Jump to content

Odp: Nowości na Forum


Guest zdzislaw22

Recommended Posts

Guest zdzislaw22

Mam nadzieję, że nikt nie skasuje tego posta i pozwoli użytkownikom poznać całą prawdę i punt widzenia obu stron.

 

W komentarzu (ostatnim na tym forum) do tekstu tux-a w poście http://forum.xunil.pl/index.php/topic,3459.msg47337.html#msg47337

 

informuję:

- decyzja o skasowaniu podforum o j00ztrino NIE była moją, lecz tux-a, mimo, że pisze, że żadne posty nie zostały skasowane. Wnioski każdy sam może wyciągnąć.

- decyzja o rezygnacji ze wsparcia projektu wynika z postawy tux-a i jego braku chęci współpracy zespołowej. W skrócie, albo zrobisz, jak tux chce, albo "sp....j"

- tak zwane naciski, były próbami wytłumaczenia tuxowi prawdy podstawowej, że kastracja softu do tunera z interfejsu graficznego jest złym podejściem, bo tuner satelitarny z założenia ma być sterowany z pilota i podstawowa funkcjonalność to odbiór TV i każdy użytkownik musi zainstalować GUI w pierwszym kroku. Więc jego usuniącie z dystrybucji jest niepotrzebną komplikacją.

- co więcej dodanie tego jednego pakietu do dystrybucji NIE powoduje zaburzenia koncepcji, a jest jedynie ułatwieniem. Niestety niechęć tux-a do tej propozycji jest niezrozumiała. Jestem już za dużym chłopcem, żeby przyjąć tłumaczenie w stylu  nie-bo-nie.

- wszystkie inne decyzje, w tym prośba o usunięcie wtyczek mojego autorstwa z repozytorium, są pochodną powyższego.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Na początek sprostowanie:

Pakiet graterlia-manager, na pewno do wersji 0.1.173, ma zapis licencji (w pliku maintainer and license.info, który jest częścią pakietu):

coded by @j00zek using parts of IPTV plugin by samsamsam[/member]

graphics by tux[/member] & family

Italian translation by miciomax[/member]

You can use and change this plugin for free, but you MUST ALWAYS distribute it with code!!!

Distributing only in pyc or pyo form violates the license!!!

This plugin CANNOT be added, included or linked in PKT offical repository without author agreement!!!!

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż te zapisy stworzył sam @j00zek

 

 

Warto sobie zadać w tym momencie pytanie: Na jakiej podstawie @j00zek zakazał używania i modyfikacji pakietu graterlia-manager?

**Zapis: „You can use and change this plugin for free, but you MUST ALWAYS distribute it with code!!!” jest raczej jednoznaczny. Nawet translator wujka G., gdyby ktoś miał problemy z językiem angielskim, nie ma z nim większego problemu. Oto wynik: „Można użyć tej wtyczki i zmieniać za darmo, ale zawsze należy rozprowadzić go z kodem !!!”. A jak wiadomo, w Graterlia są dostępne pakiety -src. Ponadto nazwa pakietu jest identyczna z główną nazwą, posiada tylko dopisane: -src. Zostaje więc zapewniona możliwość pobrania całego kodu.

 

Dlaczego więc tux[/member] poprzez PW na forum dostał zakaz zmiany kodu?

Z powyższego wynika, że @j00zek rozróżnia osoby na równe i równiejsze. Jemu wolno wykorzystać kody na podobnej licencji i coś stworzyć. Innym tego zabrania. Sytuację tę można określić dwoma słowami: brak konsekwencji.


 

 

Mam nadzieję, że nikt nie skasuje tego posta i pozwoli użytkownikom poznać całą prawdę i punt widzenia obu stron.

W komentarzu (ostatnim na tym forum) do tekstu tux-a w poście http://forum.xunil.pl/index.php/topic,3459.msg47337.html#msg47337

informuję:

- decyzja o skasowaniu podforum o j00ztrino NIE była moją, lecz tux-a, mimo, że pisze, że żadne posty nie zostały skasowane. Wnioski każdy sam może wyciągnąć.

Tutaj sytuacja zaczyna być zabawna, by nie rzec komiczna.

tux[/member] został wyraźnie poproszony przez Ciebie o usunięcie wszystkich postów napisanych przez @j00zek. Tematy w podforum „Neutrino” zaczęte były przez @j00zek i tylko te można było usunąć, nie naruszając integralności forum, a ściśle rzecz ujmując tematów na forum. Dokładniej, całość została przeniesiona do niewidocznej części forum, jak wszystko inne, co jest usuwane.

Także faktycznie, wnioski można wyciągnąć samemu, poprosiłeś tuxa o skasowanie, a potem piszesz, że Ci usunęli.

tux[/member] został poproszony również o wykasowanie Prywatnych Wiadomości powiązanych z kontem @j00zek, i tutaj proszę o UWAGĘ, nie tylko ze swojego konta, ale też innych. Padły przy okazji również nazwy kont, z których też tux[/member] ma usuwać te PW. Inaczej sprawę wyjaśniając, tux[/member] ma wejść na Wasze prywatne wiadomości i Wam coś kasować, na co zgody nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia administracji. I ciekawe, po co miałby kasować? Żeby potem wmawiać ludziom z forum, że to tux[/member] gra nieczysto, a na dowód przedstawi argument z kasowaniem prywatnych wiadomości? Oczywiście to tylko moje podejrzenia i mogą być całkiem mylne, ale… to również możliwe. Skoro ktoś, nieistotne czy to byłby ten, czy inny użytkownik forum, ma chęć do wkraczania w czyjeś prywatne wiadomości, to już nie tylko administracji i zespołu Graterlia powinna zaświecić się lampka.

 

Tutaj informuję, że nawet administrator nie może wejść i zobaczyć PW innego użytkownika, a co dopiero coś kasować. W tym momencie oponent dużo mówi nie tylko o własnym braku wiedzy, ale również o swoim charakterze. Nie nam jednak go oceniać.

 

 

- decyzja o rezygnacji ze wsparcia projektu wynika z postawy tux-a i jego braku chęci współpracy zespołowej. W skrócie, albo zrobisz, jak tux chce, albo "sp....j"

Tutaj wynika niestety z czegoś innego.

tux[/member] zawsze stawiał sprawę jasno. Jest to napisane na WWW wyraźnie (cytuję):

 

 

UWAGA → system nie jest tworzony dla wszystkich.Tak jak jest wiele dystrybucji Linuxa, tak jest wiele IMAGE/Softów na tunery satelitarne. Jedne są łatwiejsze w obsłudze, a inne trudniejsze. Graterlia OS to nie IMAGE/Soft a OS (system operacyjny) i nie będzie z założenia ŁATWA (choć w dużej mierze od użytkownika zależy jak dane "coś" jest bardzo skomplikowane). Będzie systemem dla osób otwartych, które mają już jakąś wiedzę o systemach linuxowych lub potrafią ją szybko nabyć. Każda osoba, która dotąd nie miała do czynienia z Linuxem i w istocie chcąca się czegoś nauczyć również da sobie radę. Nie będzie po prostu "ułatwiaczy" typu "jeden klik i już". Decydując się na instalację Graterlia OS, prosimy, pamiętaj o tej maleńkiej, acz ważnej UWADZE!

Gdy jako @j00zek zaczął, w jakiś tam sposób, wspierać Graterlia OS, to wiedział o tym zapisie. Godził się na to, iż nie ma nic ważniejszego w tej działalności, niż założenia GOS. Jaki byłby sens kładzenia fundamentów (założeń) pod dom (GOS), gdyby trzeba było później, gdy dom już stoi, je zmieniać? Ile zostanie z tego domu (GOS) po zmianie fundamentów (założeń)? Czy to będzie ten sam dom? Oczywiste jest, że założenia są po to, by się ich trzymać, a kto chce je zmienić działa na szkodę Graterlii i jej użytkowników, albowiem chce zmienić ją w soft, jakich pełno. Czy liczył właśnie na to? Nie wiem, ale na pewno do tego dążyłyby kroki podjęte pod jego dyktando.

 

Ponadto w momencie, gdy następowały zmiany, wyraźnie tux[/member] zaznaczył, iż będą dwie linie softu. Miała być standardowa oraz „SAT”. Nawet przez pewien czas tak było. Jednak dalsze utrzymywanie „SAT” przestało mieć jakikolwiek sens, po tym, jak @j00zek – jak to się przyjęło mawiać – zabrał „swoje zabawki z piaskownicy”. Miał do tego prawo, to jego wybór. Nie zgadzał się z założeniami GOS i obrał własną ścieżkę. Życzymy mu szczęścia na nowej drodze życia i aby o nas jak najszybciej zapomniał. O niczym bardziej nie marzymy, jak widzieć sukces ludzi, którzy tu byli, są i będą.

 

To jak to jest? tux[/member] udostępnił Graterlia OS SAT, miały tam być wszystkie dodatki i „ułatwiacze @j00zek” i nagle jest źle? Źle, bo w tym, co stworzył tux[/member] (Projekt Graterlia), udostępnił, coś innego (wersję bez GUI)?

Może już mu nie wolno, bo @j00zek (lub inna osoba) będzie dyktował/a, jak ma wyglądać GOS?

Czy czasem nie zaszło tu pomylenie ról? Ktoś może na coś liczyć, ale nie może liczyć na złamanie założeń, dlatego wszelkie prośby kierowane do zespołu Graterlia typu „liczę na to, że…” nie będą pozytywnie rozpatrzone, jeśli będzie się to wiązać ze zmianą fundamentów, na których stoi GOS. Nadmiar tego liczenia na złamanie zasad i przypominanie o tym jest nie tylko niemile widziane, ale będzie karane banem.

 

Nie jest jednak najsmutniejsze to, iż ktoś czegoś nie rozumie, ale to, że nie da się tej osobie w żaden sposób wytłumaczyć, że się zagalopowała w swoich „wierzeniach” i dodatkowo próbuje w każdy sposób, nawet na innych forach, udowodnić, że ma rację. Jeśli się rozstawać to w smutku, ale w zgodzie i klasą. To świadczy o wielkości człowieka.

Każdy, kto przeczyta licencję GOS Managera (przynajmniej do wersji 0.1.173), nie będzie miał wątpliwości, o co chodzi.

tux[/member] **wykazał się dobrą wolą i usunął coś, czego nie musiał usuwać, coś, co mógł wykorzystać zgodnie z licencją i zrobić jak reszta. Jednak chciał być w porządku i właśnie za to, że chciał być w porządku, mu się teraz „dostaje”. Cóż, tylko ten, kto nic nie robi, nie napotyka na jednostki gotowe – ujmę to ironicznie – „umilać” czas swoją osobą.

Wyraźnie widać, że tutaj to @j00zek chciał postawić na swoim i kształtować Graterlia OS po swojemu.

Jak tux[/member] powiedział temu nie i przypomniał, iż założenia od początku były inne, nastąpiło to, co teraz obserwujemy.

 

 

- tak zwane naciski, były próbami wytłumaczenia tuxowi prawdy podstawowej, że kastracja softu do tunera z interfejsu graficznego jest złym podejściem, bo tuner satelitarny z założenia ma być sterowany z pilota i podstawowa funkcjonalność to odbiór TV i każdy użytkownik musi zainstalować GUI w pierwszym kroku. Więc jego usuniącie z dystrybucji jest niepotrzebną komplikacją.

A to, że musi mieć zainstalowane to jakiś wyznacznik?

Chyba mowa o tym, że musi mieć zainstalowane GUI, połowę wtyczek, w tym te @j00zk, by móc skonfigurować coś raz i potem już tego nie używać.

To podejście, jakie preferuje @j00zek ma podstawy, ale tylko wtedy, gdy zakładamy, iż dostarczamy tak zwane IMAGE i każda (prawie każda) zmiana w systemie to tak zwane „wgraj to raz jeszcze i poustawiaj”. Wtedy faktycznie potrzebujemy cały ten zestaw tego wszystkiego ułatwiającego, by nie klepać wiecznie w terminalu.

Jednak jak przyjmiemy zasadę, jaka z innymi charakteryzuje GOS, że raz wgrywam, raz ustawiam i aktualizuję, to cała ta choinka dodatków-ułatwiaczy staje się zbędna w tym sensie, że nie musi „siedzieć” cały czas na nośniku tylko po to, że może coś za pół roku będę potrzebować tam kliknąć.

 

***W Graterlia OS jest wybór. Można nawet samemu sobie stworzyć „DIY GOS” instalując, co chcemy, a potem wykonując kopię systemu.

Tak przygotowany system można zawsze wgrać i zaktualizować. Droga wolna! Zrób po swojemu!

 

 

- co więcej dodanie tego jednego pakietu do dystrybucji NIE powoduje zaburzenia koncepcji, a jest jedynie ułatwieniem. Niestety niechęć tux-a do tej propozycji jest niezrozumiała. Jestem już za dużym chłopcem, żeby przyjąć tłumaczenie w stylu  nie-bo-nie.

Czyli jednak to @j00zek chce decydować. Albo będzie ten pakiet i dalej będzie dobrze, albo nie będzie go standardowo (tux[/member] wyraźnie napisał, że w repozytorium do doinstalowania pakiet będzie) i zabieram go w ogóle. Wybaczcie, ale nie jednostce oceniać, co zaburza GOS, a w kwestii przytoczonej wyżej wtyczki, ona nie zaburza samego działania systemu, ale przykro mi, zasada jest taka, iż nie musi ona być w systemie, by się on uruchomił, toteż nie musi ją posiadać każdy. Zaraz obudzą się kolejne jednostki, które będą chciały mieć już w systemie dane skórki, bo z nich korzystają. Po skórkach pojawią się ci z kolejnymi wtyczkami. I ile zostanie z GOS? O nie, stoję na straży porządku i nie zgodzę się na ten manewr. To byłby pierwszy krok do końca Graterlii, jaką znamy. Stawia się ktoś ponad innych, ma siebie i swoje dzieło za lepsze od innych? Liczył na to, że twórcy GOS będą promować jego dzieło, zapominając o reszcie? To się pomylił. Sprawiedliwość, chociaż tutaj, ma zostać zachowana. Drogi użytkowniku softu, chcesz mieć wtyczkę, zadecyduj za siebie, nie ma decydowania za ciebie. Nie zainstalujemy nic za ciebie w systemie, co jest zbędne do jego uruchomienia. Jesteśmy przeciwni takim praktykom.

 

Kto tu komu coś narzuca? Poza tym zespół Graterlia nie musi się tłumaczyć, dlaczego nie przyjmuje tego i owego. Jeśli to robi, np. teraz pisząc ten tekst, to tylko dla przejrzystości, dla innych użytkowników, choć zabiera to cenny czas dzięki takim bezpodstawnym zarzutom, jakie @j00zek itp. potrafią wytaczać na forum. Dlatego bezpodstawnym, gdyż podstawy tutaj dawane nie mają pokrycia w rzeczywistości, są półprawdami i przejawiają nienawiść względem projektu GOS, a w najlepszym razie są tworzone na bazie niezrozumienia tematu. Kto nie akceptuje GOS w takiej formie, w jakiej istnieje i chce narzucić twórcom jej zmianę, jednocześnie pragnie zlikwidowania jej, bo GOS albo zawsze będzie trzymało się przyjętej linii, albo przestanie istnieć. Kto dał prawo jednemu człowiekowi, który nie jest założycielem GOS, wtrącania się w jej założenia? Nikt. Stąd to zachowanie. Zapewne jeszcze niejednokrotnie znajdą się ludzie, którym się nie uda dopiąć swojego i zaczną burzyć się na takich jak tux[/member], tych, którzy trwają przy tym, co robią i nie dają się podejść pod ich widzimisie.

 

 

- wszystkie inne decyzje, w tym prośba o usunięcie wtyczek mojego autorstwa z repozytorium, są pochodną powyższego.

Mimo faktu, że @j00zek nie miał* do tego podstaw w licencji (o tym wspomniałam wyżej)**, którą sam dołączył, to jednak tux[/member] usunął wszystko, ale nie dlatego, że on tego chciał, tylko dlatego, iżby nie prowadzić takich bezowocnych i pozbawionych sensu rozmów o wyższości zabraniania czegoś, czego wyraźnie, @j00zek, nie zabroniłeś. Wykonał to z własnej, dobrej woli. Powinieneś być mu wdzięczny.

 

*Gwoli wyjaśnienia: Z tego co pamiętam dwie czy trzy rzeczy, np. związane ze skórką były niezgodne z nowo powstałą licencją Graterlia i na tejże podstawie zostały usunięte z repozytorium. **Reszta posiadała licencje niełamiące licencji GOS. Nie zostały jednak one zawarte w nowym repozytorium, gdyż @j00zek zażyczył sobie ich usunięcia, mimo że licencja nie zabraniała nam wykorzystywać ich i jednocześnie była zgodna z licencją softu.

 

Temat działalności @j00zek jest tutaj zakończony. Ten etap GOS ma już za sobą. Drążenie go dalej przez @j00zek jest niczym innym jak próbą drażnienia się z tux[/member] i innymi. Takie droczenie się zajmuje zbyt wiele czasu, który można poświęcić GOS i rodzinie, a i przyjemność z tego żadna. W związku z tym dalsza jałowa rozmowa poskutkuje banem.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...