Skocz do zawartości

ADB2850 problem z sieciówką na najnowszej gratelii


Gość antraks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przy próbie aktualizacji do najnowszej grateli przez neta sypnął mi się tuner,wrzuciłem więc z pendriva.Po pierwszym uruchomieniu sieciówka domyślnie nie była włączona.Po włączeniu adaptera lan wszystko zadziałało jednak tylko do restartu.Po każdym restarcie adapter sieciowy jest wyłączony nie ma netu.Zauważyłem że nie potrzeba włączać go,wystarczy restart sieci z pilota,dziwne.Działa do następnego restartu,badź wyłączenia z prądu.Zachowuje się tak jakby nie zapamiętywał zmiany ustawienia,wróciłem do poprzedniej wersji i wszystko ok,po instalacji adapter jest włączony domyślnie,czyżby coś w sofcie?pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak próbowałem wszystkie możliwe sposoby,po restarcie systemu czy gui adapter wyłączony.Wystarczy tylko dać restart sieci i jest ok po restarcie sieci włącza się też adapter sieciowy nie trzeba go dodatkowo włączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobną przypadłość i na części gubiło mi sieć nie zapamiętywało etc... kupiłem wifi jeszcze gorzej gubiło sieć i nie mogłem dojść co jest grane... Zacząłem podejrzewać router... ale na lapku czy kompie działało wsio oki.... Co się okazało za namową kolegi wgrałem mu dd-wrt problemy zniknęły jak ręką odjął miał jakąś dziwną przypadłość na oryginalnym sofcie tplinka... ostatnio wgrałem garygole i działa idealnie chyba 2 rok ;)

Także polecam wgrać jakiś alternatywny soft i zresetować do ustawień fabrycznych i na spokojnie wszystko pokonfigurować... no chyba że troche bardziej ogarniasz to open-wrt i dogrywać paczki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo kabel na poprzedniej wersji gratelii z września jest ok właśnie wróciłem do niej.Mój router to Fritzbox 7270 także też nie bardzo,jedyna różnica jaką zauważyłem  to po instalacji w tej najnowszej jest adapter sieciowy wyłączony domyślnie a w tej poprzedniej jest włączony.Efekt jest taki że jak włączę adapter do restartu jest ok potem brak sieci adapter sieciowy wyłączony,jednak nie potrzeba go włączać ponownie,tylko wystarczy dać z pilota restart sieci nie ważne czy dhcp czy ip ustawione na stałe.Po restarcie sieci adapter jest od razu włączony.Dzięki wszystkim za pomoc po świętach może jeszcze raz spróbuje się pomęczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

 

Kolego @antraks ja mam ten sam problem z sieciówką w jednym z moich tunerów, ale widzę w moim przypadku w czym może być problem. Mam dwa tunery 2850 i 2849 i na 2850 ten sam GOS działa poprawnie, a na 2849 jest problem z wyłączona sieciówką po włączeniu tunera lub restarcie tunera (po restarcie enigmy sieciówka jest nadal załączona). Czy ktoś wie jak to rozwiązać ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio odpalałem mojego 2850 i natrafiłem na podobny problem. Nie wiem czy rozwiązywalny podobnie, bo bez podłączonego TV trudno powiedzieć, co zrobić, kiedy sieci nie ma ;)

 

U mnie było tak, że podłączałem tuner do jednego gniazda w domu to działała sieć a do innego nie działała ... chociaż nie za każdym razem. 5xPOWER i czasami wstało poprawnie. Gniazda różnią się modelem switcha na drugim końcu. Wszędzie drugi koniec na gigabicie, ale w jednym miejscu switch d-linka, w drugim albo switch hp albo router tp-linka (musiałbym sprawdzić).

 

Koncepcja jest taka: Jest problem z autonegocjacją szybkości połączenia po ethernecie. Jeżeli sieciówka z drugim końcem kabla się nie dogadają się na czas, to nie ma sieci.

 

Jak to sprawdzić? Jeżeli w odpowiednim miejscu dopisać ethtool eth0 > /root/eth0.txt oraz ifconfig eth0 >> /root/eth0.txt, to można by zobaczyć jaki jest stan interfejsu. Ewentualnie stan ten dorzucić do opli.log, jeżeli jest generowany. W każdym razie: W którym miejscu należałoby te dwa polecenia umieścić?

 

Jak naprawić? Oczywiście zakładając, że mam rację... Wymusić start interfejsu na konkretnej szybkości. Z tego co czytam to w linuksie służy do tego ethtool. I znowu nie wiem gdzie wpisać coś w stylu ethtool -s eth0 speed 100 duplex full...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że JEŻELI, ale jakoś tak wyszło z moich doświadczeń z FreeBSD, że czasami (czytaj: odpowiednia para karta sieciowa - switch) autonegocjaja nie działa za dobrze, a po wymuszeniu szybkości karta wstaje natychmiast.

 

No i druga sprawa: Cokolwiek się dzieje z tą sieciówką w 2850, to w końcu jednak sieć wstaje, czyli coś nie tak z inicjalizacją. Za długo wstaje. Za długo negocjuje. Itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt → niektóre urządzenia sieciowe są jakby to napisać "głupie". Jednak ja się ich wystrzegam. Trudno, może jestem starej daty ale jak coś mi nie współpracuje ze sobą to jest powód. Nauczyła mnie tego firma 3Com. Daltego do spraw sieci podchodzę zawsze ze starannością a nie urządzenia z łapanki, kable jakiejkolwiek długości itp.

Niby to powinno działać ale...

 

Co do 28xx → nie mam takiego co nie działa. Choć na 99,9% jak go wepnę u siebie to 100/100 wstanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wpisałem i po ifup -a mam w pliku:

 

Settings for eth0:
Supported ports: [ TP AUI BNC MII FIBRE ]
Supported link modes:   10baseT/Half 10baseT/Full 
                        100baseT/Half 100baseT/Full 
Supports auto-negotiation: Yes
Advertised link modes:  10baseT/Half 10baseT/Full 
                        100baseT/Half 100baseT/Full 
Advertised auto-negotiation: Yes
Speed: 10Mb/s
Duplex: Half
Port: MII
PHYAD: 1
Transceiver: external
Auto-negotiation: on
Supports Wake-on: d
Wake-on: d
Current message level: 0x0000003f (63)
Link detected: no
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:03:91:F8:44:40  
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:1 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000 
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:342 (342.0 B)
          Interrupt:133 

 

Czyli brak połączenia. Lampka na switchu HP nie świeci. Czyli się nie dogadały. Dlaczemu? Nie wiem. Jak sobie z tym poradzić (poza zmianą switcha)? Też nie wiem.

 

PS. ESI-88 i ADB5800 nie marudzą przy współpracy z tym switchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna to być ciekawe....

Sprawdź co napisał @j00zek ponieważ z tego co pamiętam to bardzo dawno temu podczas uruchamiania sieci były dwa skrypty. Jeden wywoływał drugi ale pomiędzy wywołaniami (w skrócie) był sleep 3. Sieć była podnoszona dwa razy. Być może było to związane z tą sieciówką?

 

Co nie zmienia faktu, że wychodzi to, iż ta sieciówka ma problem z autonegocjacją na niektórych urządzeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym co pisał j00zek to mam o tyle problem, że w miejscu gdzie nie działa nie ma TV, więc jak nie mam sieci, to wiem tylko że działa OpenPLi bo na POWER reaguje i dioda zmienia kolor. Ale pokombinuję...

 

Może podaj jakim poleceniem ten restart sieci zrobić? /etc/init.d/network restart? Dodam odpowiednie polecenie do rc.local...

 

Z drugiej strony, na początku w tym wątku ludzie piszą, że restart sieci z poziomu OpenPLi przywraca sieć do życia. Może ktoś z przedmówców wcześniej sprawdzi w GOS Menadżerze? @buziakos i @antraks ... to do Was prośba :)

 

A co do sleep ... gdzie to wpisać i jakie polecenie powtórzyć?

 



 

EDIT: /etc/init.d/network restart w rc.local nie pomaga :(

 

Ta sieciówka naprawdę długo negocjuje. Zwykle jest tak, że jak podłączamy urządzenie do switcha, to mu się lampki od razu zapalają. Jak podłączyłem tak działającego 2850 do tego D-Linka 100Mb/s to zapaliło się po widoczej chwil i ... zgasło i znowu się zapaliło ... i tak może po 5-8 sekundach zapaliło się wreszcie na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mickey - zmień patchcord. Czasami oczywiste rzeczy są tymi które najciężej dostrzec.

 

Z doświadczenia z sieciami wynika jedno, że jak masz problem z "zapięciem linku", czyli podpinasz np kompa pod switch i widzisz, że dioda od linku zapala się, gaśnie, zapala, gaśnie i taka dyskoteka parę sekund zanim zapali się na stałe, to w 95% był walnięty patchcord.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@j00zek: Domyślna znaczy oryginalny skrypt /etc/init.d/network, w którym wcześniej grzebałem, np. wprowadzając Twoją zmianę.

 

@314TeR: Trafiłeś. Kabelek przy łączenie 100-100 działał za każdym razem, przy łączeniu 100-1000 ... działał jak chciał, czasami łapał linka. Tester pokazał uszkodzenie żyły nr 2 :/

 

No i mój 2850 przez te 2 dni też sobie działał jak chciał. Raz się łączył a raz nie. Kombinowałem ze skryptami a w kulki sobie leciał kabelek :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...