Skocz do zawartości

dyskusje o kompilacjach OCcama 2013 & 2014


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odp. poczekam jednak na opinie AbrahaMa może on podsunie nowego stabilnego oscama pod platforme linux 64 i powie co jest przyczyną bo widziałem że na sh4 kompilował nowe oscamy z fixem na tvn-y hd :)

 

Testowałem pewne zmiany (i ich wycofanie z kompilacji) dotyczące dvbapi, których wprowadzenie w kod zbiegło się z problemami na TVNach i przez to wydawało się, że mają wpływ na TVNy. Niestety nie udało się tego potwierdzić. Niezależnie od wycofania lub nie poprawek (dwóch naraz i po jednej), problemy nadal potrafiły występować na TVNach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 253
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To już nic nie rozumiem, czyli nie ma nowej stabilnej wersji na tvn-y hd i nie wiadomo też co jest przyczyną? :) Mowa o wersji pod linux 64 bit i sh4 :)

 

Streszczając:

1) oscam na linux (jakikolwiek linux*) nie ma żadnego wpływu na obraz, gdyż ewentualny wpływ może mieć wyłącznie kod dotyczący dvbapi, obecny na sh4,

2) wygląda, że oscam na sh4 (raczej) nie miał nic wspólnego z problemami na TVNach, aczkolwiek zamierzamy to jeszcze dalej badać w wolnej chwili**.

 

* pomijając ewidentne grube błędy, nie wykryte,

** aktualnie parę spraw ma wyższy priorytet, nie da się wszystkiego naraz robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nic nie rozumiem, czyli nie ma nowej stabilnej wersji na tvn-y hd i nie wiadomo też co jest przyczyną? Mowa o wersji pod linux 64 bit i sh4

 

Czy ze mną jest coś nie tak czy zużytkownikami?

Od ponad roku trwa walka z TVNem. Najpierw drżenie teraz stopklatki. Powstał fix (swoją drogą w sumie obchodzący problem) na dolegliwość pierwszą. Teraz pojawiła się druga - też na TVNach. Znowu ktoś szuka czy znalazła się jakaś osoba co obeszła problem.

Jeżeli problemem będzie OScam to nie na tyle, że będzie to widoczne tylko na jednej paczce kanałów z jednego TP. Jak występowały u mnie tego typu problem, o których @kusiu pisze to zawsze na więcej niż TVNie, np. HBO, Canal+ czy TVP. Wyjątek był z TVN bez fixa ale tu też trawło miesiącami zanim cokolwiek zauważyłem.

 

 

Reasumując. Inne kanały działają OK niezależnie od platformy, nie działa TVN. W sumie zawsze winny jest soft, odbiornik - nigdy NADAWCA - TVN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nic nie rozumiem, czyli nie ma nowej stabilnej wersji na tvn-y hd i nie wiadomo też co jest przyczyną? :) Mowa o wersji pod linux 64 bit i sh4 :)

 

Streszczając:

1) oscam na linux (jakikolwiek linux*) nie ma żadnego wpływu na obraz, gdyż ewentualny wpływ może mieć wyłącznie kod dotyczący dvbapi, obecny na sh4,

2) wygląda, że oscam na sh4 (raczej) nie miał nic wspólnego z problemami na TVNach, aczkolwiek zamierzamy to jeszcze dalej badać w wolnej chwili**.

 

* pomijając ewidentne grube błędy, nie wykryte,

** aktualnie parę spraw ma wyższy priorytet, nie da się wszystkiego naraz robić.

Rzoumiem,

dzięki serdeczne za odpowiedź, znajomy testował na serwerze wersje 9449 (linux 64) i zauważyłem właśnie że klatkuje tvn hd nie miałem więcej czasu się tym zajmować i nie wiem jak inne kanały ale wydawały się ok, rozumiem że ciężko powiedzieć co może być przyczyną w takim razie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie na teminau siedzi to:

OSCAM 1.20-unstable_svn build r9200

od:

Start: 07.01.14 - 03:38:25 | UpTime: 21d 07:34:36 | Process ID: 23420

Nie tykam bo testuje stabilność.

Na końcówce mam:

OSCam cardserver v1.20-unstable_svn, build r9460 (sh4-linux-qboxhd)

Działa stabilnie i nie mam problemów. W kompilacji na końcówce wrzucony tylko cccam + dvbapi + clockfix. Nic więcej nie mam bo ma się łączć to terminaa z kartami.

 

 

Problemem może być też nie tyle wersja OScama na serwerze a to jak jest skonfigurowany. Trochę się pozmieniało to czy tamto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podpowie ktoś czy jest możliwość mając dwie linie na dwóch różnych serwerach (serwer A i serwer B) z trochę innymi od siebie pakietami by ustawić w nbox by odpytywał kanał xy z serwera A i nie odpytywał z serwera B - gdyż na nim po prostu nie ma kanału xy w pakiecie? Po prostu czy jest taka możliwość w oscamie. Bardzo proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oscam.services:

[zbior_1]
caid            = 0100
provid            =
srvid            = 10D8,10D9



[zbior_2]
caid            = 0100
provid            =
srvid            = 10D7

 

 

oscam.server

[reader]
(1 czytnik)
services = zbior_1


[reader]
(2 czytnik)
services = zbior_2



[reader]
(3 czytnik)
services = zbior_1, zbior_2

 

 

Mam nadzieje, że wszystko jasne.

 

 

http://www.streamboard.tv/wiki/OSCam/en/Config/oscam.server#services

 

 

http://www.streamboard.tv/wiki/OSCam/en/Config/oscam.services

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dziękuję serdecznie, zapodałem dokładnie taką:

 

oscam-r9300-qbohxhd-qdwf-slim-clockfix_9300-nousb-nodebug

 

Jeśli chodzi o serwer na linuxie 64bit jaką wersję zalecasz? Bo rozumiem że na nowszych oscamach na serwerach też mogą się dziać "jajca" i wtedy chyba na sh4 oscamem z patchami nie wiele zdziałam, dobrze rozumiem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proszę bardzo.

 

Co do binarki na komputer. Z przeprowadzonych testów wynika, że po częściowym wprowadzeniu timepatch w kod, wszystkie nowe wersje na komputery chodzą mniej więcej porównywalnie. Co najwyżej usuwane są drobne błędy (ostatnio w gbox), przebudowywany jest webif, czy dodawane funkcje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli każda z nowych wersji na linux 64bit będzie bez problemu latać i nie będą pojawiały się timeouty? Jeśli możesz zapodaj mi tutaj w wątku lub na PM link do nowej wersji oscam, może być również wasza na linuxa 64 bit na serwer by była stabilna. Jeszcze tylko małe pytanie odnośnie oscama:

oscam-r9300-qbohxhd-qdwf-slim-clockfix_9300-nousb-nodebug Ma on ustawione jakieś restarty readerów/oscama co jakiś czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli każda z nowych wersji na linux 64bit będzie bez problemu latać i nie będą pojawiały się timeouty? Jeśli możesz zapodaj mi tutaj w wątku lub na PM link do nowej wersji oscam, może być również wasza na linuxa 64 bit na serwer by była stabilna. Jeszcze tylko małe pytanie odnośnie oscama:

oscam-r9300-qbohxhd-qdwf-slim-clockfix_9300-nousb-nodebug Ma on ustawione jakieś restarty readerów/oscama co jakiś czas?

 

Nie wdając się w szczegóły (i nie powtarzając tego samego w kółko), problem z timeoutami (w większości) powstaje na odbiornikach. Nasze 9300 patchowane to obchodzi. Plus widać (gdy odbiornik obsługuje multiroom) wyraźnie lepszą pracę patchowanego 9300 jako serwer. Jeśli z jakiś względów ktoś nie ma możliwości skompilowania dla siebie binarki dla linuxa, to najprościej użyć oficjalnych, dla 64bit linuxa stąd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AbrahaM a jak wkompilować patcha? Oraz skąd go pobrać?

 

w skrócie:

  • trzeba sobie ustawić środowisko do kompilowania, odpowiednio dla odbiorników / linuxa, czytając odpowiednie info z FAQ/wiki oscama,
     
  • trzeba skądś (np. z forum developerów oscama) mieć patche,
  • trzeba zapoznać się z zasadami posługiwania się poleceniem patch
  • trzeba sobie radzić z kompilacją...

 

"nasze" 9300, już zamieszczone na forum, dziś dostało kolejny patch (z 9489), poprawiający obsługę skryptów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktem 1 i 4 nie powinno być problemu ;)

Poszukam, popatrzę... Zrozumiem więcej... ;)

 

Jeśli rzeczywiście chcesz się zająć własnymi testami, to odezwij się na PW, aczkolwiek to jest utrudnianie sobie życia.

Wgrane ponownie 9300 z najnowszym zestawem patchów, źle dobrałem opcje podczas kompilacji o godzinie 15tej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biker - dzięki.

 

P.S ma ktoś radę na timeouty w nowych wersjach oscama?

 

Pozdrawiam

 

tak,

ta rada się nazywa oscam 9300 z patchami,

dopóki nie będzie w pełni zintegrowany z kodem timepatch, to timeouty mogą się zdarzać.

 

Już nie mam nerwów :) Pomimo wrzuceniu waszego oscama, nadal mam timeouty czasy przez 20 min w granicy 400ms i nagle timeout 6000ms.

 

Config.

 

# oscam.conf generated automatically by Streamboard OSCAM 1.20-unstable_svn SVN r9300
# Read more: http://www.streamboard.tv/svn/oscam/trunk/Distribution/doc/txt/oscam.conf.txt

[global]
logfile                       = /root/oscam.log
clienttimeout                 = 6000
nice                          = 10
maxlogsize                    = 400
lb_mode                       = 1
lb_nbest_readers              = 2
lb_retrylimit                 = 2800

[dvbapi]
enabled                       = 1
user                          = dvbapi

[webif]
httpport                      = 8888
httpallowed                   = 127.0.0.1,192.168.0.0-192.168.255.255,255.255.255.255



--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

# oscam.user generated automatically by Streamboard OSCAM 1.20-unstable_svn SVN r8916
# Read more: http://www.streamboard.tv/svn/oscam/trunk/Distribution/doc/txt/oscam.user.txt
# Compiled by Gianni8127

[account]
user                          = dvbapi
group                         = 1,2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

# oscam.server generated automatically by Streamboard OSCAM 1.20-unstable_svn SVN r9300
# Read more: http://www.streamboard.tv/svn/oscam/trunk/Distribution/doc/txt/oscam.server.txt

[reader]
label                         = xxx
protocol                      = cs378x
device                        = xxx
user                          = xxx
password                      = xxx
inactivitytimeout             = 1000
reconnecttimeout              = 60
keepalive                     = 1
group                         = 1

[reader]
label                         = xxx
protocol                      = cccam
device                        = xxx
user                          = xxx
password                      = xxx
inactivitytimeout             = 1
reconnecttimeout              = 1
group                         = 2
cccversion                    = 2.0.11
ccckeepalive                  = 1






Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@kusiu

Podnieś wartość dla clienttimeout i obserwuj logi co się dzieje, przyczynia do tak drastycznego podskoku ms.

 

clienttimeout mam 6000ms :) Czasy mam caly czas w granicy 300, 400ms i takie uważam za optymalne a nagle po 20 minutach pokaże 6000ms timeout :) Więc clienttimeout mam jeszcze podnieść? Chyba to nie to .. Nie ma tutaj nic obciążonego skoro czasy są po 300 ms 400 i takie się utrzymują i nagle wywali 6000ms to coś nie tak z confingiem chyba..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie tej wartości nie jest rozwiązaniem problemu tylko, jego częściowym obejściem :)

 

Pokaż wynik komendy :

 

tail -200 /var/log/oscam.log |grep -v grep |grep -c timeout

 

P.s

Jeśli ścieżka do pliku logu oscam jest inna u Ciebie niż w powyższej komendzie to podmień.

 

Możesz również potestować w ramach porównania "występowania problemu", moją aktualną, własną kompilację binarki z opcjami jak poniżej wypisałem.

 

[shadow=white,left]|  Addons  : WEBIF TOUCH HAVE_DVBAPI IRDETO_GUESSING WITH_DEBUG WITH_LB CW_CYCLE_CHECK CLOCKFIX

|  Protocols: NEWCAMD CCCAM GBOX

|  Readers  : NAGRA IRDETO CONAX CRYPTOWORKS SECA VIACCESS

|  CardRdrs : INTERNAL

|  Binary  : oscam-9524-G2_sh4

|  CONF_DIR = /etc/oscam[/shadow]

 

 

oscam-9524-G2.tar.gz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie oscama r9072 na r9300 z ostatnimi zmianami mam wrażenie ze kanały dużo szybciej wskakują tuner 2850

 

Jest to jeden z powodów, który przyczynił się do wyboru tej wersji jako systemowej.

 

Przy okazji dodatkowa informacja: patrząc na aktualnie powolne tempo testów timepatcha/clockfixa (wprowadzania kolejnych jego części w oficjalny kod oraz braku patcha na nowe wersje), wszystko wskazuje na to, że 9300 pozostanie na długo wersją systemową. Najwyżej 9300 będzie otrzymywało ręcznie dodawane kolejne poprawki, tak jak miało to miejsce dzisiaj.

 

Ostatnia stabilna wersja oscama 9300 po kilku minutach wywala too many open files, nie wiem jak mogła przejść testy. Nie polecam instalować i pozostać na wcześniejszej.

 

Coś masz nie tak u siebie, ewentualnie byłeś jedną z osób, które pobrały błędne nowe 9300 (zamieszczone około 14:55) zanim je podmieniłem na prawidłowe (zamieszczone około 18:11). Świeżo skompilowane 9300 qdwf-slim-scriptsfix-clockfix_9300-nolibusb-noextreaders pracuje u mnie od 3 godzin, wcześniej (po przerwaniu testów "aktualnych" wersji z zmianami głównie webif), starsza u mnie 5 dni działała, u innych testerów po 20-30 dni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biker - dzięki.

 

P.S ma ktoś radę na timeouty w nowych wersjach oscama?

 

Pozdrawiam

 

tak,

ta rada się nazywa oscam 9300 z patchami,

dopóki nie będzie w pełni zintegrowany z kodem timepatch, to timeouty mogą się zdarzać.

 

pomimo wrzuceniu wersji która jest uznana za stabilną nadał pojawiały się timouty kilka postów niżej user sunfizz podał mi najnowszą wersję którą skompilował - efekt timeoutów brak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomimo wrzuceniu wersji która jest uznana za stabilną nadał pojawiały się timouty kilka postów niżej user sunfizz podał mi najnowszą wersję którą skompilował - efekt timeoutów brak :)

 

Moim zdaniem to zbieg okoliczności i losowe problemy (źle ustawiony?) z serwerem który Ci obsługuje homesharing. Ja problemu (pojedyncze raz na parędziesiąt tysięcy zapytań niestety nadal się mogą zdarzać, niezależnie od wersji) z timeoutami na "naszym" 9300 nie widziałem, mimo że to moja podstawowa wersja, która pracuje nonstop całymi tygodniami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chce się dowiedzieć czy oscam na nbox potrafi nieraz bez żadnych przyczyn rozłączyć się od serwera?

Niżej log, tuner w fazie spoczynku.

 

2014/02/16 02:25:45   4DA5E8 p label [cccam] disconnected: reason disconnect
2014/02/16 02:25:53   4DA5E8 p leabe [cccam] connecting to serwer:7444 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chce się dowiedzieć czy oscam na nbox potrafi nieraz bez żadnych przyczyn rozłączyć się od serwera?

Niżej log, tuner w fazie spoczynku.

 

2014/02/16 02:25:45   4DA5E8 p label [cccam] disconnected: reason disconnect
2014/02/16 02:25:53   4DA5E8 p leabe [cccam] connecting to serwer:7444 

 

Najbardziej prawdopodobna możliwość to ustawione rozłączanie po zdefiniowanym czasie nieaktywnych użytkowników na serwerze w homesharingu (parametr clientmaxidle) ORAZ brak w definicji czytnika uaktywnionego keepalive dla cccam (parametr ccckeepalive).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chce się dowiedzieć czy oscam na nbox potrafi nieraz bez żadnych przyczyn rozłączyć się od serwera?

Niżej log, tuner w fazie spoczynku.

 

2014/02/16 02:25:45   4DA5E8 p label [cccam] disconnected: reason disconnect
2014/02/16 02:25:53   4DA5E8 p leabe [cccam] connecting to serwer:7444 

 

Już raz Ci odpowiedziałem  :)

ccckeepalive

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie, mam włączone "ccckeepalive"

 

[reader]
label                         = xxx
protocol                      = cccam
device                        = xxx
user                          = xxx
password                      = xxx
inactivitytimeout             = 30
group                         = 1
cccversion                    = 2.0.11
ccckeepalive                  = 1
cccreconnect                  = 0
audisabled                    = 1
autospeed                     = 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie, mam włączone "ccckeepalive"

 

W takim razie "to by było na tyle", pozostałe przyczyny są od Ciebie niezależne i nie masz na nie wpływu.

 

Ale czy to nie jest czasem tak że oscam po cccam na nbox się tak właśnie zachowuje? Bo w dremboxie po samym cccam bez oscama tego nie zauważyłem..

 

Rozumiem że już nie wiele mogę z tym zrobić? Denerwuje mnie czasem np. jak zdarzy się w ciągu dnia..

 2014/02/16 02:25:45   4DA5E8 p label [cccam] disconnected: reason disconnect
2014/02/16 02:25:53   4DA5E8 p leabe [cccam] connecting to serwer:7444 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to nie jest czasem tak że oscam po cccam na nbox się tak właśnie zachowuje? Bo w dremboxie po samym cccam bez oscama tego nie zauważyłem..

 

Rozumiem że już nie wiele mogę z tym zrobić? Denerwuje mnie czasem np. jak zdarzy się w ciągu dnia..

 2014/02/16 02:25:45   4DA5E8 p label [cccam] disconnected: reason disconnect
2014/02/16 02:25:53   4DA5E8 p leabe [cccam] connecting to serwer:7444 

 

Aby mieć pewność, że tak się dzieje tylko na jednym odbiorniku, to powinieneś mieć logi za ten sam czas logi z dreamboxa i nboxa. Tak czy inaczej, nic z tym nie zrobisz, ustawienia masz ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AbrahaM, faktycznie. Nie zauważyłem tego w konfigu. Dzięki, będę testował.

 

////

 

 

@AbrahaM, mógłbyś powiedzieć o co chodzi z binakrą która zawiera "dropdown_files"?

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AbrahaM, faktycznie. Nie zauważyłem tego w konfigu. Dzięki, będę testował.

 

////

 

 

@AbrahaM, mógłbyś powiedzieć o co chodzi z binakrą która zawiera "dropdown_files"?

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

przesunięte w bardziej estetyczne miejsce menu rozwijane z sekcji files..

 

Informuję, że właśnie się wkurzyłem i nanoszę na nasze 9300 (zmiana po zmianie, półręcznie) wszystkie zmiany dotyczące webif. Do teraz naniosłem zmiany dotyczące webif aż do 9418 9544 czyli stanu na dziś. Fajniej zdecydowanie wygląda. Tak więc za jakiś czas dostaniecie do testów nowe 9300 z w pełni przeszczepionym webifem oraz być może poprawkami dla gbox... Już jest 9300 z nowym webif oraz większością poprawek gbox, dostępne w sekcji oscamów testowych. To było sporo dość żmudnej roboty i jeszcze trochę zostało. Potem będę się zastanawiał nad nanoszeniem innych zmian, niestety one mogą dużo mocniej gryźć się z clockfixem... na razie robię "refresh" tego, co da się zrobić...

 

To oznaczało nanoszenie ręcznie przy pomocy polecenia patch (z odpowiednimi parametrami) 162 poprawek dotyczących webif oraz parędziesiąt innych (na gbox i inne funkcje), gdyż svn (bazujący na zmianach b. precyzyjnych w kodzie) przy obecności clockfixa w kodzie praktycznie nie działa. Prócz tego konieczne było poprawianie części z zmian, gdy "nie trafiały w kod", bo już określony fragment był zmieniony przez clockfix.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

@AbrahaM: Kiedy piszesz "Uprzejmie proszę o przetestowanie/porównanie OBU ostatnich wersji: 9870 i 9871" może dałoby się coś zasugerować i napisać na co zwracać uwagę. Wcześniej było 9870 v3 i v4 ... i u mnie obie działają. Obecnie mam v4, bo ta poszła druga do testów, a może coś z nią jednak nie tak, bo widzę, że wszystkie kolejne wersje są tylko v3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AbrahaM: Kiedy piszesz "Uprzejmie proszę o przetestowanie/porównanie OBU ostatnich wersji: 9870 i 9871" może dałoby się coś zasugerować i napisać na co zwracać uwagę. Wcześniej było 9870 v3 i v4 ... i u mnie obie działają. Obecnie mam v4, bo ta poszła druga do testów, a może coś z nią jednak nie tak, bo widzę, że wszystkie kolejne wersje są tylko v3?

 

dwie sprawy:

1. nie piszę, bo nie chcę sugerować co się zmieniło, tylko mieć raporty nie skażone przez wiedzę o tym, co powinno być lepiej, taka ślepa próba ;)

2. 9870 v4 = 9871 (i kolejne) v3, to co było robione patchem, weszło w kod, stąd numerek multipatcha spadł ponownie w dół.

 

BTW: z góry przepraszam, ale przez najbliższe około 2 tygodnie będę na forum bardzo nieregularnie, z doskoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja: r9908 multipatch_v3-revert9832_9844 sh4 wydaje się działać poprawnie. Nie obserwują zatrzymań DVBAPI spowodowanych przez 9829. Albo zostało wycowane w kodzie głównym, albo naprawione inną poprawką.

 

Dzięki za odgadnięcie nie zadanego pytania :) O taki raport mi chodziło. Tak, jedna z późniejszych zmian to naprawiała, przez przeprojektowanie kodu dvbapi, nie zaś przez wycofanie tej zmiany.. To zdecydowanie dobra wiadomość na koniec tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...