Skocz do zawartości

Domowy serwerek co wybrać, hp t5740, 5730 a może coś innego?


pasik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym Postawić sobie domowy serwerek, tzn miał by być na nim zainstalowany oscam, dysk sieciowy taka domowa chmura, i coś do torrentów.

Zastanawiam się nad hp t5740 lub hp t5730, chciałbym żeby pracował 24h na dobę i chcę go zasilić zasilaczem buforowym z podtrzymaniem.

Obecnie używam WNDR3800, ale chcę rozdzielić routera od innych rzeczy.  Może ktoś ma jakąś ciekawą propozycję co innego zastosować, oczywiście ma to być w miarę tanie rozwiązanie. Najlepiej żeby na początku pracować na jakimś systemie z GUI, tylko jakim, przy 1GB ram i 1GB Flash?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym Postawić sobie domowy serwerek, tzn miał by być na nim zainstalowany oscam, dysk sieciowy taka domowa chmura, i coś do torrentów.

Zastanawiam się nad hp t5740 lub hp t5730, chciałbym żeby pracował 24h na dobę i chcę go zasilić zasilaczem buforowym z podtrzymaniem.

Obecnie używam WNDR3800, ale chcę rozdzielić routera od innych rzeczy.  Może ktoś ma jakąś ciekawą propozycję co innego zastosować, oczywiście ma to być w miarę tanie rozwiązanie. Najlepiej żeby na początku pracować na jakimś systemie z GUI, tylko jakim, przy 1GB ram i 1GB Flash?

 

1: wszystko zależy od definicji "w miarę tanie"

2: T5740 występuje w iluś pod-odmianach, niekoniecznie 1GB ram + 1 GB Flash, są też wersje 2GB/2GB, 4GB/2GB, a nawet 2GB/4GB.

3: mam nieodparte wrażenie, że "w podobnych pieniądzach" można znaleźć ciekawsze konstrukcje niż t5740...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terminal bed, ie dobrym rozwiązaniem.

Za to musisz dobrze przemyśleć zasilacz buforowy. Co prawda bez stabilizacji jakoś zadziała ale...

1. Po naładowania będzie ponad 14V a nie 12V.

2. Po spadku poniżej 9V wyłączy się na "chama" - potrzebujesz układu sygnalizacji i softu co wyłączy Ci maszynę po spadku napięcia na około 9,5V

3. Wydajne prądowy (i w logicznej cenie) masz stabilizatory 12V a podane przez Ciebie terminale maja 19V.

4.Jak się uprzesz i dalej chcesz to szukaj terminala HP ale z AMD mobile. Brzmi strasznie ale jest równie energooszczędne jak te na atomie, tak samo mało się grzeje a wydajnością jeszcze lepiej + 64bit sprzętowo. Te terminale są zasilane z 12V.

5.jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie dell optiplex fx160. Jednak tutaj już UPS bo ma wbudowany zasilacz.

 

Generalnie 3x przemyśl sprawę. Może lepiej zamiast takiej zabawy RT-AC56U + jakiś UPSik. Małe, wydajne, Debiana postawisz i dziala. Ale to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jaka mnie interesuje to około 300zł plus minus.

Najlepiej żeby system postawić na jakimś dysku SSD z 8GB i  dołożyć kolejny duży na dane dla własnej "chmury".

Zasilacz buforowy mam, można go obniżyć na napięciu wyjściowym do 13,5V. UPS też się poniewiera w domu.

Pozostaje kwestia sprzętu, co będzie najlepsze w tej cenie.

Taki dell optiplex fx160 będzie bardziej elastyczny w stosunku do RT-AC56U?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam postawiony serwer na t5740 i śmiga rewelacyjnie pasywne chłodzenie więc jest cisza a po lanie potrafię wyciągnąć nawet 46MB/s. Dysk po USB to ok. 25-28MB/s. Zadyszki ani razu nie złapał. Moja wersja z 2GB ram i 4GB flash. Zajętość flashu to 1,4GB system bez GUI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz jedno pudło i spokój oraz wystarczy Ci to co podałeś czyli OSCAM + OwnCloud/NFS/SMB itp to zdecydowanie RT-AC56U.

Ma to dwa rdzenie ARM po 800MHz (można przetakować tylko po co?), 256MB RAM (średnio zajęte 1/3), 128MB Flash z możliwością rozbudowy po USB, 2xUSB (w tym jedno 3.0), obsługa 3G/4G jako fallback Net po USB, switch 1Gbit sprzętowy!! (nawet jak restartujesz pudło switch działa), 1Gbit WAN + sprzętowy NAT, wbudowany system logowania ruchu, dwa radia - 2,4GHz i 5GHz (N i AC). W sumie rozwiązanie idealne All-In-One. Pod jedno USB wpinasz dyski, pod drugie czytnik kart, jakiegoś PEN (na wszelki), Modem 3G/4G. Po konfiguracji całości zapominasz, że coś masz :)

 

Jeżeli planujesz coś więcej np. CacheDNS, FTP, WWW, PHP, MySQL, MPD, inne pierdoły to o ile da się na powyższym Asusie to już wydajność może być lekko niewystarczająca.

Tutaj jednak polecę Dell Optiplex FX160. Oczywiście po wymontowaniu w diabła wiatraka bo on potrzebny jest tylko jak wpakujesz gorący HDD. Jak wetkniesz np. WD Green możesz sobie go darować.

Przy czym i tak pozostaje pytanie co z routerem i WiFi. Jak planujesz już rewolucję to raczej polecę coś z grubszej rury. Do Della druga karta LAN na miniPCIe, postawić wszystko na Dell a radio dać na RT-AC56U. Wiem, że brzmi dziwnie, ale ASUS ma porządne radio a przy tym Dellu można na systemie postawić co się podoba i zadyszki nie będzie. Tyle, że mniej na zasilaniu.

 

UWAGA - WAŻNE

Przy zasilaniu buforowym nie możesz zejść (zakładając 12V In na urządzeniu) poniżej 8,5V bo je zajedziesz nie pisząc o stabilności.

10x pomyśl. Może naprawdę warto raz a porządnie wykonać coś a nie co dwa miesiące się wkurzać i modyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego co pisałem wcześniej to jeszcze  pewnie FTP by doszło,  ewentualnie jakiś serwerek do strumieniowania kamery IP, ale to może  kiedyś w wolnej chwil. Kupić della fx160 z 4GB ram, dysk z 32GB SSD a pod wolne sata wpiąć  dysk 2TB  na wszystko?Doradźcie coś w tej kwestji.  Ciekawie to brzmi postawić router na dellu,  tylko pewnie całe konfiguracje z wiersza poleceń z GUI to będzie problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do routera, z prostszych rzeczy jest OpenWRT na x86. Można doinstalować GUI, ale pewne rzeczy też trzeba będzie robić z linii komend (dużo przykładów jest w necie).

 

Z bardziej zaawansowanych jest pfsense, duże możliwości ale jak dla mnie trudniejsza obsługa.

 

Do obu tych rozwiązań można doinstalować dodatki tyłu FTP, dlna, torrent, http, tvheadend itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...