Skocz do zawartości

Graterlia OS 2.0.0 RC1 - pytania, problemy...


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W tym wątku możemy pisać o problemach z w/w softem. (jeśli administracja stwierdzi, że temat nie potrzebny to proszę o stosowne przeniesienie go do śmietnika).

 

Ja od wczoraj zauważyłem kilka problemów z obrazem. Pierwszy problem jaki zauważyłem to jest na TVN HD (SD nie oglądam) a mianowicie co jakiś czas jest jakieś pixelowe przebijanie się innego obrazu. Nie wiem jak to opisać. Występuje to przez ułamek sekundy. Czasem jest tak, że oglądam kilka godzin i nic się nie dzieje a czasem co kilka minut to się powtarza. Ogólnie po przełączeniu na inny kanał i powrocie na TVN HD problem ustępuje ale tylko na jakiś czas. Nie wiem czym to może być spowodowane.

 

Drugi problem zauważyłem na History HD. Problem z obrazem jest identyczny jak w przypadku wcześniejszego problemu z TVN HD na którego rozwiązaniem jest podmiana player2.ko od j00zek. Problem niweluje j.w. czyli przełączam na inny kanał i powracam na History HD. Problemy nie występują cykliczne, nie wiem, czym może to być spowodowane.

 

Proszę o informację czy ktoś ma podobne problemy a może nawet ktoś już znalazł rozwiązanie.

 

Po za tym, wczoraj zauważyłem, że pomimo użycia komendy

opkg remove nazwa_paczki

dana paczka nie jest usuwana. Tzn wszystko przebiega pomyślnie, nie ma żadnego komunikatu o błędzie, po sprawdzeniu

opkg list-installed

znika z listy czyli wydaje się, że odinstalowano ale po wejściu w dany katalog w jakim jest np jakiś plugin to okazuje się, że wszystko tam jest i po wejściu we wtyczki plugin dalej jest aktywny i działa. Piszę to na przykładzie pluginu enigma2-plugin-permamenttimeshift.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 141
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jak wczoraj instalowałem to normalnie utworzony został katalog /etc/samba/, musiałem tylko stworzyć plik smb.conf i ręcznie odpalić sambę.

 

 

Co do samego softu...

Na początek podziękowania wszystkim zaangażowanym w jego rozwój  :) .

 

 

Niestety kilka problemów już napotkałem  :( :

 

 

1. Działanie pilota - jeśli wejdę na kanał którego, dekoder nie może zdekodować lub dostroić się do niego to pilot praktycznie przestaje działać. Trzeba wiele się nawciskać, żeby przeskoczył do kolejnego kanału, wyświetlił listę kanałów czy chociażby menu. Przy tym przyciski na panelu działają bez zastrzeżeń. Co ciekawsze jak jak już pojawi się na ekranie lista kanałów czy menu to tuner normalnie reaguje na pilota, jednak po wyjściu z tego znowu brak reakcji. Trochę mnie dziwi, że nikt tego nie zgłasza, bo problem dotyczy właściwie wszystkich softów z obsługą XMP, sprawę załatwiało zawsze u mnie przejście na tryb RAW. Dodam tylko, że problem mam na dwóch dekoderach (BSLA) i kilku pilotach.

 

 

2. Jak w liście nagrań przestawię sobie, żeby każde nagranie w liście zajmowało tylko jeden wiersz, to widok przestawia się tylko do pierwszego restartu dekodera (lub Enigmy). Czyli nie zapamiętuje ustawienia.

 

 

3. Wczoraj nagrywałem program (z timera) i w trakcie nagrania zacząłem oglądać ten program (nagrany od początku), klawiszami numerycznymi chciałem go przeskoczyć troszkę do przodu i wtedy wyskoczył na wyświetlaczu "error" i tuner się zrestartował. Po ponownym uruchomieniu zaczął dalej nagrywać program z timera, ale ja w tym czasie nie mogłem nic innego oglądać, tj. na kanały można było normalnie wejść, ale był czarny ekran tylko. Co ciekawsze nawet nie działały żadne nagrania (też tylko czarny ekran). Po zakończeniu nagrywania tuner zaczął zachowywać się poprawnie. Dla testu włączyłem też ręczne nagrywanie jakiegoś kanału i skakałem w tym czasie po innych - działały bezproblemowo. Chciałem dołączyć jakiś log z tego restartu, ale na /hdd/ nie się nie zapisało.

 

 

4. Musiałem też wywalić domyślny oscam. Kartę nc+ trzymam w phoenixie w routerze, i rozdzielam ją sobie na kilka tunerów. Niestety domyślny oscam z image z początku działał, potem kanały przełączały się coraz wolniej potem przestawał działać. Wrzuciłem stary, sprawdzony 8182 i działa bez problemów.

 

 

5. Potwierdzam też brak poprawnego działania wbudowanego PTS, tego przez opkg jeszcze nie instalowałem.

 

 

6. No i brak konfiguracji przycisków... Było już o tym w innych wątkach, ale dopiszę to tu do swojej listy. Aktualne rozłożenie przycisków nie szczególnie mi odpowiada, no i ten brak przypisywania własnych funkcji pod przyciski...

 

 

Poza tym na razie więcej problemów nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@garus:

 

ad. 2) Potwierdzam :(

 

ad. 3) To nic nowego, tak jest od dawna. Kiedy startuje nagranie po restarcie, to wszędzie jest czarno. Wchodzisz na kanał, który się aktualnie nagrywa, wtedy tam się pojawia obraz i jest już normalnie.

 

ad. 5) U mnie wydaje się działać poprawnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kilka problemów już napotkałem  :( :

4. Musiałem też wywalić domyślny oscam. Kartę nc+ trzymam w phoenixie w routerze, i rozdzielam ją sobie na kilka tunerów. Niestety domyślny oscam z image z początku działał, potem kanały przełączały się coraz wolniej potem przestawał działać. Wrzuciłem stary, sprawdzony 8182 i działa bez problemów.

 

Poza tym na razie więcej problemów nie zauważyłem.

 

Absolutnie wierzę, że taki problem mogłeś mieć, jesteś drugą osobą raportującą spowolnienie, jednak pierwszą która zgłasza problem w postaci zakończenia pracy. Tylko że bez logów, bez konfigów (z usuniętymi adresami, hasłami itd.), szanse na rozwiązanie problemu / ustalenie przyczyny są praktycznie bliskie zeru. Oscamy 8705 i 8917 są grubo przetestowane i powinny bezproblemowo działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Czy w repo nie lepiej byłoby opisy dodać po polsku? Nie są te opisy jakieś skomplikowane, ale jak by były po polsku, to już by było bardzo ok. W końcu G2 to polski soft, co przedstawia nam pingwin tux przy starcie softu ;)

 

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

 

Poprawiono błąd ("byłoby", nie "było by"). Przy edycji tekstowi nadano polskie znaki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@garus:

 

ad. 3) To nic nowego, tak jest od dawna. Kiedy startuje nagranie po restarcie, to wszędzie jest czarno. Wchodzisz na kanał, który się aktualnie nagrywa, wtedy tam się pojawia obraz i jest już normalnie.

 

 

No chyba nie bardzo, po to właśnie jest druga głowica żeby mozna było oglądać inny kanał niż nagrywany. Co innego że już w G1 zgłaszałem tux-owi że u mnie właśnie coś takiego jak czarny ekran podczas nagrywania występuje czasami z niewiadomego powodu. Pomaga tylko wgranie softu od nowa i na jakiś czas znowu mogę nagrywać i oglądać co innego ale niestety z niewiadomych przyczyn po jakimś czasie problem wraca i tak w kółko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to mój pierwszy post na tym forum które śledzę od dawna dlatego witam wszystkim serdecznie.

Testuje G2 od kilku dni na bska (z pena) i jestem pod wielkim wrażeniem ile pracy wkładacie w ten projekt.

Chcę zgłosić jedną drobną uwagę,  mianowicie jak wejdziemy 'głęboko' w menu to żeby wyjść trzeba kilka razy wcisnąć back,  w sofcie 7.1.7 który mam w nand aby wyjść wystarczyło 1x przycisk menu i wychodził z menu obrazu,  w G2 tak się nie da.

Odniosłem tez wrażenie że w G2 poruszanie się po liście kanałów i po menu działa wolniej niż w sofcie 7.1.7 - czy jest to spowodowane tym ze G2 działa ze sticka?  Tu niestety nie mam doświadczenia bo do tej pory korzystałem z softu który siedzi w nand od zakupu bska.

 

Sent from my GT-P6200 using Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Absolutnie wierzę, że taki problem mogłeś mieć, jesteś drugą osobą raportującą spowolnienie, jednak pierwszą która zgłasza problem w postaci zakończenia pracy. Tylko że bez logów, bez konfigów (z usuniętymi adresami, hasłami itd.), szanse na rozwiązanie problemu / ustalenie przyczyny są praktycznie bliskie zeru. Oscamy 8705 i 8917 są grubo przetestowane i powinny bezproblemowo działać.

To dobrze, że mi wierzysz, bo nie mam najmniejszego powodu by oszukiwać. Na PW podesłałem link do danych, o których piszesz  :) .

 

 

...

No chyba nie bardzo, po to właśnie jest druga głowica żeby mozna było oglądać inny kanał niż nagrywany. Co innego że już w G1 zgłaszałem tux-owi że u mnie właśnie coś takiego jak czarny ekran podczas nagrywania występuje czasami z niewiadomego powodu. Pomaga tylko wgranie softu od nowa i na jakiś czas znowu mogę nagrywać i oglądać co innego ale niestety z niewiadomych przyczyn po jakimś czasie problem wraca i tak w kółko :)

@mickey sugeruje, że problem występuje tylko jak tuner po włączeniu od razu za nagrywanie się zabiera. Jakoś ja co prawda tego wcześniej nie zauważyłem, ale też nie zaprzeczę że tak nie było. Zazwyczaj wcześniej nie miałem żadnych problemów z jednoczesnym nagrywaniem i oglądaniem innych kanałów na softach ze stajni freeboxa, na PKT to i owszem (ale mocno nie testowałem tego).

Zobaczę jak to przy dłuższym użytkowaniu zachowa się.

 

 

1. Działanie pilota - jeśli wejdę na kanał którego, dekoder nie może zdekodować lub dostroić się do niego to pilot praktycznie przestaje działać. Trzeba wiele się nawciskać, żeby przeskoczył do kolejnego kanału, wyświetlił listę kanałów czy chociażby menu. Przy tym przyciski na panelu działają bez zastrzeżeń. Co ciekawsze jak jak już pojawi się na ekranie lista kanałów czy menu to tuner normalnie reaguje na pilota, jednak po wyjściu z tego znowu brak reakcji. Trochę mnie dziwi, że nikt tego nie zgłasza, bo problem dotyczy właściwie wszystkich softów z obsługą XMP, sprawę załatwiało zawsze u mnie przejście na tryb RAW. Dodam tylko, że problem mam na dwóch dekoderach (BSLA) i kilku pilotach.

A tego nikt więcej nie potwierdza???

Normalnie działają Wam piloty w takiej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym, wczoraj zauważyłem, że pomimo użycia komendy Kod: opkg remove nazwa_paczki dana paczka nie jest usuwana. Tzn wszystko przebiega pomyślnie, nie ma żadnego komunikatu o błędzie, po sprawdzeniu Kod: opkg list-installed
Niech ktoś to potwierdzi bowiem u mnie działa OK

 

Jak wczoraj instalowałem to normalnie utworzony został katalog /etc/samba/, musiałem tylko stworzyć plik smb.conf i ręcznie odpalić sambę.

W /etc/ppanels/scripts są odpowiednie pliki tworzące konfigurację.

Potwierdzam przebijanie programu na TVN HD, ale i także TVN7 HD

Temat do "odczekania" - znowu coś kombinują. W sofcie jest w release jest czytsy fix @j00zek. Niebawem w opkg będą trzy wersje - do testu.

Normalnie działają Wam piloty w takiej sytuacji?

Nie mam walniętej listy kanałów to nie mam jak potwierdzić :)

 

Jak zakończymy prace nad Systemem Operacyjnym to zajmiemy się listą ToDo. Wszystko niestety w określonej kolejności. Jest nas niewielu - robimy po godzinach (już nie raz pisałem) i tylko jak mamy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W /etc/ppanels/scripts są odpowiednie pliki tworzące konfigurację.

Z poziomu menu ppanels nic nie znalazłem, to pomyślałem, że zamiast szukać to szybciej będzie jak wgram sobie z zapasu ten plik. Tym bardziej, że i tak najpierw smb_end.conf musiałbym wyedytować (nie potrzebuję tak dużo zasobów udostępniać i mam inną nazwę grupy roboczej).

 

 

Nie mam walniętej listy kanałów to nie mam jak potwierdzić :)

 

Też nie mam. Zanim wgrałem swoją listę testowałem listę @richtera ściągniętą przez ppanels. Jeśli masz uprawnienia do wszystkich kanałów w liście wystarczy wyjąć kartę z czytnika lub kabel lan z tunera...

Jakoś tak wydaje mi się mało prawdopodobne, że akurat tylko moje 2 tunery mają taką przypadłość, ale cóż jakieś tam prawdopodobieństwo tego jest.

 

 

edit:

@tux Ad1) wiem dokładnie co miałeś na myśli pisząc o skryptach, ja tylko wyjaśniłem dlaczego zaniechałem ich poszukiwań :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy chyba do końca zrozumieli, że z tym nagrywaniem po restarcie, zwykle z powodu GSa (bo inaczej to nie występuje) to mam tak:

 

Włącza się się tuner, aktywuje nagranie (powiedzmy z TVP2 HD) a w last.service mam ustawione coś innego (dajmy na to TVP1 HD). Efekt: miga dioda nagrywania, włączony TVP1 HD i czarny ekran. Wtedy przełączam na to co się nagrywa (TVP2 HD) i od tego momentu działa normalnie, czyli nagrywa sobie dalej a ja mogę coś oglądać korzystając z drugiej głowicy. Taka dziwna przypadłość...

 

Innym problemem natomiast jest to: http://forum.xunil.pl/index.php?topic=768.0 - wtedy mam czarno a nagrania nawet się nie tworzą :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na axn hd tez jest przebijanie obrazu tak jak opisywałem z tvn hd

IMAGE G2 5800

inHD i default

enigma2 - 2013-07-01-git

enigma2-data - 2013-07-01-git-2

enigma2-keymaps - 2013-07-01-git-1

enigma2-langpack - 2013-07-01-git-01

enigma2-picon-default - 0.1.0

enigma2-plugin-ava - 1.3-1

enigma2-plugin-openwebif - 0.2.3

enigma2-plugin-ppanel - 0.1.0

font-aller - 0.2.0

font-roboto - 0.2.1

font-ubuntu - 0.2.1

frontends - 0.1.0

graterlia - 2.0.0-RC1

graterlia-core - 2.0

graterlia-scripts - 0.1.4

opkg - 0.2.1

oscam - 1.20-r8917-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcja "zamknij system" w E2 ppanel" działa tak że pozostawia na wyświetlaczu nboxa napis OFF a na ekranie  TV mamy napis "zamknij system" i tak bez końca. Czy działanie tego polecenia jest prawidłowe?  (czysty G2 RC1)

Dla porównania jak zamknę system przez terminal to gaśnie mi ekran i wyświetlacz w boxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja repozytorium:

 

     * Nowy OSCam → od teraz będą to wersje bez WebIf → można sobie ręcznie wgrać inną wersję (są na forum) lecz do codziennej pracy WebIf nie jest potrzebny;

     * Aktualizacja EPGImport → nowe źródła danych + usunięcie zbędnego pliku;

     * Nowy OpenWebif (wersja 2.0.4);

     * Dodane kolejne skórki (akcja - sprzątanie);

     * Dodany poprawiony plugin tuxtxt @mickey → tu proszę sprawdzić czy wszystko jest OK.

Aktualizacja poprzez opkg.

 

To jak teraz zarządzać OSCamem?

 

Co do txt to w końcu są polskie znaki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja repozytorium:

 

    * Nowy OSCam → od teraz będą to wersje bez WebIf → można sobie ręcznie wgrać inną wersję (są na forum) lecz do codziennej pracy WebIf nie jest potrzebny;

    * Aktualizacja EPGImport → nowe źródła danych + usunięcie zbędnego pliku;

    * Nowy OpenWebif (wersja 2.0.4);

    * Dodane kolejne skórki (akcja - sprzątanie);

    * Dodany poprawiony plugin tuxtxt @mickey → tu proszę sprawdzić czy wszystko jest OK.

Aktualizacja poprzez opkg.

 

To jak teraz zarządzać OSCamem?

 

Co do txt to w końcu są polskie znaki :)

 

Oscam-em można zarządzać  przez terminal edytując pliki konfiguracyjne.

 

Sent from my GT-P6200 using Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie pytanie pomocnicze → jak często zarządzasz OSCamem siedząc przed TV z pilotem?

Ustawiasz raz i ma działać → jak nie działa to coś nie tak. Koniec, kropka. Tu nie ma żadnych teorii spiskowych. Po prostu Webif ma błędy i skoro my znaleźliśmy już 4 to aż strach myśleć ile ich tam jest.

Inną sprawą jest to, że OSCama można skonfigurować w plikach znajdujących się w /etc/oscam. Trudne to nie jest.

 

Przy okazji zacytuję kawałek tekstu z http://openpli.xunil.pl

Tutaj jeszcze jedna UWAGA → system nie jest tworzony dla wszystkich – wiem, że mogło to dziwnie zabrzmieć. Tak jak jest wiele dystrybucji Linuxa, tak jest wiele IMAGE na tunery satelitarne. Jedne są łatwiejsze w obsłudze, a inne trudniejsze. Graterlia 2 nie będzie z założenia ŁATWA. Będzie systemem dla osób otwartych, które mają już jakąś wiedzę o systemach linuxowych lub potrafią ją szybko nabyć. Każda osoba, która dotąd nie miała do czynienia z Linuxem i w istocie chcąca się czegoś nauczyć również da sobie radę. Nie będzie po prostu ułatwiaczy typu "jeden klik i już". Decydując się na instalację tego systemu, prosimy, pamiętaj o tej maleńkiej, acz ważnej UWADZE!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli po tym update tux nie wejdę http://192.168.1.241:8888/  już i zobaczę oscama jak pracuje ?

 

a jaki jest problem po ftp zamienić oscama na np:8905 lub 8917 ?

po tej zamianie oscam będzie działał jak poprzednio oraz powróci dostęp do webif

 

dziekuje za info kolego

ale jak zmienic oscam na starsza wersje  ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągasz OSCam http://forum.xunil.pl/index.php?board=51.0 i wklejasz pliki przez ftp do usr\bin\

 

doceniam Twoje dobre serce, ale jeśli w tym dziale wisi na samej górze ten wątek w którym na samej górze użytkownik może znaleźć potrzebne info, to uważam ponowienie tego pytania za... niewłaściwe. Czy to szukając ręcznie, czy wyszukiwarką, to jest/było łatwe do odnalezienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku oscam pod sh4 ,uważane przez część użytkowników za najbardziej stabilny z obsługą webif

- oscam_9705

 

usuwamy stary lub dopisujemy do niego np:_old ,

kopiujemy nowy do katalogu:

usr/bin/

zmieniamy nazwę na :

oscam

zmieniamy my atrybut na 755

restart oscama i działa nam nowy z webinf

oscam_8705.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku oscam'y pod sh4 ,uważane przez część użytkowników za najbardziej stabilne z obsługą webif

- oscam_8705

- oscam_8917

 

W kwestii technicznej, wersja 8917 właśnie utraciło status "stabilnej", stwierdzono błąd wprowadzony w 8904(?), skutkujący losowymi timeoutami na czytnikach fizycznych, archiwum zostało zaktualizowane, właśnie się kompiluje 8903, 8903 zostało wrzucone. Nasze 8705 dostało w wersji 8705 nmtd patch zastosowany w wersji 8769, znoszący limit obsługiwanych tiers w nagrze. 8705 nmt75 miało tylko doraźnie podniesiony limit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd używam G2 juz kilka razy zawiesił mi się tak, że nie reaguje na pilota ani z panela nic nie można zrobić oraz ssh nie widzi dekodera. Musze wyłączyć go z zasilania i ponownie włączyć. Czy gdzieś zapisują się logi by wysłać komuś by odnaleźć problem?

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zainstalowaną sambę na serwerze PC wsio na ubuntu udostępniony udział także po podaniu loginu i hasła normalnie można do niego wejść i oglądać jakieś tam udostępnione filmy...

I teraz pytanie jak domontować udział w G2 ?? by można za pomocą np Player'a w tunku oglądać filmy mieszczące się na moim PC ???

Chodzi mniej więcej... co gdzie do czego... zawsze to realizowałem kreatorem poprzez cifs... Tutaj pozostaje jedynym narzędziem terminal ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...