Skocz do zawartości

Tuxtxt (telegazeta)


mickey

Rekomendowane odpowiedzi

Właściwie to ten plugin jest w freeboxie mod by tux (obecnie do ściągnięcia), ale mnie denerwowało wiecznie, że nie ma polskich liter w telegazecie Poszperałem trochę i w końcu mi działa Ogólnie to ten plugin jest częścią OpenPLi i wycinanie go nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Poza plikami w /usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/ zawiera jeszcze kilka innych plików - większość jest poza tym katalogiem

 

Plugina da się jakoś konfigurować z pilota, ale w tym momencie ja nad nim nie panuję B-)

 

BTW: Gdyby ktoś panował nad konfiguracją z pilota to niech napisze instrukcję. Menu wywołuje się przyciskiem SETUP - czasami wyskoczy, ale potem dalej nie wiem co robić

 

Żeby telegazeta była po polsku to trzeba zmienić 2 linie w pliku /usr/tuxtxt/tuxtxt2.conf:

AutoNational 0

NationalSubset 8

Domyślnie jest "AutoNational 1", ale przynajmniej u mnie nie działa poprawnie A 8 w drugiej opcji to właśnie język polski.

Do tego trzeba jeszcze zmienić wpis:

UseTTF 0

Wtedy włączona zostanie czcionka otb, która zawiera polskie znaki. Czcionka używana w trybie TTF niestety nie posiada polskich ogonków i kreseczek, więc nawet zmiana języka nie pomaga. Na forum OpenPLi człowiek podpisany jako blzr udostępnił jednak font z ogonkami, który załączam poniżej. Rozpakować do /usr/share/fonts i wtedy może zostać UseTTF 1

 

Załaczam też kompletną paczkę: pluggin, biblioteki, czcinki i konfiguracja. Biblioteki z wersji 8.2.1 z 14.04 i nie wiem czy na nowszych i starszych wersjach systemu można całość bezkarnie rozpakować.

plugin_Tuxtxt.tar.gz

tuxtxt.ttf.gz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

W załączniku tylko plugin, czcionka i plik konfiguracyjny, bez bibliotek, o których pisałem wyżej ... zakładam, że są w systemie. Wersje G1 i G2 różnią się tylko położeniem pliku konfiguracyjnego. W G2 w końcu trafił tam gdzie trzeba, czyli do /etc. Czcionka zawiera polskie litery a konfiguracja z tego korzysta i telegazeta jest po polsku.

plug_tuxtxt_g1.tar.gz

plug_tuxtxt_g2.tar.gz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zauktaulizawaniu przez okpg teraz teltext owszem wyświetla poprawnie polskie znaki na polskich serwisach ale za to nie wyświetla znaków niemieckich na niemieckich serwisach lecz zamiast nich bez sensu polskie ćśźżóąę (w niemieckim tekście)

 

Już wolę żeby w ogóle pomijać znaki narodowe lecz ich odpowiedniki z ASCII-7, chyba że opcja "auto" by działała jakoś?

 

Jak przywrócić oryginalny tuxtxt?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wolę żeby w ogóle pomijać znaki narodowe lecz ich odpowiedniki z ASCII-7, chyba że opcja "auto" by działała jakoś?

 

A udało Ci się tak odpalić tuxtxt? Bo gdyby tak działał to bym sobie głowy nim nie zawracał polskimi literami. A że zamiast nich były szlaczki ...

 

W /etc/tuxtxt/tuxtxt2.conf masz konfigurację. Za stronę kodową odpowiada linia NationalSubset masz stronę kodową. Możesz jeszcze zmienić używany font wpisując 0/1 w UseTTF. Wg źródeł dostępne strony kodowe są następujące:

 

/* national subsets */
const char countrystring[] =
"         Default          "   /*  0 no subset specified */
"       Cesky/Slovensky    "   /*  1 czech, slovak */
"         English          "   /*  2 english */
"         Estonian         "   /*  3 estonian */
"          French          "   /*  4 french */
"         Deutsch          "   /*  5 german */
"         Italian          "   /*  6 italian */
"    Latvian/Lithuanian    "   /*  7 latvian, lithuanian */
"          Polish          "   /*  8 polish */
"    Portuguese/Spanish    "   /*  9 portuguese, spanish */
"         Romanian         "   /* 10 romanian */
"Serbian/Croatian/Slovenian"   /* 11 serbian, croatian, slovenian */
"Swedish/Finnish/Hungarian "   /* 12 swedish, finnish, hungarian */
"          T~rk}e          "   /* 13 turkish */
"      Srpski/Hrvatski     "   /* 14 serbian, croatian */
"     Russkij/Bylgarski    "   /* 15 russian, bulgarian */
"        Ukra&nsxka        "   /* 16 ukrainian */
"         Ekkgmij\\         "   /* 17 greek */
"          zixar           "   /* 18 hebrew */
"           pHQY           "   /* 19 arabic */
;

 

Jak przywrócić oryginalny tuxtxt?

 

Powinno wystarczyć usunięcie pliku konfiguracyjnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich!

Właśnie zaczynam przygodę z Graterlia 2.0.0 RC1. Wcześniej korzystałem z OpenPli v8,3.

Wgrałem sobie telegazetę stosując się do rad Kolegi mickey.

Jest tylko jeden mankament, który dotyczy chyba wszystkich softów. Nie można prawidłowo

powiększyć strony telegazety aby wyświetlać połowę jej strony.

W tej chwili jest tak, że gdy powiększę, strona powiększa się do tego stopnia, że wyświetla się tylko ok 30% górnej części, lub 30% dolnej części. Nie widać zupełnie środka.

 

Pytanie do znawców tematu, który parametr i gdzie należy zmienić aby uzyskiwać prawidłowe powiększenie? Funkcja tak jest bardzo przydatna przy korzystaniu z mały telewizorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nadal jeszcze się uczę, wybaczcie mi moją niewiedzę i niedociągnięcia w nazewnictwie.

Soft Graterlia 2.0.0 RC1 2GB wgrany na pendriva 4GB (nie mam mniejszego) goły, skin default, skonfigurowany oscam, skonfugurowane ustawienia, dograna lista i telelgazeta plug_tuxtxt_g2.tar.gz z linku Kolegi mickey.

Ja wrzucałem wszystko do lib, share i tuxtxt w usr.

W pluginie było podane, że tuxtxt2.conf wrzucamy do ect. U mnie nie działały polskie litery.

Wrzucałem wszystko TC.

 

Powiększenie telegazety uzyskujemy klawiszem od zgłaszania.

 

Z tego co zauważyłem na innych softach, skórki nie mają wpływu na działanie telegazety.

Telegazeta może jest i archaicznym wynalazkiem, ale nie dla starszych ludzi, którzy nie umieją korzystać chociażby z komputera i internetu.

Mam też inne problemy z softem, pozwolę sobie resztę pytań zadać w stosownym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To nie jest nowy problem i nie wiem czy warto się nim przejmować. Z tego co zauważyłem, to tak się dzieje, jeżeli jakiś kanał nie nadaje sygnału TXT, ale inny kanał na tym samym transponderze nadaje. Wszystkie 3 wspomniane kanały: TVP 2 HD, History HD i HBO HD nadają z jednego transpondera, a tylko HBO HD z tej trójki nadaje teletext (albo videotext...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Kollorowy

Po instalacji najnowszego OS 2.1.0 niestety nie działa plugin Tuxtxt. Po włączeniu na wyświetlaczu Error i restart tunera. Aktualizacja wszystkiego poprzez OPKG Upgrade. Ma ktoś takie problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...