Skocz do zawartości

Zgemma H.5 - problem z DHCP.


MrBrzoza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Miałem dzisiaj okazję pobawić się Zgemmą H.5.

Ciekawostka, po instalacji Core "nie pobiera" sobie adresu IP.
Nie tyle co nie pobiera bo w routerze widzę wstępnie przydzielony adres a router czeka 40s na potwierdzenie.
Zgemma tak jak by nie odpowiadała i nie potwierdzała przyjęcia adresu więc router anuluje przydzielenie adresu.

Po instalacji GUI jest to samo.

Dekoder nie odpowiada na Ping, nie można połączyć się przez ssh itp.

Wyłączenie opcji DHCP i wpisanie adresu ręcznie, wszystko działa.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem?

Pozdrawiam,
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego co napisał autor wątku. Podłącz do tunera DEBUG i zobacz co faktycznie się dzieje podczas startu. Inaczej możemy gdybać i gdybać i gdybać i tak do końca świata.

W Graterlia OS mamy do czynienia z OS a nie IMAGE. Nie mamy w nim od już bardzo dawna busybox i protez w niego wbudowanych. Jeżeli z jakiegoś powodu klient dhcpcd nie dogaduje się z Twoim serwerem DHCP to musi być tego przyczyna. Niestety nie poznamy jej automagicznie bez podejrzenia tego co się dzieje podczas "dogadywania się" klienta DHCP z serwerem DHCP.

Kiedyś, jak dobrze sobie przypominam ktoś miał problem z klientem DHCP na nBox. Tam też był podobny efekt. Jak się okazało, serwer DHCP za wolno odpowiadał. Inne sprzęty zdążyły pobrać adres a nBox niestety nie bo robił to za wolno. Nie jest wykluczone, że tak jest też w tym przypadku. U mnie działa to OK, u kogoś innego również a u autora z przyczyny XYZ może nie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnątrz tunera jest białe gniazdo wyjąca w formacie TTL. Dane takie same jak dla nBoxa.
Mnie też ciekawi co jest przyczyną tego dziwnego efektu.
Jedyne co jeszcze przychodzi mi do głowy to DHCP6. Czasem z jakiegoś, nieznanego mi bliżej powodu kłopotem jest IPV6 od dostawcy netu i próba przydzielenia IPV6 z puli adresów operatora.
Piszę to, bo kiedyś walczyłem z tym czymś przy łączu od Orange i jakimś routerze od ASUSa. Z uporem godnym lepszej sprawy przy włączonym IPV6 na routerze H2S szalała po DHCP jak głupia.
Z uwagi na to, że nie miałem dużo czasu na szukanie przyczyny a problem rozwiązało wyłączenie IPV6 tmat ucichł.

W każdym razie jakbyś miał mozliwość podpiąć DEBUG to pewnie coś ciekawego dałoby się wyczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej @tux będzie ciężko z DEBUG bo dekoder jest jeszcze na gwarancji i ma plombę.

IPV6 nie wchodzi w grę ponieważ moja sieć wewnętrzna jest niezależna od operatora.
Mam światełko tylko z modemem od dostawcy za którym stoi mój MikroTik a on przydziela tylko IPV4.

Ale pobawię się jeszcze z innym routerem i dam znać.
Niestety mam ostatnio multum obowiązków więc pewnie zabiorę się za to dopiero w czwartek lub piątek.

Pozdrawiam,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki.
Będzie trudno, ale trzeba spróbować to namierzyć.
Co do plomby to zerknij dokładnie jak ona wygląda. Część tunerów co miałem u siebie miało tak podłe plomby, że po chwili użycia suszarki można było je bezkarnie zdjąć.
Nie wiem jak jest w Twoim przypadku, ale może warto zerknąć,?

Jako ciekawostkę napiszę, że w H7, gdzie montuje się dysk do środka też jest plomba. Oczywiście trzeba ją zerwać a producent/sklep nie robi z tego powodu "ALE" ?
Temu kto wymyślił te plomby należy się jakiś medal za głupotę ?
Poza tym w UE obowiązuje zakaz plombowania. O ile producent może robić sobie to czy tamto o tyle sklep/sprzedający musi przyjąć urządzenie bez plomby. Inna sprawa czy potem uzna gwarancję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...