Skocz do zawartości

Dysk SSD\pendrive i duże paczki


robert_cz

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mnie dzisiaj naszło, że znam przypadki, że w nasze boxy wkładany jest tylko pendrive, lub dysk SSD, a część paczek, np. picony zajmuje sporo w nand.

Oczywiste jest, że jeśli mamy zwykły (głośny dysk), to nie ma sensu zapisywać picon na dysku, ale w przypadku pendrive, lub dysku SSD ma to sens.

 

Co Wy na to, żeby dorobić opcję w graterlia-manager opcję Typ dysku z wyborem klasyczny | SSD/Pendrive, która by w przypadku SSD przenosiłaby folder picon na dysk i robiła symlink?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to się mija z celem. Dyski SSD sa na tyle drogie że nie ma sensu kupować ich jako magazyny danych a tym bardziej pchać w dekodery. Taką opcje wykorzystało by raptem kilka osób a może i mniej.

A pendrive?

 

Pogodzę was :)

opkg upddate && opkg upgrade. I już symlink wyleciał.

 

To może z autorami paczek pogadać żeby robili dwie wersje, jedna z dopiskiem root_fs, a druga HDD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstrzymam się od komentarza....

 

A dlaczego, po to jest forum żeby rozmawiać i wymieniać poglądy?

Ja od dawna przenoszę u siebie i swoich znajomych paczkę z piconami na hdd robiąc symlink i jest dokładnie jak napisałeś, że aktualizacja mi to rozwala i musze robić ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodzę was :)

opkg upddate && opkg upgrade. I już symlink wyleciał.

 

a ja się dołączę z ciekawym info, jest sobie:

Kingston Data Traveler Workspace

http://www.kingston.com/pl/usb/bootable,

 

cytuję: "Ta pamięć USB 3.0 jest wyposażona w technologię kontrolera SSD, dzięki czemu oferuje wysoką wydajność i małe opóźnienia. Jest fabrycznie skonfigurowana jako dysk stały, więc umożliwia rozruch za pośrednictwem portu USB 3.0 lub USB 2.0 dowolnego sprzętu, który ma certyfikat zgodności z systemem operacyjnym Windows 7, 8, 8.1 lub Windows 10."

 

Jest prawdopodobne, że inne systemy też by były w stanie z niej skorzystać, to raz, a dwa rozwiązuje to kwestię pracy Windows z nośnika USB.

 

uprzedzam: dostępność marna, cena mordercza, około 350 zł za model 32GB.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie dostępne konwertery przeszukują foldery na hdd i usb i jak znajdą katalog picon w roocie to z niego korzystają.

Więc, albo skórka korzysta ze starego konwertera, albo przenosisz pikony w miejsce, którego nie znajdują konwertery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie dostępne konwertery przeszukują foldery na hdd i usb i jak znajdą katalog picon w roocie to z niego korzystają.

Więc, albo skórka korzysta ze starego konwertera, albo przenosisz pikony w miejsce, którego nie znajdują konwertery.

A nie, nie zrozumieliśmy się. Jak przeniosę, to jest OK. Mój pomysł był taki, żeby jeśli tuner ma "cichą pamięć" typu SSD, albo pendrive, żeby domyślnie paczka picon nie ładowała się do nand.

Wymyśliłem, żeby może za pomocą symlinka i parametru w GOS manager zrobić taki przełącznik, ale @tux mnie uświadomił, że jak przyjdzie aktualizacja paczki przez opkg, to opkg traktuje ścieżki dosłownie i "zamorduje" symlinka.

Po chwili przemyślenia zastanawia mnie czy na pewno, bo chyba aktualizując pliki jak folder już jest czy fizyczny, czy jako symlink, to nie powinien go ruszyć.

Muszę to w wolnej chwili sprawdzić. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katalog to nie symlink.

Majac ssd czy pendrive wystarczy uruchomić system z tego nośnika i wszystko staje się...

Niby tak, ale jakoś zgodnie z manualem z FAQ nie udało mi się zrobić bootowalnego pendriva. Pewnie coś robię źle.

Muszę nad tym przysiąść.

A to z symlinkiem i piconami też sprawdzę, bo nie daje mi to spokoju :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

kolego robert_cz może w takiej formie Ci się uda

Przygotowanie partycji:

       				(konsola)

fdisk -l pokaże wszystkie podłączone nośniki (jak jest dysk twardy to HDD "sda" a pen "sdb" a jak nie ma dysku twardego to pen "sda")

fdisk /dev/sdx  (za x podstaw co wyświetliła komenda fdisk -l)

p - aby zobaczyć istniejące partycje
d - aby usunąć partyję (po d system zapyta o nr partycji do usunięcia)

gdy usuniemy wszystkie dajemy znowu p aby sprawdzić

n - zakładamy nową partycję
e - extended
p - primary partition (1-4)
(1-4) -wybieramy numer partycji
1

system zapyta odkąd ta partycja - naciskamy enter
system zapyta DOKĄD ta partycja 

dajemy +512M - naciskamy enter (bo chcemy 512Mbajtów na partycję)

założyliśmy partycję /dev/sdx1

identycznie zakładamy partycję /dev/sdx2;3;4

p - aby sprawdzić

widzimy listę nowych partycji

jak chcemy partycje SWAP to jedną z nich zamienimy

t - zmienia typ partycji 

Wybieramy numer partycji

82 - kod partycji SWAP
p - aby sprawdzić
w - zapisujemy

Gotowe,partycje założone

		Formatowanie:

Partycje formatujemy jako ext2 lub ext3

mkfs.ext3 -I 128 -b 4096 /dev/sdx1 (jeśli chcemy nazwe partycji dodajemy parametr "-L nazwa" mkfs.ext2 -I 128 -b 4096 -L OpenPil /dev/sdx1)

jak skończy się formatować dajemy

sync

i tak z każdą partycją

Partycji SWAP nie formatujemy

mkswap /dev/sdax -L swap

                  


		Montowanie partycji:

Montujemy przykładowe sdx 

mount /dev/sdx1 /mnt

		Rozpakowanie image:

Teraz przy pomocy ftp (np. total commanderem) kopiujemy image do katalogu /mnt

Po skopiowaniu dajemy (konsola)

sync
sync

Przechodzimy do katalogu /mnt

cd /mnt

Dajemy

ls (patrzymy jaka jest nazwa image)

piszemy

tar -xzvf pierwsza_litera_nazwy ---> Tab

system uzupełni nazwę o pozostałe litery np:tar xzvf nbox_e2.tar.gz

potwierdzamy enter - system rozpakowywuje się
Czekamy az skończy (znak zachęty)

po tej operacji OBOWIĄZKOWO dajemy
sync
sync
aby system zrzucił z pamięci wszystko do pendrive (lub HDD)

Dajemy
ls (patrzymy jaka jest nazwa image)
piszemy
rm pierwsza_litera_nazwy ---> Tab 

system uzupełni nazwę o pozostałe litery (jak nie uzupełni to wpisz drugą i Tab)
system usunie archiwum z partycji

wychodzimy z katalogu /mnt
cd /

odmontowujemy dysk
umount /dev/sdx1

Gotowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie, nie zrozumieliśmy się. Jak przeniosę, to jest OK. Mój pomysł był taki, żeby jeśli tuner ma "cichą pamięć" typu SSD, albo pendrive, żeby domyślnie paczka picon nie ładowała się do nand.

Wymyśliłem, żeby może za pomocą symlinka i parametru w GOS manager zrobić taki przełącznik, ale @tux mnie uświadomił, że jak przyjdzie aktualizacja paczki przez opkg, to opkg traktuje ścieżki dosłownie i "zamorduje" symlinka.

Po chwili przemyślenia zastanawia mnie czy na pewno, bo chyba aktualizując pliki jak folder już jest czy fizyczny, czy jako symlink, to nie powinien go ruszyć.

Muszę to w wolnej chwili sprawdzić. :-)

 

jeśli tak jest, to zamiast symlinka możesz użyć mount bind i na pewno opkg będzie zadowolone. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem, ln -s nie rozwala się po aktualizacji paczki, ani po instalacji. :-)

Więc wracając do mojego pomysłu, co Wy na to, żeby była opcja gos manager. której włączenie powodowałoby, że folder /usr/share/enigma2/picon zmieniałby się w symboliczny link do /hdd/picon?

oczywiście opcja byłaby przydatna dla fanów nand + pendrive lub dysk SSD, z naciskiem na pendrive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

IMHO do końca nie załatwi to sprawy. Co jeśli ktoś ma np. BSKA z twardzielem 2,5" w środku i pendrive w USB? Ja mam taki układ, pen podmontowany do /media/usb, a picony siedzą w /media/usb/picon :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...