Skocz do zawartości

przeniesienie systemu na inny pendrive - root error


Gość misiu2000

Rekomendowane odpowiedzi

Gość misiu2000

Zrobiłem kopie systemu z pendriva, przez hdclone i próbuje przenieść na drugiego. Po uruchomieniu tunera z drugiego pendriva, zaraz po network init mam root error.

Pendrive formatowałem pod konsolą przez komendę mkfs.ext2 -b 4096 -I 128 -L "system" /dev/sdb1.

Nie wiem czego dalej spróbować.

Teraz się boję, że jak mi się uszkodzi pendrive, z którego startuje system, to hdclone nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że podpinasz do tunera 2 pendrive'y:

sda1 - system

sdb1 - na nim ma znaleźć się kopia system

Formatujesz sdb1, by zaraz potem wyjąć oba pendrive'y do kompa z windows i użyć hdclone? Dawno nie używałem hdclone, ale z tego co rozumiem to te formatowanie jest bez sensu, bo hdclone i tak kopiuje całe partycje i je nadpisze. Zapewne używając odpowiednich opcji da się sklonować pendrive'a z systemem, tak żeby zadziałał, ale jak to nie odpowiem bo programu nie używam. Tylko po co to robić jak możesz użyć do tego celu tylko linuxa...

 

Na początek to sformatuj pena zgodnie z zaleceniami w FAQ:

mkfs.ext3 -c -L "rootfs" -b 4096 -I 128 /dev/sdb1

 

Następnie możesz zrobić na niego kopię systemu narzędziem sysbckp (we wtyczkach na forum znajdziesz też SystemBackup, żeby zrobić to z gui) i tak utworzoną kopię rozpakować tar'em do sdb1.

 

Możesz też nie używać narzędzi do backup'u, tylko po sformatowaniu pena wydać komendy:

cd /autofs/sda1
cp -r * /autofs/sdb1

W praktyce nie sprawdzałem, ale jeśli box z penem dobrze współpracuje to powinno zadziałać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość misiu2000

Mam jednego pena w tunerze i teraz z niego, chciałbym przenieść system na drugi.

Skoro hdclone tego nie może zrobić, to robię to pod tunerem, z konsoli.

Ale później nie moge rozpakować archiwum. Nie wiem dlaczego.

Kombinuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz podłączyć 2 penów na raz do tunera?

To co robiłeś tą komendą?

Pendrive formatowałem pod konsolą przez komendę mkfs.ext2 -b 4096 -I 128 -L "system" /dev/sdb1.

Masz hdd w tym tunerze?

 

Skoro hdclone tego nie może zrobić, to robię to pod tunerem, z konsoli.

Ale później nie moge rozpakować archiwum. Nie wiem dlaczego.

Jak to piszą... logi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość misiu2000

Poszło. Dzięki za pomoc.

 


Scalono wiadomość: [time]1492411557[/time]

Świetnie z kopią całego pendrive-a, radzi sobie R-Drive Image.

Robi 1:1, nawet z partycjami sformatowanymi komendą mkfs.ext3 -b 4096 -I 128 -L "system" /dev/nazwa partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam. Odświeżam wątek. Chciałbym zrobić obraz systemu, który siedzi na pendrive w BSLA z twardym dyskiem. Jakim rozkazem przez SSH zrobię kopię wszystkich plików działającego systemu na twardy dysk lub pendrive? Ten obraz chciałbym przenieść na inne pendrive w dekoderach z poziomu linuxa, którego używam (w sumie mam dostęp do Windowsa i program R-Drive.

 

Jak rozumiem, wystarczy sformatować rozkazem:

 

mkfs.ext2 -b 4096 -I 128 -L "system" /dev/sdb1

 

Pendive, po czym rozpakować pliki systemu z dziąłającego obrazu. Mam plugin do backupu, ale coś długi mmi mieli i nie widzę, by tworzył kopię systemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jaśniej? Zamontować ktrórą partycję? Jaką. Dekoder ma jeden port USB, więc muszę przegrać wszystkie jego pliki Graterlii na twardy dysk, bo jak czytałem, na ten sam pendrive gdzie jest system nie można. Więć jakim rozkaem z konsoli zdalnej uruchomić spakowanie i skopiowanie do  wmontowanym w BSLA HDD kopii systemu? Tak by potem przez FTP je pobrać na mój laptop z linuxem i wgrać na pendrive podłączonym do tego laptopa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę szukał. Chodź już przeglądałem stronę z najczęstszymi pytaniami i odpowiedziami. Znalazłem tam opis instalacji na pendrive systemu z paczki pobranej na stronie. Ale nie znalazłem opisu jak gotowy, skonfigurowany pode mnie system zgrać na inny. Formatowanie partycji rozkazem, który wrzuciłem wyżej działa idealnie pod moim KDE NEON.


Scalono wiadomość: [time]1511194647[/time]

To chyba to:

 

28. Jak zrobić kopię zapasową systemu w NOR/NAND/FLASH i ją odtworzyć?

 

Instalujemy narzędzie od robienia backupu SH4 dla MIPS32EL pakiet jest już w systemie:

 

opkg install graterlia-systembackup-tool

 

po zainstalowaniu paczki jak powyżej odpalamy przez ssh:

 

sysbckp

 

będzie pracował kilka minut (należy spokojnie poczekać jak skończy).

Następnie na dysku twardym w katalogu /hdd/backup zostaną utworzone dwa archiwa:

 

 

model-backup-FLASH_data.tar.gz

model-backup-rootfs_data.tar.gz

 

 

oraz pliki sum kontrolnych.

 

Aby później wgrać wszystko od początku wystarczy wypakować na pena zawartość archiwum *FLASH* i wgrać soft od początku przez uboot z pena.

Dobre dla tych co popsuja coś przy update lub gdy zacznie brakować miejsca w pamięci wewnętrznej.

 

 

[attach name=Screenshot_20171120_162038.png type=image/png]18196[/attach]

 

Screenshot_20171120_162038.thumb.png.1f68c4b2b0806957744171aa089593a5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...