Skocz do zawartości

HDD: ile maximum TB do nBoksa?


mickey

Rekomendowane odpowiedzi

ooo... serdeczne dzięki Z GÓRY!

i więc... czekam z niecierpliwością! ;)

 

PS. podobno w WD przełącza się tryby SATA zworkami, czy w tym modelu widzisz jakieś zworki?

 

w WD które mam, z tyłu dysku obok złącz zasilania i sygnałowego jest :::: tyle że bez zworek,

więc potencjalna możliwość uaktywnienia jakiejś funkcji jak najbardziej istnieje.

 

oficjalny opis zworek na stronach wd znajduje się tutaj

z którego wyraźnie wynika, że dla najnowszych dysków SATA3 da się wymusić SATA2, i to tyle...

zwierając pionowo piny 5-6

 

Wiesz, podajesz mi jakieś modele-cudeńka, ale weź pod uwagę że nie mam zamiaru specjalnie do nBoksa kupowac nowiutkiego dysku w wypasionym sklepie za 600 zł... To co powyżej napisałem to okazyjne cenowo egzemplarze które mogę kupić jako używane, jednak zawsze na większej lub mniejszej gwarancji...

 

Jakie 600 zł?

nowiusieńkie WD20EURS i WD20EURX są na wiodącym portalu aukcyjnym po ~330 do ~360 zł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

raczej ta wyższa poprzeczka cenowa którą podajesz - a to o stówę więcej niż te modele co ja wymieniam powyżej...

 

piszesz, że daje się wymusić SATA2 ale przecież potrzeba SATA1

czy mógłbyś jakoś sprawdzić czy to wlezie do nBoksa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej ta wyższa poprzeczka cenowa którą podajesz - a to o stówę więcej niż te modele co ja wymieniam powyżej...

 

piszesz, że daje się wymusić SATA2 ale przecież potrzeba SATA1

czy mógłbyś jakoś sprawdzić czy to wlezie do nBoksa?

 

Stówkę więcej, ale za nowy. A używane, które możesz kupić mogą być w różnym stanie...

 

Nein.

nBox obsługuje tylko SATA1, dyski wspierają SATA1, SATA2, SATA3, przy czym domyślnie idą w SATA3, i można wymusić ograniczenie do SATA2, ale dysk powinien (i zazwyczaj tak się dzieje) automatycznie wynegocjować samemu przejście do SATA1. Zworka się przydaje tylko wtedy, gdy "automat" zawodzi i trzeba wymuszać tryb pracy ręcznie. Możliwość wymuszenia SATA1 by była przydatna, ale nie jest niezbędna.

 

Żywy dowód, że dysk SATA3 chodzi masz w wiadomości mickye'go tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wywołaliście mnie do tablicy to się odezwę :)

 

O tym już pisałem wcześniej: Po lekturze Internetu włączyłem profilaktycznie zworkę 5-6 w WD10EURX, ale jak czytam ten wątek, to podejrzewam, że to nie jest potrzebne. W tym modelu jest to ograniczenie do SATA2 a z 5800SX działa poprawnie ... i cicho :)

 

A co do Samsunga. 1) Z tym dyskiem miałem problemy pod Windows XP, mniejsza o szczegóły. Ale ruszył w miarę poprawnie dopiero w trybie zgodności z ATA... 2) To jeden z ostatnich (jeżeli nie ostatni) model Samsunga, bo firma wycofała się z produkcji dysków twardych. Zdaje się, że oddział dysków został sprzedany Seagatowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam WD10EURX, jest co najmniej akceptowalny pod względem hałasu - i na pewno działa (na fabrycznych ustawieniach bez przestawiania zworek) (1TB).

 

> Z powodzeniem używam WD, w odmianie Green, z serii EARX i EZRX, chodzą u mnie bezproblemowo. Jedyne co zawsze jest zdecydowanie

> zalecane, a nawet konieczne, to użycie narzędzia WDIDLE3.EXE by przestawić wyjątkowo niefortunnie (po 8 sekundach) ustawione przez

> WD autoparkowanie głowic.

 

W moim sprawdziłem przed montażem - było wyłączone fabrycznie. Z tym narzędziem też trzeba uważać bo pojawiały się głosy iż niektóre modele przestawały działać po jego użyciu, najlepiej sprawdzić na stronie WD (bo to ich program) które modele są obsługiwane. Zresztą z tego co pamiętam to problem o którym piszesz dotyczył dysków NAS i to tylko niektórych serii - potem to zmienili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim sprawdziłem przed montażem - było wyłączone fabrycznie. Z tym narzędziem też trzeba uważać bo pojawiały się głosy iż niektóre modele przestawały działać po jego użyciu, najlepiej sprawdzić na stronie WD (bo to ich program) które modele są obsługiwane. Zresztą z tego co pamiętam to problem o którym piszesz dotyczył dysków NAS i to tylko niektórych serii - potem to zmienili.

 

Z tym nie działaniem, to prawdopodobnie jest jak z rozdawanymi rowerami na placu czerwonym ;) Są faktycznie doniesienia, że niektóre modele po użyciu tego narzędzia z parametrem /D wyłączającym tą funkcję kompletnie, zaczynają dziwnie pracować, ale przestawienie timera na inną wartość normalizuje ich pracę. Z tego też powodu zalecane jest użycie /S300, co ustawia autoparkowanie po czasie 5 minut bezczynności. Nie spotkałem się z przypadkiem "ubicia" dysku tym narzędziem, ale nie mogę zagwarantować, że komuś użycie tego narzędzie nie zepsuje dysku. Jego użycie jest na odpowiedzialność i ryzyko zainteresowanego.

 

Oficjalnie to narzędzie jest przeznaczone dla dość wąskiej grupy modeli (jego użycie dla innych modeli jest na własną odpowiedzialność) i oficjalnie mało dysków na tą przypadłość cierpi, tyle że moją praktyka wskazuje na coś innego. Jak do tej pory wszystkie EARS i EZRX (plus parę innych modeli) jakie mi wpadły w ręce, wymagały przestawiania tego parametru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro to stwarza ryzyko to czy musimy stosować WDIDLE3.EXE jeżeli nasz dysk ma pracować pod linuksem?

Po prostu czy nie wystarczy wpisać  coś w rodzaju:

hdparm -S 6 -B 255 /dev/sda

do pliku startowego, np.

  /etc/init.d/rcS.users.sh 

?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro to stwarza ryzyko to czy musimy stosować WDIDLE3.EXE jeżeli nasz dysk ma pracować pod linuksem?

Po prostu czy nie wystarczy wpisać  coś w rodzaju:

hdparm -S 6 -B 255 /dev/sda

do pliku startowego, np.

  /etc/init.d/rcS.users.sh 

?

 

Gdybyś sobie zadał trud by to sprawdzić, to byś (już) wiedział że nie wystarczy. Standardowe mechanizmy systemu operacyjnego, czy to windows czy to linuxa nie mają wpływu na rejestr który odpowiada za zmienną odpowiedzialną za timer idle3, możesz sobie polecenie podane co najwyżej w ramkę opracowić, bo nim tego timera nie przestawisz. Jeśli chodzi o ten timer, "pod linuxem", to odsyłam tutaj na dalszą lekturę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od testów co to ą w necie i w pismach. Już w latach 90-tych test wygrywał nie zwycięzca a ten co dał więcej pod stołem. W tamtych czasach się wyleczyłem z testów i nawet jak coś czyta to po to by znaleźć to co nakłamali w nich.

 

he he, porównajcie sobie dane na temat tych samych parametrów w tych samym modelu w recenzjach-testach z różnych pism:

 

http://www.pcworld.pl/testy/opis/DTD000056-Samsung_F4_EcoGreen_HD204UI.html

"Niższy niż zwykle (29 dB w trakcie szukania i 26 dB w czasie oczekiwania) poziom hałasu jest także skutkiem obniżenia obrotów"

 

i

 

http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-twarde-wewnetrzne-35-cala/samsung-spinpoint-f4eg-hd204ui-2000-gb

"hałas wielkości 38,3 db (2,5 sona) – to najgłośniejszy, 2-terabajtowy model Eco. W trybie jałowym hałas zadawalająco spada do niemal niesłyszalnego poziomu 28,8 dB (0,8 sona)"

 

a więc jak wreszcie: 29dB czy 38,3 db ??????? ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowe mechanizmy systemu operacyjnego, czy to windows czy to linuxa nie mają wpływu na rejestr który odpowiada za zmienną odpowiedzialną za timer idle3, możesz sobie polecenie podane co najwyżej w ramkę opracowić, bo nim tego timera nie przestawisz.

jednak jak wstawisz " hdparm -B 255 /dev/sda ", czyli wyłączysz zupełnie mechanizm zarządzania energią to wówczas dysk sobie da spokój z ciągłym przełaczaniem się między stanami?

 

Jeśli chodzi o ten timer, "pod linuxem", to odsyłam tutaj na dalszą lekturę.

a! jednak istnieje tez owo narzędzie również i pod linuksa! To fajnie, a jeszcze fajniejszeym okazałoby się jakby ktoś tu skompilował go na sh4 ;)

(ponieważ źródła w sourceforge podano czyż nie?)

 

z tego co tam czytam to sposób stosowania go nie polega na każdorazowym ustawianiu parametru przy każdym starcie (dysku) jak w hdparm, lecz robi się to RAZ (a dobrze) a potem po wyłączeniu dysku i włączeniu ponownym paramatr trzyma swą ustawioną wcześniej wartość - czy tak?

 

Ponieważ mam dysk w laptopie: Western Digital Scorpio Blue WDC WD10JPVT

i traktowanie go programem WDIDLE3.EXE dało wielkie NIC!

 

Jedyne co okazało się skuteczne to w moim linuksie " hdparm -B 255 /dev/sda " w pliku startowym

(oraz jeszcze

  " OnResume 20  hdparm -B 255 /dev/sda "

w

/etc/hibernate/common.conf )

 

PYTANIE więc ogólne acz bardzo sensowne:

jak używać WD w nBoskie??? Jak to wszystko ma współgrać z opcją Graterlii: 

menu->Ustawienia->System->Dysk HDD->Ustawienia Dysku HDD->Uśpij dysk HDD po czasie ***

???

Jak i kiedy wszystkie te narzędzia zaaplikować takiemu EARS itp?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak jak wstawisz " hdparm -B 255 /dev/sda ", czyli wyłączysz zupełnie mechanizm zarządzania energią to wówczas dysk sobie da spokój z ciągłym przełaczaniem się między stanami?

 

wdech, wydech, wdech, wydech, jestem oazą spokoju, jestem o... ;) Ok. Postaram się jeszcze raz to wytłumaczyć i tym razem nie robić skrótów.

 

[*]Problem dotyczy głównie dysków "Green", które mają być mocno energooszczędne, co osiągnięto agresywnym autoparkowaniem głowic, domyślnie co 8 sekund. Jeśli dysk parkuje głowice co 8 sekund, a OS czy NAS czy dowolny inny sprzęt zapisuje na nim coś co 10 sekund, to się zaczyna robić "masakra". Masakra, bo dysk potrafi z tego powodu wykonać paręset tysięcy (a nawet przekroczyć milion) cykli parkowania, to szczególnie dotyczy sprzętów typu NAS.

 

Przy rozsądnie ustawionym timerze (na sugerowane wcześniej 300 sekund) ten sam typ dysku w tym samym czasie wykona parę do parunastu tysięcy cykli. Z moich obserwacji wynika, że w PC służącym jako magazyn danych dysk mający ~16000 godzin przebiegu ma mniej więcej porównywalną ilość cykli parkowania co godzin pracy. Dysk roboczy ma ilość cykli * 2, dysk z nie przestawionym timerem... *10 czyli ~160 tysięcy.

 

Przy czym (podobno) deklarowana żywotność układu mechanicznego wynosi 300 tysięcy cykli. Jeszcze raz wyraźnie piszę: chodzi nie o usypianie dysku, tylko o autoparkowanie głowic. To są dwie zupełnie inne sprawy.

 

 

[*]wdidle3.exe (oraz to dedykowane narzędzie linuksowe) są jedynymi narzędziami które pozwalają na zmianę w rejestrze odpowiedzialnym za timer od autoparkowania. NIE WYŁĄCZYSZ TEGO TIMERA przy pomocy hdparm -B 255 /dev/sda, nie bo nie - bo tak sobie WD uwidział - i już. Dokładniej pisząc, to polecenie hdparm -B 255 /dev/sda jako ustandaryzowane "nie sięga" w rejestr odpowiedzialny za timer "idle3" To można zrobić tylko tymi dwoma dedykowanymi narzędziami.

 

 

[*]wdidle3.exe działa wyłącznie w DOS, w "real mode", okienko "dos" w windows nic nie da, ani maszyna wirtualna / emulator w linuxie.

 

 

[*]wdidle3.exe działa wyłącznie na natywnych portach, wbudowanych w chipset, nie działa na portach sata z dodatkowych kontrolerów.

 

 

[*]wdidle3.exe oddziałuje na wszystkie dyski WD, jakie są wpięte gdy jest uruchomiony, więc dyski nie poddawane zabiegowi należy odpinać.

 

 

[*]Tak, masz rację, że wystarczy rejestr przestawić raz.

 

 

[*]"Uśpij dysk HDD po czasie" ma się nijak do tego narzędzia, bo usypianie to jedno, a autoparkowanie głowic do "landing zone" to drugie.

 

 

[*]Natomiast autoparkowanie co 8 sek. ma się "źle" do części systemów operacyjnych, urządzeń typu NAS, itd., gdy z powodu opisanego w punkcie 1.

 

To by było na tyle...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz więc który to parametr SMART zlicza autoparkowanie głowic?

 

Ów mój laptopowy Scorpio Blue WD10JPVT kiedy nie ma zaplikowanego hdparm -B 255 /dev/sda

to bez przerwy niemal co sekundę słychać charakterystyczne "tyknięcia",

i jak sprawdzam w smartctl to parametr  Load_Cycle_Count rośnie w oczach dosłownie (co parę sekund ma przyrost o parę jednostek), obecnie wynosi:

 

Load_Cycle_Count        0x0032  191  191  000    Old_age  Always      -      27604

 

Jednak jak tylko zapuszczę hdparm -B 255 /dev/sda to od razu owe "tyknięcia" znikają a Load_Cycle_Count się już nie zmienia, więc?

 

Stosowanie idle3 nic nie wpłynęło na te tyknięcia rzecz jasna.

 

Rozumiem, że sprawa dotyczy wersji Green a ów mój to Blue, więc idle3 go nie dostyczy i nie autoparkuje on głowic agresywnie?

Rozumiem, że Load_Cycle_Count opisuje coś innego niż owe parkowanie głowic?

 

Więc cóż zacz, "nie kijem go to pałą"?

Wynika z tego że Blue jeszcze gorsze bo ciągłe load/unload zapewne tak samo szkodzą jak ciągłe autparkowanie głowic a nie da się tego draństwa wyłączyć raz a dobrze!

Więc już lepsze Green z ich idle3, czyż nie? Panowie omijajcie szerokim łukiem ScorpioBlue!!!

 

Rozumiem, że Western Digital specjalnie tak robi w ramach WREDNEJ polityki "planowego postarzania produktu" i stąd potem problemy z realizacją GWARANCJI?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz więc który to parametr SMART zlicza autoparkowanie głowic?

 

Ów mój laptopowy Scorpio Blue WD10JPVT kiedy nie ma zaplikowanego hdparm -B 255 /dev/sda

to bez przerwy niemal co sekundę słychać charakterystyczne "tyknięcia",

i jak sprawdzam w smartctl to parametr  Load_Cycle_Count rośnie w oczach dosłownie (co parę sekund ma przyrost o parę jednostek), obecnie wynosi:

 

Load_Cycle_Count        0x0032  191  191  000    Old_age  Always      -      27604

 

Jednak jak tylko zapuszczę hdparm -B 255 /dev/sda to od razu owe "tyknięcia" znikają a Load_Cycle_Count się już nie zmienia, więc?

 

Stosowanie idle3 nic nie wpłynęło na te tyknięcia rzecz jasna.

 

Rozumiem, że sprawa dotyczy wersji Green a ów mój to Blue, więc idle3 go nie dostyczy i nie autoparkuje on głowic agresywnie?

Rozumiem, że Load_Cycle_Count opisuje coś innego niż owe parkowanie głowic?

 

Więc cóż zacz, "nie kijem go to pałą"?

Wynika z tego że Blue jeszcze gorsze bo ciągłe load/unload zapewne tak samo szkodzą jak ciągłe autparkowanie głowic a nie da się tego draństwa wyłączyć raz a dobrze!

Więc już lepsze Green z ich idle3, czyż nie? Panowie omijajcie szerokim łukiem ScorpioBlue!!!

 

Rozumiem, że Western Digital specjalnie tak robi w ramach WREDNEJ polityki "planowego postarzania produktu" i stąd potem problemy z realizacją GWARANCJI?

 

Dokładnie o tym samym problemie piszemy i o tych samych objawach, cykanie i wzrost wartości "w oczach". LCC To jest ten sam rejestr/parametr tylko inaczej nazywany w różnych aplikacjach, opisany jako zmienna C1 plus słowna nazwa w Crystal Disk Info, chyba 189 w innych programach od Smart. Nie mam w tej chwili czasu sprawdzać dokładnie...

 

Tylko że w Blue to możesz przestawić OSem, a dedykowane narzędzie na nim nie działa. Za to w Green (przynajmniej te, które testowałem) tego OSem nie zmienisz, tylko i wyłącznie narzędziami.

 

Czemu to zrobili nie wiem, spisku bym się nie doszukiwał. Prędzej naprawdę ktoś wpadł na "genialny pomysł" jak oszczędzać energię, nie biorąc pod uwagę wszystkich konsekwencji, po czym jak to wprowadzili, (to z powodu oporu korporacji do zmian), zostało na dobre, mimo że to może być potencjalnie szkodliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, oszczędzanie energii kosztem ryzykowania anihilacji danych?

 

Tam od razu "spisku"... po prostu korporacja jak to korporacja: sprawna michineria do bezwzględnego szukania zysku gdzie tylko się da, a że stopień idiokracji w społeczeństwach przyrasta w wykładniczym tempie to liczą, że ludkowie i tak nie mają pońcia w czym problem - gwarancja te dwa latka a potem: "alle o ccso się rozsschoci..." (czyli  w skrócie: "po gwarancji możesz Drogi Kliencie iść jeb**ć się z lodówką"). 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to ujmę tak - dzisiaj wszystko robią tak by wytrzymało tylko GW. Czasem nawet i tego nie wytrzymuje. Jednak zamiast oddawać sprzęt na gwarancji oddajmy jako "niezgodność towaru z umową" do sprzedawcy. Tylko tak wychowamy producentów. Jak przestaną  sprzedawać to gówno bo z własnej kasy za to bulić nie będą, to i producent się opamięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, oszczędzanie energii kosztem ryzykowania anihilacji danych?

 

Tam od razu "spisku"... po prostu korporacja jak to korporacja: sprawna michineria do bezwzględnego szukania zysku gdzie tylko się da, a że stopień idiokracji w społeczeństwach przyrasta w wykładniczym tempie to liczą, że ludkowie i tak nie mają pońcia w czym problem - gwarancja te dwa latka a potem: "alle o ccso się rozsschoci..." (czyli  w skrócie: "po gwarancji możesz Drogi Kliencie iść jeb**ć się z lodówką").

 

Twój wywód jest logiczny, ale uważam za równie prawdopodobne, że to może być nie do końca przeanalizowane działanie + szeroko rozumiany korporacyjny opór...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Powiedz więc który to parametr SMART zlicza autoparkowanie głowic?

 

Ów mój laptopowy Scorpio Blue WD10JPVT kiedy nie ma zaplikowanego hdparm -B 255 /dev/sda

to bez przerwy niemal co sekundę słychać charakterystyczne "tyknięcia",

i jak sprawdzam w smartctl to parametr  Load_Cycle_Count rośnie w oczach dosłownie (co parę sekund ma przyrost o parę jednostek), obecnie wynosi:

 

Load_Cycle_Count        0x0032  191  191  000    Old_age  Always      -      27604

 

Jednak jak tylko zapuszczę hdparm -B 255 /dev/sda to od razu owe "tyknięcia" znikają a Load_Cycle_Count się już nie zmienia, więc?

 

Stosowanie idle3 nic nie wpłynęło na te tyknięcia rzecz jasna.

 

Rozumiem, że sprawa dotyczy wersji Green a ów mój to Blue, więc idle3 go nie dostyczy i nie autoparkuje on głowic agresywnie?

Rozumiem, że Load_Cycle_Count opisuje coś innego niż owe parkowanie głowic?

 

Więc cóż zacz, "nie kijem go to pałą"?

Wynika z tego że Blue jeszcze gorsze bo ciągłe load/unload zapewne tak samo szkodzą jak ciągłe autparkowanie głowic a nie da się tego draństwa wyłączyć raz a dobrze!

Więc już lepsze Green z ich idle3, czyż nie?

 

Dokładnie o tym samym problemie piszemy i o tych samych objawach, cykanie i wzrost wartości "w oczach". LCC To jest ten sam rejestr/parametr tylko inaczej nazywany w różnych aplikacjach, opisany jako zmienna C1 plus słowna nazwa w Crystal Disk Info, chyba 189 w innych programach od Smart. Nie mam w tej chwili czasu sprawdzać dokładnie...

 

Tylko że w Blue to możesz przestawić OSem, a dedykowane narzędzie na nim nie działa. Za to w Green (przynajmniej te, które testowałem) tego OSem nie zmienisz, tylko i wyłącznie narzędziami.

 

Szanowni Koledzy, jezeli macie ScorpioBlue to rozważcie niniejszym wykorzystanie takiego oto kodu wyłączającego autoparkowanie głowic każdorazowo przy starcie, najlepiej go dodać do

/etc/init.d./rcS.users.sh

(ja mam go tam właśnie w ESI88):

 

#!/bin/sh
#Tutaj mo��esz umieszcza�. swoje programy startowe....

IDmodel="WDC"

for disk in /sys/block/* ;do
    [ -f $disk/device/vendor ] &&  [ $(cat $disk/device/vendor) == "ATA" ] &&
    [ -f $disk/device/model ] &&  [ -n "$(grep $IDmodel $disk/device/model)" ] &&
    echo "Set ${IDmodel} ${disk##*/}" > /dev/vfd  &&
    hdparm -B 255 -S 11 /dev/${disk##*/}
done

Oczywiście mile widziane uwagi i wskazówki ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Po lekturze Internetu włączyłem profilaktycznie zworkę 5-6 w WD10EURX, ale jak czytam ten wątek, to podejrzewam, że to nie jest potrzebne.

 

Ostatnio miałem okazję sprawdzić, więc w ramach uzupełnienia: WD10EURX działa w 5800SX bez problemu również bez zworki.

 

Natomiast dysku ST1000VM002 tuner w ogóle nie widzi. Podejrzewam, że problem jest sprzętowy a nie programowy, ale jeżeli to ma jednak znaczenie: próbowałem na GOS 2.1 z połowy kwietnia 2014.

 


 

To, że ST1000VM002 nie działa nie było dla mnie jakimś większym problemem, ale postanowiłem napisać maila do pomocy technicznej Seagate a otrzymane odpowiedzi skłoniły mnie, żeby tu napisać kilka słów. A mianowicie od pomocy technicznej firmy dowiedziałem się, że:

  • ST1000VM002 nie jest zaprojektowany do pracy w urządzeniach DVR. [No to ja nie wiem do czego przeznaczone są dyski z serii Video HDD...]
  • Jako, że wspomniałem, że dysk działa poprawnie na PC, to oznacza, że problem nie leży po stronie dysku a po stronie producenta mojego DVR i z nim mam się kontaktować w sprawie mojego problemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wątek został przyklejony, to w ramach uzupełnienia o dyskach mamy na forum jeszcze jeden wątek: http://forum.xunil.pl/index.php?topic=935 - ten dotyczy granicy 2TB i związanych z nią problemów.

 

BTW: W powyższym wątku akurat też Seagate, tyle że zwykły i 3TB i działa z nboksem. A mój z serii Video nie chciał. Ot ciekawoska...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Gość tom8181

Mam takie pytanie czy opłaca się wymianić dysk 2.5"  250 gb na ssd 120 gb . wystarczy mi taka pojemność czy będzie różnica w działaniu systemu czy to zbędny wydatek ?

i czy da sie ustawić na sata 1 bo inne chyba  nie ruszą

Dysk tylko używany do nagrań z tunera a Graterlia os w nand .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO: Jedyna zalety, to, że będzie ciszej i pewnie chłodniej.

 

Tryb SATA: Czasami jest zworka (WD, stare Samsungi) a czasami da się to robić z poziomu oprogramowanie dedykowanego (nowe Samsungi i ES Tool). Czy da się z każdym dyskiem? Nie wiem...

 



 

BTW:

 

(...) postanowiłem napisać maila do pomocy technicznej Seagate a otrzymane odpowiedzi (...)

 

Ostatnio miałem znowu problem z trybem SATA. Tym razem dysk HD642JJ (czy jakoś tak) i stara płyta z VIA pod P4. Wystarczyło odpalić dysk na nowszym sprzęcie, który SATA2 obsługiwał. Uruchomić programik ES Tool Samsunga. W odpowiednim miejscu menu ustawić limit na 150 (czyli SATA1) i stara płyta z dyskiem zaczęła współpracować. Wg dokumentacji Seagate do nieszczęsnego ST1000VM002 da się komendami ATA ograniczyć tryb. Zakładam, że jest do tego aplikacja. I chyba ichniejszy support powinien o niej wspomnieć ... ?? Może ktoś wie, czy faktycznie się da i czym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam, posiadam dysk WD Caviar Green 2TB (WD20EARS - 00MVWB0). Ostatnio używałem go w miraclebox-ie, gdzie go sformatowałem i utworzyłem mu partycję ext 4 z całej pojemności dysku. Chciałem teraz ten dysk zamontować w nboxie bsla, lecz dysk jest wykrywany, polecenie

fdisk -l

daje

Disk /dev/sda: 1.8 TiB, 2000394706432 bytes, 3907020911 sectors

Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Disklabel type: dos

Disk identifier: 0xf73679ca

 

Device    Boot Start        End    Sectors  Size Id Type

/dev/sda1        2048 3907020799 3907018752  1.8T 83 Linux

ale nie mogę go zamontować (nadałem mu etykiete records), polecenie

mount /dev/sda1 /hdd

daje:

mount: mounting /dev/sda1 on /hdd failed: Invalid argument

Czy da się jakoś uruchomić ten dysk na nboxie bez utraty danych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on

/dev/root                60.0M    51.5M      8.5M  86% /

tmpfs                    48.1M        0    48.1M  0% /ram

/dev/root                60.0M    51.5M      8.5M  86% /dev.static

tmpfs                    48.1M        0    48.1M  0% /dev

tmpfs                    48.1M        0    48.1M  0% /dev/shm

tmpfs                    48.1M      8.0K    48.1M  0% /tmp

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doszło jeszcze to:

[quote][font=monospace][size=78%]Inodes that were part of a corrupted orphan linked list found.  Fix<y>? yes [/size][/font][font=monospace]Inode 44689 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 57822 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 59431 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 59585 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 59633 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 59636 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 59693 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 59977 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60313 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60817 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60818 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60839 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60842 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60873 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60874 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60880 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60881 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60882 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60884 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60890 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60891 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60893 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60905 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60909 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60910 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60911 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60913 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60915 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60917 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60929 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60930 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60931 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 60933 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 61250 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 61251 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 61265 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 61742 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 61852 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 61861 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 61902 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 62182 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 62591 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70170 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70171 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70177 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70179 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70184 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70212 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70213 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70215 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70216 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70219 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70222 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70225 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70240 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70241 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70245 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70246 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70250 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70265 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70266 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70271 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70272 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70314 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70316 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70317 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70318 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70325 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70326 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70330 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70348 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70349 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70354 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70356 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70360 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70361 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70364 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70365 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70368 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70369 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70749 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70750 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70751 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70755 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70756 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70761 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70763 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70791 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70794 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70795 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70796 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70798 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70810 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70815 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70816 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70817 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70820 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70821 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70824 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70825 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70830 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70831 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70832 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70835 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70836 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70837 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70845 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70847 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70848 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70855 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70858 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70863 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70864 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70865 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 70869 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 81576 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 81594 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 81696 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 81705 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 81740 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 81756 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 81771 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 81786 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 82146 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 82978 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 82982 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 84627 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 84637 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 85228 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 85229 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 85230 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 85231 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Inode 85243 was part of the orphaned inode list.  FIXED. 
Pass 2: Checking directory structure 
Pass 3: Checking directory connectivity 
/lost+found not found.  Create<y>? yes 
Pass 4: Checking reference counts 
Pass 5: Checking group summary information 

records: ***** FILE SYSTEM WAS MODIFIED ***** 
records: 55133/264688 files (2.1% non-contiguous), 95191104/488377344 blocks

[/font]
[/quote]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas to samo, jak dysk podłączam do komputera to linux normalnie mi montuje tą partycje i mam dostęp do wszystkich danych. A na bsla lipa, do tego jak wchodzę w informacje o tunerze to pokazuje mi ten dysk, ale pokazuje też -1mb wolnego miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstawiłem zworkę na 5 i 6 pin, ale i tak nic to nie dało.

załączam zdjęcie polecenia "cfdisk /dev/sda"

 

a polecenie "tune2fs -l" daje:

tune2fs 1.42.13 (17-May-2015)

Usage: tune2fs [-c max_mounts_count] [-e errors_behavior] [-g group]

        [-i interval[d|m|w]] [-j] [-J journal_options] [-l]

        [-m reserved_blocks_percent] [-o [^]mount_options[,...]] [-p mmp_update_interval]

        [-r reserved_blocks_count] [-u user] [-C mount_count] [-L volume_label]

        [-M last_mounted_dir] [-O [^]feature[,...]]

        [-E extended-option[,...]] [-T last_check_time] [-U UUID]

        [ -I new_inode_size ] device

dysk.jpg.ba0b32dfab7d796ac0aa41847ace9ed3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba coś z dyskiem, wcześniej miałem w nboxie 250GB i na tych samych kablach było wszystko ok. Też zauważyłem że pokazuje że jest montowanie /hdd ale jak w tunerze tam wchodzę to mam jedynie plik epg.dat a moich danych nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@max95100: tune2fs -l /dev/sda1 ... założyłem, że nazwę urządzenia sam wpiszesz.

 

 

sorki tak już jakoś leciałem kopiuj wklei :D

 

 

Filesystem volume name:   records 
Last mounted on:          /run/media/michal/records 
Filesystem UUID:          57ec0ce1-a00a-493c-8eb2-4e68328c03bf 
Filesystem magic number:  0xEF53 
Filesystem revision #:    1 (dynamic) 
Filesystem features:      has_journal ext_attr resize_inode dir_index filetype extent flex_bg sparse_super large_file huge_file uninit_bg dir_nlink extra_isize bigalloc 
Filesystem flags:         signed_directory_hash  
Default mount options:    user_xattr acl 
Filesystem state:         clean 
Errors behavior:          Continue 
Filesystem OS type:       Linux 
Inode count:              264688 
Block count:              488377344 
Reserved block count:     0 
Free blocks:              393186240 
Free inodes:              209555 
First block:              0 
Block size:               4096 
Cluster size:             262144 
Reserved GDT blocks:      14 
Blocks per group:         2097152 
Clusters per group:       32768 
Inodes per group:         1136 
Inode blocks per group:   71 
Flex block group size:    16 
Filesystem created:       Thu Dec 31 00:38:32 2015 
Last mount time:          Sun Jun 19 00:43:25 2016 
Last write time:          Sat Jan  1 01:00:17 2000 
Mount count:              0 
Maximum mount count:      -1 
Last checked:             Sun Jun 19 20:07:48 2016 
Check interval:           0 (<none>) 
Lifetime writes:          324 GB 
Reserved blocks uid:      0 (user root) 
Reserved blocks gid:      0 (group root) 
First inode:              11 
Inode size:               256 
Required extra isize:     28 
Desired extra isize:      28 
Journal inode:            8 
Default directory hash:   half_md4 
Directory Hash Seed:      628b300f-8586-4639-b059-307371468900 
Journal backup:           inode blocks

 

co pokazuje polecenie "mount"

 

samo polecenie "mount" pokazuje:

rootfs on / type rootfs (rw)

/dev/root on / type jffs2 (rw,relatime)

proc on /proc type proc (rw,relatime)

sysfs on /sys type sysfs (rw,relatime)

tmpfs on /ram type tmpfs (rw,relatime)

/dev/root on /dev.static type jffs2 (rw,relatime)

tmpfs on /dev type tmpfs (rw,relatime)

devpts on /dev/pts type devpts (rw,relatime,gid=5,mode=620)

tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,relatime)

usbfs on /proc/bus/usb type usbfs (rw,relatime)

tmpfs on /tmp type tmpfs (rw,relatime)

automount(pid1103) on /autofs type autofs (rw,relatime,fd=4,pgrp=1103,timeout=5,minproto=2,maxproto=4,indirect)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie, 1TB:

 

Filesystem magic number:  0xEF53
Filesystem revision #:    1 (dynamic)
Filesystem features:      has_journal ext_attr resize_inode dir_index filetype needs_recovery extent sparse_super large_file uninit_bg
Filesystem flags:         signed_directory_hash
Default mount options:    user_xattr acl
Filesystem state:         clean
Errors behavior:          Continue
Filesystem OS type:       Linux
Inode count:              61054976
Block count:              244190390
Reserved block count:     2441903
Free blocks:              166174118
Free inodes:              61045201
First block:              0
Block size:               4096
Fragment size:            4096
Reserved GDT blocks:      965
Blocks per group:         32768
Fragments per group:      32768
Inodes per group:         8192
Inode blocks per group:   512

 

Reszta to samo.

 

Te numerki trochę inne i "features" trochę inne.

 

Może coś nie jest dokompilowane w obsłusze ext4 (konfiguracja jajka chyba /proc/config.gz).

 

Moim zdaniem, to nie problem z obsługą dysku przez nboksa, ale problem z obsługą systemu plików. Jeżeli masz możliwość, to proponuję zgrać gdzieś dane i przygotować dysk w nboksie a potem przegrać wszystko na sformatowaną partycję.

 

Możesz też przejrzeć konfigurację jajka i jak ustalisz czego brakuje, to może da się dodać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, ja z problemem jak koledzy wyżej.

GraterliaOS:~# mount /dev/sda2 /hdd
mount: mounting /dev/sda2 on /hdd failed: Invalid argument

 

Dysk siedzi w boxie od dawna. Z racji ze szykuje tuner dla innej osoby instalowałem całość na świeżo. W tej samej konfiguracji pracował u mnie ze dwa lata. Partycja celowo pomniejszona o końcowe sektory.

 

Na sda1 leży system - oczywiście wszystko działa.

sda2 nie mogę zamontować, automatycznie również się nie montuje.

 

GraterliaOS:~# df -h
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/root               507.9M     98.3M    384.0M  20% /
tmpfs                    48.1M         0     48.1M   0% /ram
/dev/root               507.9M     98.3M    384.0M  20% /dev.static
tmpfs                    48.1M         0     48.1M   0% /dev
tmpfs                    48.1M         0     48.1M   0% /dev/shm
tmpfs                    48.1M      8.0K     48.1M   0% /tmp

 

Disk /dev/sda: 465.8 GiB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xe9eaf4fc

Device     Boot   Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1          2048   1050623   1048576   512M 83 Linux
/dev/sda2       1050624 822093823 821043200 391.5G 83 Linux

 

GraterliaOS:~# fsck -f /dev/sda2
fsck from util-linux 2.32
e2fsck 1.44.1 (24-Mar-2018)
Pass 1: Checking inodes, blocks, and sizes
Pass 2: Checking directory structure
Pass 3: Checking directory connectivity
Pass 4: Checking reference counts
Pass 5: Checking group summary information
records: 11/25665536 files (0.0% non-contiguous), 1891845/102630400 blocks

 

Zawartość fstab

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
/dev/root / auto defaults,remount,errors=remount-ro,noatime,nodiratime 1 1
proc /proc proc defaults 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults 0 0
LABEL=records /hdd auto defaults,noatime,nodiratime 1 1
LABEL=data /media/data auto defaults,noatime,nodiratime 1 1
LABEL=swap swap swap defaults 0 0

 

GraterliaOS:~# tune2fs -l /dev/sda2
tune2fs 1.44.1 (24-Mar-2018)
Filesystem volume name:   records
Last mounted on:          <not available>
Filesystem UUID:          815ca214-8d6b-4d0e-ad05-e0e282fd4442
Filesystem magic number:  0xEF53
Filesystem revision #:    1 (dynamic)
Filesystem features:      has_journal ext_attr resize_inode dir_index filetype e                                                                                        xtent 64bit flex_bg sparse_super large_file huge_file dir_nlink extra_isize meta                                                                                        data_csum
Filesystem flags:         signed_directory_hash
Default mount options:    user_xattr acl
Filesystem state:         clean
Errors behavior:          Continue
Filesystem OS type:       Linux
Inode count:              25665536
Block count:              102630400
Reserved block count:     5131520
Free blocks:              100738555
Free inodes:              25665525
First block:              0
Block size:               4096
Fragment size:            4096
Group descriptor size:    64
Reserved GDT blocks:      1024
Blocks per group:         32768
Fragments per group:      32768
Inodes per group:         8192
Inode blocks per group:   512
Flex block group size:    16
Filesystem created:       Sun Apr 22 12:31:59 2018
Last mount time:          n/a
Last write time:          Sun Apr 22 15:03:58 2018
Mount count:              0
Maximum mount count:      -1
Last checked:             Sun Apr 22 15:03:58 2018
Check interval:           0 (<none>)
Lifetime writes:          7295 MB
Reserved blocks uid:      0 (user root)
Reserved blocks gid:      0 (group root)
First inode:              11
Inode size:               256
Required extra isize:     32
Desired extra isize:      32
Journal inode:            8
Default directory hash:   half_md4
Directory Hash Seed:      929cdc05-a5af-4216-9af4-af15a49d3ad8
Journal backup:           inode blocks
Checksum type:            crc32c
Checksum:                 0xd60b1b08

Przechwytywanie.PNG.9dbe345ecbaed32941ff01fc6a4b488c.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę w wolnej chwili.

 

Z całą pewnością wcześniej na ext4 działało to prawidlowo, w tej samej konfiguracji z partycjami tej samej wielkości

 

Wydaje mi się że któryś update coś namieszał, lub może czegoś niedoinstalowałem z repo ?

 

 

EDIT

Potwierdzam  ext3 zamontowało bez problemów. Skąd w takim razie problemy z ext4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...