Skocz do zawartości

Dysk o pojemności większej niż 2TB


Gość RATIX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Uruchomiłem na moim nBoxie z pendrive "Graterlia 2.0.0-RC1"  z podłączonym dyskiem 3TB Seagate na SATA. System widzi dysk poprawnie w menu->Informacje->Tuner

ATA(ST3000DM001-9YN1) 3000.592 GB

 

Po próbie inicjalizacji dysku z poziomu "Menu->Ustawienia->System->Dysk HDD->Inicjalizacja" tworzona jest partycja ok 750GB max.

 

Z poziomu konsoli sfdisk moge stworzyć też max 750GB.

 

Po stworzeniu partycji z fdisk  tworzona partycja ma max 2096.301 GB dla ext4

 

W jaki sposób stworzyć jedną partycję o pojemności 3TB na nagrania?

 

Poniżej informacje z konsoli dla fsdisk i sfdisk dla stworzonej partycji ext4 2096.301GB.

 

tuxish-Box:/# fdisk -l /dev/sda

fdisk: device has more than 2^32 sectors, can't use all of them

 

Disk /dev/sda: 2199.0 GB, 2199023255040 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 267349 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

 

  Device Boot      Start        End      Blocks  Id System

/dev/sda1              1      267349  2147480811  83 Linux

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

tuxish-Box:/# sfdisk -l /dev/sda

 

Disk /dev/sda: 364801 cylinders, 255 heads, 63 sectors/track

Units = cylinders of 8225280 bytes, blocks of 1024 bytes, counting from 0

 

  Device Boot Start    End  #cyls    #blocks  Id  System

/dev/sda1          0+ 267348      0- 2147480811  83  Linux

/dev/sda2          0      -      0          0    0  Empty

/dev/sda3          0      -      0          0    0  Empty

/dev/sda4          0      -      0          0    0  Empty

tuxish-Box:/#

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy pierwszego użytkownika, który podpiął więcej niż 2GB do nboksa :) I niestety pojawiły się problemy :(

 

Poczytaj (jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś) na temat sektorów 4k, advanced format, disk alignment, itp. np tutaj: https://wiki.archlinux.org/index.php/Advanced_Format.

 

W załączniku fdisk z paczki util-linux 2.16 i parted 2.3 dla sh4. Przetestowane tylko na tyle, że stwierdziłem, że na moim tunerze się uruchamiają.

 

Jeżeli zadziała i ten wielki dysk odpali, to pochwal się. Jak widać po dyskusji kilku zainteresowanych tym faktem się znajdzie :)

sys_fdisk-ng.tar.gz

sys_parted.tar.gz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ściągnąłem te paczki co podesłałeś i poniżej wyniki:

 

Ten nowy fsdisk pokazuje teraz więcej. Uruchomiłem go z parametrem -b 4096 ale nie udało się stworzyć partycji na cały dysk co widać poniżej:

tuxish-Box:/test# ./fdisk -l -b 4096 /dev/sda

 

WARNING: The size of this disk is 3.0 TB (3000592982016 bytes).

DOS partition table format can not be used on drives for volumes

larger than (17592186040320 bytes) for 4096-byte sectors. Use parted(1) and GUID

partition table format (GPT).

 

 

Disk /dev/sda: 3000.6 GB, 3000592982016 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 45600 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 4096 = 65802240 bytes

Disk identifier: 0x000ebd5a

 

  Device Boot      Start        End      Blocks  Id  System

/dev/sda1              1      45600  2930255748  83  Linux

 

Następnie próbowałem stworzyć partycję z standardowym blokiem 512 ale robiło max partycję 2GB bo nie dało rady wpisać ostatniego cylindra tylko 267349. Ale można było stworzyć druga partycję z resztą dysku co widać poniżej

tuxish-Box:/test# ./fdisk -l /dev/sda

 

WARNING: The size of this disk is 3.0 TB (3000592982016 bytes).

DOS partition table format can not be used on drives for volumes

larger than (2199023255040 bytes) for 512-byte sectors. Use parted(1) and GUID

partition table format (GPT).

 

 

Disk /dev/sda: 3000.6 GB, 3000592982016 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 364801 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0x000ebd5a

 

  Device Boot      Start        End      Blocks  Id  System

/dev/sda1              1      267349  2147480811  83  Linux

/dev/sda2          267350      364801  782783190  83  Linux

 

Cfdisk w trybie graficznym niby stworzył partycję 3TB ale po zapisaniu Write stworzyła się tylko partycja 800GB widoczna po ponownym włączeniu cfdisk (co widać na załączonym screen cfdisk.JPG)

 

Zostało więc tylko parted. Przegrałem wszystkie pliki do systemu i po uruchomieniu odrazu wywali błąd, że nie ma biblikotek UUID jak na poniżej

tuxish-Box:/# parted

parted: /usr/lib/libuuid.so.1: no version information available (required by /lib/libparted.so.0)

GNU Parted 2.3

Using /dev/sda

Welcome to GNU Parted! Type 'help' to view a list of commands.

(parted)

 

Możesz załączyć na forum mickey brakujące biblioteki do UUID?

 

Pomimo błędu parted stworzył partycję GPT o pełnym rozmiarze dysku 3TB.

tuxish-Box:/# parted

parted: /usr/lib/libuuid.so.1: no version information available (required by /lib/libparted.so.0)

GNU Parted 2.3

Using /dev/sda

Welcome to GNU Parted! Type 'help' to view a list of commands.

(parted)

(parted) p

Model: ATA ST3000DM001-9YN1 (scsi)

Disk /dev/sda: 3001GB

Sector size (logical/physical): 512B/512B

Partition Table: msdos

 

Number  Start  End  Size  Type  File system  Flags

(parted)

(parted)

(parted) mklabel gpt

Warning: The existing disk label on /dev/sda will be destroyed and all data on this disk will be lost. Do

you want to continue?

Yes/No? yes

(parted) mkpart

Partition name?  []? records

File system type?  [ext2]?

Start? 0

End? -1

Warning: The resulting partition is not properly aligned for best performance.

Ignore/Cancel? i

(parted) p

Model: ATA ST3000DM001-9YN1 (scsi)

Disk /dev/sda: 3001GB

Sector size (logical/physical): 512B/512B

Partition Table: gpt

 

Number  Start  End    Size    File system  Name    Flags

1      17.4kB  3001GB  3001GB              records

 

Stworzyłem system plików ext4 poleceniem mkfs.ext4 -T largefile4 -O sparse_super -b 4096 -m 0 /dev/sda1 i podmontowałem go pod system mount /dev/sda1 /hdd i widoczny jest prawie 3TB w systemie

tuxish-Box:/# df -h

Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on

/dev/root              975.5M    99.2M    827.1M  11% /

none                    32.0K    24.0K      8.0K  75% /var/run

none                    32.0K        0    32.0K  0% /var/log

tmpfs                    47.9M        0    47.9M  0% /ram

/dev/root              975.5M    99.2M    827.1M  11% /dev.static

tmpfs                    47.9M        0    47.9M  0% /dev

tmpfs                    47.9M        0    47.9M  0% /dev/shm

tmpfs                    47.9M    20.0K    47.9M  0% /tmp

/dev/sda1                2.7T    201.0M      2.7T  0% /hdd

 

Załączyłem zdjęcie z obrazu z tunera z widoczną partycją 3TB.

 

 

Problem jednak jest w tym jak zrestartuje tuner to nie jest montowany dysk automatycznie pomimo, że ma label records.

Po drugie nie mogę go ręcznie zamontować bo mount wywala błąd

tuxish-Box:~# mount /dev/sda1 /hdd

mount: mounting /dev/sda1 on /hdd failed: Invalid argument

 

Proszę o pomoc bo może coś robię nie tak. A chciałbym żeby partycja 3TB działała poprawnie i podłączała się po restarcie tunera automatycznie.

cfdisk.thumb.JPG.1ed8363b26f75ad28017541be430fe7c.JPG

3tb.JPG.1d52b43f81e130b59dd2eca958836cab.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać po ilości pobrań moich plików tylko Ty zaryzykowałeś z tymi narzędziami :) Ja też jak pisałem ich nie testowałem, ale błędów przy uruchamianiu nie było, to udostępniłem. Ogólnie dyski ponad 2GB (2,2GB wg sposobu liczenia producentów dysków) to problem, ale widzę, że powinno jednak działać...

 

To może od małych rzeczy zacznę: libuuid.so.1 nie dołączałem, bo była w systemie. Jak zajrzysz do katalogu to libuuid.so.1 to symlink do libuuid.so.1.2 ale leży tam także libuuid.so.1.3.0. Zmieniłem symlinka, tak żeby wskazywał właśnie na ten drugi plik i może dlatego nie mam tego błędu. Wersję 1.2 usunąłem. [Jeszcze jedna taka sytuacja mi się trafiła kiedy próbowałem odpalić programy z dołączonej paczki, ale nie pamiętam jakiej biblioteki dotyczyła.]

 

A potem to już nie wiem co się stało... Raz udało się zamontować tą wielką partycję, ale drugi raz już nie? Jak odpalisz parted to informacje o tablicy partycji są ciągle takie jak podałeś wyżej? Może parted coś załadował i po wyjściu z niego dało się zamonotwać a po restarcie czegoś brakuje? Nie wiem :(

 

W załączniku nowszy mount/umount. Może to pomoże...

 


 

PS. ftp://ftp.stlinux.com/pub/stlinux/2.4/updates/RPMS/sh4/ -> stlinux24-sh4-util-linux-2.16.1-29.sh4.rpm, stlinux24-sh4-mount-2.16.1-29.sh4.rpm, stlinux24-sh4-parted-2.3-2.sh4.rpm ... jeżeli jeszcze czegoś będzie brakowało.

sys_mount.tar.gz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniłem symlinka i jest ok.

Po restarcie w parted nadal jest ta sama tablica partycji.

tuxish-Box:~# parted

GNU Parted 2.3

Using /dev/sda

Welcome to GNU Parted! Type 'help' to view a list of commands.

(parted) p

Model: ATA ST3000DM001-9YN1 (scsi)

Disk /dev/sda: 3001GB

Sector size (logical/physical): 512B/512B

Partition Table: gpt

 

Number  Start  End    Size    File system  Name    Flags

1      17.4kB  3001GB  3001GB  ext4        records

 

(parted)

 

 

Mount tyko nie może go do zamontować.

 

Po uruchomieniu mount z tej paczki co załączyłeś jest to samo.

tuxish-Box:~# /test/mount /dev/sda1 /hdd

mount: you must specify the filesystem type

tuxish-Box:~#

 

 

tuxish-Box:~# /test/mount -t ext4 /dev/sda1 /hdd

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda1,

      missing codepage or helper program, or other error

      In some cases useful info is found in syslog - try

      dmesg | tail  or so

 

tuxish-Box:~#

 

To tak jakby nie widział systemu plików.

Po stworzeniu systemu plików od nowa poleceniem mkfs.ext4 -T largefile4 -O sparse_super -b 4096 -m 0 -L "records" /dev/sda1 można zamontować partycję, ale już o max 2TB pojemości. Po uruchomieniu parted występuje problem z rozpoznaniem przez niego typu partycji gpt.

tuxish-Box:~# parted

GNU Parted 2.3

Using /dev/sda

Welcome to GNU Parted! Type 'help' to view a list of commands.

(parted) p

Error: /dev/sda: unrecognised disk label

(parted)

 

Widocznie jest jeszcze trochę problemów. Dlatego czekam na kolejną wersję Gratelia OS z obsługą dysków powyżej 2TB w GPT.

 

 

P.S.

Co może być powodem, że ten dysk czasami jak odpalam parted czy mount lub jak robie mkfs to "cyknie" ? Tak jakby coś z głowicą robił. Dodam, że dysk jest prawie nowy bo nie był dużo używany wiec wykluczam, że jest uszkodzony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować ustawić fscheck=off w /etc/sysconfig/system.conf a potem przeprowadzić całą procedurę zakładania partycji za pomocą parted od nowa. Jeżeli działało to znaczy, że system z tym sobie poradził do restartu a potem jaki widać coś się jednak z partycją posypało, to wygląda na to, że fsck ją zepsuł ... bo innych podejrzanych nie widzę.

 

Jeżeli po restarcie normalnie wstanie z tą partycją, to zrób umount i odpal fsck. Zobaczysz, czy jego zdaniem z tym dyskiem wszystko w porządku.

 


 

PS. Jeżeli się uda, to z paczek które załączałem, jedyną użyteczną byłby parted...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam po dłuższej przerwie.  Po wyłączaniu fsck działo się to samo ale dziś po zapełnieniu się mojego dysku 250GB nagranymi filmami ponownie postanowiłem podłączyć ten mój dysk 3TB i sprawdzić czy będzie działał po restarcie po wprowadzonych zmianach od Was. Otóż dysk nie może się automatycznie podłączyć do systemu ponieważ nie jest uruchamiany a przy próbie ręcznego zamontowania pokazuje się to samo jak pisałem wcześniej tj.

tuxish-Box:~# mount /dev/sda1 /hdd

mount: you must specify the filesystem type

tuxish-Box:~#

Natomiast jak odpale partprobe to bez problemu można zamontować ten dysk i wszystko jest OK.

 

Dlatego mam do Was pytanie.  Gdzie w plikach startowych mógłbym dodać uruchomienie partprobe  jeszcze przed montowaniem wszystkich dysków aby system widział ten dysk a potem go zamontował tak jak jest ustawione w fstab ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

tux mam prośbę o dodanie do opkg paczki z parted i partprobe wraz z obsługą partprobe i dużych dysków przy starcie systemu. Chodzi o to że po każdej aktualizacji systemu do najnowszej wersji muszę ręczenie modyfikować skrypty aby po starcie systemu automatycznie montował mi się ten dysk 3TB i był dostępny na nagrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no może źle napisałem, bo w sumie tak jak piszesz parted nie jest potrzebne bo to do partycjonowania narzędzie, a to robi się raz i potem się tego nie używa. Bardziej zależy mi na partprobe i obsłudze automatycznego podłączania dysku. W takim razie czekam na informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam po ponad rocznej przerwie.

Wczoraj coś mi wysiadł pendrive ze stara Gratelia i wgrałem od nowa softa Graterlia OS Image z 07.07.2016 i tu pojawia się ponownie problem z obsługa dysku w GPT w nowy sofcie. Otóż dysk jest widoczny w systemie ale nie można z nim nic zrobić. Nie mogę go nigdzie podmontować.  Może ktoś podesłać aktualne pliki do obsługi dysku ponad 2TB w GPT ktore będa działać na najnowszej Gratelii ?

 

P.S

Udało mi się odpalić dysk ale musiałem doinstalować dodatkowe biblioteki i pakiety jak poniżej:

parted

device-mapper

readline

libtermcap

 

Tux czy jest możliwość dorzucenia do opkg tych pakietów? Albo jednego zawierającego wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...