Skocz do zawartości

HDMI CEC - Sterowanie pilotem


tomiss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio wymieniłem sobie TV na nowego Philipsa i mam pytanie w związku z działaniem sterowania tunerem z użyciem pilota TV.

Oczywiście w ustawieniach TV i tunera wszystko jest włączone, ale o ile sterowanie głośnością, czy włączanie i wyłączanie wszystkich urządzeń z użyciem jednego pilota od TV działa poprawnie, to sterowanie tunerem tj. m.in przełączanie kanałów nie działa od razu prawidłowo. Tzn. po uruchomieniu muszę wejść w źródła na TV (pomimo że obraz z tunera jest już wyświetlany) i ponownie wybrać ten sam port HDMI i  dopiero po tej czynności pilot TV zaczyna sterować tunerem. Dla testów próbowałem inny system niż Graterlia i tam też nie jest w 100% prawidłowo, ale sterowanie nie wymaga ponownego wybierania źródła, wystarczy poczekać kilka sekund (tak jakby TV i tuner synchronizowały się) i po tym czasie można już sterować tunerem z użyciem pilota TV.  

Mam pytanie, czy tak to powinno działać ? Czy może brakuje u mnie jakiś sterowników ? Czy może to problem kompatybilności tunera i TV ?

 

Tuner: VU+ Uno4K SE

Edytowane przez tomiss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • tomiss zmienił(a) tytuł na HDMI CEC - Sterowanie pilotem

Obstawiam niekompatybilności. Nie jest to pierwszy przypadek.
Czasem ktoś coś w jakimś "IMAGE" doda/przepisze/udrożni. Ale też trzeba mieć świadomość, że zadziała "to coś" ale "tamto coś" przestaje.
CEC jest tematem wałkowanym odkąd pamiętam. Dotyczy zarówno sprzętów z E2 jak i sprzetów operatorów.
Generalnie WIECZNIE coś nie działa jak powinno.
U mnie Samsung + Uno 4K SE nie działa całkowicie. Nawet ARC za cholerę. Dlaczego? Zwalili tak soft, że działa poprawnie tylko sam ze sobą czyli Samsung + Samsung.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tux napisał:

Obstawiam niekompatybilności. Nie jest to pierwszy przypadek.
Czasem ktoś coś w jakimś "IMAGE" doda/przepisze/udrożni. Ale też trzeba mieć świadomość, że zadziała "to coś" ale "tamto coś" przestaje.
CEC jest tematem wałkowanym odkąd pamiętam. Dotyczy zarówno sprzętów z E2 jak i sprzetów operatorów.
Generalnie WIECZNIE coś nie działa jak powinno.
U mnie Samsung + Uno 4K SE nie działa całkowicie. Nawet ARC za cholerę. Dlaczego? Zwalili tak soft, że działa poprawnie tylko sam ze sobą czyli Samsung + Samsung.

Dzięki za odpowiedź. W 100% rozumiem i też już w przeszłości miałem z tym problemy.

Ale włączyłem logowanie HDMI do pliku i zauważyłem że po ponownym wybraniu źródła idą komendy:

 

Rx: 15:15:00  <Give Device Power Status>      <  8F
Tx: 15:15:00  <Report Power Status>               >  90 00                                              [0x00]
Rx: 15:15:01  <Set Stream Path>                        <  86 11 00

porównałem z sytuacją gdzie uruchamia się wszystko od zera i tam brakuje  <Report Power Status>   > 90 00 [0x00] . Czy to może być brakującym poleceniem przy włączaniu urządzeń ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tux napisał:

Na już nie pamiętam, bo nie ja się tym zajmowałem a chyba @mickey- poszukaj na forum jak wysłać komendę po HDMI.
Jeżeli 90 00 zadziała z terminala po uruchomieniu urządzeń to można użyć skryptów od ON/OFF z E2 aby wysłać tę komendę podczas uruchamiania E2.

Kurcze szukam, szukam i na naszym forum jest tylko info jak to było na Nboxie.

W moim Vu+ ścieżka /proc/stb/hdmi/cec  jest pusta. Znalazłem tylko /dev/hdmi_cec ale przy próbie uruchomienia ma komunikat "urządzenie lub zasoby zajęte" .

Masz może pomysł jak to uruchomić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

co prawda chcę poruszyć troszkę inny temat, ale że dotyczy HDMI-CEC to stwierdziłem, że nie ma sensu zakładać nowy temat.

Ostatnio bawiłem się innymi softami i zauważyłem fajną rzecz w konfiguracji HDMI-CEC. Chodzi o opcję wyłączania się automatycznie tunera i tylko tunera, w sytuacji gdy w TV przełączone zostało źródło na inne niż to do którego podłączony jest VU+, np. inne HDMI lub aplikacje streamingowe itd.

I w związku z tym mam pytanie, czy w naszej graterli jest coś takiego możliwe ? Jeżeli tak, to jak skonfigurować, w innym sofice nazywało się to chyba "sterowanie danymi z TV" lub podobnie, u nas tego nie znlazłem. A jeżeli nie ma możliwości dzisiaj, czy jest szansa na dodanie takiej opcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

Wiem, że temat HDMI-CEC to niestety temat rzeka, ale może ktoś ma pomysł jak rozwiązać kolejny problem z którym nie mogę sobie poradzić. Chodzi o sytuację kiedy mam wyłączony tuner, ale włączony TV.

Próbuje uruchomić opcję aby tuner włączał się po wybraniu odpowiedniego źródła (portu HDMI) w TV. Jedyna sytuacja kiedy się to udaje  jest ustawienie opcji "Każda aktywność", ale z innych względów nie mogę tego ustawić na stałe, za dużo urządzeń włącza się na raz.

Dodam, że przy wyłączonym TV nie ma problemu, tuner włącza się prawidłowo na tych opcjach : "Żądanie źródła", "Żądanie strumienia", "Żądanie raportowania fizycznego adresu TV", "Raportowanie fizycznego adresu TV" i oczywiście "Każda aktywność" .

Wydaje mi się, że wcześniej opcja ta działał dobrze i może jakaś aktualizacja coś zmieniła ? Czy jest kto wina TV i niestety tak musi już zostać, czy może jest szansa aby coś jeszcze zmienić ?

TV to Philips 65OLED856 a tuner to VU+Uno4kSE

 

Poniżej log z HDMI-CEC gdy tuner się nie włącza (ustawiona np. opcja "Żądanie źródła") :

Rx: 14:08:07  <Routing Change>            <  80 00 00 00 00
Rx: 14:08:08  <Give Device Power Status>  <  8F
Tx: 14:08:08  <Report Power Status>       >  90 01                                              [0x00]
Rx: 14:08:08                              <  44 00
Rx: 14:08:08                              <  45
Rx: 14:08:08                              <  44 00
Rx: 14:08:08                              <  45
Rx: 14:08:08  <Give Device Power Status>  <  8F
Tx: 14:08:08  <Report Power Status>       >  90 01                                              [0x00]
Rx: 14:08:13  <Give Device Power Status>  <  8F
Tx: 14:08:13  <Report Power Status>       >  90 01                                              [0x00]
Rx: 14:08:13  <Set Stream Path>           <  86 00 00

 

 

 

A tutaj w sytuacji kiedy tuner się włącza (ustawiona np. opcja "Każda aktywność") :

Rx: 13:55:12  <Give Device Power Status>  <  8F
Tx: 13:55:12  <Report Power Status>       >  90 01                                              [0x00]
Tx: 13:55:12  <Active Source>             >  82 10 00                                           [0x0F]
Tx: 13:55:12  <Menu Status>               >  8E 00                                              [0x00]
Tx: 13:55:12                              >  44 6D                                              [0x05]
Tx: 13:55:12  <System Mode Audio Request> >  70 10 00                                           [0x05]
Rx: 13:55:12                              <  44 00
Rx: 13:55:12                              <  45
Rx: 13:55:13                              <  44 00
Rx: 13:55:13                              <  45
Rx: 13:55:17  <Give Device Power Status>  <  8F
Tx: 13:55:17  <Report Power Status>       >  90 00                                              [0x00]
Rx: 13:55:17  <Set Stream Path>           <  86 00 00
Tx: 13:55:17  <Active Source>             >  82 10 00                                           [0x0F]

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...