Skocz do zawartości

Windows 10 - opinie


Gość artur_n

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 136
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czy już ktoś przetestował wymianę dysku na win10 po upgrade?

 

Żonę chyba będę musiał wymienić dysk i nie wiem na co się nastawić :)

W sensie czy instalacja win7 a później win10 czy odrazu win10

 

poczekaj jeszcze trochę na aktualizacje 10ki,

powód w linku http://pclab.pl/news66529.html

a potem stawiaj na świeżo 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Ale o dysku tam nie ma mowy

 

Chcesz ryzykować i uziemić sobie PC, proszę bardzo, ja bym nie ryzykował w świetle tego: "Wśród nich są tacy, którzy unieważnili swoje licencje systemu Windows 10 poprzez zmianę modułów pamięci RAM czy chociażby właśnie zwykłą aktualizację BIOS-a płyty głównej." Dodam do tego, że @tux miał podobne problemy po wymianie karty WiFi w notebooku, więc możesz mieć podobny problem po zmianie dysku.

 

Moim zdaniem należy bezwzględnie czekać do publikacji "Threshold 2" / tej dużej zapowiadanej aktualizacji, ale oczywiście możesz zrobić jak chcesz, tylko potem się nie dziw, jak będą kłopoty i nie pytaj jak z nich wybrnąć, zwłaszcza aktualnie się nie da z nich wybrnąć. Do początku listopada (planowo 2?) możesz chyba poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że HDD się "kończy". Dzisiaj żonie system padł i nie wstał. Płyta ubuntu i live system nic nie pomogła dostać się do plików. Wyciagnalem HDD z lapka, podpialem pod USB i kicha bo żoną założyła sobie hasło i nie mam dostępu do folderu użytkownika. Kombinowanie z nadaniem uprawnień dla folderu nic nie dało. Ale... I to największy szok. Skopiowalem katalog użytkownika na swój komp i co? Wszystkie pliki są :)

 

Co do win10. Jak zmienię dysk na SSD i zainstaluje win10 to albo się aktywuje albo nie. Tak? Dobrze rozumiem?

 

Na tym lapku docelowo był win7 i jest naklejka z kluczem więc jak by co będę mógł zainstalować win7 i upgrade do win10? Dobrze kombinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do win10. Jak zmienię dysk na SSD i zainstaluje win10 to albo się aktywuje albo nie. Tak? Dobrze rozumiem?

 

Na tym lapku docelowo był win7 i jest naklejka z kluczem więc jak by co będę mógł zainstalować win7 i upgrade do win10? Dobrze kombinuje?

 

nie. nie o to chodzi, problem jest z tym, że jeśli win10 już był zainstalowany, to jakakolwiek zmiana powodowała utratę praw do licencji.

 

skoro teraz win7 nie ma (bo dysk padł), to masz następujące: możliwości

1) instalować win7 i potem aktualizować go do win10 (średnio sensowne, ale jeśli musisz mieć system teraz już to nie masz wyjścia),

2) instalować na świeżo win10, ale jeśli dotychczas nie instalowałeś go wcześniej jako aktualizacji, to nie będziesz mógł (nie wdając się w szczegóły) tego zrobić,

3) poczekać do początku października, i wtedy instalować na świeżo win10 (co polecam najbardziej), wtedy przyjmie klucze od win7/8.x,

4) ewentualnie na parę dni zainstalować win7 by pracować, jak wejdzie aktualizacja win10, usunąć win7 i na świeżo postawić win10.

 

osobiście jestem za opcjami 3 lub 4, bo minimalizujesz ryzyko, że jakieś "śmieci" z win7 będą dawały efekty uboczne w win10.

aha: OBOWIĄZKOWO pierwsze co masz zrobić, to WYŁĄCZYĆ automatyczne aktualizowanie STEROWNIKÓW przez windows update w win10

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Tak myślałem.

 

Ale i tak żoną stwierdziła żeby nie naruszać budżetu i zostawić jak jest więc tylko system zainstaluje ponownie a z czasem kupi się SSD do jej kompa

 

Jeszcze przeoram dysk by sprawdzić błędy i postawie tymczasowo. Najważniejsze były dane ale teraz żoną ma nauczkę że jak kiedyś jej kupilem pena to po coś on jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź HD przy pomocy Smart. Tak na wszelki wypadek.

 

popieram.

jeśli system się sypnął na HDD, to jest to bardzo zły znak, który może świadczyć o tragicznym stanie dysku. osobiście ja bym taki dysk traktował mocno podejrzliwie i w możliwie jak najkrótszym terminie utylizował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. I to właśnie chcialem zrobić ale żoną zadecydowała inaczej. Już nawet sprawdzilem że w sklepie od ręki był by goodram 128gb za 199PLN

 

 

Sprawdź HD przy pomocy Smart. Tak na wszelki wypadek.

 

To właśnie się robi

 

Jeszcze jedno pytanko.

 

Zauwazylem że u żony jest domyślnie w biosie wybrane legacy. Gdzieś kiedyś czytałem że jak jest możliwość zmiany na UEFI to lepiej zmienić na UEFI.

 

Tak?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm UEFI, tendencyjny wynalazek w założeniu dobry a w realu to z systemami innymi niż mikrosyf lub dziwnie zadziałąć.

 

np. Ubuntu 14.04 w Packard Bellu w trybie UEFI ma tak , żę odwrotnie działąją klawisze rozjaśniania ekranu. W innych sprzętach na jakich instalowałem było okay a ty nie. W trybie legacy klawisze działąją okay. W windzie też okay.

 

Także takie sobie to to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Win7 musisz mieć specjalną wersję Win7.

Dla Win 8/8.1/10 już nie. Czy coś Ci to da? Na obecnym etapie raczej nie zauważysz różnic. Inaczej będzie jak sprzęt będzie niał prawdziwe UEFI a nie to z okresu jaki jeszcze mamy czyli przejściowego. UEFI ma w założeniu mieć informacje co ma komp, w jakiej kolejności ładować sterowniki itp. W efekcie jak tak się kiedyś stanie i system będzie w stanie wykorzystać tą informację to będzie ładowanie systemu z prędkością światła.

Po tym jak już system wystartuje to różnicy nie będzie ŻADNEJ.

Na razie UEFI można opisać tak - Manager programów służących do załadowania systemu operacyjnego :) Właściwym ładowaniem systemu zajmuje się dedykowany bootloader.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uefi to w źródłach wynalazek Intela. W tym Packard Bellu ENTF71BM o którym pisałem był preinstalowany Win8. Wyfrunął z dysku w ciągu 30 sekund po pierwszym odpaleniu. Ubuntu odwraca rolę klawiszy jasności więc zgłaszam problem z Ubuntu i uefi do Packard Bella a oni na to że z Windą działa. No kur... czy dzisiaj intel=mikrosyf?

 

Zwróciłem PackardBella do sklepu z tytułu rękojmi. Nie było informacji "laptop to użycia z mikrosyfem only". 

Nie mam czasu na szarpanie się z Packardem sprawność uefi.

Poszedłem w Della i 300% kompatybilności teraz jest ze wszystkim.

Dell dzieli przepaść "in plus" od HP, Acerów, Vaio i Lenovo razem wziętych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jak piszemy to mogę zareklamować HP ale jeden model konkretny - HP 250 G3 z Intel N3540.

4 rdzenie fizyczne, 100% pasywne chłodzenie. Po włożeniu SSD błoga cisza :)

100% kompatybilności z Linux/Win8.x/Win10.

UWAGA - od razu do wymiany WiFi. Jakiś pacan wpadł na pomysł, że właduje jakiegoś Ralinka. Karta w standardzie N sprowadzająca ten standard w praktyce do przepustowości w standardzie B.

Najważniejsze w tym modeli - podkreślę raz jeszcze - jest PASYWNE CHŁODZENIE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin

Mam na zbyciu 2 dyski 7 mm . Toshiba 320GB MQ01ABF032. Nówki, nalot kilkanaście-kilkadziesiąt  godzin ale bez gwarancji bo wyjęte z urządzeń. Smart potwierdzi wiek. Cena 120

 

@tux

Ja reklamuje Della E5430 i3-3210/2,5, 4GB,hdd 320. Kozak do roboty w polu. Dopadłem poleasinga w gwarancją Della jeszcze 12 miesięcy :) za uwaga.... 1000 pln. Rozbudowałem go o kolejne 4GB (teraz z 8GB wirtualki win7,8,10 mi nie groźne)  i wewnętrzny oryginalny modem 3G miniPCI za uwaga ... 29 pln z alledrogo. Aero2 ma się w nim dobrze. Jedynie wifi Broadcoma poszło do wymiany na Atherosa. Broadcomy są dziwne. Niby 802.11abgn ale na sterownikach broadcom-sta-dkms działają tylko kanały amerykańskie 1-10. Nie lubię smyczy i wymieniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak tak reklamujemy to ja polecam dell inspiron 7720

 

I7

8gb RAM

Odrazu HDD wyleciał na drugi slot (tak, dwa dyski można tu wsadzic) i dalem SSD plextor pro

Matryca 17" full HD

Można jeszcze na sam system dać np mSATA więc łącznie może być 3 dyski.

Resztę można poczytać na necie

 

Drugi też jest dell ale z nim właśnie walcze i nie polecam :)

 

Ale to już jest 13" więc dla mnie za mały.

 

@pppp to są zwykle HDD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin

Co do hdd z przemysłówki to byle G tam nie dają. Tam nie opłaca się oszczędzać

 

Swego czasu dawali w mojej branży 80GB fujitsu.

Tux potwierdzi

Do dzisiaj u niego pewnie pracują a tamte jak mu dawałem to były z nalotem  :)

 

 

Oj nie ładnie... SCALONO

 

@marcin

Pamiętaj że talerz pada powoli i zorientujesz się ze coś nie tak. tak jak teraz

SSD pada natychmiast i prze.... jest potem.

 

Puki co SSD mnie nie zachwyciły. Po mojemu topowe rozwiązania sa za drogie a budżetowym brakuje sporo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin

Nie ten 80GB :)

Ten co mam do @pppp to nawet ma sieczkę w SMART. Sieczka jest ale dysk pracuje jak złoto :)

 

Co do Della zgadzam się. Tylko póki co nie namierzyłem pasywnego. Mam osobiście E6410, E4310, E6320 i nie narzekam. Może poza jednym :) E6410 i E4310 mają deklasującą wszystko nowsze kartę dźwiękową. Jak ktoś lubi słuchać muzyki, ma dobre słuchawki a źródło to co najmniej FLAC to....to sam będzie wiedział o czym piszę.

Ten HP co podałem wyżej to chyba jedyny taki przypadek co widziałem. Pasywny cały. Fajnie się kompiluje coś na 4 rdzeniach w nocy i CISZA. Nic nie wyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tux potwierdzi, że to ten to jak najbardziej ja potwierdzam, że na chodzie. Siedzi w ESI ale miejsca mi już brakuje na nim i myślę o większym.

 

Masakra, powrót do win7 - nawet sterowników do wifi nie ma w sobie i muszę ciągnąć. Tzn kopiuje stery bo ja używam SDI_Update które polecam. I fajne jest to, że to są same stery bez zbędnych śmieci w postaci aplikacji. Chociaż nie ukrywam, że czasem przydał by się jakiś updater co ma też w sobie aplikacje bo np czasem trzeba zarządzać touchpadem lub ma np jakiś dodatkowe funkcje i trzeba szukać wtedy programu ze sterownikiem. Czy też w niektórych przypadkach stery wraz z aplikacją do WiFi. No ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieczka w smart bo barany wyłączali diwajsa na żywca (bez zamykania systemu) codziennie przez 2 lata. diwajs stwierdzil ze takiego smarta juz więcej  nie zniesie kazał wymienić hdd. Tak więc  kilka sztuk 80gb mi

zostało na chodzie. Pecetom jakoś to nie przeszkadza:)

 

Obecnie mam takie "nielubiane" 160gb hitachi. 320 mam nówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasywny cały.

 

Miałem kiedyś 10" samsunga jakiegoś - dostałem w robocie w nagrodzie ale Atom tam nie domagał i po ponad roku sprzedałem. W sumie na nim siedział tylko ubuntu ale i tak jakoś ten atom mi nie przypadł - a teraz Atomy wkładają do telefonów. Jak ten świat wariuje. Chociaż sam mam teraz telefon który został okrzyknięty przez wielu jako grzejnik (Snapdragon 810 - OnePlus2) ale ja jakoś nie odczuwam tego nadmiaru ciepła.

 

SMART

 

Podeślij mi jakiegoś SMARTa pod windowsa bo ja za każdym razem ubuntu live odpalam ale zostawił bym sobie na zawsze pod windą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin

polecam do virtualki i nie tylko

Debian 8 mate live lub Ubuntu 14.04.2 mate live + scrypty co załaczam

 

Lajfy instalujesz na hdd jako stałe systemy. Prowadzi za rękę. W skrypcie dla Debiana najpierw musisz dać su,visudo i dopisać sie do sudoersów. Przelogować się i odpalic skrypt. W ubuntu tego nie ma bo tam każdy może być sudoersem.

 

Polecam, Skrypty automatyzują ujarzmienie linucha dla przeciętnych użytkowników. Po tym to juz tylko przyjemność z używania. Może akurat zatrybisz :)

 

Postawienie systemu od A do Z wypasionego i aktualnego to góra 2h i to zależy od łacza internetowego

Debian_8_Mate_tweaks.sh.zip

Ubuntu_14_Mate_tweaks.sh.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Dam radę ale myślałem że będzie na win :)

 

Żonie zostawiam win7. Wyszedlem na stronę dell i okazało się, że ten jej laptop nie został przetestowany pod kątem win10 a jak już zainstalowalem win10 to znowu system zgasł na starcie więc gdzies tu może być problem. Stery na win10 były aktualne ale coś widocznie mu się nie podoba więc niech siedzi win7 chociaż zrobię update by na przyszłość mieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Brak mi pomysłów. Na 7 wszystko działa. Na 10 po pierwszym update i uruchomieniu stanął.

 

jeszcze raz wolno i wyraźnie

1. instalujesz na czysto czy na siódemkę?

2. jak na 7kę, to napiszę "a nie pisałem".

3. jak 10 ci się instaluje a potem w trakcie jakiś aktualizacji ci się wiesza, to znowu "a nie pisałem"? pisałem, żeby wyłączyć automatyczne aktualizowanie sterowników,

Control Panel -> Devices and Printers -> prawoklik na komputerze ->

Device installation settings -> No, let me choose what to do

 

jak to będzie brzmieć w wersji pl, to nie wiem, a chwilowo nie mam jak sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalowalem czysta 10. Po pierwszym ponownym uruchomieniu zwiecha i stoi. Dioda dysku nawet nie miga. Stąd bralem pod uwagę uszkodzenie dysku. Co ciekawe. 10 latała odkąd tylko dało się zrobić update z 7 czyli praktycznie od początku. Instaluje raz jeszcze 10 na legacy. Zobaczymy co będzie.

Dla ścisłości. Windows Update czy z wygenerowanego wcześniej (kiedyś tam) Pena aktualizujesz?

Na razie update że świeżo zainstalowanej 7 nie zrobiłem bo coś Windows update wolno działa. Raz jeszcze instaluje 10 na czysto na legacy. Instaluje z obrazu nagranego na płytę i ściągniętego dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...