Skocz do zawartości

System na USB - zalety i wady


jordi

Rekomendowane odpowiedzi

Rodzinka nalegała aby mieć możliwość korzystania z IPTVPlayer, jednak kilka innych zainstalowanych już pluginów (z serii "must have") jak również ładnie dopracowana skórka (pikony etc) sprawiły, że nie udało mi się wgrać do nand IPTVPlayer'a bo za każdym razem pojawiał się komunikat o braku miejsca (tuner nBox BZZB) . Mój poziom zaawansowania jest póki co taki, że wolę trzymać się rzeczy sprawdzonych (czyt. wersja image) a nieco mniej eksperymentować więc odrzuciłem (póki co) wersję core oraz neutrino (ze względu na bardziej ascetyczny wygląd).

Korzystając więc z poradnika wgrałem kopię swojego systemu z nand na pena na usb i działa. Jest i IPTVPlayer i wszelkie inne dodatki które potrzebuję. Tyle tytułem przydługiego zresztą wstępu.

 

Przechodząc do konkretów i nawiązując do tytułu wątku. Jeśli stosujecie (lub stosowaliście) takie rozwiązanie, to jakie są Wasze spostrzeżenia ? Po paru minutach osobiście mogę jedynie stwierdzić, że:

 

ZALETY:

 

- dużo więcej miejsca na dodatki

- póki co brak zauważalnej różnicy w płynności działania systemu

 

WADY:

 

- znacznie dłuższy start systemu po restarcie

- zajęty port usb, co uniemożliwia korzystanie z wifi-usb czy ew. wgrywanie czegokolwiek przez pamięć z usb (choć tutaj nie jestem pewien czy czasem nie można np. mieć tam dodatkowej partycji na jakieś dane i ew.  z tej partycji instalować ?)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

znacznie dłuższy start systemu po restarcie

Jak masz dysk to zainstaluj system na nim

zajęty port usb, co uniemożliwia korzystanie z wifi-usb czy ew. wgrywanie czegokolwiek przez pamięć z usb (choć tutaj nie jestem pewien czy czasem nie można np. mieć tam dodatkowej partycji na jakieś dane i ew.  z tej partycji instalować ?)

Możesz wykorzystać hab

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wiem o alternatywie w postaci HDD jednak można powiedzieć, że świadomie z tego zrezygnowałem. Generalnie mam dysk wyłączony i używam tylko do nagrywania dlatego też zapytałem o zalety i wady systemu na pamięci usb właśnie...

 

Co do huba - osobiście nie stosowałem. Czytałem tylko w innych wątkach, że lepszy aktywny ale zastanawia mnie czy pasywny też da radę w przypadku działania tylko 2 pamięci usb lub 1 pamięci na usb i 1 sieciówki na wifi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obrazy...

Piszemy o ADB5800xx

 

Tutaj nic nie jest jasne. To sa przerabiane boxy. Rózie serie, w różnym stanie technicznym. Pytania takie jak zadajesz są raczej...no nawet jak ktoś coś odpisze to nie ma gwarancji, że u Ciebie będzie tak samo.

Podobnie - skoro już tyle "nawrzucałeś" do biednego ADB5800xx (bez obrazy) to upychanie na siłę WiFi, USB, HDD, Dongla DVB-T to proszenie się o katastrofę. Owszem...wszystko się da...ale czy warto osiwieć?

 

Masz jeszcze wyjście o którym pisze @zdzisław22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm neutrino i ascetyczny wygląd...czyli pli w moim solo4k ma tez ascetyczny wygląd bo wygląda dokladnie jak neutrino ?

 

Nie wiem, jak wygląda to na solo4k, domyślam się tylko, że ładnie bo to fajny kawałek sprzętu (choć wiadomo, że "ładnie" to pojęcie względne). Ok. przyznaję się - nie miałem u siebie na nBoxie jeszcze neutrino, ale na pewno sprawdzę jak tylko będę dysponował dłuższą chwilą aby móc wszystko ew. poustawiać, bo tylko wtedy będę na 100% pewien aby odrzucić lub pozostawić. Z dekodera na co dzień korzysta i żona i syn więc nie mogę sobie pozwolić na dłuższe przerwy aby coś nie działało, a i pewne przyzwyczajenia związane z obsługą ciężko zmienić.

Kusi mnie bardzo aby spróbować, ale dotychczas tego nie sprawdzałem dlatego, że:

 

1) sugerowałem się screenshotami wrzuconymi w wątek o neutrino które niezbyt do mnie przemawiały (a nie wiem jak tam wygląda sytuacja ze skórkami oraz ich ew. edycja - w GOS jest to dosyć łatwe dzięki skryptowi do edycji)

2) być może błędnie wywnioskowałem, że neutrino nie jest jeszcze systemem w pełni stabilnym i dopracowanym, tak jak to jest w przypadku GOS, a ja taki potrzebuję

3) na GOS mam gotowce typu lista kanałów i pikony od myszka20, które są na bieżąco uaktualniane a na neutrino raczej nie będą działać ?

4) na GOS działa kilka pluginów, dla których pozbyłem się starego tunera a nabyłem nBoxa (te które potrzebuje są poniżej w odpowiedzi na post tux'a)

 

Jeżeli możesz, to proszę wyprowadź mnie z błędu, a będzie mi zapewne łatwiej spróbować neutrino.

 

EDIT - wątek o neutrino istnieje raptem kilka dni dłużej niż moja obecność na forum. Zaglądałem tam we wcześniejszym okresie mojej obecności tutaj i widzę, że sporo się też zmieniło (obecnie czytam od początku i być może się przekonam)

 

Bez obrazy...

Piszemy o ADB5800xx

 

Tutaj nic nie jest jasne. To sa przerabiane boxy. Rózie serie, w różnym stanie technicznym. Pytania takie jak zadajesz są raczej...no nawet jak ktoś coś odpisze to nie ma gwarancji, że u Ciebie będzie tak samo.

Podobnie - skoro już tyle "nawrzucałeś" do biednego ADB5800xx (bez obrazy) to upychanie na siłę WiFi, USB, HDD, Dongla DVB-T to proszenie się o katastrofę. Owszem...wszystko się da...ale czy warto osiwieć?

 

Masz jeszcze wyjście o którym pisze @zdzisław22.

 

Tak wiem, że to biedny ADB5800sx i zdaję sobie z tego sprawę. Za jakiś czas pewnie pojawi się coś adekwatnego do dnia dzisiejszego, ale póki co nie mogłem sobie pozwolić aby wywalić 1000 PLN na coś lepszego by spełniało wymagania (tzn. dwie głowice, hdd, w pełni działające epg i iptv czyli to, czego nie oferowało poprzednie opticum).

Nie mam u siebie ani wifi ani huba i pytałem o to raczej teoretycznie, choć może tego nie sprecyzowałem dokładnie. A czy aż tyle nawgrywałem ?? Hmmm nie wiem. Może na początku tak było bo po prostu jak uznałem, że coś może się przydać to instalowałem i testowałem. Po dwóch miesiącach używania wiem już jednak co jest mi potrzebne do szczęscia a co tylko zbędnym dodatkiem.

Większość skryptów po krótszej lub dłuższej fazie testów wyleciała. Te które zainstalowałem świadomie i używam w miarę regularnie to:

 

- DreamExplorer

- EPGImport

- EPG Search

- IPTVPlayer (dopiero od dziś)

- ShootYourScreen

- SystemBackup

- VirtualZap

- VirtualZap History

 

Nie wiem czy to aż tak wiele ? Cała reszta to skrypty i pakiety zainstalowane standardowo z "image" i może tutaj powinienem upatrywać swojego problemu, jednak w obawie o niestabilne działanie bałem się samemu odchudzić system o pewne elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie. System zainstalowalem na pendrive przez hub usb. Potwierdzam: start systemu jest wolniejszy. Mam jedynie taki problem, ze jak wloze do hub usb inny pendrive to system przesuwa mi pena z systemem pod inna literke (w moim przypadku sdc na?) i system siada, pomaga dopiero restart systemu. Czy jest sposób naprawy mojego problemu?

 

[warning]Pisownia ... proszę poprawić[/warning]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W /etc/fstab użyj uuidów zamiast liter dysków.

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/fstab#UUIDs

 

Nie wiem czy lsblk jest dostępne w Graterlia (sprawdzić mogę dopiero jutro), ale nawet jeśli nie to możesz odpytać każde urządzenie programem blkid (przykład: blkid /dev/sda1), który na pewno jest dostępny, bo sam go używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...