Skocz do zawartości

NAND czy USB


Gość artur_n

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przeglądałem forum i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na dręczące mnie pytanie.

Na dzień dzisiejszy korzystam z softu na USB lecz czasem doskwiera mi niestety brak wolnego portu.

Wiem że można uruchomić drugie USB po dolutowaniu kilku elementów ale nie w tym tkwi problem.

Proszę o wypowiedzenie się co do szybkości działania i ewentualnej awaryjności USB i NAND.

Pomińmy temat wielkości wewnętrznej pamięci.

 

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk to takie ustrojstwo, co zostało wymyślone, aby cały czas się kręciło. Działa w Waszych komputerach i nie przeszkadza. :P

Przy przejściu w czuwanie powinien się tez uśpić. Więc zamiast kombinować z penami, hubami itp, itd, najrozsądniej jest użyć hdd. Co najwyżej trzeba go lekko wygłuszyć, żeby nie był słyszalny.

No i początkowo była informacja "czasem doskwiera mi niestety brak wolnego portu." Czy aby korzystanie z dysku po sata nie rozwiązuje też tego problemu? ;)

 

p.s. Dla tych co nie mają dysku i korzystają z NAS-a: można kupić interfejs sata do karty CF. Wsadzamy takie coś zamiast dysku i mamy i cicho i wolne usb. Działa super. Własnoręcznie przetestowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak kolego masz rację. Niestety mój dysk jest dość głośny. Trafi się w bardzo dobrej cenie to zakupiłem jest to WD Black 1TB 7200rpm/s. Wpadłem na pomysł aby postawić system na pendrive i przeznaczyć drugą partycję na timeshift.

 

Wówczas dysk pracował by jedynie przy nagrywaniu i odtwarzaniu.

 

Da się przygotować dysk do instalacji softu nie tracąc danych z niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z penów z stej serii co podałem ma bardzo ładne parametry realne. Przede wszystkim odczyt i zapis sekwencyjny oraz dużej ilości mniejszych plików.

 

 

Co do tego co napisałem @j00zek → nie można się nie zgodzić z tym. Fakt - niektóre HDD są niezbyt ciche, jednak jak się dobiera dysk do A/V to nie poprzez kryterium NAJSZYBSZY a najcichszy + praca ciągła. W tym drugim przypadku można znaleźć fajne Hitachi 500GB z poziomem hałasu tak małym, że słychać go co najwyżej z odległości 50cm. Takie HDD nie dość, że szybkie będzie to jeszcze wolny port USB gwarantowany.

 

 

Da się przygotować dysk do instalacji softu nie tracąc danych z niego?

Wszystko się da. Przy czym WD Black to nie dysk do A/V. Lepiej jednak go zmienić póki jeszcze za dużo danych na nim nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem fajną opcją był by timeshift z pendrive. Zakupię tego SanDisk-a podzielę na partycję jak mi radzono.

 

1. Partycja: system

2. Partycja: timeshift, epg

 

PS. Jak przenieść EPG na USB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@artur_n:

 

Mój system stoi na strasznie powolnym ustrojstwie o nazwie DT Micro ... bo był mały i tani :P

 

Szybkość ... no jak grzebię po ssh, to jest czasami bardzo wolno, ale przy normalnym klikaniu pilotem działa. A jak się po prostu ogląda ... to już wcale nie ma problemu.

 

Czemu w ogóle pendrajw: No bo jak mi padnie, to w NOR mam zapasowy system, w którym nie grzebię. W razie czego odtworzę system na pendrajwie mając cały czas działający tuner.

 

Problem braku portów USB załatwiam przez HUBa.

 

Oczywiście jak chcesz mieć szybko, to poszukaj dobrego pendrajwa - poza podanymi może np. DT R3.0 Kingstona.

 

No i ten Black ... to faktycznie nie jest dysk do tunera :( Za dużo prądu i za ciepło :( I za głośno też ?

 

PS. Co do timeshifta na pendrajwie - próbowałem, bez zachwytów :( Ale też nigdy niczego szybkiego do portu USB nie podłączyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem Black nie jest najlepszy do tego celu ale mam go za kwotę 70zł więc jak na dysk 1TB o przebiegu 3500h to całe nic. Chętnie go zamienię na jakiś 1TB ale 5400rpm/s.

 

Pozatym stary przepracowany Seagate 250GB był głośniejszy od tego WD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Device Model:     HGST HTS545050A7E380
Serial Number:    TM85G3G802AALT
Firmware Version: GG2OAC90
User Capacity:    500,107,862,016 bytes
Device is:        Not in smartctl database [for details use: -P showall]
ATA Version is:   8
ATA Standard is:  Not recognized. Minor revision code: 0x28
Local Time is:    Wed Dec 17 17:01:23 2014 CET
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

Ja mam tego. CO prawda 500GB ale cena była rewelacyjna bo za nowego na gwarancji 2 lata dałem 115zł

Nie jest to dysk A/V ale za tą cenę nie narzekam. Najważniejsze to jego poziom hałasu. Poszukaj PDFa w necie. Myślę, że się zdziwisz - to co napisali to prawda!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to ująć...

To, że dysj jest 4,5 czy 2,5 dzisiaj nic nie znaczy pod względem hałasu. Popatrz na WD Green.

Przy czym 2,5" polecam nie tyle dlatego, że akurat 3,5 jest złe a dlatego, że dużo nowych tunerów ma miejsce na 2,5", np. ESI czy UHD. Będzie bardziej przyszłościowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli SSD to z całym szacunkiem tylko konkretne modele Samsunga (ale tu już tylko konkretne) albo INTEL. Chyba, że na danych Ci nie zależy.

Każdy z dysków może paść, to prawda. Ale przy SSD jest to krytyczne dlatego, że jak pada to zazwyczaj w 100%

Intel może nie ma osiągów na najwyższym poziomie ale za to ma produkty trwałe. Samsung ma wyśrubowane parametry, ale trudno już kupić te, które mają odpowiedni hardware - cena ponad wszystko.

 

 

Osobna sprawa na ile szybciej będzie działał BOX. Przy HDD w kieszeni po USB myślę, że około 1/2 szybciej ale nie podczas normalnej pracy a najwyżej ładowaniu/przełaadowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lapku mam i nie narzekam:

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family:     Intel 520 Series SSDs
Device Model:     INTEL SSDSC2CW120A3
Serial Number:    CVCV430205MF120BGN
LU WWN Device Id: 5 5cd2e4 04bd34d43
Firmware Version: 400i
User Capacity:    120,034,123,776 bytes [120 GB]
Sector Size:      512 bytes logical/physical
Rotation Rate:    Solid State Device
Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is:   ACS-2 T13/2015-D revision 3
SATA Version is:  SATA 3.0, 3.0 Gb/s (current: 3.0 Gb/s)
Local Time is:    Wed Dec 17 20:42:59 2014 CET
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli SSD to z całym szacunkiem tylko konkretne modele Samsunga (ale tu już tylko konkretne) albo INTEL. Chyba, że na danych Ci nie zależy.

Każdy z dysków może paść, to prawda. Ale przy SSD jest to krytyczne dlatego, że jak pada to zazwyczaj w 100%

Intel może nie ma osiągów na najwyższym poziomie ale za to ma produkty trwałe. Samsung ma wyśrubowane parametry, ale trudno już kupić te, które mają odpowiedni hardware - cena ponad wszystko.

 

 

Osobna sprawa na ile szybciej będzie działał BOX. Przy HDD w kieszeni po USB myślę, że około 1/2 szybciej ale nie podczas normalnej pracy a najwyżej ładowaniu/przełaadowaniu.

 

Z całym szacunkiem, ale trochę przesadzasz. Tak samo jak dyski talerzowe dobiera się pod zastosowanie, gdzie nikt przy zdrowych zmysłach nie zrobi "magazynu danych" na dysku 10000 obr/min, tak samo powinno się dobierać SSD do zastosowania. Do celów domowych większość SSD "da radę" i nie powinna paść, zanim użytkownikowi się nie zachce zmieniać go na większy/szybszy. Do zastosowań nietypowych - tu już nie ma zmiłuj się, trzeba uważać co się kupuje, bo niewłaściwie dobrany dysk może zostać zajechany w pół roku.

 

Wracając do wątku i pytania, zależy czy to SSD ma robić za system dla odbiornika, czy za system + "dysk" na nagrania, bufor do timeshit itd. W pierwszym przypadku nie trzebaby przesadzać wybierając, koncentrując się jednak na tym, by dysk miał możliwie jak najlepszy IOPS czyli ilość operacji na sekundę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej było pisane o TS i o systemie. Dlatego raczej Intel. Mają dużą ilość zapisów i nie robią problemów z GW.

Jeżeli tylko System - nic więcej - to w sumie cokolwiek byle było. I tak będzie lepsze pod Pendrive z ilością operacji na małych plikach a takie tu są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku SMART proszę o opinię.

 

Opinia Ludwika: "nie mam uwag", a już całkiem poważnie, dysk wyraźnie mało używany. Ja przy przeszło 2x krótszym czasie pracy na nowo zmienionym SSD (1491 godzin / czyli 62 dni) mam zapisane 574GB, wypadku twojego dysku to jest 320GB i 3764 godziny pracy czyli 156 dni. Przy czym uwagę należy zwracać nie na ilość godzin pracy, tylko ilość zapisanych danych, a ta jest lepiej niż dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja teraz lekko odejdę od bieżącego wątku i wrócę do źródłowego pytania. Może ma ktoś doświadczenie i może się wypowiedzieć na temat różnicy w prędkości działania i ładowania systemu na NOR w ESI88/DSI87 i na USB dajmy na to SanDisku o którym wspominał @tux? Jak wiadomo NOR jest wolniejszy od NAND... Będzie to jakaś sensowna różnica czy nie warto zawracać sobie głowy? Dodam że zajęty slot USB nie jest dla mnie żadnym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...