Jump to content

Kondensatory - dobre - jakiej firmy?


314TeR

Recommended Posts

Zebrało mi się trochę sprzętu w domu... nBox, VU+ Duo, jakieś inne, które wszystkie cierpią na problem umierających kondensatorów.

 

Polećcie jakieś dobre marki kondensatorów - wytrzymałe, idealnie z oferty TME, bo tam na 99% będę się zaopatrywał.

Link to comment
Share on other sites

rok666[/member] wiem, czytałem... natomiast jest to temat zaczęty w czasie kiedy była fala pierwszych wymian kondensatorów. Teraz mam np nBoxa już po jednej takiej wymianie wykonanej przez jacektorun i mimo że to od niego a nie od jakiegoś rzeźnika i "tylko" 2,5 roku, ale kondziory już się kwalifikują do ponownej wymiany.

 

Nie chce wkładać czegoś co mimo polecania 2-3 lata temu dziś okazuje się, że nie sprawdza się i już umiera. Kondensatory w zależności o jakości kosztują od powiedzmy 0,5PLN do 1,5PLN. Jak ktoś to robi hurtowo na sztukę, to oszczędność na kilkunastu kondensatorach daje mu kilkanaście więcej PLN w kieszeni. Mój czas który będę musiał poświęcić na naprawę cenię sobie o wiele bardziej niż wartość sprzętu jaki będę naprawiał. Niestety podjąłem się tego dla znajomych, a nie zarobkowo, więc chcę to zrobić raz i porządnie, aby do tematu nie wracać w ogóle lub jeśli w ogóle to nie za 2 lata.

 

Stąd ponawiam pytanie - w TME Jamiconów nie ma... Czytając parametry i długość pracy np Nichicon produkuje serie w których gwarantuje 20tyś h przy 105 stopniach - czy ktoś miał z nimi do czynienia? Jest coś lepszego? Cena nie gra roli. 10-15 PLN różnicy na sprzęcie to nie różnica.

Link to comment
Share on other sites

Ja tu widzę potencjalnie dwie sprawy, jakość kondensatorów to jedno, jakoś projektu/konstrukcji odbiornika to drugie. Nawet najlepsze kondensatory Ci nic nie pomogą, jeśli projekt (obciążenia, chłodzenie) jest niepoprawny, a to jest możliwe. Do tej pory mam "rezerwowy" zasilacz do komputera, który ma już ponad 5 lat i jedyne co z nim musiałem robić, to wymienić zajechany na śmierć (przestał się kręcić) wentylator. Kondensatory w nim to Chemi-Con'y przewidziane do pracy z temperaturami do 105° C...

Link to comment
Share on other sites

314TeR[/member]: Jak będziesz szukał i czytał noty katalogowe, to powinieneś dość szybko wywnioskować, że przy tej samej pojemności i maksymalnym napięciu zawsze lepsze są kondensatory grubsze. Rozmiar wpływa na jakość chłodzenia.

 

Druga sprawa: Zdanie znajomego, który co prawda z nboksami nic wspólnego nie ma, ale różne projekty elektroniczne wykonuje na zlecenie, często w "małych seriach" i sam już się naciął na problem serwisowania swojego sprzętu z powodu kondensatrów: "Tylko Nichicon" ;)

 

I trzecia: Jak już wymieniasz kondesatory ... zajmij się też tymi w zasilaczu zewnętrznym z nboksa. Jeżeli on jest "wyjechany", to bardziej cierpią kondensatory w środku.

Link to comment
Share on other sites

Jamiconow w TME nie ma, wiec pewnie wezmę Nichicon, bo po parametrach lepszych nie widzę.

 

Tam gdzie da radę to będę montował kondensatory o większej objętości, wyższe i/lub na wyższe napięcie. Ważne tylko aby raster mniej więcej się zgadzał.

 

BTW a to zasilacz od nboxa da radę jakoś "normalnie" rozebrać? 

Link to comment
Share on other sites

(...) wyższe (...)

 

Z tabelek producentów wynika, że powinny być "o większej średnicy".

 

BTW a to zasilacz od nboxa da radę jakoś "normalnie" rozebrać?

 

Cięcie i rozrywanie oraz ponowne sklejanie ... to raczej nie jest "normalnie" :( Ale mam 2, obydwa po pomiarach na oscyloskopie przeszły sekcję.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...