Skocz do zawartości

Jak zrobić RESTART GUI podczas "zwiechy"?


Gość s6s

Rekomendowane odpowiedzi

Jak się zawiesi GUI i w ogóle na nic nie reaguje - to JAK zrobić restart samego GUI?

Ponieważ z telneta polecenia:

system.sh restartgui

  ani nawet

system.sh restart

nie dają żadnej reakcji.

Jedynie "pomaga":

sync && reboot

ale przydałby się szybszy sposób, a najlepiej coś co by zapisało dane Enigmy (np. EPG) na nośnik przed restartem. Ponieważ jak zrobić "reboot" wówczas dane EPG i inne przepadają...

 

A w ogóle przydałoby się oprogramować któryś przycisk ESI88 do robienia RESETu...

 

---------------------

 

A tak BTW: czyż w razie zwiechy GUI - obsługa samego pilota nie działa?

Przepraszam za naiwność pytania, ale przecież obsługa pilota startuje przed Enigmą w trakcie boot'owania

więc czy nie można by podpiąć coś pod któryś guzik pilota aby wywoływał RESET?

 

Albo może jakiś daemon który by okresowo sprawdzał czy GUI działa jak należy a w razie kiedy nie - wywoływał restartGUI?

 

Proszę powyższe skromne pomysły przyjąć jako bezpretensjonalną inicjatywę racjonalizatorską... ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

killall enigma2 i poczekać około 10 sec. Potem wstanie ponownie OpenPLi.

Jak się zawiesi GUI podczas odtwarzania filmu to robię

  killall -q -9 enigma2

ale nic nie wstaje po nawet większym czasie...

 

Poza tym proszę odnieść się do pozostałej części pytania - czy nie można podpiąć polecenia "sync && reboot" pod guzik pilota oraz któryś przycisk tunera ESI88?

Wyobrażasz sobie Tux jak bardzo by owa funkcja ułatwiła korzystanie z dekodera z Enigmą? ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci nie broni samemu wykonać taki zapis w np.  /var/script/run1 i przypisać klawisz za pomocą AB (konfiguracja pilota) .

Osobiście uważam to za zbędne... OS ma być stabilny trzeba szukać przyczyny zawieszek a nie omijanie tego za pomocą guzika do restartu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja trochę tego nie rozumiem.

 

U mnie tuner użytkowany raczej normalnie działa stabilnie i całkiem fajnie nie potrzebując restartów. Nagrywam, oglądam filmy, korzystam z IPTV Playera, Merlina i nic się nie dzieje. Ostatnia zawiecha spowodowana była grzebaniem w skin.xls albo jakoś tak.

 

Wyobraź sobie jak wkurzające było by omyłkowe naciśnięcie takiego przycisku na pilocie :)

 

A tak przy okazji jak łapie Ci zawiechy to webif Ci działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% przyda się to komuś kto wiecznie grzebie we wszystkim co się da. Przy czym zastanówmy się...

  • sprawny technicznie tuner się nie wiesza o ile nie wykonuje się świadomie czegoś co może go zawiesić;
  • ADB5800xx potrafi się wieszać ale tylko jak jest przerobiony "nazwijmy to tanio i niedokładnie";
  • ADB28xx → tu na forum opinia użytkowników jest jedna - on się nie wiesza, ludzie nie pamiętają kiedy są zwisy bo to tak rzadko występują;
  • ESI-88 → używam osobiście - uptime 101 dni przerwał brutalnie zakład energetyczny (do tej pory powodów chwilowego zaniku napięcia nie znam :)) ) - w tym czasie 2x zawisiłem GUI wiedząc o tym, że mogę zawiesić - pracowałem wtedy w terminalu więc restart nie był problemem;
  • ESI-88 → osobiście widziałem dwa tunery wieszające się ślicznie (w tm GUI) ale wystarczyło wylutować procesor i wlutować ponownie (po oczyszczeniu padów i postawieniu kulek) przy pomocy tym razem poprawnej stacji lutowniczej przez osobę posadającą dużą wiedzę w temacie lutowania i obsługi stacji lutowniczej, którą lutuje;
  • DSI-87 → obecnie stoi jako DEVEL, jak nie zrestartuję go sam, czy nie zrobię czegoś "dziwnego" to on ani myśli zwiesić GUI - jak ESI-88.

Jednak mogą pojawiać się przypadki szczególne.

 

 

@s6s

@herpoi podał Ci czego należy użyć. Napisz co trzeba a my chętnie wrzucimy to w GOS. Można też dodać aktywację z poziomu PPanel lub tak stworzyć paczkę *.ipk by automatem dodawała skrypt do autostartu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat mnie zainteresował i chciałem spróbować, ale nie chce działać.

 

W /etc/lirc/lircrc mam:

begin
    button = KEY_VOLUMEUP
    prog   = irexec
    repeat = 0
    config = /root/scripts/test_lircrc.sh
end

 

W /root/scripts/test_lircrc.sh jest (755 oczywiście też jest):

#!/bin/sh
/bin/touch /tmp/VOLUMEUP

 

Odpalone co trzeba:

# ps | grep ir
26657 root      1664 S    /usr/bin/lircd --allow-simulate
27134 root      1452 S    /usr/bin/irexec -d

 

Symuluję pilota:

irsend SIMULATE "0000000000140308 1 KEY_VOLUMEUP lircd.conf.conf"

 

Po "naciśnięciu" evremote2 wypisuje:

KEY_VOLUMEUP: 0073
[sEM] UP
KEY_PRESS - 73 1
KEY_RELEASE
[sEM] DOWN

 

Ale w katalogu /tmp pliku VOLUMEUP nie ma :(

 

Czego jeszcze brakuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symuluję pilota, bo chwilowo fizyczny mam niedostępny, ale lircd reaguje na symulację - dlatego właśnie pisałem o evremote2, bo tam widać, że się odzywa, czyli dostał polecenie od lircd i zwiększył głośność co widać w webif. Ale czy irexec dostaje te komendy, to nie wiem. Poza lircd i irexec coś jeszcze potrzeba? Jest jeszcze lircrcd w paczce, ale nie bardzo wiem co z nim zrobić. Próbowałem na drugiej konsoli odpalić irexec bez parametru -d zakłądając, że będą tam jakieś komunikaty jak cokolwiek będzie się działa ... ale nic nie wypisało.

 

Albo twoja kompilacja lirc oczekuje tego pliku w innym miejscu?

 

Przy braku pliku /etc/lirc/lircrc program irexec nie uruchamia się wypisując stosowny komunikat o braku pliku lircrc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b.z. :(

 

Próbowałem nawet starszej wersji 0.8.7 lircd, żeby mieć z jednej paczki zarówno lircd jak i irexec ... zostało mi jeszcze sprawdzić, czy z żywym pilotem coś się zmieni.

 

BTW:

 

killall enigma2 i poczekać około 10 sec. Potem wstanie ponownie OpenPLi.

 

Wiem, że tak powinno być, ale jak się zwiesi na jakimś avi czy mkv, to nie pomaga. Pełny reboot i tyle ...

 

A właśnie: Ze stabilnością nie ma problemów, jeżeli się nie ogląda materiałów wymienionych wyżej. Jeszcze czasami potrafi coś się stać na timeshifcie, czy też podczas odtwarzania nagrania, które jest w trakcie ... natomiast nie pamiętam jakie są skutki zawieszenia i czy wystarczy zabić enigmę. Poza wymienionymi przypadkami, to nie pamiętam, żeby udało się zawiesić tuner. Nawet grzebiąc we wszystkim gdzie się da ... w ramach mojej skromnej wiedzy :)

 

PS. Jak systemowo "obsłużyć" przyciski na panelu przednim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lirca zerknę w nocy. Teraz nie mam jak. Jak mnie pamięć nie myli to trzeba dodatkowo coś jeszcze skonfigurować. Ale to póki co tylko kołatanie myśli bo tego typu obsługę pilota to ja robiłem z 10 albo i więcej lat temu - potrzebowałem sterowanie alsamixerem z pozycji terminala. Dawne czasy i długa historia.

 

 

Materiałów AVI to ja nie tykam już w ogóle. Nawet jak mam jakieś avi to szybko następuje zmiana kontenera na mkv.

MKV u mnie jeszcze nigdy nie zawiesiło tunera. Czasem były czkawki czy inne efekty specjalne ale zawieszenia NIGDY.

 

 

Przyciski na panelu to jak dobrze pamiętam to sterownik/moduł jądra. Przy czym klawisz POWER jest (jak dobrze pamiętam - teraz nie mam jak sprawdzić) przypisan pod sprzętowy reset. Chyba 3 albo 5 sekund przytrzymać i ląduje się na uboot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie, że "powinno" działać stabilnie i niby nie ma potrzeby podpinać resetu pod przyciski...

"powinno" - ładna bajka...

Jednak jeszcze ŻADNA wersja os z Enigmą na żadnym modelu tunera nie obeszła się bez "zwiech"!

(Że nie wspomnę, że także inne tunery FABRYCZNE NOWIUTKIE jak marki FERGUSON - również często się zawieszały - a i producent przyznawał że to "normalne". Zresztą dlaczego na obudowie jakiegoś UV SOLO jest przycisk RESET?)

 

Jednak ostateczny rezultat wygląda tak, że jak nie ma przycisku RESET i dopuścisz do korzystania do dekodera widzów niewykwalifikowanych (co mają głęboko w du*** i telnety i webif'y)  to w razie najdrobniejszego problemu proste remedium: WTYCZKA Z GNIADKA wyciągnąć i włożyć!

A tego chyba nie chcemy? ;)

 

 

Więc, zlitujcież się... trochę WIĘCEJ REALIZMU!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwójka dzieci przed dekoderem. Działa już 10 dni - po restarcie przez zakład energetyczny. Jedyne co to nikt go nie traktuje jak królka doświadczalnego. Nie pakuję tam co chwila czegoś po FTP, nie odtwarzam AVI itp. Wcześniej jak mój ESI - 101 dni. Jak się coś wiesza częściej niż ze 2x na tydzień to coś jest nie halo i KONIEC.

 

 

@s6s → jesteś po prostu tak zwanym "grzebaczem" i nawej najstabilniejszy system takim podejściem położysz. Nie da się tego wyeliminować w 100%

 

 

GOS i stabilność - przy normalnej pracy tunera z przeznaczeniem TELEWIZJA jest bardzo duża. Tyle w temacie stabilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku irexec w wersji 0.9.0-pre1.

 

Na temat uruchamiania wszystko zostało napisane wyżej. Nie działa niestety z irsend :( Na pilota reaguje poprawnie.

 

Co do linka symbolicznego: Zdaje się, że na DSI-87 faktycznie jest potrzebny, bo tam jest stary lircd ze względu na konieczną obsługę w trybie RAW. W modelach gdzie jest obsługa XMP (na pewno ESI-88 z LONG) standardowo używany jest /var/run/lirc/lircd i ewentualy symlink potrzebny będzie w drugą stroną jeżeli użyjemy starego irexec (poniżej 0.8.6, przynajmniej wtedy lircd zaczął używać /var/run/lirc/lircd zamiast /dev/lircd).

 

To cóż. Zostało dopracować liniami button i ewentualnie repeat i delay kiedy ma być wywołany ewentualny restart -> http://www.lirc.org/html/configure.html#lircrc_format.

 

PS. Nie wiem jak s6s, ale ja na pewno jestem "grzebaczem" i jeżeli coś się w ogóle da zawiesić, to mnie się uda na pewno :D

 


 

Poskładałem wszystko co było pisane wcześniej i druga paczka sys_lirc_reboot.tar.gz zawiera prawie gotowca. Testowane na G2 na ESI-88 z XMP LONG. Prawie, bo do kompletu brakuje dodania do /etc/rcS.users.sh wpisów:

/usr/bin/irexec -d

oraz ewentualnie dla systemów używających starszego lircd:

ln -s /dev/lircd /var/run/lirc/lircd

 

A jak działa ... wpisałem 3 "komendy":

  • 1 2 3 5 7 8 9 OK - restart enigmy, bezwarunkowy, czyli killall -9 enigma2
  • 1 4 7 5 3 6 9 OK - restart systemu, prawie że grzeczny, czyli sync i reboot
  • 1 5 3 5 9 5 7 5 OK - zero kultury, czyli reboot -f

Zawsze to szybciej jeżeli kompa pod ręka brak a wyciąganie wtyczki jakoś ciężko przełknąć ;)

 


 

PS.

 

(...) ale przydałby się szybszy sposób, a najlepiej coś co by zapisało dane Enigmy (np. EPG) na nośnik przed restartem. (...)

 

To się nie da... Jeżeli enigma2 tak wisi, że polecenia z system.sh nie działają, to znaczy, że enigma nie odpowiada na zapytania (nie wiem jak będzie np. po godzinie od wydania polecenia) i nie ma nad nią kotroli, więc nie da rady zapisać aktualnego stanu.

sys_lircrc.tar.gz

sys_lirc_reboot.tar.gz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@herpoi: Dzięki za info. Podmieniłem paczkę.

 

@j00zek: Te "kody" nie są skomplikowane - zobacz jak to wygląda na pilocie. A intuicyjne nie ma być - wszystkie te operacje mają być wykonane świadomie. Czyli przede wszystkim ma być tak, żeby takiej kombinacji przypakiem nie wcisnąć i miało być w miarę łatwe do zapamiętania. Poza tym każdy może pozmieniać sobie sam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...