączeniu mapy klawiszy zaskoczyła ta od hotkey (w końcu..). Mogę pilota konfigurować przez hotkey ale jak usunę assignbutton to znowu jest error :) Trzeba będzie w końcu przeinstalować system żeby zrobić porządek w tunerze... Dziwna sprawa i szkoda, że assignbutton po prostu nie działa bo przyzwyczaiłem się do używania tego "pluginu" :) No ale coś kosztem czegoś, podobno hotkey lepszy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie, co wy się tak boicie logowania jak ognia....

Gdybyś włączył debug, wywalił AB to byś wiedział w 10 sekund co się dzieje i to naprawił. Ale co ja tak wiem, lepiej wszystko przeinstalować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie dotyczące EPG. Korzystam z EPGImport i wszystko ładnie się pobiera. Podczas przełączania kanału jednak mam w EPG najpierw informacje z XMLTV, ale po chwili widać że pobiera się EPG zapewne z transpondera i nazwy zmieniają się na krótsze (pozbawione np. tytułu odcinka). Da się jakoś wyłączyć pobieranie EPG z transpondera i zostawienie tylko i wyłącznie XMLTV? W Opcjach w EPG mam wszystko wyłączone. Raz że opisy byłyby bardziej kompletne, a dwa że nie odświeżałoby się nic na ekranie. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Menu/Ustawienia/Ustawienia GUI/Wyświetlaj informacje EIT w pasku (czy coś takiego) - ustawić na Nie

Dzięki @herpoi, oczywiście działa. Przy okazji pytanie do Ciebie. Czy tworząc skiny, aby sprawdzić zmiany za każdym razem robisz restart GUI? Czy istnieje jakaś aplikacja, która rysuje jak to będzie wyglądało na odbiorniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie:

1. Jest taka możliwość żeby nagrywać na serwer plików np. qnap TS251 z trzech różnych dekoderów np. ESI88 2 szt. i DM7000

i później odtwarzać nagrania przez te dekodery niezależnie który co nagrał?

2. Czy w przypadku gdy jeden film zechce oglądać 2 lub 3 osoby w tym samym czasie na trzech różnych dekoderach to będzie taka możliwość ?

 

 

Pytam bo jestem na kupnie takiego serwera i chcę odpowiednio dobrać żeby później nie żałować.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Menu/Ustawienia/Ustawienia GUI/Wyświetlaj informacje EIT w pasku (czy coś takiego) - ustawić na Nie

Dzięki @herpoi, oczywiście działa. Przy okazji pytanie do Ciebie. Czy tworząc skiny, aby sprawdzić zmiany za każdym razem robisz restart GUI? Czy istnieje jakaś aplikacja, która rysuje jak to będzie wyglądało na odbiorniku?

Możesz skorzystać z programu OpenSkin Designer, nie jest doskonały ale daje radę. Jak testuję w tunerze, to loguję się do tunera przez ssh. Robię /etc/init.d/gui stop. Wrzucam zaktualizowany plik skórki i odpalam ręcznie z konsoli enigma2. Wtedy można w każdej chwili sobie zatrzymać (Ctrl+C), a jak jest jakiś błąd w skórce to od razu widać w któym miejscu, bo w konsoli widać co jest nie tak. Takie testowanie jest zdecydowanie szybsze i wygodniejsze niż każdorazowy restart GUI z pilota.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość johnyswir

Witam. Po aktualizacji wczorajszej, ściągnąłem plik-film przez IPTV i zacząłem go oglądać przez exgstplayer jeszcze w trakcie ściągania i wszystko w porządku było.

Później chciałem go oglądać przez "chyba" przez player wewnetrzny poprzez klawisz "N" i ok - był juz cały ściągnięty na dysku (już nie przez iptv).

Cały czas resetuje się dekoder i informacja Err na boxie. Można zmienic player przez jaki chce to odtwarzać?

Ps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@j00zek

Na czym da się skompilować bez większych problemów? Wiem, że kiedyś dawno temu miałem to na Ubuntu 12.10. Aktualnie jestem na Mincie 17.1 (czyli Ubuntu 14.04) i jest kłopot z kompilacją.

 

EDIT: A jednak się udało, krótka lektura na PKGBUILD na AUR, drobna poprawka i poszło. Działa :)

EDIT2: Udało się nawet dokoptować funkcję fallback receiver, więc jest obraz i dźwięk, przyjemniej się testuje skórki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po aktualizacji wczorajszej, ściągnąłem plik-film przez IPTV i zacząłem go oglądać przez exgstplayer jeszcze w trakcie ściągania i wszystko w porządku było.

Później chciałem go oglądać przez "chyba" przez player wewnetrzny poprzez klawisz "N" i ok - był juz cały ściągnięty na dysku (już nie przez iptv).

Cały czas resetuje się dekoder i informacja Err na boxie. Można zmienic player przez jaki chce to odtwarzać?

Ps.

Ktoś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd Err i reset dekodera po uruchomieniu filmu. Przez gsplayer gdy się pobierał działał normalnie bez zwiechy.

Reset dekodera jest i wszystko gra, lecz po ponownym włączniu filmu kilka sekund i znów reset.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

na RC1 nie mam możliwości aktualizacji pakietów otrzymuję następujące komunikaty.:

 

tuxish-Box:~# opkg update

Downloading http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/sh4/Packages.gz.

Downloading http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/adb5800xx/Packages.gz.

Collected errors:

* opkg_download: Failed to download http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/sh4/Packages.gz, wget returned 255.

* opkg_download: Failed to download http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/adb5800xx/Packages.gz, wget returned 255.

tuxish-Box:~# ping wp.pl

PING wp.pl (212.77.100.101): 56 data bytes

64 bytes from 212.77.100.101: seq=0 ttl=248 time=27.067 ms

64 bytes from 212.77.100.101: seq=1 ttl=248 time=22.392 ms

^C

--- wp.pl ping statistics ---

2 packets transmitted, 2 packets received, 0% packet loss

round-trip min/avg/max = 22.392/24.729/27.067 ms

tuxish-Box:~#

 

 

Czy ktoś ma jakiś pomysł, czy muszę instalować wszystko od nowa?

 

 

pozdrawiam :)

 

EDIT:

rozwiązanie:

 

nie wiem jak to się stało to wręcz nieprawdopodobne ale w katalogu /usr/bin/ plik wget zmienił nazwę na -wget ??? dlatego nie działało opkg update. Po zmianie nazwy na prawidłową wszystko wróciło do normy.

 

nie mam pojęcia jak to się mogło stać.

 

Prawdopodobne :-)

Zobacz czy w katalogu /root nie pojawiły Ci się pliki uruchamialne o dziwnych nazwach. To taki Virusik jest który dostaje się przez lukę w ssh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam tuner BSKA. Do tej pory miałem na nim zainstalowanego freeboxa. Dzisiaj postawiłem na nim Graterlie.

Na każdym kanale HD mam komunikat "dostrojenie nie udało się" natomiast kanały SD działają.

Po powrocie na freeboxa wszystkie kanały działają. W instalacji antenowej mam jeden konwerter bez DiseqC. Co może być tego przyczyną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przeglądałem wątek, ale znalazłem tylko pośrednią odpowiedź... Mianowicie dekoder UHD 88. Jak ustawić strzałki na pilocie w lewo i prawo, żeby były kolejno poprzedni/następny oglądany kanał? W tym momencie jest to poprzedni następny kanał ale na liście... Przy okazji drugie pytanie, jak zmienić aby np pod przyciskiem ok wyświetlały się od razu cała lista "bukietów" a nie lista kanałów z konkretnego "bukietu"?

 

Wszytko da się ustawić w "przyciski pilota". Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...