Skocz do zawartości

Różne poziomy dźwięku


Gość carolef

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z różnymi poziomami dźwięku. na kanałach sd jest dobrze a na niektórych hd jest strasznie cicho. Zmieniam różne opcję w ustawieniach Pcm spdif downmix. nic nie pomaga.  Na esi podlaczonym do tv samsunga jest ok a na nbox z toshiba kicha. nbox z tv samsungiem też dobrze. Macie może jakis pomysł na różne poziomy głośności?

 

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem. Nic nie grzebałem - zero zmian. Następnie dodałem kanał na którym mam cichy dźwięk i rożnych poziomów próbowałem. Zero różnicy - dalej cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź raz jeszcze powoli. Ustaw PCM i downmix do Stereo i potem reguluj. Tylko taka konfiguracja pozwala na regulację dźwięku w jakimś zakresie. AC3 z założenia ma nie być tykane ze względu na jakość dźwięku. Dlatego najpierw trzeba zrobić downmix do stereo (MPEG) potem potraktować to pluginem a na koniec przesłać jako PCM a nie SPDI/F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to każdy kanał osobno regulować? Czy ustawiać w pluginie ogólne wartości dla ac3/dst i mpeg? Jeśli to drugie to może są jakieś sprawdzone wartości?

 

Może problem wydawać się błachy, jednak tv o którym mowa stoi w sypialni i jak z żoną wieczorem oglądamy tv skaczące poziomy głośności mogą nam synka obudzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość alanokolo

Mam takie pytanie może nieco odbiegające od tematu ale skoro mowa o dźwięku.Nagrywam sobie filmy na kamerze bądź aparacie i potem chcę sobie oglądać na nboxie przez usb i pojawia się problem.Karta sd podłączona przez czytnik kart do nbox obraz nagrany w mov 1080p dźwięk 16bit pcm co najbardziej mnie dziwi obraz chodzi płynnie możliwość sterowania z pilota boxa wszystkimi funkcjami przewijaniem zwalnianiem itp.natomiast dźwięk się tnie idzie zanika idzie zanika jak by obraz nie dawał rady to bym zrozumiał ale idzie ładnie ale dźwięk sobie nie radzi to dziwi czy coś z tym można zrobić.ps.Wiem ktoś powie że box nie służy do takich celów ale skoro prawie daje radę poza tym nie mam już wolnych portów hdmi w tv więc jak by to chodziło to czemu nie.

 

Wysyłane z mojego LT18i za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym użytkowaniu stwierdzam, iż nie jest doskonale. Np. w pewnym momencie na tvn style hd wcale nie było dźwięku. Reszta - no cóż, co z początku wydawało się być ok na dłuższą metę nie jest idealne. Poziomy dźwięku nie są takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest bardziej złożony. Tego nawet nie przewidzieli ci, co układali przepisy odnośnie poziomu dźwięku, reklam itd.

Otóż, to nie zmienia się drastycznie poziom dźwięku, a jego dynamika. Nie będę tutaj robił technicznych wykładów z różnych przyczyn. Najistotniejsze jest to, że poziom dźwięku w decybelach jest prawie taki sam, a dźwięk raz wyje, a raz nie. Związane jest to z fizjologią ucha ludzkiego. Zwróćcie uwagę na to, jak zmienia się barwa dźwięku jak jest głośno, i jak jest cicho. To nie są zmiany w torze audio w TV czy wieży. To zmiany wprowadzane celowo. Ucho ludzkie pewne częstotliwości słyszy lepiej, a inne gorzej. Dla aparatury pomiarowej nic się nie zmienia - dla ucha DUŻO. Dlatego tak trudno sobie z tym poradzić.

 

Najprościej byłoby zmusić nadawców do nadawania dźwięku w pełnym paśmie. Ale co zrobić jak dany materiał jest już wykastrowany? A co zrobić jak ci na górze nie rozumieją tego, bo dla nich liczą się decybele na aparaturze pomiarowej?

 

Poprawione błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, to prawda.

 

Ale - jak to się ma do tego ze na TVN style HD cisza, na National Geographic HD tak sobie, ledwo słychać a na BBC Entertainment drze się aż uszy bolą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Czy u was też jest tak, że przełączając na np C+HD lub Discovery HD lub AXN HD czy też TLC HD to dźwięk jest cicho?

Mam zainstalowane AVA ale czy z nim czy bez niego jest to samo. Jak mam AVA to na w/w kanałach jest głośność na full a jak przełączę na inny HD to AVA działa i zmniejsza mi głośność tak mniej więcej o trzy kreski (skórka inHD) ale pomimo zmniejszenia głośności na innych kanałach TV "wyje".

 

Jest jakieś rozwiązanie na to? Czy po prostu tak ma być do puki nadawcy nie zmienią tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki nadawcy nie przejdą na AC3 lub coś podobnego będzie tak jak teraz. W MPEG przewidziano maksymalnie kanał Lewy i Kanał Prawy. Tu można przyjąć dowolność choć powinien być standard. W AC3 nie ma dowolności bowiem w tym standardzie można przesłać L+R ale też L+R tył, sekcje centralną, czasem boczne itd. Gdy nadawca dowolnie potraktuje temat, to może dojść do paradoksu, że np. głośniki tylne będą "WYĆ" a przednie będą prawie niesłyszalne. Dlatego różnie słychać pomiędzy MPEG a MPEG oraz MPEG i AC3. Pomiędzy AC3 a AC3 tylko wtedy, gdy nie ma nałożonej informacji 2.0 w przypadku 2.0 (paradoks transmitowania sygnału 2.0 z pilotem 5.1). Jeżeli wszystko jest odpowiednio "opisane" w strumieniu to zarówno tuner, jak i telewizor, czy DAC wiedzą co zrobić z sygnałem i poziomy są powiedzmy prawie identyczne - trzeba też uwzględnić dynamikę dźwięku.

Jeżeli zaś ktoś nadaje w MPEG to zazwyczaj nadaje tak jak ktoś ustawi na mikserze i tyle. Jeden kanał WYJE innego nie słychać.

 

Na to wszystko należy jeszcze nałożyć REKLAMY, a dokładnie zjawisko manipulacji dynamiką i KOSZMAR gotowy.

Czy jest na to sposób? Chyba jest - nadawca musi przejść na AC3. Problem w tym, że tu póki ktoś nie zrobi całej ustawy i nie powoła organu wykonawczego, to nic się nie zmieni. Na "pochwałę" zasługują takie twory jak np. HBO HD gdzie ścieżka audio jest w MPEG albo podobnie HISTORY HD również ze ścieżką w MPEG. Jak dla mnie AC3 to już standard. Przy SD można było dyskutować o tym, bo faktycznie nie każde urządzenie potrafiło dekodować AC3. W dobie HD i odbiorników HD, które z założenia dekodują AC3 lub "przepuszczają" niezmieniony strumień na wyjście cyfrowe dyskutowanie nad wyższością MPEG Audio nad AC3 jest bezzasadne.

Niestety, żyjemy w kraju zacofanym kompletnie. Pierwsze zachłyśnięcie się kapitalizmem dużej liczbie osób zrobiło wbrew pozorom źle. Jest im dobrze tak jak jest. Przecież widzą obraz i słyszą co do nich ten obraz gada. Duża liczba z tych osób posiada jakiś tam telewizor i patrzy przez pryzmat tego, co sama posiada. Nie bierze pod uwagę tych, co mają np. dobre sprzęty AUDIO czy wysokiej klasy kina domowe.

Nadawcy też nadają tak, a nie inaczej, bo statystyczny Polak uważa, że jest OK - ba - nawet nie wie, że ogląda i słucha "gówno" (wybaczcie słowa). Zaczynam odnosić wrażenie, że PL nadaje na HB tylko dlatego, że na pozycji 19,2 jest już tyle kanałów HD z porządnym obrazem i dźwiękiem, że musieli by poprawić jakość. Na HB nadają co nadają, większość nie widzi, co może mieć, więc przyjmuje, że to co nadają jest OK. I tak to się kręci.

My - nieliczni - nic nie zrobimy. Nawet jak się wszyscy zbierzemy do kupy i za jednym razem zaprotestujemy to i tak będziemy gdzieś około 10% statystyką, którą można "kopnąć" i nie mieć problemu. Pytanie jak przetłumaczyć tym 90%, że to za co płacą, nie jest warte nawet połowy tej ceny!

 

 

"Się rozpisałem" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ponieważ ingerują w strumień dźwięku a co za tym idzie pogarszają jakość.  Każda rekompresja formatu stratnego (tu AC3, MPEG, itp.) powoduje degradację dźwięku. Ludzie od wolnego oprogramowania raczej nie zamierzają psuć bardziej dźwięku.

 

 

 

Co kto woli. temat został wyczerpany moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak regulowac glosnosc strumienia AC3?Nie da sie :-) Mozna jedynie manipulowac dzwiekiem Mpeg. Idac tym tropem trzeba naposac analizatror dzwieku w czasie rzeczywistym i regulowac Mpeg do poziomu AC3. Przerost formy nad trescia chociaz AVArobi cos podobego ale dna ppziomie regulacji dzwieku w E2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@j00zek → tu masz rację. Downmix w większości przypadków załatwia sprawę. Niestety coraz więcej ludzi ma "kina domowe" i chą po potyku 1:1 a po hdmi do TV magicznie to co napisałeś :)

 

 

Reasumując - po włączoeniu AC3 downmix + zastosowanie AVA i odpowiednia konfiguracja powinno zadziałać poprawnie. Oczywiście przy założeniu, że jakość dźwięku nie jest priorytetem! Między innymi dlatego właśnie w repozytorium jest plugin AVA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka wersja jest w repozytorium, ale na forum jest dostępna wersja, która ma tryb zapamiętywania głośności dla każdego z kanałów. W takim trybie z czasem wszystkie kanały sobie ustawimy do jednolitego bez większego kombinowania.

 

A praktycznie: Jak ustawimy tuner na 60% i potem włączymy DVB-T, to ... no chyba, że nasz TV potrafi to jakoś skorygować. I jeszcze: Włączymy tryb pamiętania a nadawca będzie się przełączał z MPEG (audycje publicystyczne) na AC3 (filmy) i będą słyszalne zmiany głośności :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę ogólniej: Czytam na forum, że ten czy inny tuner na sofcie takim czy innym (z N) sam wyrównuje poziomy głośności. Wie ktoś jak te tunery to robią? Metodą podobną do tej opisanej przez j00zka, czy też w samym strumieniu jest gdzieś info na podstawie którego można automatycznie głośność regulować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...