Skocz do zawartości

Dysk ponownie trzeba zainicjować, a jeszcze wczoraj było OK.


Gość gregoryfx

Rekomendowane odpowiedzi

Gość gregoryfx

Witam, posiadam nBox'a BSLA z Graterlia  OS 2.0.0 RC1 jak do tej pory wszystko działało znakomicie... jednak dziś jest problem z dyskiem.

Nagle po uruchomieniu tunera dysk trzeba zainicjować  :o . Brak dostępu do wszystkich nagrań, ponownie uruchomienie tunera nic nie dało...

 

Nie chce ponownie inicjować dysku, bo z pewnością stracę nagrania. Miałem na dysku kilka ciekawych nagrań czy mogę w jakiś sposób je odzyskać? Podłączając go pod PC?

 

Dlaczego naglę dysk stracił system plików? Jest on widoczny, jednak tak bez systemu plików... Czyżby skończył swój żywot?

 

 

Bardzo proszę o pomoc z odzyskiem kilku nagrań.

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opkg jest narzędzie testdisk ... może uda Ci się coś odzyskać.

 

A czemu straciło? Restart przez wyciąganie wtyczki jest bardzo pomocny w takim uszkodzeniu. [czytaj: system plików może ulec uszkodzeniu, jeżeli system nie jest prawidłowo zamykany, czyli np. kiedy jest restartowany przez wyciąganie wtyczki z gniazdka albo przez reboot -f]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregoryfx

Jeżeli chodzi o test disk, to albo ja coś nie tak robię ale nie chce przejść testu z powodu iż najpierw trzeba zastosować system plików, tak jak z nowym dyskiem.

 

Restarty wykonałem i nadal to samo :(

 

Wcześniej z dyskiem problemów żadnych nie było...

 

Mogę liczyć na pomoc, albo gdzie ją mogę szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość gregoryfx

  • Czy cfdisk /dev/sda coś pokazuje?
  • Czy fsck widzi partycję?

EDIT tux:

Czy na pewno masz: Graterlia  OS 2.0.0 RC1? Nic nowszego?

 

 

Witam, przepraszam że tak późno, ale nie miałem w ogóle czasu przez te dwa tygodnie.

 

  • Niestety po wpisaniu komendy fdisk /dev/sda ukazuję się komunikat: /$ cfdisk /dev/sda -sh: cfdisk: not found
  • Użycie komendy fsck również nie daje żadnych rezultatów (brak odpowiedzi)
  • Sprawdziłem dokładnie i mam Graterlia  OS 2.0.0 RC1.

Po wpisaniu df -h również nie ma żadnego dysku.

Jedynie na tunerze widać że jest podłączony dysk 250GB w opcji DYSK, gdybyśmy chcieli go zainicjować ponownie.

 

 

Nie ma innej metody aby dostać się do dysku? Zapewne dane są zapisane tylko dysk stracił system plików :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy na dyskach naprawiają się same tylko do pewnego momentu. Przy poważniejszych uszkodzeniach trzeba zacząć myśleć.

 

Już raz wspomniałem: Pomocne może być narzędzie testdisk: http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

 

Wersja na SH4 jest w opkg, ale jak masz tak stary system, to może będziesz musiał ściągnąć go osobno z tego adresu http://graterlia.xunil.pl/repodata/release/sh4/ albo zrobić aktualizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregoryfx

Dziękuje za odpowiedź.

 

Szczerze powiem nie wiem jak mam użyć programu testdisk, jak go uruchomić... Szukałem w FAQ jednak tam informacji o tym programie nie było :(

Pobrałem z podanej strony "testdisk_6.14-1_sh4.ipk" rozmiar 540K. Skopiowałem do tunera i zainstalowałem po przez Dream Explorer. Dalej nie wiem co mam zrobić jak uruchomić program?

Zdaje sobie sprawę że to zapewne banalna sprawa, nic mi nie przychodzi do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregoryfx

Z tego co widzę, to poradniki są skierowane do podłączonego dysku bezpośrednio do komputera. Niestety ja nie znalazłem poradnika gdy dysk siedzi nam w nbox i przez sieć naprawiamy dysk.

Czyli rozumiem to jedyna opcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregoryfx

Przeprasza.

Czym sie w tym momencie rozni box od kompa?

 

Niestety nie jestem tak obeznany, aby swobodnie poruszać po tym środowisku. Dlatego nie wiem jak mógłbym uruchomić program na nbox i naprawić dysk twardy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voyteckst

Będziesz się musiał doszkolić, bo tutoriali jest mnóstwo na sieci. Krok po kroku Ci nikt nie powie, bo musiałbyś tu wklejać wynik każdej operacji.

 

Sent from mobile

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, ja nie mam nikogo kto mógłby mi pomóc odpalić Testdisk i spróbować naprawić dysk i odzyskać system plików bez formatowania i utraceniu danych z dysku.

 

Rozumiem że nie jest to łatwe, ale w dzisiejszych czasach pomoc zdalna jest możliwa... TeamViewer itp.

 

Oczywiście za usługę zapłacę nie ma problemu, tylko chciałbym abyś mi pomógł naprawić tuner abym w pełni zaczął funkcjonować

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...