Skocz do zawartości

JFS dla partycji "records" - nie lepiej?


Gość s6s

Rekomendowane odpowiedzi

Tux, dziękuję za obszerne wyjaśnienia, widać w tym dobrą wolę (tak w ogóle to rzadko spotykaną).

Rozumiem Twoje obawy przed powszechnym odbiorem nazbyt śmiałych eksperymentów, tu pełna zgoda, przeciętni użytkownicy są strasznie kapryśni, niecierpliwi i niesprawiedliwi...

 

Jednak zauważ, że tak ogólnie to taki SCEPTYCYZM jak Twój hamuje POSTĘP!

Początki kazdego nowego rozwiązania są trudne i pozornie beznadziejne, a możliwości sprzętowe nBoksa raczej skromne i TYLKO super-kombinacje sotware'owe mogą coś WYCISNĄĆ z tego urządzenia! ;)

 

Owszem, nie próbujmy więc tych pomysłów na przeciętnych użytkownikach ale może w takim razie rozważ stworzenie na tym portalu osobnego działu np. pt. "developping" gdzie zaczniemy wypróbowywać wspólnie różne "szalone" pomysły, weryfikować z technicznego punktu widzenia - i zobaczysz z pewnością z tego wynikną SUPER-ciekawe rezultaty! :)

 

4) [dopisane] Mam folder /hdd a nie jest pod niego podmontowany dysk ... co się właściwie dzieje przy próbie włączenia nagrania? Zapisuje mi do NAND czy też na PENa?
Osobiście mam takie doświadczenie na Hyperionie jak się zawiesił i partycja "records" na JFS potem nie chciała się zamontować. Otóż po prostu pokazuje komunikat, że nie może nagrywać. To właściwie dało mi wiedze, że partycja się nie zamontowała (i trzeba było naprawić przez telnet).

Co do Graterlii to nie wiem bo do niedawna nie miała JFS...

 

PS. Ty piszesz tu o opcjach ext2 dla dużych plików a pamiętam kiedyś jakiś człowiek z Ziemi Lubuskiej (pisał o sobie na swoim portalu) zrobił taki fajny benchmark róznych fs w tym i dla ext2/ext3 (ext4 wtedy jeszcze nie było) i co najistotniejsze dla różnorodnych opcji formatowania (np. block size) i montowania (ordrered/writeback itd). Pamiętam, że dla transferu i CPU miało to zaskakująco spore znaczenie.

 

Czy ktoś może nie kojarzy albo ma jakieś linki do tego typu testów?

 

---------------------------------------------------------------------

  ---------------- PILNE I WAŻNE !!!!!! --------------------

---------------------------------------------------------------------

Teraz właśnie robię takie eksperymenty, włączam nagrywanie dwóch różnych kodowanych kanałów HD i jednocześnie PTS, odczekuję tak około dziesięć minut a potem... PSTRYK! wyłączam zasilanie znienacka.

Potem włączam i obserwuję jak system wstaje.

Owszem parycja ext2 dla PTS się zamontowała, a "records" z JFS - NIE!

Jednakże po odmontowaniu obu i włączeniu najpierw fsck.jfs a potem fsck.ext2

widzę OGROMNE różnice w działaniu fsck między oboma fs!

 

- fsck.ext2 działa dłuuugo i zajmuje CPU oraz RAM na full! i to POMIMO, iż na partycji dwadzieścia GB właściwie NIC nie ma!

 

- fsck.jfs dziła szybko i PRAWIE NIC nie zajmuje obu zasobów! a na partycji ~pół TB już się uzbierało niemal setka GB nagrań...

 

Sądzę Panowie, że to naprawdę zmienia sposób postrzegania idei zastosowania JFS i trzeba sie temu jeszcze raz dobrze przyjrzeć!

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo, Tux już napisał, że działał w tej sprawie. Zresztą wiele jest miejsc, z których można czerpać wiedzę, tylko należy rozpoznać, która informacja jest w istocie rzetelna. A że zwykle nie jest prosto dojść do czegoś, to staje się to niebywale trudne. Nie można więc mówić o postawie antypostępowej, a jedynie o negatywnym nastawieniu do postępu w niewłaściwym kierunku.

 

Secundo, szkoda, iż nie podajesz własnych testów. Myślę że najlepiej, jak na własną rękę będziesz to robił. Każdy, kto się tutaj czegoś domaga, powinien także dać coś od siebie, prawda? Może czas na Ciebie? Potestuj przez przeszło 3 lata jedno i drugie i przekonaj się sam.

 

Tertio, to jakie to ma być forum? Ma się podzielić na błahe tematy, by potem dysputy zamieniły się w różne zgrzyty? Pewnie pewien fragment forum dla developerów powstanie. Jednak nikt tak nie będzie się zajmował rzeczami oczywistymi i takimi, których nie da się wprowadzić na skalę masową z samego ich założenia. W tematach, gdzie liczy się każdy szczegół, o kłótnie najłatwiej. Niestety, wielu ludzi nie czyta ze zrozumieniem. Zresztą trudno przekazać w słowach wszystkie przeżycia z danymi sprawami. Język porozumiewania się nie przekaże wszystkiego. Tak też zawdy każdy zdobywa jakąś wiedzę i doświadczenie. I jakie sobie stworzy warunki, tak będzie miał. Jeśli nie może sam tego uczynić, korzysta z gotowego. Tak już jest. Większość rzeczy robiona jest pod większość. Czy się to komuś podoba, czy nie. Często to rodzi niewłaściwe drogi, ale są jeszcze ludzie, którzy, jeśli robią coś dla ogółu, robią to naprawdę z głową. I albo im się zaufa, albo samemu szuka drogi i po latach dochodzi do pewnych wniosków. Życze to założycielowi tegoż tematu. I także pokory w ocenianiu spraw zbyt szybko. Nieważne, czy jesteśmy przekonani o swojej racji, zawsze powinniśmy mieć dystans.

 

 

Przypominam, że jednym z pierwszych z obrazkiem PIG był tux. I jak to się skończyło? Kilka osób miało problem, ale sprawa była nadmuchiwana przez długi czas. Wręcz stosowano hiperbolę i zakłamanie. I tak gwoli ścisłości, JFS to chyba nie postęp, prawda? Postęp tak, ale trzeba wiedzieć kiedy.

 

 

Testy należy umiejętnie czytać, jak również wykonywać. Musimy wiedzieć, co chcemy osiągnąć, wykonując dany test. Podczas testu, wykonując go, należy robić to zgodnie z założeniami dla danej sytuacji. Przykładem może być niezrozumienie czym różni się sekwencyjny zapis i odczyt danych od zapisu i odczytu ciągłego. Trzeba umieć sobie uświadomić i zaakceptować fakt, iż istnieją różne rodzaje dzienników w systemach plików do różnych zastosowań i nie każdy dziennik ma zastosowanie podczas naprawy systemu plików po awarii. Mowa tutaj o tym, że w przypadku rozszerzonych dzienników nastąpi drastyczny spadek sekwencyjnego przede wszystkim zapisu, ale także odczytu danych. Jeżeli dziennikiem będzie tylko indeks plików do szybkiego wyszukiwania, to ten system plików podczas zapisu i odczytu będzie praktycznie tak samo szybki, jak system plików bez dziennika. Trzymanie się jednej drogi, zakłamania to dopiero wróg rozwoju, choć nie wróg postępu. Jedno nie jest do końca drugim. Ponadto, jakby to było takie proste jak piszesz, to na dobrą sprawę, można byłoby użyć jednego systemu pliku z różnymi opcjami dziennika, co nie oznacza, że przy wyborze złego dziennika system sam naprawi błędy.

 

i trzeba było naprawić przez telnet

Teraz powinniśmy Cię dopisać do osób (na razie byłbyś jedyną chętną), które będą tłumaczyć wszystkim "potrzebującym" jak się naprawia system plików przez telnet. Dlaczego? Otóż, skoro twierdzisz, że każdemu może być potrzebny ten system plików, to masz dwa wyjścia. Jeżeli zaimplementujemy ten system do Graterlii i damy możliwość wyboru, to musisz być świadomy, iż będzie używany on nie tylko przez osoby mające wystarczającą, czyli minimalną wiedzę na temat systemów plików. Zauważ, że dostałeś od nas kernel z obsługą JFS, co potwierdza, że jesteśmy otwarci na naszych użytkowników, nawet indywidualnych. Jeżeli mylisz postęp z JFS, to i tutaj się pomyliłeś, bo dając ten kernel udowodniliśmy, cały czas zgodnie z Twoim tokiem myślenia, iż jesteśmy otwarci na dalszy "rozwój". Wracając do tematu, warto napomnąć, iż łatwo można przewidzieć, co będzie, jak na dziesiątkach i setkach tunerów u zwykłych Iksińskich zagości JFS i ze dwa razy zabraknie im prądu czy nastąpią inne problemy z prądem, zawiesi im się tuner np. podczas nagrywania. Rozumiem, że podasz swoje dane kontaktowe i nie odwrócisz się od żadnego, nawet nieświadomego użytkownika i będziesz krok po kroku, cierpliwie, z wielką chęcią, bez wulgaryzmów opisywał, co ma każdy z nich czynić? Jeżeli nie możesz poświęcić komuś czasu, nie stwarzaj mu ścieżki do problemów!

 

To wszystko było napisane wyżej, oczywiście, w toczącej się tutaj dyskusji. Wystarczy, że tematem zajmą się osoby, które jednak potrafią czytać ze zrozumieniem słowo pisane. Inni niech testują na własną rękę. Za efekty ich pracy i wnioski nikt nie będzie ani ręczył, ani miał kłopotów.

#EOF

 

Edit: Miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ta ja to przestuję, w taki sposób, że mam juz sformatowaną partycję w JFS od paru dni i po bardzo intynsywnym nagrywaniu (dla próby) różnych bzdurnych audycji uzbierało się tam kilkadziesiąt GB, poużywam tego dalej i po miesiącu jak się partycja zacznie zapełniać to zdam realcję. (i jeszcze porobię kilka sztucznych "awarii zasilania")

To co, zainteresowani? ;)

 

podsumowując:

- JFS stworzono jednak dla małego zapotrzebowania na CPU, a ten w ADB to wyjątkowy słabiak...

- fsck.jfs naprawia szybko i bez głodu zasobów - w przeciwieństwie do fsck.ext2 (że nie wspomnę o ext4)

- Jednak miło patrzeć jak bezproblemowo nagrywają się NARAZ trzy kodowane audycje HD i potem nagrania te okazują się OK

 

OK, jak ktoś się boi telnetu to reczywiście nie polecam!

 

Pozdrówka! ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla JFS:

Tux, ten kernel co dostarczyłeś dla JFS jakoś nie chce montować JFS kiedy system startuje z NAND,

dla systemu na partycji albo hdd albo na pendrive to bez problemu.

 

W czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mickey miał problem z dyskiem i przy próbie napray zabrakło pamięci. Owszem - mogło jej zabraknąć - partycja jest przecież dużą partycją a nBox ma mało RAMu.

 

@tux z tylko i wyłącznie z czystej ciekawości sprawdziłem swoją partycję "records" i mam tak samo jak @mickey tzn pokazuje że mam błedy ale nie może naprawić bo za jest za mało ram-u. Czy istnieje inna możliwość naprawy plików, czy może już tak będzie zawsze ?

 

P.S

Nie chciałbym na nowo wszczynać dyskusja nad wyższością tego nad tamtym i konieczności skanowania czy nie skanowania błędów, ale poprzednim moim tunerkiem był Echostar z Polsatu z wbudowanym HDD. Działało na nim wszystko bez najmniejszego zająknięcia PTS, nagrywanie itd. Natomiast czasami po zaniku napięcia tuner wyraźnie dłużej się bootował, a na wyświetlaczu było info: sprawdzam HDD lub coś takiego i nie było to dla mnie i mam nadzieję dla innych użytkowników niczym nienormalnym, zresztą taki sam komunikat jest gdy zanik napięcia będzie przy włączonym PS3.

Dążę do tego że dla zwykłego szarego użytkownika jeżeli poinformuje się go że sprzęt działa inaczej bo "coś tam" to będzie OK i nie będzie on grzebał i wyłączał zanim sprzęt nie powie mu że jest ok albo po prostu włączy się normalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JFSa nie będę wprowadzał do IMAGE jako standard bowiem nie uważam tego za konieczne. Za to na 100% dopiszemy system kontroli czy system był poprawnie zamknięty czy nie i jeżeli nie to odpal test dysku i naprawiaj. Oczywiście będzie info na wyświetlaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JFSa nie będę wprowadzał do IMAGE jako standard bowiem nie uważam tego za konieczne. Za to na 100% dopiszemy system kontroli czy system był poprawnie zamknięty czy nie i jeżeli nie to odpal test dysku i naprawiaj. Oczywiście będzie info na wyświetlaczu.

 

I żeby mnie źle nie zrozumiano. W żadnym wypadku nie jestem zwolennikiem JFSa, przeczytałem wszystko co powyżej i uważam że skoro ext2 jest już w systemie tzn że jest lepszy bo nie trzeba nic dodawać. Ale za to jestem wielkim zwolennikiem PTS-a i jak to zwykle bywa "tonący chwyta się brzytwy" więc jeżeli jest cień szansy że PTS zadziała to gotowy jestem spróbować.

@tux czy możesz podać jak jakie parametry mam ustawić aby sformatować partycję "records " dla ext2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JFSa nie będę wprowadzał do IMAGE jako standard bowiem nie uważam tego za konieczne. Za to na 100% dopiszemy system kontroli czy system był poprawnie zamknięty czy nie i jeżeli nie to odpal test dysku i naprawiaj. Oczywiście będzie info na wyświetlaczu.

 

I żeby mnie źle nie zrozumiano. W żadnym wypadku nie jestem zwolennikiem JFSa, przeczytałem wszystko co powyżej i uważam że skoro ext2 jest już w systemie tzn że jest lepszy bo nie trzeba nic dodawać. Ale za to jestem wielkim zwolennikiem PTS-a i jak to zwykle bywa "tonący chwyta się brzytwy" więc jeżeli jest cień szansy że PTS zadziała to gotowy jestem spróbować.

@tux czy możesz podać jak jakie parametry mam ustawić aby sformatować partycję "records " dla ext2 ?

 

Ja czegoś nie kminie. Przecież wyraźnie napisano, że ext2 jest szybszy niż jfs. Po kiego.... się tym zajmujemy dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JFSa nie będę wprowadzał do IMAGE jako standard bowiem nie uważam tego za konieczne. Za to na 100% dopiszemy system kontroli czy system był poprawnie zamknięty czy nie i jeżeli nie to odpal test dysku i naprawiaj. Oczywiście będzie info na wyświetlaczu.

 

I żeby mnie źle nie zrozumiano. W żadnym wypadku nie jestem zwolennikiem JFSa, przeczytałem wszystko co powyżej i uważam że skoro ext2 jest już w systemie tzn że jest lepszy bo nie trzeba nic dodawać. Ale za to jestem wielkim zwolennikiem PTS-a i jak to zwykle bywa "tonący chwyta się brzytwy" więc jeżeli jest cień szansy że PTS zadziała to gotowy jestem spróbować.

@tux czy możesz podać jak jakie parametry mam ustawić aby sformatować partycję "records " dla ext2 ?

 

Ja czegoś nie kminie. Przecież wyraźnie napisano, że ext2 jest szybszy niż jfs. Po kiego.... się tym zajmujemy dalej?

 

Nikt sie tym nie zajmuje, po prostu nie chciałem zakładać nowego wątku tylko po to aby zapytać się jakie parametry ma mieć ext2 podczas formatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, tylko jeszcze raz pytam czy może ktoś powiedzieć co zrobić żeby kernel z JFS działał z systemu na NAND?

To samo identyczne drzewo katalogów skopiowane (po zamontowaniu mount -t jffs2 /dev/mtdblock0 /dest )

z NAND na partycyjkę na hdd - bezproblemowo montuje "records" na JFS

a z NAND nie chce montować tej samej partycji "records".

Oczywiście partycję "timeshift" na ext2 montuje bezproblemowo.

 

Jakie ma znaczenie dla kernela i ewentualnie bibliotek czy się znajduje na nośniku NAND czy na penie czy na partycji hdd?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę zmusić jfs do nagrywania jak ty to zrobiłeś? Sformatowałem pena na jfs etykieta records i nic w opcjach nagrywania podaję ścieżkę do pena ale nic. Na pewno system plików jfs jest lepszy oryginalne nboxy w takim zapisują Polsat też używa tego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem kernel zjfs z tmp dysk sformatowany jfs etykieta records nie widzi nie zamontowany hdd. W systemie w lokalizacja nagrań dysk jest widziany ale nie można  nic zapisać bo pisze niezapisywalny i du.....a !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kolojan

JFS nie jest wspierany i na razie nie jest to w planach w ogóle.

Kernel z JFSem powstał w zasadzie w celach naukowych aby zmierzyć transfery.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że paczki z kernelem są do ręcznej a nie automatycznej instalcji. Jeżeli próbujesz instalowac kernel w Graterlia przy pomocy automatów to raczej od razu daruj sobie JFS. Wsparie JFS jest póki co ZEROWE i nie zanosi się na zmianę tego faktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość alanokolo

To jak z ręki zrobić poroszę tutka.Tak swoją drogą ten kernel z jfs mod daje mi to że od dwu dni zero zwiechów systemu stabilny jak nigdy.Sam ten fakt już mnie napawa optymizmem.Co do stabilności systemu to gdy oglądamy np my tube w tle działa kanał tv i obciąża procka jak hd to bardziej gdy przełączę na kanał który nie działa i wtedy korzystam z np my tube obciążenie jest mniejsze.Tak jest w nc gdy wchodzimy w serwis odłączany jest kanał można by i tu pomyśleć nad takim rozwiązaniem.

 

 

 

Wysyłane z mojego LT18i za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...