Skocz do zawartości

Non stop HDD działa!!! Pomocy!!!


Facet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wczoraj odświeżyłem swojego mboxa.

Z OpenPli przesiadłem się na Graterlię. I strasznie mi się spodobała. I wszystko cacy gdyby nie.....

Kładłem się spać to dopiero usłyszałem szum z tunerka. To dysk się kręcił.

Ustawienie 30 sekund w systemie nic nie pomogło. A dziś walczę całe popołudnie.

hdparm i sdparm nic nie dają.

obecnie hdparm mam odinstalowany a sdparm daje komunikat.... (załączone foto)

Jak uśpić ten cholerny dysk! ???

 

 

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem zainstalowany hdparm, potem sdparm który wogóle nic nie dawał. Odinstalowałem go i z powrotem zainstalowałem hdparm.

ale jakkolwiek go nie ustawię to bez efektu. a najciekawsze jest że jak go z konsoli "uśpię" to jednak nadal go słychać. Ale inaczej. Tak jakby dużo ciszej, ale jednak słychać że silnik kręci. (foto)

Jakiś pomysł jeszcze co do parametrów ustawień hdparm???

Obecnie mam tak:

Cytat

parmSDAon=0
parmSDA="-S 180 -B 255"
parmsDBon=0
parmSDB=""
parmSDCon=0
parmSDC=""
 

 

 

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie przeczytałeś ze zrozumieniem pliku konfiguracyjnego.
Jak już to zrobisz i przy okazji go poprawisz to nie zapomnij zrestartować hdparm (/etc/init.d/...)

 

EDIT tux:

Ponieważ moja przygoda z SH4 w domu skończyła się kilka lat temu to opieram się wyłącznie o moja pamięć.
Jeżeli dobrze sobie przypominam to w GOS dls SH4 wprowadziliśmy ręczną konfiguracją hdparm w pliku /etc/sysconfig/hdparm.conf ponieważ wiecznie był problem z usypianiem dysków.
Dyski jednej firmy usypiało, innej nie, dyski na USB to była loteria.
Aby działało to poprawnie trzeba było w menu Enigma2 ustawić nie czas po którym ma się dysk wyłączyć a opcję kontroli przez program zewnętrzny (czy jakoś tak - po latach nie pamiętam dokładnie).
W przeciwnym razie E2 będzie wysyłać zgodnie z harmonogramem np. co 30 sekund informację o tym, że dysk ma iść spać.
W takim trybie część dysków śpi dalej, ale sa takie, które, aby wykonać komende zatrzymania muszą się najpierw obudzić.

Ponadto na forum jest na pewno wątek o tym bo było to kiedyś dogłębnie opisywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

restartowałem.

łącznie z całym tunerem.

wypróbowałem chyba wszystkie sposoby jaki znalazłem na tym forum.

dysk jak pracował, tak pracuje. ?

Raczej wrócę do OpenPli lub Hyperona, ew. Zgemme H9S kupię. 

Nbox to już chyba muzeum:)

Odświeżyłem go by dać synowi do pokoju. 

Soft mi się bardzo podoba ale tracę nerwy do tego dysku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal nie odpowiedziałeś sobie i przy okazji mnie na pytania wyżej....
A skąd to wiem? Ano stąd, że nie napisałeś co jest wybrane w opcji usypiania dysku w E2 i według Twojego konfiga od hdparm masz wyłączone usypianie dysku.
W efekcie, nawet gdyby miało to zadziałać, to nie pozwoliłeś całemu systemowi na to aby w ogóle coś mogło zadziałać.
W sumie możesz uklęknąć przez nBoxem, wypowiedzieć zaklęcie "Czasy Mary - dysku śpij" i w tej sytuacji prawdopodobnie zadziała równie dobrze.

Tutaj na forum staramy się zawsze pomóc, ale jest warunek - osoba, której pomagamy współpracuje, np. odpowiada na zadawane pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyć zupełnie??? A nie ma być ustawione - Controlled Outside???

 

Konfiguracja hdparm:

Cytat

parmSDAon=0
parmSDA="-S 30 -B 255"
parmsDBon=0
parmSDB=""
parmSDCon=0
parmSDC=""

Zastanawiam się nad tym parametrem -B255, gdzieś tu wyczytałem że on nie jest obsługiwany.

Czy mogę zostawić samo -S30 ???

 

Edytowane przez Facet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany Boskie!!! Mam to!!! Ale...........

jednak w menu E2 mam ustawiony czas 30 sekund!!! Te 2 opcje wyłączenia i sterowania innym programem mi nie działały. Przy nich dysk nadal cały czas pracował!

ustawienia hdparm mam tak:

Cytat

parmSDAon=1
parmSDA="-S6"
parmSDBon=0
parmSDB=""
parmSDCon=0
parmSDC=""

Dysk wyłancza się idealnie po 30tu sekundach!!!

Dzięki serdeczne za pomoc :)

I dodam jeszcze, może innym się przyda... bo wyczytałem gdzieś tu o znacznikach końca linii w pliku hdparm.conf. A więc te znaczniki mają znaczenie!

A z innej beczki mam pytanie.... gdzie wyłączyć wentylator gdy tunek jest w standby ???

 

 

 

Edytowane przez Facet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nBox nie ma czegoś takiego i raczej nie jest zalecane.
Ale gdzieś w repo jest pakiet co ma w nazwie fancontrol i można z poziomu MENU regulować prędkość.
Często wystarcza dużo niższa niż ta standardowa. Do tego chyba (ale nie mam 100% pewności bo nie pamiętam dobrze) była możliwość regulacji prędkości w standby i bez standby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie zalecam ustawiać poniżej kręcenia się wiatraka z dwóch przyczyn:

  • możesz przegrzać tuner - momo, że HDD nie działa to jednak utrudnia on cyrkulację powietrza;
  • sprawdź, bo zdecydowana większość wiatraków ustawiona na minimum nie potrafiła się potem sama "obudzić" wraz z wyjścem ze stanu standby - dopiero restart tunera pomagał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...