Skocz do zawartości

Głowica BZZB


Gość slawera

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytań, na które nie znalazłem tutaj odpowiedzi.

Czy głowica z BZZB jest bardziej czuła od tej z BSKA?

Zmieniając ją tylko zyskam na mniejszej ilości wydzielanego ciepła (i zużycia prądu)?

Czy pozostanie mi wskaźnik BER po zamianie głowicy?

Jakie najmniejsze SR jest w stanie odebrać BSKA, czy zmiana głowicy w tym też coś zmienia?

Nazbierało mi się trochę tych wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BZZB to podwójna głowica, BSKA pojedyncza. Może chodzi Ci o porównanie BZZB i BSLA?

 

Podobno czulsza, ale po wymianie BSLA -> BZZB jakoś specjalnie poprawy nie odczułem ... efekt placebo nie zadziałał, a pomiarów szczegółowych nie robiłem.

 

Nie mierzyłem zużycia prądu. Ale jeżeli nie zrobiłeś literówki, to raczej na rachunkach nie oszczędzisz wkładając dwie głowice zamiast jednej.

 

BER z głowicy BZZB mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Literówka BSLA miało być. Przepraszam za zamieszanie.

Na allegro napisali, że czulsza, ale może to tylko chwyt reklamowy :)

Lubie sobie poobracać anteną, wymieniam konwerter bo mam już stary (szumi trochę), a dodatkowo na niektórych satelitach mam niski poziom sygnału, pomimo dobrego ustawienia anteny 1,1m (siłownik i paramount poprawiałem ostatnio). Więc szukam sposoby na lepszy odbiór.

Męczy mnie jeszcze ten SR, wpisać można mało ale mam wrażenie, że nie ma efektu no i strasznie wtedy "drepcze pingwin". Nie znam granicy SR dla tej głowicy.

___EDIT___

 

Jeśli chodzi o tuner STB0899 to jak na razie najniższe:

PalestineTVSNG2 53°E 11519 H to Symbolrate 1085 a zaraz obok 11044 TV-3 Symbolrate 44950

Wymieniłem konwerter na Invacom SNH-031, trochę polepszyło słabsze sygnał

 

Bije się z myślami czy warto wymieniać na tuner z BZZB :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowica BZZB jest na STV090x

Głowica BSLA na STV899x

 

Czy jest różnica? hmm...

  • STV090x grzeje się zdecydowanie mniej - tak z 50%;
  • STV090x ma lepszą czułość - zdecydowanie - choć zauważalne mocno będzie tam gdzie jest mniejsza antena lub mniej precyzyjnie ustawiona;
  • STV090x ma pełną obsługę UNICABLE!, STV899 NIE MA TEJ FUNKCJ!
  • STV090x ma mniejsze zapotrzebowanie na prąd.

Poza tym co wymieniłem obie głowice lepiej się spiszą.

Co do samego BZZB - dla mnie jest lekko szybszy. Dlaczego? Może dlatego, że ma lekko inną sekcję zasilania choć niby jest to 1:1 płyta z BSLA. Są też wersje z wiatrakiem od dołu a nie z tyłu. Te serie charakteryzują się o wiele cichszą pracą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem też informacje iż STB0899 najniższy SR to 400, a w STV0900 -270.

Można kupić samą głowicę, i zapytałem sprzedawcę czy jest sens. Napisał mi, że szkoda zachodu.

Niektóre transpondery ( z innych niż HB bo tu jest wysoki poziom sygnału) odbieram słabo kilka dB, więc nawet 2dB więcej to już się opłaca.

Na razie nie mogę zmienić anteny.

 

(...)

  • STV090x ma lepszą czułość - zdecydowanie( ...)

To nie są tylko wskazania na wyświetlaczu, ale faktycznie lepsza czułość? Jeśli tak, to jest rozwiązanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki teściu nie zakupił 28xx miał BSKA a potem BSLA. W międzyczasie wymiana konwertera na Unicable i KUPA - nie działa. Nastąpiła zmiana na BZZB i stwierdzam, że to nie cyferki. Ona jest czulsza. Jednak nie na tyle by naprawić złą instalację antenową - tej jak wiadomo nie naprawi nic poza naprawą jej samej.

Jeżeli cena głowicy jest niewielka to zalecam podmianę. Powinno być lepiej. Jednak zaocznie nie dam gwarancji, że na Twoje problemy głowica z BZZB pomoże.

 

U teścia po wymianie na 28xx skończyły się pielgrzymki, że coś nie działa, że sygnał skacze, że kanał nie odbiera itp. Zapomniałem, że on ma w ogóle TV-SAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na zmianę głowicy  STB0899 na STV090

Przed wymianą podłączyłem watomierz, taki domowy do gniazdka, dokładność +/- 0,5W, do testów jest ok.

Tuner BSLA z dyskiem 2.5 cala 1T WB Blue, tak dla jasności.

 

STB0899 ---> Start  19-20W, Praca na S1 21.5W Praca na S2 24W STAND BY 19-20W- nic nie oszczędzamy w tym trybie...szkoda :|

STV090 ---> Start  12-14W, Praca na S1 12W Praca na S2 14W STAND BY 12-14W - j.w.

Dysk jak pracuje to +2W jak rusza to nie wiem, bo ten miernik nie pokazuje od razu zmian, tylko powoli odświeża wynik.

Wniosek oszczędzamy około 6W, po zmianie głowicy (rocznie 51.8 kW/h ... )

 

Teraz to co dla mnie najważniejsze, czyli poziom sygnału (nie jakość!)

Antena 1.1m na polarmouncie (wiekowa ponad 1o lat duże luzy...wiosną do naprawy/wymiany), konwerter Offsetowy Invacom SNH-031 miejsce okolice Kostrzyna nad Odrą.

Satelita: Program-> STB0899-> STV090

Hot Bird: TVP1 HD  31%->  67%

Hot Bird: Polonia SD 44% ->68%

45°E Kino Nowa 33% -> 69%

53°E Palestine 42% -> 69% i uwaga czas oczekiwania na pojawienie się obrazu to około 4 minuty a teraz natychmiast (niskie bitrate ma ten program!)

12.5°W KTO 43% -> 60%

18°W KTO  34% -> 70%

 

Wniosek Karta pracuje lepiej, przy niskim bitrate szybciej się wstraja, mniej szatkuje na słabszym sygnale, a dodatkowo mniej zjada mam prądu.

 

Wczoraj naprawiłem mój stary BSKA (modowany na BSLA ale z jedną głowica) Już nie będę porównywał tak dokładnie czułości głowicy, ale jest mniej więcej zamiast 31% jak wcześniej napisałem, na podwójnej STB0899 ( w BSLA ) jest  40% na TVP1HD, czemu tak jest nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na zmianę głowicy  STB0899 na STV090

Przed wymianą podłączyłem watomierz, taki domowy do gniazdka, dokładność +/- 0,5W, do testów jest ok.

...

 

Mam pytanie/prośbę nie związaną z tematem. Mógłbyś sprawdzić, ile pobiera Twój tuner w trybie "moderate standby"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na zmianę głowicy  STB0899 na STV090

Przed wymianą podłączyłem watomierz, taki domowy do gniazdka, dokładność +/- 0,5W, do testów jest ok.

...

 

Mam pytanie/prośbę nie związaną z tematem. Mógłbyś sprawdzić, ile pobiera Twój tuner w trybie "moderate standby"?

 

o to samo właśnie chciałem zapytać :) Jeszcze co do moderate - wygląda na to że tak czy inaczej spory procent poboru prądu to głowica, czy można ją w jakiś sposób SW wyłączyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to samo właśnie chciałem zapytać :) Jeszcze co do moderate - wygląda na to że tak czy inaczej spory procent poboru prądu to głowica, czy można ją w jakiś sposób SW wyłączyć ?

 

To jest bardzo dobre pytanie, na które odpowiedzi nie da się szybko udzielić. W wypadku komputerów PC i kart tv-sat, karty do niedawna produkowane ciągle zasilały konwerter, niezależnie czy było to potrzebne czy nie. Karty dostępne od około roku z górką posiadają funkcjonalność nazywaną (m.in.) LNB-off polegającą na wyłączeniu zasilania konwertera gdy nic nie jest odbierane. To, czy to samo można zrobić z odbiornikiem zależy od tego czy 1) konstrukcja sprzętu to umożliwia oraz 2) umożliwiają to sterowniki. Zgłębimy temat, ale niczego nie jesteśmy w stanie obiecać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j00zek co to znaczy "moderate standby", jak się go uruchamia?

AbrahaM nie widzę problemu.

 

Tak przy okazji nie mamy wskaźnika w dB tylko w % w STV090x, trochę szkoda.

Czy to wina softu czy głowicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slawera

 

W Ustawienia->System->Interfejs GUI jest opcja "Pokaż SNR w procentach zamiast w dB" która standardowo jest ustawiona na NIE. A więc wystarczy przełączyć

 

EDIT: właśnie mamy błąd - jest na nie a pokazuje w % a jak na tak to w db. Chyba trzeba zmienić na "Pokaż SNR w db zamiast w procentach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym wygląda przeróbka? Czy to tylko wymiana głowicy i to wsio?

Dokładnie, kilka śrubek wyjęcie tylnej ścianki (uwaga 2 śrubki przy wtyczkach) i później samą katrę z gniazda i włożenie nowej.

Nawet nie trzeba nic skanować/ustawiać.

Jak jest ustawie pokaż dB to pojawia się puste i db i przełącza się na procenty. Da się bez tego żyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...