Skocz do zawartości

Restart tunera z pilota - zatrzymuje się na bootloaderze


Gość belialek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam dziwny problem - mianowicie po restarcie tunera (np. po aktualizacjach wtyczek) tuner (ADB5800, GOS na pendrive) zatrzymuje się na  bootloaderze (wybrana domyślnie opcja USH1) i nic się nie dzieje. Dopiero po wyłączeniu z prądu i ponownym włączeniu tuner odpala normalnie USH1 i system się ładuje. Czy to jest kwestia sprzętowa czy programowa? Czym to może być spowodowane?

 

Nagranie:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Masz dysk czy nie

                uboot b4t
HDD1 - pierwsza partycja HDD (sda1)
HDD2 - druga partycja HDD (sda2)
USH1 - pierwsza partycja USB razem z HDD (sdb1)
USH2 - druga partycja USB razem z HDD (sdb2)
USB1 - pierwsza partycja USB bez HDD (sda1)
USB2 - druga partycja USB bez HDD (sda2)
USB3 - trzecia parytycja USB bez HDD (sda3)
NAND - start z NAND image B4T
NLAM - start z NAND image freebox - lamerek
UPDT - UPDATE env, uboota, NAND 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w tunerze jest dysk (tylko na dane). Wszystko normalnie odpala po odłączeniu i ponownym podłączeniu zasilania, restart GUI również działa prawidłowo. Problemem jest tylko restart z poziomu menu tunera.

 

EDIT: dodałem video w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@richter - no zobaczę jeszcze na innym pendrive. Ale to dziwne, bo pendrive działa poprawnie, nie ma badów i system jak już pisałem ładuje się normalnie (do momentu restartu). Jaki rozmiar/producent jest optymalny dla nboxa (przed chwilą doczytałem, że te tunery są "wybredne" w kwestii pendrive ale żadnych konkretów :))?

 

@gringo dzięki za link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@richter - no zobaczę jeszcze na innym pendrive. Ale to dziwne, bo pendrive działa poprawnie, nie ma badów i system jak już pisałem ładuje się normalnie (do momentu restartu). Jaki rozmiar/producent jest optymalny dla nboxa (przed chwilą doczytałem, że te tunery są "wybredne" w kwestii pendrive ale żadnych konkretów :))?

 

@gringo dzięki za link

 

Tylko że to nie jest kwestia tego czy pendrive jest sprawny, czy niesprawny, lecz tego jak szybko pendrive zgłasza się odbiornikowi, że jest gotowy do pracy i tego jak pendrive jest w ogóle szybki.

 

Jeśli użyjesz jakiegoś markowego pendrive, a nie "chińczka" za 10 zł, to masz spore szanse, że będzie zasuwać jak mały samochodzik. Sam wraz z UHD i Sparkami stosuję z powodzeniem "sandisk cruzer fit", z nBox'em też powinien działać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pendrive (EMTEC, modelu nie znam) ma takie wyniki:

 

Co potwierdza moje przypuszczenia, że problem nie jest w transferze lecz tego jak szybko pendrive zgłasza się odbiornikowi.

@zdzislaw22 ma rację, że należałoby podnieść wartość bootcmd w uboocie, a w zasadzie w uboot'ach w ogólności, na wyższą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedno moje coś do tego.

 

Nawet jak jest tak, że jakaś garstka osób ma problem z czasem zgłaszania się PEN to:

  • GOS nie ma nic z tym wspólnego - to ustawienia w ENV odbiornika;
  • GOS nie zmusi przerabiających do zmiany przyzwyczajenia;
  • nawet jak to pomaga to ja nie widzę potrzeby by garstka osób spowodowała opóźnione ładowanie systemu dla reszty osób - zakładając, że magicznie zmienimy wpis wszystkim;
  • każdy może sobie sam poprawić parametr i wrzucić ENV do tunera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedno moje coś do tego.

 

Tylko z testów z hubami USB i innymi sprzętami, można przypuszczać, że jednak obecna wartość jest nieco zbyt niska. Ten wątek wrócił nam na forum już któryś raz. Nie zamierzam się upierać i awanturować, ale, ja bym był był za lekkim tuningiem. W końcu zazwyczaj nie restartuje się boxa co chwilę, a przez wydłużenie startu o parę sekund (coś mi kołacze, że tyle może wystarczyć) nikomu korona z głowy nie spadnie. Jak ktoś ma super-egzotyczne coś, co się bardzo długo zgłasza, to owszem, wtedy niech zmienia - do tego się jeszcze przypada odpowiedni wpis w FAQ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AbrahaM

Poproszę na przepis zmiany wpisu ENV w nbox na odległość :)

I żeby nie ubiło tunerów!

 

po przeanalizowaniu na spokojnie przypadku kapituluję, masz rację.

trzeba zmienić wpis w env, bo modyfikacją kernela tego nie załatwimy.

czyli jesteśmy w czarnej...

pozostaje tylko zrobić wpis do FAQ dla zainteresowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego proszę o konkret pod nbox.

U mnie tego nie ma. I jak nie ma nie będę wyważał drzwi.

 

Będzie gotowiec - dodamy. Ale z adnotacją - zrobił ten i ten - na jego odpowiedzialność.

nbox to tuner mający swoje własne życie. To nie SPARK czy inne VU gdzie jak coś pójdzie nie tak to podniesiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam bladego pojęcia o ENV i zmianach kernala, ale reboot tunera z tego co widzę jest kompletny, tj. tuner startuje od napisu "nbox", mogę wybrać dowolną opcję bootowania - czyli praktycznie identycznie to wygląda jak w przypadku odłączenia i podłączenia zasilania.

 

Przed chwilą zrobiłem test - wybrałem z pilota opcję "Restart systemu", poczekałem aż na wyświetlaczu pojawi się USH1 po czym strzałkami zmieniłem wybór na USH2 (zatrzymałem automatyczne ładowanie z ostatnio wybranej pozycji), poczekałem kilkadziesiąt sekund, przełączyłem ponownie na USH1, zatwierdziłem i w dalszym ciągu GOS nie startuje. Po odpięciu z sieci oczywiście wszystko ruszyło normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...