Skocz do zawartości

nBox - CEC jeszcze raz


Lishoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, niedawno wróciłem do systemu Graterlia, wcześniej nBox pracował na jakimś innym image gdzie CEC działał prawidłowo, znaczy gasił i włączał TV.

Z tego co pamiętam lata temu na systemie Graterlia też działało to prawidłowo, jednak po zmianie któregoś z ustawień, było to chyba Alternatywny tryb poleceń.

Teraz za żadne skarby nie mogę tego ustawić tak żeby to działało. Telewizor marki Sony.

Przeczytałem wczystkie posty na forum związane z tym zagadnieniem i wczoraj zbawienne okazał się pewien post o treści

Cytat

Komunikacja CEC czasami się zawiesza. Spróbuj czy w ogóle zadziała coś takiego:

 

- włącz tuner i zostaw, niech działa

- odłącz TV od zasilania na kilka sekund i włącz ponownie, załącz na odpowiednie HDMI

- wpisz w konsoli echo "3036" > /proc/stb/hdmi/cec

 

I daj znać, czy to cokolwiek zrobiło...

Telewizor zgasł, wysłałem komendę echo "3f36" > /proc/stb/hdmi/cec

telewizor się zaświecił, sprawdziłem pilotem, też działa, wszedłem w ustawienia wtyczki, chyba coś zmieniłem i teraz nie chce działać, próbowałem chyba już wszystkiego, ma ktoś jakieś pomysły co to może być?

Dodam że przy restarcie systemu nBox przełącza na odpowiednie HDMI po kilku minutach od startu.

Edytowane przez Lishoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra udało mi się naprawić CEC przy takich ustawieniach i restarcie z gniazdka TV

Cytat

grep -i cec /etc/enigma2/settings


config.plugins.CEC.Delay=1000
config.plugins.CEC.Counter=5
config.plugins.CEC.OptionalCode=true
 

 

echo "3f36" > /proc/stb/hdmi/cec -> gasi telewizor

echo "3f04" > /proc/stb/hdmi/cec -> zaświeca telewizor

Dzięki i pozdrawiam.

Edytowane przez Lishoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra jednak CEC wciąż nie działa tak jak trzeba, ale już wiem dlaczego tak się dzieje, teraz pytanie jak to naprawić?

Po restarcie tunera CEC działa prawidłowo, gasi i budzi TV za każdym razem.

CEC przestaje działać po ZMIANIE kanału na kodowany, wyłączenie OSCAM powoduje że CEC działa prawidłowo.

Mój nBox to wersja z dyskiem i OSCAM w wersji modchip, ktoś coś poradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersje z ModChip tak mają.
Nie wiem jak i czy w ogóle działa to OK na innym sofcie.
Wiem za to, że ModChip korzysta z linii adresowych od CEC więc na pewno to musi kolidować.
Softy dla SH4 są już wyłącznie archiwalne i nie są rozwijane. Do tego wsparcie dla ModChip jest, jakie jest, ponieważ sprzedający te tunery w tamtym czasie nie byli zainteresowani udostępnianiem czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, wydaje mi się że w innych systemach działa to tylko dlatego że trzeba zrobić podmianę pliku stmdvb.ko i z tego co pamiętam to kiedyś w Graterli też tak robiłem i prawdopodobnie też wtedy CEC działał, teraz mam zainstalowany modul kernel-modules-modchip-gos i myśle że w tym tkwi problem gdyż w folderze /lib/modules istnieje stmdvb_m.ko jak i również stmdvb.ko nie wiem jaki to może mieć związek ale przypuszczam że po restarcie tunera ładuje właśnie moduł stmdvb.ko i wtedy CEC działa, po zmianie na kanał kodowany podmienia pewnie moduł na stmdvb_m.ko i wtedy CEC przestaje działać.

Ciekawi mnie czy jest możliwość zmiany pliku CEC/plugin.py tak żeby przed wysłaniem komendy

echo "3f36" > /proc/stb/hdmi/cec


podmienić moduł stmdvb_m.ko na stmdvb.ko i czy to by zadziałało ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest zainstalowany pakiet z modchip to ładowany jest moduł z "_m" w nazwie.
W GOS jest to taki, a nie inny moduł, a było ich kilka jeżeli chodzi o ModChip. Właściwy moduł powinien dostarczyć ten, kto przerabiał.
W czasach świetności ADB5800xx wersji ModChipa było kilka i nie dało się wszystkiego zautomatyzować. Nie dało się też również uzyskać wszystkich modułów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zrobiłem małe testy i tak stmdvb podstawione pod stmdvb_m -> CEC działa prawidłowo niestety na ekranie ciemność, stmdvb_m podstawione pod stmdvb -> CEC nie działa ekran świeci.

Rozwiązaniem problemu okazuje się nowszy sterownik cec_ctrl.ko wystarczy go wrzucić w /lib/modules w miejsce starego, restart tunera i CEC działa aż miło ?

 

cec_ctrl.ko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...