Skocz do zawartości

Cichy dźwięk AC3 (downmix)


Gość krzyh

Rekomendowane odpowiedzi

Ten problem już się przewijał ale jakoś nie było rozwiązania. Opisywana była jakaś opcja korekcji głośności ale nie mogę jej nigdzie znaleźć w ustawieniach (chyba już jej nie ma). Czy da się coś z tym zrobić  ? Tuner: NBOX.

 

PS.  Tak na chłopski rozum wydaje mi się, że funkcja downmixu po prostu dzieli dźwięk przez liczbę kanałów, więc jeśli idzie dźwięk stereo przez AC3 to downmix wychodzi znacznie ciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtyczkę trzeba sobie zainstalować. Z tego co kojarzę, to wszystkie te wtyczki potrafią tylko obniżyć poziom głośności, dzięki czemu da się wyrównać poziomy na kanałach.

 

A co do działania downmix: Jak masz 6 kanałów i chcesz przerobić na 2, to w skórcie trzeba posumować (a nie podzielić jak napisałeś) kilka kanałów w jeden, wg jakiegoś ustalonego algorytmu. Jaki jest dokładnie algorytm w nboksie (albo w OpenPLi) nie mam pojęcia. Natomiast próbując logicznie myśleć, to zakładając, że poziom dźwięku na każdym z kanałów jest bliski max, to żeby nie było przesterowana należałoby te kanały osłabić przed zsumowaniem. Skutkiem będzie jednak cichy dźwięk.

 

Tak na szybko: https://ffmpeg.zeranoe.com/forum/viewtopic.php?t=1851 - jest tam napisane, że przykładowo dla ffmpeg domyślnie algorytm jest taki:

 

FL = FL + 0.707FC + 0.707BL
FR = FR + 0.707FC + 0.707BR

 

Autor tego postu na forum napisał, że na centralnym zwykle są dialogi i w efekcie działania tego algorytmu jest za cicho i sugeruje zmianę.

 

A jaki jest w OpenPLi? Już pisałem, że nie wiem. Ale mogę jeszcze dodać, że filmy polskim lektorem często mają 6 kanałów. Czyli do oryginalnego dźwięku na 5 kanałach dodawany jest kolejny kanał z lektorem. I on też jest jakoś dodawany przy dowmiksie do lewego i prawego. Gdyby ktoś się doszukał algorytmu downmiksu, to proszę o info - wtedy moża da się to zmienić. Ale obawiam się, że może to robić procesor (któryś z układów STi) w którym tylko włącza się ta funkcję bez możliwości sterowania parametrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Gość konradwo

A może inaczej. Co jest odpowiedzialne za dekodowanie AC3 z sygnału satelitarnego - jakieś kodeki jak mniemam.

Na komputerach - przy kodekach - jest coś takiego jak wzmocnienie (Gain) - może te kodeki mają jakieś pliki konfiguracyjne w których po downmix'ie można ustawić jeszcze gain np.: +20 ?

Które to są pliki - które biblioteki ?

 

Proszę o odpowiedź osoby od systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość konradwo

te wtyczki - to raczej wyciszają niż wzmacniają - a może się mylę ?


Scalono wiadomość: [time]1469795449[/time]

pogrzebałem troszkę - w image jest pakiet gst-plugins-good - a w nim między innymi:

 

replaygain ReplayGain volume normalization

  rganalysis Perform the ReplayGain analysis

  rglimiter Apply signal compression to raw audio data

  rgvolume Apply ReplayGain volume adjustment

 

czy jest to wykorzystywane w systemie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy widziałeś kiedyś aby strumień AC3/DTS podległa regulacji głośności?

AC3/DTS ma ściśle określone poziomy dźwięku i każdy nadawca MUSI się tego trzymać. Wyjątkiem póki co jest FilmBox.

Przy MPEG jest jak kto chce.

 

Możesz używać dowolnego zaklęcia, ale AC3/DTS jest nie tynkale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...