Skocz do zawartości

Pomoc dla świeżaka


Gość jordan87

Rekomendowane odpowiedzi

...podpowiem pytaniem "Jak tworzy się symlinki"?

Jak znajdziesz odpowiedź (forum, zasoby internetu) będziesz  znał odpowiedź.

I wybacz że nie podaje "na tacy" a zmuszam do własnej inicjatywy... to dla Twego dobra:)

 

Wracając jeszcze do samej aktualizacji. Ile miejsca jest mi dokładnie potrzebne ? Bo nie za bardzo mam co usunąć.

123.PNG.6b6696c1517bd79aa72e9c89c52d1ff4.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 20,5mb wolnego sądzę że wystarczająco... nie wiem jak dawno byłą aktualizacja...

możesz skorzystać z

opkg list-upgradable

poczytaj http://forum.xunil.pl/index.php/topic,1720.msg22064.html#msg22064

 

Trochę dużo paczek do aktualizacji jak na jeden raz.

 

GraterliaOS:~# opkg list-upgradable

enigma2-skin-default - 2014-11-26-tux-1 - 2014-11-27-tux-1

openssh - 6.6.p1-3 - 6.7.p1-4

openssl - 0.9.8-1 - 0.9.8-2

enigma2-data - 2014-11-08-git-2 - 2014-11-27-git-3

enigma2-keymaps - 2014-11-22-git-1 - 2014-11-27-git-2

libogg - 1.3.1 - 1.3.2

libstdc++ - 4.8.3-143 - 4.8.3-145

enigma2-plugin-graphmultiepg - 0.2.2 - 0.2.3

enigma2-plugin-openwebif - 0.4.1-1 - 0.4.3-3

graterlia-scripts - 0.1.146 - 0.1.185

freetype - 2.5.0.1 - 2.5.3.1

glibc-gos - 2.14.1-51 - 2.14.1-53

libpng - 1.6.13-1 - 1.6.14-1

alsa-libs - 1.0.25-1 - 1.0.28-1

graterlia-manager - 0.1.67 - 0.1.89

giflib - 6.0.1 - 6.5.0.6

stm-utils - 1.0.6 - 1.0.9

remote-gos - 1.0.16 - 1.0.19

glibc-libcrypt-gos - 2.14.1-51 - 2.14.1-53

enigma2 - 2014-11-08-git-1 - 2014-11-27-git-3

enigma2-plugin-freeplayer - 1.63.6 - 1.63.7

ntpdate - 1.0.3-5 - 1.0.3-6

sysvinit - 2.88.0dsf-15 - 2.88.0dsf-16

enigma2-plugins-default - 2014-11-08-git-1 - 2014-11-27-git-1

 

@EDIT

Instalacja na USB odpada gdyż USB używane jest do WI-FI. Będę musieć zainstalować system na HDD.

Aktualnie czekam aż forum PKT zacznie działać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma forum PKT do Graterlia?

 

Znajduje się tam dużo poradników i przydatnej wiedzy.

 

nie sugerowałem instalacji na USB

zatrzymaj openpli i dokonaj aktualizacji

 

Trochę głupie pytanie, ale jak zatrzymać OpenPLI ?

EDIT Tux:

Zdecydowana większość tych poradników w GOS nie ma zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie, co zrobić aby zmienić ścieżkę instalacji pluginów? Jest taka możliwość?

 

Bezpośredniej możliwości nie widziałem nigdzie w opcjach. Moża by pogrzebać w źródłach ... ale może po prostu lepiej zatrzymać OpenPLi, przenieść wtyczki i może jeszcze skórki na dysk twardy a potem zrobić odpowiednie linki symboliczne w NAND do przeniesionych katalogów. Powinno działać, chociaż nie testowałem.

 

Trochę głupie pytanie, ale jak zatrzymać OpenPLI?

 

/etc/init.d/openpli stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. ma problem z zrozumieniem tego co napisałem...? posty wylądowały w koszu a sposób na reanimację sytemu masz w FAQ linku celowo nie podaje.

 

Z tego co pisze w FAQ to powinienem wgrać na nowo system z pendrive. I tak też zrobię. Nie ma tam słowa o recovery/e2 error/gos error/

I tak dziękuję za pomoc.

 

Czyżby, a --->>> TO <<<---, to co?

 

Osobna sprawa, że nie ma 100% gwarancji, iż po tym zabiegu system będzie w 100% stabilny, działał poprawnie. To dopiero może się okazać po czasie, przy kolejnych aktualizacjach, więc lepiej docelowo wgrać go od nowa, ale przynajmniej spokojnie można go przez Święta poużywać, zgrać pliki konfiguracyjne bez pośpiechu itd.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. ma problem z zrozumieniem tego co napisałem...? posty wylądowały w koszu a sposób na reanimację sytemu masz w FAQ linku celowo nie podaje.

 

Z tego co pisze w FAQ to powinienem wgrać na nowo system z pendrive. I tak też zrobię. Nie ma tam słowa o recovery/e2 error/gos error/

I tak dziękuję za pomoc.

 

Czyżby, a --->>> TO <<<---, to co?

 

Osobna sprawa, że nie ma 100% gwarancji, iż po tym zabiegu system będzie w 100% stabilny, działał poprawnie. To dopiero może się okazać po czasie, przy kolejnych aktualizacjach, więc lepiej docelowo wgrać go od nowa, ale przynajmniej spokojnie można go przez Święta poużywać, zgrać pliki konfiguracyjne bez pośpiechu itd.

 

No tak, jak mogłem to widzieć skoro odpowiedzi szukałem tutaj:

http://graterlia.xunil.pl/index.php/FAQ

>:(

 

Wersja w dziale download, to wersja najnowsza ? Po jej wgraniu nie trzeba nic dodatkowo wgrywać ? To jest wersja z 21 grudnia ?

Zauważyłem, że początkowy wizard się zmienił i w GOS Menu doszedł wybór lista kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja w dziale download, to wersja najnowsza ? Po jej wgraniu nie trzeba nic dodatkowo wgrywać ? To jest wersja z 21 grudnia ?

Zauważyłem, że początkowy wizard się zmienił i w GOS Menu doszedł wybór lista kanałów.

 

wersja w dziale download jest najnowsza, stan z 20 grudnia, nie wymaga dodatkowych zabiegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja w dziale download, to wersja najnowsza ? Po jej wgraniu nie trzeba nic dodatkowo wgrywać ? To jest wersja z 21 grudnia ?

Zauważyłem, że początkowy wizard się zmienił i w GOS Menu doszedł wybór lista kanałów.

 

wersja w dziale download jest najnowsza, stan z 20 grudnia, nie wymaga dodatkowych zabiegów.

 

Brakuje w niej świątecznego loga i paru wtyczek z OPKG (lib). Na szczęście udało mi się je dograć.

Tylko jakie jest hasło do tunera ? Nie mogę na niego wejść. A root i root nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega notorycznie omija wwwi to co jest na niej napisane?

Przecież pobierałeś z www tak?

 

Tak, pobrałem najnowszą wersję i wgrałem ja prosto do tunera. Tylko mam wątpliwości, bo w najnowszej wersji było noworoczne logo, a w tej której pobrałem go nie ma. Pomimo, że pobrałem "najnowszą" wersję.

W dodatku troszkę rzeczy się zmieniło. (np. startowy wizard oraz usunięto kilka paczek, lecz mogę się mylić)

Ale WIFI dalej nienaprawione, to jest kwestia szczęścia. Zadziała lub nie zadziała. Bez szyfrowania działa ok. Na szyfrowanie są problemy. Tylko mam problem żeby się połączyć z tunerem gdyż hasło root i root nie działa. Zostało zmienione ? W changelog nie było o tym mowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek napis z tutaj co jest napisanena górze strony pobierania. Napis z nam też co jest napisane w pliku readme.txt po wypakowaniu archiwum.

Logo świąteczne jest chwilowe i nie trafilo do obrazów www.

 

---
User: root
Pass: graterlia

Użytkownik: root
Hasło: graterlia

 

Właśnie zaglądałem do readme.txt, a potem o tym zapomniałem (tak to jest jak się robi na szybko). Jaki cel był zmiany hasła ? Od zawsze było root i root, a teraz zmiana. I to nie tylko na GOS, ale i na wszystkich innych tunerach (dreambox....)

Wracając do WIFI które sprawia kłopoty od samego początku. Kupiłem router WR1043ND z myślą, że nie będzie problemów, ale dalej są. Np, wcześniej nie działało DHCP na szyfrowaniu. Teraz wcale nie działa szyfrowanie. Jedynie działa gdy sieć nie ma zabezpieczeń. Zainstalowałem te wtyczki (patrz obrazek). Czy czegoś brakuje ?

 

tepluginy.PNG.a31561eb3a88684cc8eda035d7ffa5bb.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że coś się faktycznie niechcianego wkradło. Zobaczymy co na to @tux

 

Dla pewności. Zainstalowałem czysty soft na nowo. Zauważyłem, że darmowe kanały mi nie działają. Wszędzie jest komunikat: "Kanał niedostępny sprawdź konfigurację tunera".

Wchodzę w: Ok---->Zielony (satelity) ------> Hotbird 13.0E (operator) -----> GreenScreen

 

W załączniku znajduje się fotografia GreenScreena.

To wszystko na świeżym sofcie.

 

@EDIT

Proszę dodać log z GS a nie zdjęcia z TV (log znajdziesz w /hdd lub /media/hdd)

 

@EDIT 2

Czarny ADB5800

 

Witam

Jest ktoś w stanie podesłać lub powiedzieć jak wygenerować plik sysctl.gos Dzisiaj zauważyłem, że jest pusty, a wcześniej nic nie grzebałem.

 

SCALONO Nie piszemy posta pod własnym postem edytujemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy GOS będzie współpracować z hubem USB ? Będzie do niego podpięte WIFI oraz PEN USB z Graterlia oraz ewentualnie pen z filmami.

 

będzie.

aczkolwiek powinieneś używać huba posiadającego własne zasilanie, bo może się zdarzyć, że zasilania z odbiornika po kablach nie starczy na zasilenie wszystkich urządzeń wpiętych do huba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej zasadzie działa graterlia-systembackup-tool_0.2.8_sh4.ipk

Zainstalowałem tą wtyczkę i nigdzie nie widzę opcji backupu. Wraz z nią zainstalował się jeszcze U-Boot-tools, lecz także nie widzę tej opcji. Opisy które znalazłem na forum są bardzo okrojone.

 

u-boot-tools - 2014.01-1 - Narzędzia u-boot

graterlia-systembackup-tool - 0.2.7 - Narzędzie do tworzenia kopii zapasowej systemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, tak wygląda mój uboot:

 

jest to chyba b4team

 

HDD1 - pierwsza partycja HDD (sda1)
HDD2 - druga partycja HDD (sda2)
USH1 - pierwsza partycja USB razem z HDD (sdb1)
USH2 - druga partycja USB razem z HDD (sdb2)
USB1 - pierwsza partycja USB bez HDD (sda1)
USB2 - druga partycja USB bez HDD (sda2)
USB3 - trzecia parytycja USB bez HDD (sda3)
NAND - start z NAND image B4T
NLAM - start z NAND image freebox - lamerek
UPDT - UPDATE env, uboota, NAND

 

Chce wgrać ADB5800xx_Graterlia_nand.tar.gz w nand, zawsze korzystałem z Pena a nand bałem się jak ognia po czytaniu że wylatują ubooty etc. i można postawić tuner w łatwy sposób. Z tego co wyczytałem,

kopiuje na pena wszystkie pliki, oczywiscie po rozpakowaniu a jest to:

- kernel.img

- rootfs.img

- update.img

 

Odłaczam zasilanie z tunera, wciskam power na tunerze i trzymam jednocześnie włączając do prądu, dobrze zrozumiałem? Nie chce niczego uwalić i chce mieć pewność w 100 %  :) Pozdrawiam serdecznie :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę załadować Graterlia do NAND a mam u-uboota B4T

 

    z paczki w załączniku wgraj do katalogu głównego na pendrive plik "update" z "plik update dla Freebox po B4T ";

    wgraj na pena pliki z archiwum NAND freeboxa również do katalogu głównego;

    postępuj zgodnie z instrukcją aktualizacji NAND dla u-boota B4T.

plik update znajdziesz w paczce w FAQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, paczka sciągnięta. Piluk update z "plik update dla Freebox po b4t" również wrzucony do głównego katalogu.

 

Poniżej piszę:

 

"    wgraj na pena pliki z archiwum NAND freeboxa również do katalogu głównego;

    postępuj zgodnie z instrukcją aktualizacji NAND dla u-boota B4T."

 

Rozumiem że chodzi o te pliki z oprogramowania co pobrałem (ADB5800xx_Graterlia_nand)

 

-kernel.img

-nand_to_rootfs.sh

-rootfs.img

-update (ten co kopiowałem przed chwilą)

-update.img

 

Mam też informację:

 

"  postępuj zgodnie z instrukcją aktualizacji NAND dla u-boota B4T.""

nie mogę tej instrukcji znaleźć.. :( :/

 

Wszystko wrzucam na pena i odpalam rozumiem?

 

P.s w readame z folderu -> plik update dla Freebox po b4t piszę:

 

Skrypt wgrywający image NAND freebox
do uboota b4t
____________________________________
Przy starcie wybierasz opcję
UPDT (update)
Na penie powinny się znajdowac:
update
kernel.img
rootfs.img

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemkamam problem jak w graterli wejść teraz w wtyczki po kolei aby je zaaktualizować bo mam tylko opcję aktualizuj która wymaga tyle miejsca aby wszystkie zaaktualizować na raz, a ja systemu nie mam na penie i zawsze aktualizowałem po kolei je ręcznie ale teraz jakoś nie mogę wejść ręcznie bo tylko 1 opcja jest do wyboru.

Niezależnie czy nacisnę czerwony czy zielony to wyskakuje informacja że za mało pamięci a nie wyskakuje lista pojedyńczych paczek. Dodaje zrzut jak to wygląda

1_0_1_10DB_3E8_13E_820000_0_0_0.thumb.jpg.5d2003a62e4722273ec8045c5f00d49d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

No cóż... img masz we flashu a tam miejsca poniżej 8MB... i z pilota już nic nie zaktualizujesz...

Obrazek podany mówi że masz do zrobienia jakieś aktualizację systemowe...

I teraz komp - telnet(putty) i sprawdzasz pisząc - opkg update i po tym - opkg list-upgradable

teraz widzisz co jest poprawione(ulepszone) i teoretyczne możesz zapodać  - opkg upgrade... ale...

UWAŻAJ... bo możliwe, że musisz coś zrobić dodatkowo - tutaj czytaj http://nbox.xunil.pl/index.php/Graterlia_OS_%E2%86%92_Historia_aktualizacji

 

Jeżeli tam nie będzie nic dodane to jedziesz z - opkg upgrade

Restart boxa i... po poprawnej aktualizacji softu masz dostęp z pilota do całości dodatków...

 

Ścieżka lekko zagmatwana ale cóż... to gratelia i tak już musi być...

 

ps. Tux, j00zek i wsie chlopaki... robicie ZAJEBISTY soft ale czasami brakuje na forum ciut wyrozumiałości...

przykładowo... znikające posty... jak dla mnie masakra...

i teraz ważniejsze np. gałąź test jest wiadomo dla kogo... a relase to sprawdzone w bojach rozwiązania...

co teoretycznie jest ale ostatnio coś nie tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tam nie będzie nic dodane to jedziesz z - opkg upgrade

Restart boxa i... po poprawnej aktualizacji softu masz dostęp z pilota do całości dodatków...

 

Zaznaczony fragment jest istotny. Jeżeli przy aktualizacji przez terminal pojawiły się jakiekolwiek błędy albo ostrzeżenia, to dopóki nie wiadomo co znaczą i w razie potrzeby ich nie naprawimy, to nie należy restartować odbiornika. Osobną sprawą są błędy związane z brakiem miejsca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, próbowałem nawet doinstalować graterlia-manager-i18n-pl lecz wyskakuje błąd:

 

GraterliaOS:~# opkg install graterlia-manager-i18n-pl

Installing graterlia-manager-i18n-pl (0.1.45) on root.

Collected errors:

* opkg_download_pkg: Package graterlia-manager-i18n-pl is not available from any configured src.

* opkg_install_pkg: Failed to download graterlia-manager-i18n-pl. Perhaps you need to run 'opkg update'?

* opkg_install_cmd: Cannot install package graterlia-manager-i18n-pl.

GraterliaOS:~#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba warto zrobić update sygnatur paczek. Tego pakietu już nie ma. Zastąpił go inny. Jest to opisane.

 

Każdorazowo robię opkg update i następnie wg zaleceń na stronie (http://nbox.xunil.pl/index.php/Graterlia_OS_%E2%86%92_Informacje) opkg upgrade. Na mojej liście opkg znajdują się stare paczki. Nie wiem dlaczego.

 

Moj dekoder to ADB2849st

 

Problem zniknął po usunięciu  i ponownym zainstalowaniu:

opkg update

opkg install --force-reinstall enigma2 enigma2-plugin-openwebif enigma2-i18n-default graterlia-manager-i18n-default

opkg upgrade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po aktualizacji w GOS menadżerze po wejściu w:

 

-Informacje o systemie mam komunikat: Brak pliku konfiguracyjnego dla MenuInfo

-Zarządzanie systemem mam komunikat:  Brak pliku konfiguracyjnego dla MenuSystemManager

-Ustawienia logo mam komunikat: Brak pliku konfiguracyjnego dla MenuXlogo

 

Co z tym fantem począć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Panowie mam kilka pytań i wydaje mi się że dział pomoc dla świeżaka jest odpowiednim działem.

Aktualnie mam wgraną wersję GOS ze strony głównej do nand. W managerze po sprawdzeniu aktualizacji wyskakuje, że system jest aktualny.

- Czy działa wam CEC?jak wyłączę krótkim naciśnięciem na pilocie przycisk power dekoder przechodzi w czuwanie ale tv nie wyłącza się (do tej pory używałem wersji enigma2 mod by tux i wszystko fajnie działało)

- po długim wciśnięciu przycisku power off wyskakuje nazwę to dodatkowe menu do zarządzania i jak wybiorę wyłącz- to na tv pokazuje się komunikat trwa wyłączanie odbiornika i na wyświetlaczu shtd. I tak już zostaje- nie można załączyć dekodera pomaga jedynie restart.

-W jaki sposób za pomocą putty z poziomu windows mogę wgrać paczkę pikon ściągniętą z tego tematu http://forum.xunil.pl/index.php/topic,1066.msg13458.html#msg13458 ?

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do CEC zainstalować plugin z poziomu OPKG

Przeczytać FAQ i zasoby forum (od tego należało zacząć przed napisaniem postu)

Czy jest włączony tryb moderate stanby ? Jeżeli został włączony i pod długim Power ustawiono wyłącz to zrobić restart dekodera (o tym również było pisane na forum)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pokokolo: Z  tym shtd to działa dokładnie jak napisałeś. Dałeś z menu wyłącz, to system zrobił "halt", więc ponowne włączenie to przez odpięcie zasilania, bo nic już nie działa. Wszystko w normnie. Do wgrania pikon nie wystarczy putty. Potrzebujesz klienta FTP albo programu typu WinSCP.

 

PS. Z tym CEC to w sumie ciekawe. Była kiedyś wtyczka. Domyślnie włączona i skonfigurowana na HDMI1 i wszystkim działało chyba w takiej konfiguracji, bo jak wtyczka zniknęła, to są posty, że CEC nie działa, a nie, że nie ma wtyczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy jest w stanie sprawdzić jak wygląda ikona kanału H2 (History 2). Używam listy richtera oraz picon dedykowanych do tej listy (w tej wyżej rozdzielczości 200x132. Problem jest w tym, że zamiast ikony H2 jest ikona TVRHD. Mógłby ktoś to poprawić ?

 

 

Niestety to chyba nie jedyny problem z piconami od richtera. Po prostu pasowałoby tą paczkę zaktualizować..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to chyba nie jedyny problem z piconami od richtera

 

to nie są pikony odemnie ,ja ich wcale nie używam i nie robię ( żadnych) ,

problem jest po prostu banalny - stare pikony,do kanałów przeważnie które już nie istnieją, lub zmieniły parametry.

 

 

Sorry zasugerowałem się nazwą paczki - ta chyba ma jednak wskazywać na to, że pikony pasują do Twoich list.

Nie wiem kto je robił, jest jakiś automat od herpoi, żeby dopasować nazewnictwo do pikon, ale nie potrafię go użyć.

Gdybym potrafił to bym odświeżył tą paczkę..a ręcznie odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...