Jump to content

Odinstalowywanie pakietów - konsola


jordi

Recommended Posts

W myśl zasady "terminal twoim przyjacielem" ;-) staram się to wszystko ogarnąć (na razie tylko wg. FAQ) ale idzie całkiem znośnie tj. system postawiony, paczki poinstalowane i wszystko działa jak należy;)

Teraz do sedna sprawy. Otóż byłbym wdzięczny gdyby ktoś mnie poinstruował jak bezpiecznie a zarazem poprawnie odinstalowywać niepotrzebne rzeczy ? Oczywiście mam świadomość, że można po prostu instalować tylko to co rzeczywiście niezbędne, ale nie w tym rzecz.

 

Jako przykład podam tutaj wtyczkę enigma2-plugin-iptvplayer-installer . Powiedzmy, że instaluję ją do testów po czym stwierdzam, że nie ma tam nic ciekawego i nie będę z niej korzystał, tudzież mam mało miejsca w pamięci i chcę ją zwyczajnie odinstalować. I teraz tak: instalując wtyczkę z opkg przez terminal widać na ekranie, że wraz z nią instalują się inne, zależne pakiety np. wget, ffmpeg, flac etc. W momencie, gdy pozbywam się pluginu przez "opkg remove enigma2-plugin-iptvplayer-installer" na ekranie widać, że pozbywam się tylko tego pluginu i niczego więcej, czyli cała reszta zostaje. Czy da się jakoś odinstalować wszystko co z daną wtyczką  się  wcześniej zainstalowało, czy muszę to robić ręcznie ? A może po prostu w zły sposób pozbywam się jej z systemu ?

Link to comment
Share on other sites

Ok dzięki wielkie, zaraz przetestuje :) Jeszcze tylko takie teoretyczne pytanie. Czy stosując powyższą komendę zostanie odinstalowane wszystko to, co było zainstalowane z daną wtyczką czy jest może jakoś automatycznie sprawdzane czy np. jakaś inny pakiet  (doinstalowany w międzyczasie) nie korzysta z jakiegoś elementu, potrzebnego do działania? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tak, wszystko zostanie odinstalowane co zostało zainstalowane jako zależności.

Dlatego promujemy OPKG i odpowiednią instalacją i deinstalację. Tylko tak nie pozostawiamy śmieci.

 

Co do enigma2-plugin-iptvplayer-installer jest to tylko instalator IPTVPlayer. Instaluje i odinstalowuje on wszystko co sam zainstalował. Jednak jak IPTVPLayer zainstaluje coś, co nie wchodzi w skład pakietu to...to na to nie mamy rady. Nie każdy używa opkg i pakietów ipk.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...